0 I IS t T. W. 133. Jllllliüiill U II Zaturdag 1848. 4 November. iscöUtvctt ca ^bmiuistvMticu» Bittttettlattbdchc QTijbuigcu. ïïuitcnlAubsdic PRO F lis VIli ZEELAAB. AANBESTEDING. Op Donderdag den 16 November des jaars 1848 des voormiddags een 10 ure, zullen, onder nadere approbatie, door den Gouverneur der Provincie Zeeland of, bij des- zelfs absentiedoor een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Wa terstaat in de Provincie Zeeland, _aan het lokaal van het Gou vernement te Middelburg, worden aanbesteed: De noodzakelijke werken tot herstel en onderhoud van 's Rijks Zeeweringen te Vlissïngen en Vere gedurende de dienstjaren 1848 18496111850, met de leverantie van alle daartoe benoodigde Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijvingen opbod. Het Bestek, op hetwelk de bovengemelde Aanbesteding zal plaats hebbenzalboven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche zaken en aan dat van het Gou vernement der Provincie Zeeland, te Middelburg ter lezing liggen te 's Gravenhage in de voornaamste Logementen en voorts op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de Be stekken van Waterstaats-werken in gemelde Provincie ter le zing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de Besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Calanden den Adspirant-Ingenieur P. Calandte Middelburg. De tijdelijke Minister van Binnenlandsche Zaken, J. M. de KEMPENAER. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING van LANDBOUW en VEETEELT IN ZEELAND. VEREENIGDE VERGADERING der Afdeelings-Besturen 11 iValcheren op Maandag den 6 November aanstaande des voormiddags ten tien ure, in het gewone Lokaal op de Groenmarkt. Het te behandelen onderwerp zal betrekking hebben op den aard der Mestspecien en derzelver aanwen ding op den Landbouw. Middelburg, den 2 November 1848. BIJBEL GE IS O O T SCHAP. De DIRECTEUREN der Middelburgsche Afdeeling van het Nederlandsch BIJBELGENOOTSCHAP maken bij deze bekend dat op Donderdag den 9 Novemberdes avonds ten zes ure, in de Nieuwe Kerkdoor den Wel-Eerw. Heer J. H. Gerlachverslag van den staat des Genootschaps uit- gebragt, en tevens eene toepasselijke redevoering zal gehou den worden 5 zij noodigen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vriendelijk uitom hunne belangstelling in deszelfs verspreiding aan den dag te leggen, door bijwoning eener Godsdienstige zamenkomst, waar men tevens den verderen zegen des Allerhoogsten over deze heilige zaak zal inroepen. Middelburg, den 2 November 1848. A. I. SNOUCK HURGRONJE President. A. M. CRAMER, Secretaris. MIDDELBURG den 3 November. Heden heeft ingevolge vroegere bekendmaking de plegtige afkondiging der veranderingen en bijvoegingen in de Neder- landsche grondwet plaats gehad. Ten ia ure geschiedde zulks in eene plegtige openbare zitting van het provinciaal geregtshof van Zeeland en van de arrondissements-regtbank terwijl ook op de groote marktin tegenwoordigheid van eene talrijke volksschaar, de publicatie van 14 nctnher jl. van de puije van het stadhuis werd afgelezen. Door de geheele stad wappert van publieke en partiku- liere gebouwenschepen enz.de vaderlandsche vlagen het luiden der groote stads-klok verkondigt den feestdag. Zoo zijn wij dan heden het belangrijke tijdperk ingetreden waarin de verlangde en vernieuwde grondwettige bepalingen zijn in werking gebragt. Mogen zij de natie eene gelukkige toekomst aanbrengen en tot heil en zegen zijn Daarin deele ook de Koning en zijn huis, door zoo vele voorval len en herinneringen ten naauwste aan het Nederlandsche volk verbonden. Ieder burger werke, in den kring waarin hij daartoe kan bijdragenmede aan de bevordering van 's lands welvaart; de regering van Willem II levere alzoo eene be langrijke en roemvolle bladzijde in het geschiedboek der Ne derlanden, en God schenke daartoe Zijnen Almagtigen bij stand Z. M. de Koning heeft den tijdelijken minister van buiten- landsche zakenden heer Mr./L baron Bentinck, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van het ridder grootkruis der orde van Karei III, hem door H. M. de koningin van Spanje geschonken. Onder de laatste militaire bevorderingen vinden wij 1 ook vermeld die van onzen stadgenoot, den heer C. A. Spren gen isten luitenant bij het 2de regement dragonders, tot ridmeester 2de klasse bij het 2de regement lansiers. Aan den heer kapitein der genie IV. F. del Campo genaamd Camp, is buiten bezwaar der schatkist, op zijn verzoek, non-acti. viteit verleend. Bij onderscheidene besluiten van Z. Exc. den minister van marine zijn overgeplaatst, van de juno op de jason de luitenants der 2de klasse van Lennepen Culten; geplaatst op de jason, de luitenant