(I l It A N T. M°. 134. Diogsdag 7 November. iacötttircu c« ^bminiötvaticM. iSutttcnlaubdcits tTtjbitijjcu. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. föuitciilan&dcfcc STijbiiigct*. ,8% i MïSfc PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 23 November des jaars 1848 des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Gouverneur der Provincie Zeeland, of, bij des- zelfs absentie door een der leden van de Gedeputeerde Sta ten en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, in de Provincie Zeeland aan het lokaal van het Gouverne mentte Middelburg, worden aanbesteed: Het herstel en driejarig onderhoud der Nieuwe Waterlei ding in het Land van Axel mitsgaders het met Klei bekleeden en onderhouden van den Afsluit-dijk ten Westen van het Kanaal van Neuzen aanvangende op den dag der besteding en eindigende den laatsten Junij 1851 met inbegrip der verelschte Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestekop hetwelk de bovengemelde Aanbesteding zal plaats hebben zal boven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en aan dat van het Gouvernement der Provincie Zeelandte Middel burgter lezing liggen te 's Gravenhage in de voornaamste logementen en voorts op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing geleed worden. Zullende vier dagen vóór de Besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Calandte Middelburg en bij den Aspirant-Ingenieur J. Dirks, te Neuzen. De tijdelijke Minister van Binnenlandsche Zaken, I. M. db KEMPENAER. rE DE ENIG ING TOT BETORDERING DER TOONKUNST, GEWONE VERGADERING met de Ledentot het op nemen en sluiten der Rekening, alsmede het verkiezen van een nieuw Lid in het Bestuur, op Donderdag den 9 No vember aanstaande, ten 2 ure, in de Concertzaal. Middelburg, den 6 November 1848. G. de BRUYNEfung. Secretaris. Als een bijzonder bewijs van groeikracht dient het vol gende: In een tuintje in de gemeente Biggenkerke staat een appelboompje, zijnde een zoogenaamde witte calvin thans in vollen bloei en zjjn zelfs eenige kleine vruchten zigtbaar dit boompje is in februarij 1 848 eerst geplant en bloeit thans voor de eerste maal. DRA ND SC HO V IVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen dat op Maandag den 27 November aanstaande en volgende dagen eene Jaarlrjksclie Algemeene Brandschouwing aan alle Huizen, Pakhuizen en Gebouwen, door de Generale Direc tie over het Brand wezen vergezeld van den Heer Commis saris van Policie, zal worden gehouden, en manen mitsdien een ieder aanom voorschrevene Ambtenaren in derzelver betrekkingen behoorlijk te erkennen, in zijne woningen en gebouwen toe te laren, en inspectie te laten nemen, mitsga ders derzelver uitspraak omtrent het aanleggen verbeteren en veranderen der Fsiurplaatsenschoonmaken van Schoor- steenen verleggen van Brandstoffen als asiderzins, ten spoe digste na te komen en in alles zich naauwkeurig te gedragen overeenkomstig de bestaande Regiementen van Policie op het Brandwezen zullende op de nalatigen en overtreders worden toegepast de straffen en boeten bij gemelde Regle menten vastgesteld. