MDDELBIIR6SCHE m: C 0 U II A IV T. N°. 135. Donderda 9 November. (r föcMufctt e» !3tbmtnt$tvatten. 1) OMEIJS-rElLIJSG. PROYI3YC1E ZEELAND. Op Maandag' den 20 November 1848 en volgende dagen zoo noodig, des morgens om tien ure, zal door den Ont vanger der Domeinen te Sas-van-Gental of niet in tegen woordigheid van den Heer Directeur der Indirecte' Belastin gen voor Zeeland, in liet Logement genaamd kei (Papen van Zeeland, te SAS-VAN-GENT, ten overstaan van den No taris C. E. Vermandeiresiderende aldaar, worden overge gaan tot de openbare veiling en toeslagbij opbieding eri afmijning van 55 Kavels TU ING BOND BOOMGAARD, DIJKEN, WEI- en ZAAILAND waaronder nieuw ingedijkte GRONDEN, gelegen onder de Gemeente Zuidzande, HonrenLse, Westdorpe, Neuzen, Axel, Boschkapelle en Clinge, te zamen uitmakende ruim 427 Bunders, en waaronder begrepen zijn de Saftingers-PolderNe- derlandsch gedeelteonder de Gemeente Clingeen de Louisa-Polderonder de Gemeente Neuzen. De goederen zijn breeder omschreven in den Catalogus, welke voor den prijs van 30 cents te bekomen is, bij den Ontvanger der Do neinen te Sas-van-Gentbij den v »n:vanger der Registratie ie Mulst, Oostbufg, Goes, CoHjnsplaat Tholeo en Zierikzee bij den Ontvanger der Registratie voor de Geregte'ijke Ace.i te Middelburg en te Rotterdamen verder ten Kanto e van den Ontvanger der Domeiiien te Breda en van de Ontvangers der Domeinen in de Hoofdplaatsen der Provinciën No ird-Brab.tnd Noord- en Zuid-Holland, Gel derland, Utrecht en Limburg. De voorwaarden van verkoop liggen ter lezing, ten Kan tore van den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gent, van de Ontvangers -der Registratie te Mulst en Uostburg, van den Notaris voornoemd alsmede ten Raadhuize te Sas-van- Gent terwijl bovendien de algemeens voorwaardenwaarop 's Rijks Domeinen worden vervreemd, ter lezing liggen ter Griiiie van ieder Provinciaal Gouvernementen ten Kantore van ieder Directeur der Indirecte Belastingen. De Directeur der Indirecte Belastingen voor Zeeland, VAN TEYLINGEN. PUBLICATIE, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen dat de Lijst van de Riesgeregtigdenomschreven in ar tikel 2 van liet voorloopig Kiesreglement (vastgesteld bij de wet van den 11 October 11. Staatsblad no. 70)op gemaakt volgens artikel 3 van dat Reglement, en welke van den 24 October tot en met den 1 November ter visie heeft gelegen is gesloten nadat overeenkomstig artikel 5 de Stedelijke Raad had beslist omtrent de juistheid van die lijsten een daartegen ingediend bezwaar ongegrond verklaard. Wordende de Ingezetenen tevens onderrigt, dat de nu ge sloten lijst op nieuw voor belanghebbenden ter Stedelijke Griiiie ter visie zal liggen, op al ie werkdagen van des voor middags ten 10 tot des namiddags ten 3 ure. E11 zal, ten einde niemand van het vorenstaande eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden deze worden af gekondigd en op de gewone piaacsen aangeplakt, mitsga ders in de Middelburgsche Courant geplaatst. Vlissingen den 7 November 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS Weth. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, S. VAN der SWALME. BIJBELGEN OOTSCHAP. De DIRECTEUREN der Middelburgsche Afdeéling van het Nederlandsch BIJBELGENOOTSCHAP maken bij deze beltend, dat op Donderdag den 9 November, des avonds ten zes ure, in de Nieuwe Kerkdoor den Wel-Eerw, Heer J. H. Gerlachverslag van den staat des Genootschaps nit- gebragt, en tevens eene toepasselijke redevoering zal gehou den wordenzij noodigen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vriendelijk uitom hunne belangstelling in deszelfs verspreiding aan den dag te leggen, door bijwoning eener Godsdienstige zamenkomst, waar men tevens den verderen zegen des Allerhoogsten over deze heilige zaak zal inroepen. Middelburg, den 2 November 1848. A. I. SNOUCK HURGRONJE President. A. M. CRAMER, Secretaris. JSimtetilAubdrftc