BIJBLAD VAN DE MIDDELBLBGSCHE GOLBANTl N°. 129*. 1848. - van Donderdag 26 Octoher. Vervolg en slot van het besluit van H. E. Gr. Achtb. de Gedeputeerde Staten van Zeelandbetreffende de verkiezingen voor de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. DER VERKIESBAREN VOOR DE EERSTE KAMER DER GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, =3©S©3^3®«» De nadere keuzebij het gemis een?r volstrekte meer derheid in het geval bij art. 24 van het voorloopig kies reglement te doen zal moeten geschieden bij ongeteekende stem-brief jesterwijl ook hier de volstrekte meerderheid der uitgebragte stemmen de keuze beslist. Wanneer in dat geval (gemis van volstrekte meerderheid) voor het lid der Tweede Kamer meer dan twee personen gelijke stemmen hebben bekomenzal het lot moeten bepa len wie derzelve zullen uitmaken het dubbeltalwaaruit na der eene keuze zal moeten worden gedaan. Hetzelfde zal plaats hebben bij gelijke omstandigheidte weten voor zoo ver meer dan vier personen een gelijk getal stemmen hebben bekomen, voor de zamenstelling der beide dubbeltallenuit welke eene nadere keuze voor het candi- daatschap voor de Eerste Kamer behoort te geschieden. Van een en ander wordt almede in de processen-verbaal van stern-opneming, behoorlijk relaas opgemaakt. De alzoo vervaardigde dubbeltallen zullendoor de zorg van den Voorzitter der kiesvergaderingen bij tusschen- komst der belanghebbende Plaatselijke besturenaanstonds in al de gemeenten van het kies-district worden openbaar ge maakt, en hierbij tevens de kies-geregtigdenwelke aan de eerste stemming hebben deel genomenpersoonlijk en met opgave der dubbeltallenwaarover nader behoort te worden gestemdonder bijvoeging der benoodigde stern-biljetten schriftelijk worden opgeroepenzich op den daartoe bepaal den dag 11a de oproepingmet aanduiding van tijd en plaats, te vereenigen: die tot het onder-kies-district behoorendein de hoofdplaats van hetzelve die van de overige gemeenten in de hoofdplaats van het hoofd-kies-districtten einde tot eene nadere stem-uitbrenging op een persoon van elk dei- medegedeelde dubbeltallen over te gaan. Hiervan wordt door den Voorzitter, gelijktijdig aan Ge deputeerde Staten kennis gegeven. De stern-bussen gaan tevens naar de hoofdplaatsen der onder-kies-districten terug. De nadere stem-opneming geschiedt in de hoofdplaats van het hoofd-kies-district, op dezelfde wijze als voor de eerste stemming is voorgeschreven. Bij zoo ver eene tweede of nadere stem-uitbrenging be hoort plaats te grijpenwordt het proces-verbaal van de eerste stem-opneming, met het verhaal en den uitslag van die verrigting, vervolgd. Het bevat dan ook de namen der kiesgeregtigden welke gestemd hebben, de namen der beide personen van het dubbeltalop welke stemmen zijn uitgebragt, met aanduiding van het getal der op ieder hun ner uitgebragte stemmen, de aanwijzing der gedane keuze, en wordt na voorlezing, door den voorzitter en de beide stem-opnemers onderteekend. Daarna wordt de nederligging van het afschrift des proces verbaals, ter inzage van de ingezetenen, en de opzending van het oorspronkelijke met de verzegelde stern-biljetten aan Gedeputeerde Staten, volgens art. 21 van het meerge melde reglement, verrigt. Zoowel bij eene eerste als bij eene nadere stem-opneming, worden de stem-bussen der onder-kies-districten eerst ge opend geledigd en den inhoud daarvan opgenomen nadat die bemoeijing ten aanzien der bussen van het hoofd-kies- district is bewerkstelligd. Ook hiervan wordt in het proces-verbaal van stem-opne ming melding gemaakt. C. Onderrigt voor de Stedelijke en Gemeente-Besturen in de hoofdplaatsen der onder-kies-districten. Al hetgeen onder de afdeeling Bomtrent de oproeping der kies-geregtigden ter kies-vergadering en de wijze van dien