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 3 No vember 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van IIun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. AA NB E S TE DING. De COMMISSIE van Administratie over de GEVAN GENISSEN te Middelburg, zal, op Dingsdag den 14 No vember 1848, ten 10 ure precies, in hare gewone Verga derkamer, onder nadere goedkeuring, openlijk aanbesteden, de levering der onderscheidene Artikelen bestaande in Rog- gen- en Tarvvenbrood Aardappelen Rund- en Kalfsvleesqh RundvetBoter, Sclienkelvieesch Gort, Rijst, Gele- en Groene Erwten Groenten Zoetemelk Zout PeperAzijn, Raap- en Patent Olie, Kaarsen, groene Zeep, Koffij Ci chorei, StrooSteenkolen, Turf en 'Hout, beuoodigd voor het onderhoud der gezonde en zieke Gevangenen geduren de het jaar 1849, in het Burgerlijke- en Militaire Huis van Verzekering aldaar; liggende de Conditiën in dat Gesticht vooreen iegelijk ter lezing. De Commissie van Administratie voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS Vt. SLEGT, Secretaris. AANBESTEDING liet COLLEGIE van REGENTEN over het Huis van Arrest te ZIERIKZEE maakt bij deze bekend, dat de aanbesteding van de Voeding der Gevangenen in voornoemd Huis, over het jaar 1849, op den 13 November aanstaande zal plaats hebben, in drie perceelennamelijk: 1. het Brood 2. de andere Voeding en Verpleging, en 3, de beide vorenstaande Perceelen vereenigdop gezegd Huis van Arrest. Het Collegie voornoemd DE CRANE Vt. Ter ordonnantie van hetzelve P. PAULUS, Lid en Secretaris. VERGADERING op Woensdag den 8 November 1848, des avonds ten zes ure. Introductie van DasnesVoorle- zing en Bijdragen. Namens Bestuurders, P. DE MARETTAK, Secretaris. MIMMELBUfliG den 6 November. Bij besluit van den 3 dezer heeft Z. M. de Koning goed gevonden 1. de commissie ingesteld bij hoogstdeszelfs besluit van den 17 maart jItot het voordragen van een volledig ontwerp van grondwetsherziening, te ontbinden onder dankzegging voor hare goede aan den Koning en den Lande bewezene diensten; 2. te benoemen tot kommandeurs der orde van den Nederlandschen leeuw rar. Dirk Donker Curtius, mr. J. M. de Kempenaermr. L. C. Luzactot staatsraden in buitengewone dienst: mr. L. D. Storm en mr. .7. R. Thorbeckealle leden der nu ontbonden Staats commissie. Z. M. heeftbij besluit van denzelfden dag, jhr. mr. J. E. van Panhuys (lid der Tweede Kamer) benoemd tot gouver neur der provincie Vriesland. Sommige kiezers te 's Gravenhage hebben het voor nemen opgevatom hunne stemmen uit te brengen op Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden en op den graaf van der Duin van Maasdam, als candidaten voor de Eerste Kamer. Voorts leest men in verschillende binnenlandsche dagbla den de aanbeveling van candidaten tot leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalals uit Leyden de heeren Thor becke en D. T. Gevers van Endegeestuit Amsterdam: de heeren mr. F. A. van Hall, mr. M. TFiardi Beekman en .7. J. A. Santhagensen voor de Eerste Kamer A. van der Hoopmr. J. IV. van BoniundeP. Iiuidekoper en J. Brou wer Aneher. UitZutphen: de majoor Löben SeisUit Zwolle: de heer Sloet tot Oldhuisen voor de Eerste Kamerde hee ren mrs. A. J. de IVael en ,7. A. van Royen. Uit Arnhem: de heer mr. Nedermeijer van Rosenthal. Uit Venloo: de heer C. Bonthampsoud-burgemeester. Uit Heusdende heeren C. Sckiffer van TVassetsaar en mr. Mettnan uit *s Gra venhage. Uit Zierikzee: de heer mr. TH. J. P. Kr oef. Uit Goesmr. J. J. van Deinse. Van openbare aanbeveling uit deze stad hebben wij nog niets vernomen. In de residentie heeft volgens schrijven van 3 november de afkondiging der vernieuwde grondwet ook met veel pleg- tigheid plaats gehad. Er was dien dag diner ten hove. In het hotel de Oude Doele werd een diner der Amstel-Societeit gehouden des avonds muziek van het regement grenadiers en jagers in een der Gothische torens van 'sKonings paleis dat smaakvol was verlicht, zoo als ook op andere plaatsen der stad illuminatien werden gereed gemaakt. Boven de poort, in het midden van het Gothisch gedeelte van 'sKo- nings paleis, prijkten de woorden God is met Nederland. Wijders deelen de dagbladen berigten uit onderscheidene