MIDD1LBUMSCHE dh C 0 IJ I A W f Iï°. 131. Diogsdag 1848. 31 October. IScetwircM cw ^bmiuistraticw. iaimtculatibechc &i) hingen. Dnitculdtth^eïte «Eijbuigcn. IX JP PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 16 November des jaars 1848, des voormiddags ten 10 ure, zullen, onder nadere approbatie, door den Gouverneur der Provincie Zeeland of, bij des- zelfs absentie door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-lngenieur van den Wa- terstaat in de Provincie Zeeland, aan liet lokaal van het Gou vernement te Middelburg, worden aanbesteed: De noodige werken tot Herstel en Onderhoud van 's Rijks Zeeweringen te Viissiugeii en Veeregedurende de dienstjaren 1848, 1849 en 1850, met de Leverantie van alle daartoe benoodigde Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijvingen opbod. Het Bestek op hetwelk de bovengemelde Aanbesteding zal plaats hebbeu, zal, boven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche zaken en aan dat van het Gou vernement der Provincie Zeeland, te Middelburg ter lezing liggen te 's Grpvenhage in de voornaamste Logementen en voorts op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de Be stekken van Waterstaats-werken in gemelde Provincie ter le zing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de Besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-lngenieur A. Calanden den Adspirant-Ingenieur P. Calandte Middelburg. De tijdelijke Minister van Binnenlandsche Zaken, J. M. de KEMPENARR. PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur vati Zeelandvan den 27 Octobcr jl. Provinciaal Blad >10. ui.) Brengen ter kennis der Ingezetenen i°. Dat bij gelegenheid der afkondiging der veranderin gen en bijvoegingen in de Grondwetop Vrijdag den derden November aanstaandede daartoe betrekkelijke Publicatie van ZIJNE MAJESTEIT van den 14 October jl. {Staats blad no. 71), ten 12 ure des middags van de Puije van het Stedelijk Raadhuis zal worden afgelezen na dat de plegtige bekendmaking van gezegde veranderingen en bijvoegingen gedurende een halfuur te voren, door het luiden der groote Stads-klok zal zijn aangekondigd. En 20. Dat, voor zoo ver de Ingezetenen bij deze gelegen heid door gepaste vreugdebedrijven hunne deelneming en tevredenheid tnogten wenschen aan den dag te leggen de zelve hierin van Stadswege door het uitsteken der Vader- landsche vlag van den Abdijtoren en het Stedelijk Raadhuis, zullen worden voor gegaan. En opdat een iegelijk van het vorenstaande behoorlijk kennis drage, zal deze worden afgekondigd, gedrukt en aan geplakt mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 30 Oc tober 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GIUJPSKERKE. Ter ordonnantie van Ilun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. HERBESTEDING De Kapitein kommanderende het detachement van het 4de Regement Infanterie te VERE brengt bij deze ter ken- nisse van de daarbij belanghebbenden dat de lier-aanbeste ding van het benoodigde T.LEESCH en VETvoor de Troepen in garnizoen te Vere, zal plaats hebben op Woens dag den 1 November aanstaande, des middags ten 12 ure; zullende de conditiën van af heden, weder ter lezing liggen bij den Kastelein Hendriksein den Kampveerschen Toren. Vere, den 30 October 1848. *De Kapitein voornoemd, POMPE van MEERÖERVOORT. MI OM EL, BURG den 30 Octobcr. Het jongste No. der Nederlandsche Staatscourant bevat een koninklijk besluit waarbij wordt bepaald dat door de zorg van onzen minister van binnenlandsche zaken eene nieu we officiële uitgaaf van de Grondwet van het koningrijk der Nederlanden, ter landsdrukkerij gedrukt, zal worden uitge geven, waarin, ieder op hare plaats, zullen worden opge nomen de veranderingen en bijvoegingenwelke door de wetten van den 11 october jl. Staatsblad 110. 5970) in de Grondwet zijn gebragtmet verandering, voor zooveel noodigder volgnummerszoodanig en in dier voege als zulks is bewerkstelligd in het exemplaar door voor noemden minister gewaarmerkt en hetwelk aan de minuut van het tegenwoordige besluit zal gehecht blijven. Op nieuw is ter Algemeene Rekenkamer overgebragt voor eene som van f 1,900,000 aan ingetrokken muntbiljet ten zoodat er thans voor een bedrag vaii f 24,189,000 aan muntbiljetten is ingetrokken. Uit 's Gravenhage den 27 wordt gemeld Gisteren avond hebben Z. M. de Koning en HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Hendrik der Nederlan den de voorstelling in den koninklijken Franschen schouw burg met hunne tegenwoordigheid vereerd. Voor de eerste werd opgevoerd Guillaume dd O range ou P Union cP Utrecht, groote opera in vier bedrijven en zeven afdeelingen, voor het Fransche tooneel bewerkt door den heer Aug. Clavareau muzijk van den heer Carl Eckert. Toen de voorstelling ge ëindigd was werd de verdienstelijke