der eerste klasse Pels Rijcken met 1 dezeren op de maas de luitenant der tweede klasse Vreede. Op non-activiteit zijn gesteld de luitenant der eerste klasse Cambier en de luitenant der tweede klasse de Koek, met den 1 dezer, en de luitenants van der Moore der eerste en S. II. Binkes der tweede klasse, met den 15 dezer. Wij meenen de aandacht te mogen doen vestigen op twee geschriften van den dag, ofschoon van onderscheiden aard. In het eene behandelt een ons onbekend maar blijkbaar vaderlandlievend schrijver de thans allerbelangrijkste vra gen zal ik aan de verkiezing deel nemen en op welke mijner landgenooten belmoor ik mijne keuze te vestigen De eigenlijke titel isEen woord van aanbeveling aan de kies- bevoegden en stemgeregtigden in Nederlanden is uitgegeven te Middelburg bij de boekhandelareu J. C. IV. Altorfer. Het andere komt van de pers bij de uitgevers dezer cou rant en bevat het ontwerp eener op te rigten vereeniging tot het geven van voorschotten aan minvermogenden onder den naam van Hulpbankdoor de heeren G. A. Fokker A. van den Broecke Jz. en A. H. G. Fokker; met een daarbij gevoegd reglement. Naar wij vernemen is door de Zeeuwsche brandwaarborg maatschappijgevestigd te Zierikzee, eene som van dertig gulden ter beschikking van het plaatselijk bestuur der ge meente Domburg gesteldter uitreiking aan en verdeeling onder diegenen welke bij den op 10 october jl. aldaar ontstanen brand, zich het meest verdienstelijk hebben gemaakt tot stuiting van den brand in het bij die maatschappij ver- waarborgde pand aankomende de weduwe van der Meule Uit Tholen schrijft men, dat aldaar op den 31 oct. jl. is bevallen P. Moerlandhuisvrouw van E. Lindhoutvan drie welgeschapene kinderenzijnde twee zonen en eene dochterdoor behulp van de stads-vroedvrouw M. Gunst. Moeder en kinderen bevonden zich op den 1 dezer naar omstandigheden redelijk. Wij hebben het genoegen weder in een der Belgische dag bladen de kunstvoorbrengsels van twee onzer stadgenooten de heeren IV. J. van den Berghe en A. Pieterszen loffelijk vermeld te vinden. Eene schilderij van eerstgenoemden wordt aldus beschreven: Trotsche pijnboomen met sombere bla deren heffen hunne toppen hemelwaartster regter en linker zijde verspreiden zich rotsen met kruiden en distels be groeid en op den voorgrond worstelt een door wolven aangevallen hert tegen den hem wachtenden dood. Het land schap is zeer uitgewerkt, en ware er niet eenig gebrek aan zorg van den aanleg te bespeuren wij zouden het onder de beste schilderstukken van de tentoonstelling rangschikken. Het penseel van van den Berghe bezit eene in het oog- loopende gemakkelijkheid de wijze waarop hij zijne boo- men toetst heeft iets eigenaardigsdat behaagt. Het colo- riet heeft een treurig tintdat wij moeten afkeuren had hij de zon eenige stralen op deze woeste natuur laten werpen de schilderij zou een uitmuntend stuk zijnzijne wolven moeten wij prijzen zij zijn goed en breed behandeld. Het winter-tafereel op den Rijn door Pieterszen is een behagelijk schilderstukverre in waarde boven zijn zomer-gezigt laatsgenoemde schilderij heeft iets zwaarmoedigs in de za- menstelling." Engeland. Londen 30 October. H. M. koningin Victoria heeft eergisteren met haren gemaalZ. K. H. prins AlbertteClaremont, een bezoek afgelegd bij den ge wezen koning Lodewijk Philips en de aldaar vereenigde leden van diens gezin. De koningin der Belgen zal eerstdaags naar Brussel terugkeeren. Koning Lodewijk Philips en de leden van zijn gezin genieten eene goede gezondheid en dragen hun lot met gelatenheid de gezondheid der koningin is minder gunstig. Berigten uit Konstantinopel van 14 october bevestigen de tijding van het overlijden van den schach van Perzie, en melden, dat zijn opvolger bezit van den troon heeft ge nomen, zonder daarbij (zoo als men vroeger verwachtte) tegenstand te ontmoeten. Men heeft alhier berigt uit Napels van den 19, inhou dende dat de oneenigheden met Siciliëdoor de bemidde ling van Engeland en Frankrijkwaren bijgelegd t dat Sicilië een deel van het koningrijk van Napels zoude blijven uitmaken, doch zonder een afzonderlijk bestuur, en met herstel der constitutie van 1812. Duitscltland. Berlijn 30 october. Ook de jongste berigten melden, dat den 28 october ten 11 ure Windisch- griitz Weenen van alle zijden heeft doen aangrijpen. Het batailjon ShÖnhalshetwelk aan den ingang der Jagerstraat de eerste met 12 stukken geschut bezette barricade bestormde, is vernield. De barricade werd later door de jagers en gre nadiers genomen. De troepen zijn tot aan het Karls-theater voortgedrongen. De voorstad Louise-straat en Frans-AUée staan in vlammen. De aanvoerders der studenten vlugten. Uit