plaatsen mede van de min of meer plaats gehad hebbende pleg- tiglieden bij de afkondiging der grondwetsherziening. Uit Axel is ons deswegens het volgende ter plaatsing toe gezonden Axel 3 november. De afkondiging r.in de grondwet werd heden alhier op eene vreugdevolle wijze gevierd. Reeds vroeg wapperde van de torens en ook van vele particuliere gebouwen de nationale vlag ten half 12 ure verkondigde het gelui der klokken den aan vang van het voor geheel INederland zoo merkwaardige feest. Na het j aflezen van de publicatie des Konings (te 12 ure)werd de toege vloeide menigte door den edel aehtb. heer burgemeester in korte doch krachtige woorden op eeue minzame en regt hartelijke wijze toegesproken en tot dankbaarheid en vreugde opgewekt. Behalve door de tegenwoordigheid van den raad der stad en der regterlijke ambtenarenwerd alles nog opgeluisterd door eene aanzienlijke vrouwenschaar, welke deZe plegtigheiddie werd opge volgd door de nationale volksliederen en verdere muziekstukken uitgevoerd door de Harmonie Concordia te dezer stede welke daartoe reeds ten half 12 ure voor het stadhuis was vergaderd wel met hare tegenwoordigheid wilde vereeren en daartoe opzettelijk ten raadhuize was bijeengekomen. Vóórts is de plegtigheid van den dag des avonds besloten met een concertgegeven door genoemd Harmonie gezelschap in de sociëteit, hetwelk wederom de eer had van eene groote en aanzienlijke vrouwenschaar daarbij te zien verschijnen bij afwisseling waarvan verscheidene toasten op Z. M. onzen geaerbie- digden Koning en anderen toepasselijk zijn ingesteld en men zich onledig hield met het afsteken van vuurwerken enz. Men schrijft ons uit Flissingen: Zaturdag jl. is een aanvang gemaakt met het doorgra ven der dammen, gediend hebbende tot afsluiting der groote zee dok-sluis alhier. De openingen zullen spoedig zoo veel ver groot worden dat niet alleen binnenvaartuigen maar ook zeeschepen weder van deze veilige ligplaats zullen kunnen gebruik makenwaardoor de sedert het vorige jaar gestrem de gemeenschap van de buitenhaven met de marine-dok vol komen zal hersteld zijn. Onze stad, mag zich gelukwenschen met de voltooijing van dit groote, voor haar in het bijzonder gewigtige werk, dat met merkwaardigen spoed in korten tijd werd tot stand ge- bragten dat voor haar eenen duurzamen waarborg kan op leveren gepaard met hare gunstige liggingtot behoud der belangrijke stichtingen der marine thans hier gevestigd en wel ke aan een groot deel der bevolking een bestaan verzekeren. Men verneemtdat dezer dagen door den heer Roest oud-kolonel van den generalen staf van het Oost-Indische legernamens de officieren van dat leger aan Zijne Exc. den luitenant-generaal Cochius is aangeboden een prachtige eeredegenversierd met edelgesteenten als een bewijs van hunne erkentelijkheid en hoogschatting van Zijner Exc. mili taire en maatschappelijke deugden als kommandant van het Indische leger aan den dag gelegd. Deze degenwelke als een wezenlijk kunststuk moet wor den beschouwd en eene waarde van f 11,000 bezit, is ver vaardigd in de werkplaatsen van de heeren Fiirstenkaupt en Dammerval te Amsterdam. Ons landgenootje Ilannema (te Londen heet hij Ad miraal Tromp~) trekt in Engeland veel aandacht. De Times zegt van dit dwergje Ilannema is elegant gekleed le vendig, verstandig en doet zich zeer fatsoenlijk voor. Hij 'danst, speelt gaarne, schrijft eene loopende hand en bokst. Hij is zeer gezond en verzot op de muzijk en woont in het vertrek in hetwelk vóór hem een Spaansche reus huisde." >>00-0 ooe-o- Wij hebben een uitvoerig stuk ontvangen over de op te rïgten Hulpbank, doch te laat om het nog in