mitsgaders aangaande de kleur en inrigting der stem biljetten de kleur der stem-bussen en de aanwijzing der stem-opnemers, is aangeduid, geldt mede voor de plaatselijke besturen der onder-kies-districten voor zoo veel de onder- hoorige kiezers, in de verschillende gemeenten van het onder- kies-district en de in de hoofdplaats van hetzelve te ver- rigten werkzaamheden betreft. In de hoofdplaats van het onder-kies-district heeft r,og- tans geene stem-opneming plaats, maar zullen aldaar, na de volbragte stemmingde stem-bussen behoorlijk gesloten met de oorspronkelijke lijst der kiezers, welke in het onder- kies-district stemmen hebben uitgebragt, door den voorzit ter en de beide stem-opnemers onderteekendalsmede de sleutels der stembussen behoorlijk verzegelddoor middel van eèn vertrouwd persoon onverwijld worden gezonden aan den voorzitter der kies-vergadering in het hoofd-kies-district (art. 10 van hetzelfde reglement). Bij de tweede of nadere stem-uitbrenging wordtten aan zien van het sluiten en verzenden der stem-bussen met de verzegelde sleutels, alsmede opzigtelijk de onderteekening en verzending der lijst van de kies-geregtigden welke in het onder-kies-district hebben gestemd, op dezelfde wijze gehan deld als met betrekking tot de eerste stemuitbrenging is aangewezen. Van de ontvangst der stembussen wordt, door den voor zitter van het hoofd-kies-district aan den overbrenger, be wijs afgegeven. 2. De verdeeling der provincie in hoofd- en onder-kies districten, (art. 6 van hetzelfde reglement) en de aan wijzing der hoofdplaatsen te regelen als volgt: iste hoofd-kies-district, bevattende al de steden en gemeenten in het eerste admini stratief district der provincieuitmakende eene bevolking van 37,686 zielen. Hoofdplaats Middelburg. Voorzitter jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke of degene die hemvolgens de reglementen vervangt. Bestaande uit de stad Middelburg en ambachten. 1 onder-kies-districten. 1. Vlissingen hoofdplaats Vlissingen met de gemeenten KoudekerkeOost- en West-Souburg en Ritthem. 2. Veere, hoofdplaats Veere met de gemeenten Gapinge St. Laurens en Vrouwepolder. 3. Arnemuiden, hoofdplaats Arnemuiden met de gemeenten Kleverskerke en Nieuw- en St.Joosland. 4. Oostkapellehoofdplaats Oostkapelle met de gemeenten Aagtekerke, Domburg, Grijpskerke en Serooskerke. 5. Westkapelle, hoofdplaats Westkapelle met de gemeenten Biggenkerke, Meliskerke en Zoutelande. 2de hoofd-kies-district. Bevattende al de steden en gemeenten in het 2de administra tief district der provincie, benevens de gemeenten van het kanton Cortgeenin het 3de administratief district der pro vincie, uitmakende eene bevolking van 37,755 zielen. Hoofdplaats Zierikzee. Voorzitter de Heer Marinus Christianus de Craneof degene die hem, volgens de reglementen, vervangt. Bevattende de stad Zierikzee en poort-ambacht met de gemeenten Kerkwerve en Noordgouwe. ONDER-KIES-DISTRICTEN. 1. Brouwershaven hoofdplaats Brouwershaven met de ge meenten Bommenede, DreischorDuivendijke en Zonne- maire. 2. Haamstedehoofdplaats Haamstede met de gemeenten BurghEikerzee, Ellemeet, Noordwelle, Renesse en Serooskerke. 3. Oosterlandhoofdplaats Oosterland met de gemeenten Bruinisse Nieuwerkerk en Ouwerkerk. 4. Tholenhoofdplaats Tholen met de gemeenten Oudvos- semeer, Poortvliet, St. Annaland en St. Philipsland. 5. St. Maartensdijk, hoofdplaats St. Maartensdijk met de gemeenten Scherpenisse en Stavenisse. 6. Cortgeen, hoofdplaats Cortgeen met de gemeenten Cats, Colijnsplaat en Wissenkerke. 3de HOOFD-KIES-DISTRICT. Bevattende al de steden en gemeenten in de kantons Goes en Heinkenszand in het 3de administratief districten in het kanton Hulst, 5de administratief district der provincie, uitmakende eene bevolking van 41,038 zielen. Hoofdplaats Goes. Voorzitter de Heer Mr. Johannes Carolus van der Meer Mohrof degene die hem volgens de reglementen vervangt. Bevattende de stad Goesmet de gemeenten 's Heer- HendrikskinderenKattendijke, Kloetinge en Wolphaartsdijk. ONDER-KIES-DISTRICTEN. 