lil8 C 0 U Et k N T. A W. 130. ilJ. J. Illlliliiiuii Zaturdag 1848. 28 October. iscsütircu cti Qlbmitttóttratien, AJ.NBES TEBIJVG. De COMMISSIE van Administratie over de GEVAN GENISSEN te Middelburg, zal, op Dingsdag den 14 No vember 1848, ten 10 ure precies, in hare gewone Verga derkamer, onder nadere goedkeuring, openlijk aanbesteden, de levering der onderscheidene Artikelen bestaande in Rog gen en Tarwenbrood Aardappelen, Rund-en Kalfsvleesch Rundvet, Boter, Schenkelvleesch Gort, Rijst, Gele- en Groene Erwten Groenten Zoetemelk Zout Peper Azijn, Raap- en Patent Olie, Kaarsen, groene Zeep, Koflij, Ci chorei, StrooSteenkolen, Turf en Hout, beuoodigd voor het onderhoud der gezonde en zieke Gevangenen geduren de het jaar 1.849, in het Burgerlijke- en Militaire Hutè van Verzekering aldaar; liggende de Conditiën in dat Gesticht voor een iegelijk ter lezing. De Commissie van Administratie voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS Vt. SLEGT, Secretaris. KE 21" JS IS G E VIN G. De COMMISSIE LOON VOOR fVERKgevestigd binnen deze Stad, roept bij dezen op, diegenen welke begeeren bij hare Inrigtinghetzij in of buiten hare Werkplaats, hetzij door liet Pluizen van Touw werk te erlangen zich tot dat einde aan te melden aan het Lokaal; alwaar met uit zondering van de daarin vallende Zondagen, zijnde 22 en 29 October aanstaande, dagelijks tot inschrijving der Werk lieden zal worden gevaceerdvan Vrijdag den 20 tot en met Dingsdag den 31 dezer loopende maand, telkens van des middags ia tot des namiddags ten 2 ure, onder verdere kennisgeving dat diegenen welke nalatig mogten zijn, zich binnen den bepaalden tijd aan te melden gevaar loopen van bij de Commissie in het geheel niet in aanmerking te kunnen worden genomen. Middelburg, den 18 October 1848. De Commissie voornoemd, Namens dezelve A. M. CRAMER, Voorzitter. IIUBERTUS REKKER, Secretaris. VEEMARKT op het Dorp NIEUWLANDWoensdag den 1 November 1848. iSimiculanbsche ïTtjbiugcu. MISDDIlLEU iiK den 27 October. Bij de op 26 october gehoudene aanbesteding van eenige vernieuwingen en herstellingen aan de provinciale waterstaats werken en wegen in dit gewest, met hun onderhoud tot den x julij 1849, zijn deze, in negen perceelen, aangenomen voor eene gezamenlijke som van f 11030. Wij vernemen dat door eene zich daartoe gevormd heb bende commissie, bij de Protestantsche gemeente alhier voor het Hervormd weeshuis te Maastrichtis ingezameld eene som van ƒ303,15; terwijl reeds door de Waalsche gemeente vroeger was opgezonden eene som van 156. Bij koninklijk besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Burg en Westerschouwen de heer G. A. de Kater in plaats van den heer .7. de Katervroeger eervol ontslgen. Voorts heeft Z. M. bij continuatie tot schoolopziener in het 2de district der provincie Zeeland benoemd jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije. Uit Vlissingen schrijft men ons Heden zal met veel plegtigheid de laatste steen gelegd worden aan het werk van de doksluisde vlaggen en wim pels van de werf en stadsgebouwen kondigen zulks aan." Met betrekkingen tot de op Donderdag den 19 dezer gevoelde aardbeving leest men in de Goesche Courant het volgende Een beoeftnaar der natuurkunde te dezer stede, heeft opgemerkt; dat den vorigen Zondagmis Oct.) omstreeks 4^ ure na den middag de lucht zich zóó voordeed als door hem nog nimmer was waargenomen. Roode compacte wol ken omringd van eene doode geele kleuren van eenen graauwen rand omringd, welk verschijnsel men aan de kus ten der Middelandsche Zeein Portugalenzals den voorbode van aardbeving of hevige storm kenthadden zich in het westen te zamen gepakt. Door dit verschijnsel ge troffen