Eijbiutjcu. WH»»KLBtK(i den 8 November. Behalve de in ons vorig no. vermelden worden nog als candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-GeneraaJ ver meld voor Gelderland de heer W. E. van Dam van Isselt voor Zuid-Holland de heer mr. G. IV. Verwey-Mejan en mr. S. H. Anemaet. Uit 's Gravenhage wordt ge meld dat in het Vide hoofd-kies-district door een groot' aantal kiezers besloten is jhr. IV. Boreel van Hogelanden te benoemen, en in het Vilde vereenigen zich vele stemmen voor den heer mr. P. C, Schooneveld. Uit Deventer wordt de heer mr. T. IV. van Marle aanbevolen. De Stembus deelt mede dat in het hoofd-kies-district van Zevenbergen (Noord-Bra- band) vele kiezers zijn overeengekomen tot de benoeming van den heer mr. Lokelid der arrondissements-regtbank te Breda tot lid der Tweede Kameren tot die van den generaal baron Nahitys van Burgst, oud-raad van Nederlandsch-lndietot kandidaat voor het lidmaatschap der Eerste Kamer. In het kies-district Zurphen is door de vereen'ging Xedding door bezuiniging als kandidaat voor de Tweede Kamer voorgesteld en aanbevolen de Leydsche hoogleeraar Thorbecke. In eene vergadering van ongeveer 150 stemgeregtigden den 4 dezer te Kampen gehouden, en de leiding waarvan aaii jhr. mr. H. A. Wttewar.il van Stoetwegen opgedragen was, is de heer A. J. Duy;.aer van Twist, te Deventer, lid der Tweede Kamer bij herhaalde acclamatie als kandi daat voor de nieuwe Tweede Kamer aangewezen. De heer Luzac wordtnaar men verneemtbinnen weinige dagen in het vaderland terug verwachten men mag zich in zijne volkomene herstelling van eene langdurige ziekte verheugen. Bij koninklijk besluit is aan den kolonel A. van der Sloot, plaatselijk kommandant der 2de lel. te Breda, op daar toe gedaan verzoekpensioen verleend met vergunning om het activiteits-uniibrm van het wapen der infanterie voort durend te dragen. Bij hetzelfde besluit is ook onder ande ren benoemd tot iste luitenant, de 2de luitenant H. Gri/z plaats-majoor van de 3de ld. te Vlissingen. De generaal-majoor Penning-Nieuw landis door Z. M. den koning van Zweden benoemd tot kommandeur der orde van het zwaard. Men schrijft uit 's Gravenhage De Koning zal zich, naar men verzekert, in den loop dezer week, naar Tilburg begeven, alwaar hoogstdezelve eenige dagen zal doorbrengen." Heden is er ministerraad en daarna kabinetsraad ge houden. Men verwacht nu spoedig de zamenstelling van het nieuwe ministerie en de uitvaardiging van zijn programma. Uit Amsterdam wordt gemeld Maandag middag ten één ure, hield de wel-eerw. hoog- gel. heer H. C. Millieszijne intree-rede als hoogleeraar aan het koninklijk Luthersch seminarium. Zijne aanhoudende zwakke gezondheid had hem, even als in de predikdienst, tot nog toe in het houden dezer oratie verhinderd." Uit Kattendijke (eiland Zuidbeveland) wordt gemeld dat in de nabijheid dier plaatseene paviljoen-poonschuit gevoerd door Jacobus Naerebouten geladen met steenko len door een geweldigen rukwind is omgeslagen en gezon. ken. De schipper eu zijn knecht hebben zich nog met de boot kunnen redden. £uttc!tlanb0che buigen. Engeland. Londen 4 november. De stoomboot Ocean brengtals gedeelte harer lading 30,000 oneen gemunt zil ver naav Holland over. De stoomboot Gailahmet 300 vaten buskruiden verder met timmerhout en hooi bevrachten aan wiet boord zich 25 passagiers bevonden is op het meer Huron in brand geraakt en in de lucht gesprongen waarbij de ongelukkige passagiers allen het leven verloren hebben. Te Piymouth liggen schepen gereed om met landver huizers naar Australië te vertrekken; op deze bodems bevin den zich 164 knappe Iersche meisjesdie onder opzigt eener achtingwaardige vrouw naar Sidneij worden gezonden, om daar onder bescherming van het gouvernement te worden gesteld, tot dat er verder voor haar gezorgd is. Een theehandelaar waarschuwt in het dagblad the Globe