1. Krabbendijke hoofdplaats Krabbendijke metde gemeenten Fort Bath Kruiningen Rilland en Waarde. 2. 's Gravenpolder, hoofdplaats 's Gravenpolder met de ge meenten 's Heer Abtskerke, Hoedekenskerke en Nisse. 3. Oudelande, hoofdplaats Oudelande met de gemeeuten Baarland Driewegen Ellewoutsdijk en Overzande. 4. Heinkenszand hoofdplaats Heinkenszand met de gemeenten Borsselen's Heer Arendskerke en 's Heerenhoek. 5. Kapelle hoofdplaats Kapelle met de gemeenten Schore IJerseke en Wemeldinge. 6. Hulst, hoofdplaats Hulst met de gemeenten Boschkappelle, Clinge Graauw en St. Jansteen. 7. Hontenissehoofdplaats Hontenisse met de gemeenten Hengstdijk, Ossenisse en Stoppeldijk. 4de HOOFD-KI ES-DISTRICT. Bevattende al de steden en gemeenten in het 4de admini stratief district der provincie benevens de steden en gemeenten van het kanton Axel5de administratief district der provincie, uitmakende eene bevolking van 38,442 zielen. Hoofdplaats Sluis. Voorzitter de Heer Jan Benedictus Bekaarof degene die hem volgens de reglementen vervangt. Bevattende de stad Sluismet de gemeenten Aardenburg Eede HeilleRetranchementSt. Anna ter Muiden en St. Kruis. ONDER-KIES-DISTRICTEN. 1. Oostburg hoofdplaats Oostburg, met de gemeenten Schoon- dijkeWaterlandkerkje en Zuidzande. 2. IJzendijke, hoofdplaats IJzendijke metde gemeenten Bier vliet en Hoofdplaat. 3. Groede hoofdplaats Groede met de gemeenten Breskens Cadzand en Nieuwvliet. 4. Axelhoofdplaats Axel met de gemeenten Hoek Koewacht, Neuzen en Zaamslag. 5. Sas van Gent, hoofdplaats Sas van Gent met de gemeen ten Overslag, PhilippineWestdorpe en Zuiddorpe. 3. De kiesvergaderingenzoo voorde keuze der leden van de Tweede Kamer, als voor die van de candidaten voor de Eerste Kamer der Staten-Generaalin dit ge west (art. 8 van hetzelde reglement) te doen houden, op de navolgende tijden en plaatsen In de hoofdplaatsen der Hoofd-kies-districten. a. Voor de eerste stemuitbrenging: Op Zaturdag den 2den december 1848, binnen het raad huis aldaar des voormiddags ten 9 ure. b. Voor eene eventuele nadere of tweede stemuitbrenging Op zaturdag den 9 december 1848, binnen het raadhuis aldaar des voormiddags ten 9 ure. In de hoofdplaatsen der onder-kies-districten. a. Voor de eerste stemuitbrenging Op woensdag den 29 november 1848, binnen het raadhuis aldaar des voormiddags ten 9 ure. b. Voor eene eventuele nadere of tweede stemuitbrenging Op woensdag den 6 december 1848, binnen het raadhuis aldaar des voormiddags ten 9 ure. Op de vermelde dagenwordt in de hoofdplaatóen jJar onder-kies-districten het lokaal der stemuitbrenging gesloten', des namiddags ten één uur. In de hoofdplaatsen der hoofd-kies-districten, wbrdt bét lokaal der stemuitbrenging geslotende stembussen ^eopeiiü en de stemopneming aangevangen des namiddags ten emkia-e.- 4. Voor te schrijven dat de verschillende verdere Sè-- moeijingen aan de plaatselijke besturen en aan de kies vergaderingen bij het voorloopig kies-reglement op gedragen in dit gewestop de volgende tijdstippen zullen moeten worden volbragt. a. Het opmaken afkondigen en ter visie leggen van de naamlijst der kies-geregtigden (art. 3 van gemelde regle ment) op deri 28 October 1848. b. Het beoordeelen der bezwaarschriften tegen de naamlijst der kies-geregtigden (art. 5 van hetzelfde reglement) uiterlijk op den 11 November 1848. c. Het finaal opmaken sluiten afkondigen en ter inzage leggen derzelfde naamlijst (art. 5 van hetzelfde reglement) op den 22 November 1848. d. Het toezenden van het afschrift der naamlijst van de kies-geregtigdenzoo