deelde hij zijne gedachten hieromtrent aan onder scheidene pesonen mede met de verzekering, dat het eene aardbeving of ontzettende storm verkondigde. Met de naauwkeurigste instrumenten de armospheer onder zoekende bevond hij dat de aarde in eene buitengewone sterke positive staat van electricifeit verkeerde, dat de ba rometer eene plotselinge daling ondergingen de thermo meter in korte oogenblikken 223 graden was gerezen. Dit zijn dezelfde verschijnselenwelke men in die landen, waar de aardbevingen meermalen en in sterke mate plaats hebben eenige dagen voor de aardbeving waarneemt. Er zijn drie schuddingen gevoeld vergezeld van een trillend geluid, en de mededeeler dezes vond op dat oogen- blik eene slinger door de schudding in volle beweging, ter wijl al zijue losse instrumenten ratelden." Uit sGravenhage 24 dezer wordt gemeld: De commissie van rapporteurs van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over het wets-ontwerpstrekkende tot voorziening in het tekort op de middelen tot dekking van de Staatsbehoeften in 1848, is heden vergaderd geweest en heeft haar verslag opgemaakt. Dat verslag zal onmiddelijk aan de Regering worden medegedeeld die daarop onverwijld zal antwoorden; zoodat de behandeling van het wets-ontwerp spoedig bij de Kamer te gemoet gezien kan worden." De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode deelt het navolgende mede Sedert eenige dagen is de ministerraad weder menigvul- diglijk vergaderd geweest. LI. zondag is er kabinetsraad gehouden. Zijn wij wel onderrigtdan hebben die vergaderingen weder een hoogst belangrijk onderwerp ten doel gehad. Z. M. namelijk zou het tijdelijke ministerie hebben gelastom overeenkomstig deszeifs programma den 13 mei 11. door den tijdelijken mi nister van justitie in de Tweede Kamer uitgesproken, alsnu te vervullen het tweede deel der zending van dit ministerie en alzoo aan Z. M. voor te dragen binnen een zeer kort tijdsbestekde grondslagen waaropdoor vereenvoudiging in al takken van het bestuurbezuinigingen kunnen worden daargesteld." Zondag morgen is de heer van Overmeer-Fisscher belast met depeches voor de legatie van Z. M. den Koning der Nederlanden te Parijsmet de stoomboot Amicitia van Rotterdam te Antwerpen aangekomen en aldaar overleden. Sedert eenige dagen bevind zich te 's Gravenhage de heer Said Abdul Rachman Bin Hoessien Bin Sahielkoop man en scheepskapitein te Soerabaija die een jaar geleden met zijnen bevrachten bodem vertrokken i$ naar deGolfvan Perzie doch te Basra komendeop wederregtelijke wijze van dien bodem zijn eigendom is ontzeten daardoor ver- pligt om onder voortdurende tegenspoedenknellende ont beringen en bij gemis van de kennis van eenige andere talen dan de Arabische enMaleische, zich over Bagdad door Aziatisch Turkije naar Konstantinopel te begevenen van daar over Marseille en Parijs naar Nederland te vertrekken ten einde tegen het ten zijnen aanzien gepleegde geweld te protesteren. Uit Amsterdam wordt geschreven, dat 11. woensdag, bij hevigen stormwind de glasfabriek te Nieuwer-Amstel ge heel is afgebrand. De Echo een blad dat te Brussel wordt uitgegeven en aan het tooneel en de kunst is toegewijd geeft in deszells no. van 22 october 11., in eene kunstbeschouwing over de tentoonstelling van 1848 de volgende vermelding van eene schilderij van onzen stadgenoot, de heer Schultz. Wij zouden bijna vergeten te spreken van een schilder stuk door den heer Schultzvoorstellende eenige Arnemuid- sche visscherswelk schilderij intusschen eene bijzondere vermelding verdient. Dit werk van een jong Hollandsch schilder, in eenen breeden stijl behandeld, doet zich inzon derheid opmerken door waarheid vau