het publiek tegen bet gebruik van groene thee waar van veel vervalschte in den handel is die zeer schadelijk zijn kan voor de gezondheid. The Timesen andere onzer dagbladen beschouwen de maatregelen van den keizer van Oostenrijk tegen Weenen .als eene treurige noodzakelijkheid veroorzaakt door vijanden van alle regeringen en orde, die aan de maatschappijen niets dan elendeverwoesting en barbaarschheid kunnen aanbren gen en de ware vrijheid honen. Jlnitschland. Uit Weenen meldt men het volgende: Sommige dagbladen trachten door allerlei geruchten het denkbeeld levendig' te houdenais wierd in Weenen nog bij voortduring gestreden. Berigten waarop men vast vertrou wen kan melden echter dat de rust in de stad volkomen is teruggekeerd. Een brief uit Weenen van 2 dezer schrijft daaromtrent als volgt: De brand in den burg is gebluscht en moet zeef weinig schade aangerigt hebben. De boeken in de bibliotheek en het schoone monument van Canova in de Augustijner-kerk zijn gered en zelfs het kabinet van natuurlijke historie moet weinig geleden hebben. Door de militaire maatregelen van vorst Windischgratz zijn de meeste dagbladen opgehevenen de andere kunnen niet meer vrij al het voorgevallene melden doch reizigers ver halen dat de hoofdstad, ten gevolge der gevechten, al het ^Iroevige aanzien eener met storm ingenomene plaats oplevert. Uit eene proclamatie van Messenhauser van 30 october blijkt duidelijk hoe de reeds geslotene kapitulatie door de stad gehouden werd toen de Hongaren Weenen naderden. De kommandant namelijk beveelt daarindat ingeval een geslagen leger de muren der stad mogt naderen alle gewa pende korpsen verpligt zijnook zonder kommandoonder de wapens te komen. Den 30 october is bekend gemaakt, dat van alle wis selsdie van 6 octobetot 20 november incl., te Weenen betaalbaar geworden zijn of nog worden, de tijd van betaling nog voor eene maand verlengd is, zoodat de voldoening eerst behoort te geschieden in de volgende maand doch op den zelfden dagwaarop de betaling oorspronkelijk had behooren plaats te hebben. Op wissels die eerst na den 20 november komen te ver vallen heeft deze verlenging geene betrekking. Men meldt uit Olmutz, dat, ofschoon er reeds toe- bereisclen werden gemaakt voor het vereenigen van den Oos- tenrijkschen rijksdag in Kremsiermen zich vleide, dat de keizer nog op dai besluit terug zoude komen. lu Brunn heerschte laatstelijk steeds eene niet geringe spanning, doch was de orde niet verder verbroken. Men meldt van de Ilongaaarsche grenzen 29 oct. dat in de omtrek van Trentschin door den generaal Simo- nich eene volkomene overwinning op de Hongaren is behaald. Uit Triest wordt gemeld, dat de Sardinische vloot we der voor Venetie is verschenen. Berlijn 4 november. Gisteren namiddag ten 4 ure heefc de nationale vergadering nog eene korte zitting gehouden voornamelijk om het antwoord te vernemendat de koning op het tweede verzoek zoude gegeven hebben. De president maakt verder bekend, dat de graaf v. Bran denburg hem verzocht hadomtrent den stand der zaken geregelde mededeeUngen te ontvangendaar hij zich zijn omtrent het al of niet vormen van het ministerie te nemen besluit nog voorbehield. Gok de zitting van heden morgen was zeer kort; een voorstel van Waldeck en andere leden der linkerzijdebe trekkelijk bet benoemen eener commissiedie belast zoude worden met aan de vergadering maatregelen voor te stellen tot het geraken uit den tegenwoordigen toestand, wordt (of althans de dadelijke behandeling daarvan) met de groote meerderheid van 247 tegen 114 stemmen verworpen. Twee interpellatien van den afgevaardigde von Bergover bet niet tegenwoordig zijn der ministers bij de jougste naar Potsdam gezondene deputatieen ten tweede over hetgeen de rege ring reeds in de Weener aangelegenheden verrigt had, zijn nog niet beantwoord. De zitting is verdaagd tot maandag morgen. Men merkt algemeen op