componist ten tooneele geroepen en ontving daar de aigetneene hulde. Later 111 den avond werd hem eene serenade gebragt door de acteurs en de leden van het koor, benevens het orchestwaaraan zich eenige beoefenaren der edele toonkunst hadden aangesloten. Z. M. heeft benoemd tot kommandeur der orde vau den Eikenkroon, de beer Eckert, vervaardiger der muziek van de hier opgevoerde nieuwe opera Guillaume cPOrange en tot ridder dierzelfde orde deii auteur van gemelde opera, den heer Auguste Clavareau." Te Leewarden is uit het vroeger medegedeelde drietal beroepentot predikant bij de Waalsche gemeente aldaar, de wel-eerw. heer A. Diemontpredikant te Langerak. Te Zierikzee waren 11. woensdag zeer ontrustende berig- ten verspreid aangaande de stoomboot de Stad Zierikzeedie ten 11 ure met vrij hevigen storm de haven had verlaten. Het is echter later gelukkig gebleken dat deze geruchten ont staan zijn door dien men de boot aan het Zijpe met stilstaande machine en alleen door het zeil voortgedrevenhad zien voorbij varen. Eene kleine avarij aan de machine, die in een half uur is hersteldwas daarvan de oorzaak. Naar men verneemtzullen de heeren jhr. Boreel van Hogelanden en rnr. P. C. Schooneveld zich als candidaten stellen bij de aanstaande verkiezingen tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalen wel voor de Vide en Vilde hoofd-kies-districten der provincie Zuid-Holland zijnde de stad 's Gravenhage en omliggende gemeenten. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van 27 october. Is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een wetsontwerp tot overbrenging van een gedeelte der fond. sen tot herstel van het Nederlandsche muntwezen van de be- grooting van 1848 op die van 1849. Het wetsontwerp be trekkelijk bet fonds der consignatien is door de vergadering, zonder beraadslaging, met algemeene stemmen aangenomen waarna de beraadslagingen hebben plaats gehad over het wets ontwerp tot voorloopige voorziening in het te kort op de middelen over 1848, welk ontwerp met 42 tegen ééne stem die van den heer Hofmanis aangenomen. In den loop dezer beraadslagingen heeft de tijdelijke minister van justitie medegedeeld, dat het ministerie van Z. M. den Koning last ontvangen heeft tot het beramen van bezuiniging van Staats uitgaven door vereenvoudiging, en dat het ministerie zich sedert eenige dagen daarmede onafgebroken bezig houdt. Den 28 hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich bezig gehouden met het onderzoek van het ontwerp van wet, betrekkelijk het Nederlandsch munt wezen, dat gisteren bij de Kamer is ingekomen. Tijdingen uit de Oost-Indische Koloniën. De per overlandmail ontvangene berigten tot den 26 au gustus, behelzen geen politiek nieuws van eenig belang, maar wel berigten wegens schokken van aardbeving, en he vige stortregens, die vooral in de residentie Bantam aan merkelijke schade hebben veroorzaakt. In den morgen van 21 j 11 nij was de oostpost te Singkel door een zestigtal ge wapende rooverswaarschijnlijk Atsjinesche vagebonden over vallen. Na door de militairen aangetast te zijn sprongen zij over de borstweringvlugtten met achterlating van eene menigte dooden naar hunne sampangsen staken in zee. De heer dr. van Iioëvell heeft den 27 julij wegens zijn voorgenomen vertrek naar Nederlandhet voorzitterschap van het Bataviaasch Genootschap overgedragen aan den heer dr. S. A. Buddingh. Er werden volstrekt geene vrachten aangeboden en zijn die als nominaal te beschouwen; men bespeurde bij de agen ten der schepen die op avontuur waren uitgekomen weinig lust tot inkoopen. De schepen de 4 GebroedersIda Eli- sabeth HarmonieIVillem de Clercq Agneta en Graaf van Nassau lagen nog zonder bepaalde bestemming. Het schip Mr. Cornelh Haga zou naar China vertrekken. De wissel cours bleef nog onveranderd 95 pet. op Holland. Het gou vernement had in deze maand ruim 600,000 aan wissels op Holland afgegeven doch men geloofde dat het gouver nement met het afgeven van wissels zoude ophouden. De in- en uitgaande regteu op Java en Madura hadden op ultimo junij 1848 over de zes eerste maanden van het jaar zuiver opgebragt 1,794,973 ,78 of f 181,400 minder dan in 1847, en 777,816 minder dan in 1846. Over het algemeen was de gezondheids toestand der bevol king op Java gunstig. Alleen had zich in de residentie en in de afdeeiing Patjitan eene ziekte vertoond, die evenwel bevonden is niet van aanstekelijken aard te zijn, en te moe- V ten worden toegeschreven aan tullerische oorzafoi gij aan de ongunstige weersgesteldheid. Het getal lijders «as' echter niet groot en de sterfte ook betrekkelijk gering. De staat van rust en vrede was in geheel Nederlandsch Indie ongestoord gebleven. Engeland. Londen 26 october. Verscheidene Parij- sche nationale garden