compositie en lokale kleur. Het is een goed bestudeerd schilderij, en men vindt er, bij eene goede teekening, beweging en leven, ja iets edels in. Alzoo voortgaande den goeden weg welke hij is ingeslagen te bewandelen belooft de heer Schultz eenmaal eene beteekende plaats onder de schilders der Hollandsche school te zullen bekleeden." IStüicitlanbdcftc ®ijbiugcw. ÏSuitsehSaml. Keulen den 23 october. De achter geblevene post uit Weenen van den 19 hebben wij ontvangen, wij missen nu nog slechts die vau den 20. Blijkens deze, begint de toestand van Weenen steeds hagchelijker te worden. Aan de oost- zuid - en westzijde, is de stad door het leger van Jellachich en dat van von Auerspergvan oever tot oever omsingeld en thans is ook fVindischgratz van de noordzijde aangerukt, en heeft bereids het eiland Loban met 2000 man doen bezetten. Op het leger der Hongaren heeft Weenen niet meer te hopen. Deze zijn weder van de grenzen teruggetrokken. Zij zullen trouwens genoeg te doen vinden in hun eigen land, wanneer het waar is dat de luit. veldmaarschalk Nugent met 40,000 man van het Italiaansche leger in Zuid-Hongarije ge vallen is. Ook de Serviers moeten eene aanzienlijke verster king hebben ontvangen en vereenigen zich bij St. Thomas tegen Hongarije. Ook uit Zevenbergen rust men zich tegen Hongarije ten strijde. De levensmiddelen in Weenen schijnen schaarscher te wor den. Aan het academische legioen werd aangezegd, dat het zelve voor de wachthebbende manschap vau den 19 af aan slechts eenmaal daagsdes middagsproviand ontvangen kon. De opperbevelhebber Messenhauser verklaarde den 18 in den gemeenteraad, dat hijmet de hem ten dienste staande manschap de stad in haren geheelen omvang niet bescher men kon wanneer men hem geen verlof gaf, wanneer het noodzakelijk was, aanvallenderwijze te handelen. De ge meenteraad weigerde de verantwoordelijkheid daarvan op zich te nemen en men verwacht dat de rijksdagen zulks met regt dit evenmin doen zal. Ook bij deze vergadering be gint de opgewondenheid merkelijk af te nemen. Getuigen daarvan zijn de mindere opkomst der leden, zoodat den 18 geen genoegzaam aantal leden bijeen was om besluiten te ■i V - kunnen nemenen dan nog de wankelmoedigheid om tot een besluit te komen. Zoo is den 19 het ontwerp van proclama tie aan de Oostenrijksche volken op nieuw aan eene com missie verwezenomdat in het eerste ontwerp zinsneden voorkwamenwelke men minder gepast rekende om de al- gemeene dealneming voor den toestand van Weenen op te wekken. Alles wat daartoe in staat is verlaat Weenen, zelfs nationale garden zijn daartoe besloten. Wanneer de zaken zoo voortgaan zal men spoedig het groote leger voor de stad niet noodig hebbenom dezelve tot overgave te nopen. De inspanning der laatste dagen was te groot om die langer vol te houden. Niettegenstaande alle adressen van de pro vinciën staat Weenen, aan zichzelven overgelaten. Trou wens tegen het bekomen van hulp van buiten zorgt het leger. Berlijn 23 october. Ofschoon de bevolking dezer stad steeds in eene opgewondene stemming blijft, is de rust en goede orde sedert den 16 niet daad werkelijk verbroken. Het ontbreekt niet aan oproepingen waarin de menigte tot het bedrijven van verschillende buitensporigheden wordt aange hitst doch men begint zich aan dergelijke ongelegenheden eenigermate te gewennen en houdt die voor niet zoo gevaar lijk als wei vroeger. Langs eenen buitengewonen weg ontvangen wij hier het berigt, dat fVindischgratz door den keizer van Oosten rijk benoemd is tot opperbevelhebber van al de Oostenrijksche legersmet uitzondering van die onder Radetzky. Te gelijk heeft Z. M. de keizer een manifest uitgevaardigdgedagtee- kend Olmutz den 