dat het voorkomen der stad bij de jongste ongeregeldheden geheel anders was dan zulks pleegt te zijn. Overal was eene ernstige, rustige houding, Spanning en nieuwsgierigheid zig'baar. Men scheen thans met overleg' niet met overijling te werk te willen gaan. Overal op de straat zag men groepen menschen de politische aangelegenheden behandelen en zelden kon men beter dan thans de publieke opinie op de straten vernemen. Alge meen beklaagde men het aftreden van den minister-president von Phueldie in de tegenwoordige tijdsomstandigheden moeijelijk zal kunnen vervangen worden omdat hij of schoon geen man van de redactie, bij de niet liberale partij eenen zekeren invloed bezat. Ware zijn ministerie gewijzigd en namenlijk de minister van binnenlandsche zaken door een ander vervangendan zoude het een kabinet geweest zijn, dat zoo al niet tot verzoening dan toch tot toenade ring aller partijen geschikt zonde geweest zijn. Slechts op het Alexanderplein ging het gisteren avond eenigzins onrustig toe. De gevangenen in het werkhuis wa ren tot opstand gekomen en hadden de gezamenlijke wach ters uit de zalen verdreven; de 23 soldaten, die de bezetting uitmaaktenwaren niet toereikend om het oproer te be dwingenzoodat zij uit de naburige kazerne hulp moesten halen. De misdadigers zochten het volk tot hnnne partij over te halen, door uit de vensters te roepen, dat men hen onbarmhartig vermoordde. De burgerweer zuiverde echter weldra het Alexanderplein en de militairen bragten de ge vangenen tot onderwerping zonder dat dit voorval verdere gevolgen had. Frankfort 3 november. In het Duitsche parlement is door den minister von Schmerling verkondigd dat het rijks-bewind, sedert den 24, geene tijding had ontvangen vani naar Oos- KANTOOR DER DOMEINEN TE SAS-VAN GENT. «=^H>e-5-e= Ter voldoening aan artikel 14 der wet van den 5 october 1841 Staatsblad no. 40) is bij koninklijke boodschap van den 17 octo ber 11., aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal medegedeeld het verslag dat door de algemeene rekenkamer, insgelijks overeen komstig het gemelde artikel aan Z. M. is aangeboden, van het resul taat liarer wirkraamheden over het jaar 1847. Volgens dit verslag bedragen de op de grootboeken der nationale schuld op ultimo december 1817 ingeschrevene kapitalen, als volgt: twee en een half percents f 815,912,100 drie percents - 120,432,950 vier percents - 237,534,100 Verder blijkt uit dit verslag Jat op het grootboek der lijfrenten in 1847 door versterf is vrijgevallen en alzoo vernietigd ƒ7043,50, en op de Nijmeegsche lontinaire lijfrenten over 1847 geeue vermin dering heeft plaats gehad; dat het kapitaal der obligatie» ten laste van het voormalig Amortisatie-Syndicaat rentende 3pet.in den jare 1847 wederom door aflossing is verminderd met 300,000 en dientengevolge op 31 december 1847 nog bedraagt ƒ23,308,000; dat het beloop der, krachtens de wet van den 28 april 1834 [Staats blad no. 14 gegreëerde Schatkistbiljetten rentende 4 pet. op ultimo december 1847 bedraagt 9,770,250dat in 1847, evenmin ais in 1845 en 1846 schatkistbiljetten ingesteld bij de wetten van 27 december 1840 Staatsblad no. 79) en 19 julij 1843 Staatsblad no. 25), zijn aangemaakt, zoodat van dat effect nok ditmaal niets meer in circulatie is geweest; dat wegens de geldleening voor de droogmaking van het Haarlemmermeer(wet van 22 maart 1339 Staatsblad no. 7) in 1847 een nieuw kapitaal van één millioen rentende 4J pet.aan obligatien is opgemaaktzoodat het totaal be drag der obligatien thans beloopt ƒ7,000,000 waarvan vijf millioen a 5 pet. één millioen a 4 pet. en één millioen a 4| pot. reote en dat ook gedurende het jaar 1847, de rentebetalingen en aflossingen der negotiatien, gevestigd op wegen, kanalen en vaarten, geheel volgens de voorwaarden dier geldleeningen geregeld hebben plaats gehad.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1