zijn thans deze hoofdstad komen be zoeken zij bezigtigeu al de merkwaardigheden en trekken door hunne uniformen de aandacht der menigte. Zij heb ben bij eene deputatie hunne opwachting gemaakt bij den lord- mayor, die hun zeer beleefd heeft ontvangen. Ook zouden eenige een bezoek bij den ex-koning Bodewijk Philips, op Claremont, hebben afgelegd. In de Covenant-garden-theater in bij hunne verschijning de Marsaillaise aangeheven, die door hen met geheel het publiek met het Godsave the Queen werd beantwoord. Volgens berigten vau de Kaap de Goede Hoopzijn de weder in opstand gekomen boeren door den generaal sir Smith met groot verlies terug gedreven hun aanvoerder Prctorius is ontkomen. Generaal Smith heeft eene wonde aan deknie bekomen aan beiden zijdeii zijn verscheidene dooden en gekwetsten. ©uitgcfiland. Berlijn, 26 october. Heden zijn hier belangrijke tijdingen uit Weenen ontvangen van feszigers, welke het hoofdkwartier van den generaal TFtadmhdratzlt Fiorisdorf in den namiddag van den 24 hebben verlaten. Op dit tijdstip had zich juist de voorhoede der aldaar ver zamelde troepen nadat reeds sedert den voorgaanden dag bij tusschenpoozen aan beide kanten van den Donau was gevuurd geworden, en ten laatste eenige der aan den regtef oever van de rivier geplaatste stukken geschut van de Weeners waren gedemonteerd in beweging gesteldom over de in aller ijl nieuw opgeslagene brug, met een wit vaandel vooruit, op Weenen aan terukken. Te gelijker tijd werd aan de andere zijden der stad tusschen troepen der belege raars en de belegerden geschermutseld hoewel het nergens tot een beslissend gevecht was gekomen vermits men van weerskanten genegen scheen te zijnom de zaak 111 der minne bij te leggen, en slechts enkele heethoofden zich gezind' beioondcn om hét gcstbir* ïtöuT oe 'krach'; der wapenen te doen beslissen,. Of het Hongaarsche leger werkelijk in aantogt was, daaromtrent wist men den 24 te Fiorisdorf nog niets zekers. Men meende echter, datindien dit leger zich voor Weenen mogt vertoonen de generaals von Auersperg en Jellachich genoegzaam in staat zouden zijnom vereenigd hetzelven het hoofd te bieden, terwijl Windischgratz intus- schen de regeringloosheid in en om Weenen zou kunnen in toom houden. Vermits echter de Hongaren tot nu toe niet waren verschenen en zij de legers van von Auersperg en Jellachich in de gelegenheid hadden gelaren om zich te ver eenigen,'was men algemeen van oordeel, dat de geruchten van de aankomst van Hongaarsche troepen weinig geloof verdienden. Reeds den 22 heeft PVindischgrdtz de hoofdstad in staat vau beleg verklaard en aldaar de krijgswet afgekondigd met de verklaring, dat hij voornemens was, zijn hoofd kwartier naar Schonbrunn over te brengen. De Rijksdag heeft echter hiertegen geprotesteerd zich beroepende op het manifest des keizers, dat het herstel der rust, waar dieniet verstoord werd alleen aan de gewone overheid toekwam. Zoodra PVindischgriitz met zijne troepen in Weenen zou zijn binnengerukt, verwachtte men echter, dat de Rijksdag zelf bet in staat van beleg verklaren der hoofdstad zou goedkeu reu als het eenige middel, om de orde te herstellen. Het dagblad van Breslau vau 25 October meldtdat de post uit Weenen wederom 24 uren was uitgeblevenzoo dat de laatste berigten slechts tot den 22 liepen. Die be rigten hielden in dat Windischgratz aan de bevolking van Weenen tot den avond van 24 October tijd had gelaten, om de wapenen neder te leggen en haar bij gebreke daar van met een bombardement had bedreigd. De Weeners hadden daarop doen antwoorden; dat zij in dit geval de twee in Weenen achtergeblevene keizerlijke generaals ter stond zouden ophangen. Alle berigten door reizigers medegedeeld kwamen hierin overeen dat de stad van alle kanten was omsingeld. Bij een uitval had het studenten corps een belangrijk verlies aan dooden geleden. De door het bestuur der stad Weenen aan den keizer ge zondene deputatie is door Z. M. niet ontvangen maar naar den generaal Windischgratz verwezen als welke van de vol- magt des keizers, tot herstel der rust, was voorzien. I11 bijzondere berigten wordt gemeld dat de troepen van Windischgratz den 24 des namiddags teil 4 ure meester wa ren van twee bruggen over den Donau en deze reeds over getrokken waren. Men hoorde bij voortduring een levendig vuur. Eene brug over het zoogenaamde keizerswarer werd nog verdedigd en was in brand gestoken. Bij gerucht werd verhaald dat de Hongaren een aanval op het leger van Jellachich hadden ondernomen. Frankrijk. Parijs 27 october. In de zitting van den 25, heeft de heer Clement Thomas in hevige bewoordin gen het gedrag van den heer Bodewijk Bonaparte aangeval len hetwelk op even scherpen toon door zijnen neef Napo-

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1