deze courant op te nemen. Wij hopen het te plaatsen in ons eerstvolgend nommer. Wij herinneren ter dezer gelegenheid den geachten in zenders van mededeelingen voor onze courantdat wij op ongeteekende stukken geen regard kunnen slaan. Dit is niet op het bovengenoemdemaar op een ander artikel van toepassing, waaraan wij niet kunnen zien wie de inzender is. Duitschland. Keulen 2 november. Berlijn verkeerde eergisteren weder in angst, daar eene commissie uit de Democratische Vereeniging al diegenen welke de vrijheid des Duitschen Volks, het welzijn der Duitsche steden, en met name dat der broederstad Weenen, ter harte ging, opgeroe pen had om zich in rustigen optogt, ten twaalf ure voor ■de deuren der nationale vergadering te begeven. Tegen een ure kwam een ordelijk geschaarde optogtvan ruim tweeduizend personen in verschillende afdeelingen gesplitst en door banieren voorafgegaan tot voor het gebouw waar de vergadering hare zittingen houdteene deputatie uit hun midden werd binnengelaten, en kwam terug met de verkla ring, dat de afgevaardigde dl Ester de petitie tot zijne eigene gemaakt had, en de behandeling daarvan in de avondzitting zou voorslaan. De optogt trok rustig af, maar na twee uretoen de zitting juist gesloten wasrukte eene veel sterkere menigte op, meestal uit arbeidslieden zamengesteld en verklaarde toen men haar met gelijk antwoord noopte de plaats te verlaten des avonds terug te zullen komen om het besluit der vergadering af te wachten. De muren aan de hoeken van alle straten waren weder met allerlei oproe pingen en eischen overdekt. In de avondzitting is een voorstel van den heer van IValdeck, om de Weeners ter hnlp te snellen, in het hoofd beginsel niet aangenomenmen duchtte dus nieuwe oproerige tooneelen maar was op alles gewapend. Allezitis belangrijk zijn de tijdingen uit Berlijn van 2 november. De reeds zoo lang dreigende ministeriele crisis is ten gevolge der- voorvallen van den vorigen dag en wei- ligt ook door den invloed der Weener gebeurtenissen ein delijk uitgebroken. Graaf von Pfuelheeftook namens het geheele ministerie zijne demissie aan den koning aangebo den die dit verzoek heeft aangenomen en graaf von Bran denburg met de zamenstelling van een nieuw kabinet belast. De nationale vergadering hield dien dag twee zittingen waarbij de gebeurtenissen in de stad in de eerste plaats ter sprake kwamen. In de avondzitting is een voorstel van IValdeck en andere leden der linkerzijdestrekkende tot het benoemen van een comité van 25 leden dat aan de ver gadering de maatregelen zoude onderwerpen in dezen staat van zaken te nemenen tot het permanent verklaren der zitting, voor zoolang dat comité zijn verslag nog niet zoude hebben uitgebragtvenvorpen geworden en daarna aange nomen een ander voorste) van Rodbertus en andere leden uit het centrumwaarbij eene commissie benoemd wordt van 25 leden om een concept-adres aan den koning op te maken. Tot liet nieuwe kabinet gekozen zal zijn zal het aftredende ministerie zich met het bestuur blijven belasten. Dienzelfden dag heeft nog de minister van binnenlandsche zaken eene kennisgeving uitgevaardigd betrekkelijk de onlus ten van den vorigen dag. De daarin voorkomende bedreiging, dat bij de eerste herhaling dadelijk de tusschenkomst van het militaire gezag zal" worden ingeroepen beeft eene sombere stemming in de stad te weeg gebragtmen is niet zonder vrees voor hernieuwde ongeregeldheden. De heer vost Gagern is eergisteren te Frankfort, met groote meerderheid tot president der Duitsche Rijksverga dering herkozen geworden. In dezelfde zitting heeft de

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1