andere geloofwaardige berigten blijkt overigens zoo veel, dat het beschieten en de aanval der stad den 28 des morgens kort na 10 ure begonnen waren. Over de dezelve voorafgegane jongste gebeurtenissen ver nemen wij uit den omtrek van Weenen nog het volgende Windischgratz had den tijd van beraad tweemaal verlengd de laatste termijn was den 27 des avonds verstreken. Op dezen dag had bijna volkomen wapenstilstand plaats gehad. Men zag twee branden in de stad of in de onmiddelijke nabijheid daarvan. De vorst had den gemeente-raad doen weten, dat hij denzelven voor alle schade, die voor de stad uit de noodwendig geworden maatregelen van geweld ont spruiten zou verantwoordelijk stelde. Eenige personen welken het met groote moeite was gelukt, de stad te ver laten verhaalden dat daar het gewapende volk zelfs in de logementen drong en de vreemdelingen noodzaakte mede te vechten. De Hongaren stonden den 27 met ongeveer 40 k 50,000 man aan gene zijde der Leitha over hunne plannen heerschte volmaakte onzekerheid. Sedert de eerste stoomboot met 700 Hongaren in den grond is geboordhebben zij geene verdere pogingen gedaan om de stad te hulp te komen. Het door eenige burgers van Munchen, ter zake der jong ste ongeregeldheden aldaaropgestelde adres tot bescherming van personen en goederen is door Z. M. niet aangenomen, als zijnde hetzelve op te hoogen toon gesteld. Volgens handelsbrieven uit Italië zou de wapenstilstand met Oostenrijk verlengd zijn en zouden de Oostenrijksche troepen Lombardije ontruimen en zich bij de Mincio con centreren. Uit Eisenach wordt geschreven dat het thans zeker is, dat de hertogin van Orleans deze stad niet verlaten zal. Wel had zij, in hare verontwaardiging over eene onbeleefd heid, welke eenige leden van het onlangs aldaar verzamelde studenten-parlement zich veroorloofdenhet planzich naar Mecklenburg te begeven maar zij is daarvan sedert terug gekomen toen zij de verbittering vernamwaarmede de geheele stad die beleediging opgenomen had en de verze kering ontving, dat de geheele stad goed en bloed zou veil hebben, om hare edele gast te beschermen. Italië. De laatste berigten uit Italië schijnen het gerucht te bevestigen dat in een gedeelte van Lombardije een opstand is uitgebroken, en wel in de provincie Como; men beweert dat de Oostenrijkers uit deze geheele provincie zouden verjaagd zijn. Het nationaal congres heeft in zijne zitting van den 22 bij acclamatie het voorstel aangenomen dat de zetel van het Italiaansch bondgenootschappelijk congres te Rome zal geves tigd zijn. Indien men geloof mag hechten aan mededeelingen uit Florence dan zou de groothertog, toegevende aan den wensen der bevolking van Livorno het nieuwe ministerie bepaald hebben geconstitueerd onder het presidentschap van Monta- nelliterwijl de portefeuille van binnenlandsche zaken aan Guerazzi is toevertrouwd. Men begrijpt, dat het program ma van een zoodanig ministerie geheel in een democratischen geest zou zijn. Als eerste voorwaarde, zou'de groother tog hebben aangenomen de onmiddelijke bijeenroeping van eene Italiaansche constitueerende vergadering. Dit berigt ver- eischt echter bevestiging. Volgens het dagblad van Venetie van den 14 dezer was het fort van Osopo op drie punten van de zijde van Ospe- dalettoCasone en Taghamento aangetast. Het bombarde ment heeft lang geduurd 11 huizen zijn aan den kant van St.-Roch verbrand doch de Oostenrijkers moeten veel volk verloren hebben. Frankrijk. Parijs 30 october. Heden heeft men in de nationale vergadering een begin gemaakt met de be handeling der begrooting van 1848. Na al het gebeurde laat het zich begrijpen dat deze er zeer treurig uitziet. De heer Billault heeft van den financielen toestand een donker ta fereel opgehangen. De heer Fould heeft wel is waar getracht die voorstelling in een gunstiger daglicht te plaatsen doch volgens diens becijfering blijft het deficit over 1848 nog al tijd 460 millioen en de vermeerdering der schuld sedert 24 februarij 900 millioen. De beraadslagingen zullen morgen worden voortgezet. De heer Portalis, oud-procureur-gencraalalleen sprak eene redevoering uitwaarin hijom tot belangrijke bezui nigingen te geraken een geheel ander stelsel van belastin gen, van besturen van procesvoeren van land en zeemagt enz. enz. aanprees. De moeite die hij zich gaf, werd ech ter slechts met gelach beloond daar 's mans redeneringen op onmogelijkheden gegrond waren. Portalis bewees van de financien niets te verstaan en alleen oppositie quand-même te willen maken. Donderdag aanstaanden zal de constitutie in haar geheel ter stemming gebragt worden. Men beweert dat alsdan nogmaals

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1