aan het bestuur der hoofdplaats van het hoofd-kies-districtals aan dat der hoofdplaats van het onder-kies-district (art. 7 van hetzelfde reglement) en aan de Gedeputeerde Staten, op den 23 November 1848. e. De oproeping der kiezers en de verzending der stem biljetten (art 8 en 9 van hetzelfde reglement) op den 25 November 184S. Het opzenden der geslotene stembussenmet de oor spronkelijke lijst der, in de onder-kies-districten, gestemd hebbende kiezersmet de verzegelde sleutels der stembussen aan den voorzitter der kies-vergadering in het hoofd-kies- district (art. 10 van hetzelfde reglement) op den 30 No vember 1848. g. Het ter visie leggen der afschriften van de processen - verbaal van stem-opneming in de hoofdplaats der hoofd- kies-districten (art. 20 en 21 van hetzelfde reglement) met de bekendmaking dier ter visie ligging op den 2 Decem ber 1848. li. Het toezenden der oorspronkelijke processen-verbaal van stem-opneming, in de Hoofdplaats der hoofd-kies- districten (art. 21 van hetzelfde reglement) met de stem biljetten verzegeldaan de Gedeputeerde Staten op den 3 December 1848. i. De bekendmaking der dubbeltallen en de nadere op roeping der kies-geregtigdenwelke aan de eerste stemming hebben deel genomen tot eene nadere of tweede stemuit brenging voor zoo veel dit mogt worden vereischtals mede de deswege verpligte kennisgeving aan Gedeputeerde Staten, op den 2 December 1848. j. Bij de noodzakelijkheid eener nadere of tweede stem ming worden de bemoeijingen onder litt. g en h aan geduid voor zoo veel dit mogt worden vereischtrespec- tivelijk op den 7 9 en 10 December 1848 verrigt. 5. De stedelijke en plaatselijke Besturen in dit gewest aan te bevelenom zich de voorschriften van het voorloopig kies-reglement, in verband met de bij dit besluit gegevene aanwijzingen eigen te maken, die met stiptheid en onpartijdigheid te volbrengenaan de in gezetenen al de inlichtingen en ophelderingen te ver schaffen welke zij mogten verlangenen de kies-ge regtigden in het bijzonder aan te sporen, om door het deel nemen aan de verkiezingen de verkregene uit breiding der burgerschaps-regten op prijs te stellen. En zal dit besluitdoor opneming in Provinciaal Blad worden gebragt ter kennis van de Districts-Commissarissen tot informatie, alsmede van de Burgemeesters en Wethou ders of Assessoren der steden en gemeenten ten platten lan de in deze provincie, tot uitvoering. Middelburg den 20 October 1848. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEG T. rOORLOQPlGE LIJST STATENT-GE1ÏER AAL Besluit van den 20 October 1848, no. 5 mededeeling der voorloopig vastgestelde lijst der verkisbaren voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal. In aanmerking nemende het bepaalde bij art. 14, 16, 17 en 18 van het voorloopig kies-reglement, vastgesteld bij de wet van den 11 October 1848, Staatsblad no. 70); Gezien de daartoe door den Staatsraad Gouverneur ter vergadering overgelegde bescheidenspeciaal de ingezonde- 11e opgave door den Directeur der Directe Belastingen enz. van den 11 September 1848, en wijders lettende op de be volking der Provincie, bedragende 154,921 zielen Hebben goedgevonden 1. Voorloopig vast te stellen, de lijst der verkiesbaren voor de Eerste Kamer der Staten-Generaalte weten van de zoodanigenwelke in dit gewest gebleken zijn te behooren tot de 52 hoogstaangeslagenen in de Rijks Directe Belastingen en die bij het bezit der overige vereischtentot lid dier Kamer kunnen worden be noemd zoo als die hier achter volgt. 2. Te bepalen dat die lijst bij afschriftdoor den Grif fier der Staten gewaarmerkt, in al de steden en hoofd plaatsen der hoofd- en onder-kies-districten in dit ge westten Raadhuize aldaar, van den 28 October 1848

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1