16, waarbij Z. M. verklaart dat hij, teleurgesteld in zijne hoop dat de waanzin welke zijne staten en ook de bevolking zijner residentie voor een tijd bevan gen en tot allerlei onwettige handelingen geleid heeftniet van langen duur zijn zou vast besloten heeft om ofschoon met een bloedend hart, het oproer zoowel te Weenen als eldersmet geweld van wapenen te keer te gaan en niet te rusten voor orde, rust en wet hersteld, en de moordenaars zijner getrouwe dienaren de graven Lamberg en Latour den wrekenden arm der geregtigheid overgeleverd zijn. Onx dit doel te bereiken heeft Zijne Majesteit uit de verschil lende deelen der monarchiestrijdkrachten tegen Weenen den zetel des oproers gezonden en vorst fVindischgratz tot opperbevelhebber benoemd en met de noodige volmagten voorzien 0111 de orde te herstellen. Hierna zal het ministerie in overeenstemming met den rijksdag de tot nu toe met een bandeloos misbruik gehandhaafde drukpers het regt van vereeniging en de volksweer op eene wettige wijze regelen en wel zoodanig, dat zonder de vrijheid te na te komen, aan de wet kracht en achting verzekerd zal worden. Overigens is blijkens de berigteu uit Weenen van den 20 de staat vau zaken daar nog dezelfde. Het aantal der inwoners van Weenen welke uit die stad gevlugt zijn wordt op meer dan honderd duizend ge schat. Alleen te Baden zijn er meer dan twintigduizend aangekomen. Italië. Turin 19 october. In de bijeenkomst van d Sardinische gedeputeerden van gisteren is een voorzitter be noemd en hebben daartoe 91 van de 116 aanwezigen zich verklaard voorden abt Giobertiden bekenden bestrijder van de orde der Jezuiten en den voorstander van de Italiaansche onafhankelijkheid. Alhier begint zich eene partij te vertoonen welke ver meent dat het zeer ongeraden zoude zijnde vijandelijk heden te hervattenen de menigte in dien zin tracht te be werken. Van de zijde der Italiaansche revolutionairen worden daarentegen in Lombardije en het Venetiaansche ge drukte oproepingen aan de menigte verbreid waarin deze vermaand wordt den Duitschers geene rust te laten maar deze onophoudelijk te vervolgen de soldaten op allerhande wijzen te kwellen, en hen, maar voornamelijk de officieren, des noods te vermoorden. Volgens Engelsche berigten moeten de Italiaansche za ken wat de onderhandeling betreft nog niet ongunstig staan. De maarschalk Radetzky zou besloten hebben de linie van Tessin te ontruimen en naar het midden van Lombardije terug te trekken zijn hoofdkwartier zou reeds naar Lodi verplaatst zijn. Fran&rïjïc Parijs 23 october. De nationale verga dering heeft heden de laatste hoofdstukken der grondwet aan genomen en daarmede is nu dat groote en moeijelijke werk voltooid. Deze uitkomst is met meerder kalmte en over leg verkregen dan men bij den aanvang scheen te mogen verwachten. Doch dagelijks meer heeft zich eene neiging doen kennen om alle partijschap op zijde te stellen en ge meenschappelijk de orde te bevestigen in de regeling van den staatzoo als die uit de omwenteling geboren is. De stemming over de grondwetzoo als zij daar nu in haar geheel ligtzal eerst plaats hebben over vijf dagen opdat de commissie nog eene herziening van den tekst zou kunnen bewerken. Men houdt het thans voor zeker dat volgens de ver anderde denkwijze van het bewind en de commissie van ont werp der constitutie, alles zal worden aangewend om de keuze van eenen president uit te doen stellen tot na de aan neming der organieke wetten. Er is reeds door den heer Marrast op het einde dei- laatste zitting van de nationale vergadering een ontwerp besluit overgelegd om de verkiezing van een' president den

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1