G O I li l I' rï ims. ■N°. '128. Dingsda S 24 October. ikstuucn ca Ci b ut i ui of va tien. VEEMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden dat de Najaars PAARDEN- en VEEMARKT naar aanlei ding van het besluit van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 13 Augustus 1844 iste Afd. No. 78 zal plaats hebben op Donderdag den 26 October aanstaande. a y Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 29 Sep tember I848. ooi 3 Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR, Lp. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. LIJST VAN KIESGEREGTIGDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat, naar'aanleiding der wet van den 11 October 1848 Staats blad no. 70) houdende herziening van de Additionele arti kelen der Grondwet, de Lijst van de in art. 2 van het voorloopig Kies-Reglementomschreven Kiesgercgtigdenvol gens art. 3 van hetzelve is opgemaakt en ter inzage van de belanghebbenden op de Stedelijke Griffie zal liggenvan Dingsdag den 24 dezer maand tot en met den 31 daaraan volgende, op de gewone werkdagen des morgens van tien tot drie ure. Wordende een iegelijk, die op deze Lijst niet voorkomt en verineenen mogt aanspraak te hebben, om als nog op de zelve te worden igebragt, uitgenoodigdom zijn bezwaar behoorlijk gestaafd vóór of uiterlijk op den 1 November eerstkomende in geschriftvrij van zegelter Stedelijke Griffie in te leveren, na welken tijd gecne reclamatien des wege meer kunnen worden aangenomen. En zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 23 Oc tober 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare, A. M. BECIUS. PURLICA TIE. BURGEMEESTÉR en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN, brengen bij deze ter kennis van de In- en Opge zetenen dat door het Kies-Collegie dezer Stad tot Lid van den Raad, is benoemd de Heer Jan Borghstijnen zulks ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den Heer Lieven de Jonge Borgerhoffen dat voormeld nieuw Lid in de Rands-Vergadering van heden is geïnstalleerd en beëedigd,. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks gebruike lijk is te geschieden, mitsgaders in de Middelburgsche cou rant te plaatsen. Vlissingen, den 20 Qctaber 1.848. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb., S. van der SWALME. BEREIS 1) MAKIJL G. De COMMISSIE van beheer over het Fonds tot Amorti satie der Stedelijke gevestigde Schulden te ZIERIKZEE brengt ter kennis van Obligatie-houders ten laste van de zelve Stad: dat gezegde Amortisatie thans geheel volbragt zijnde, elke houder van.nogpnafgeloste Obligatien voortge sproten uit de gevestigde Schulden dier Stad, zich van den 20 December aanstaande tot den 30 September des volgenden jaars kan aanmelden ten Kantore van Jonkheer K. IV. de Jongeals Lid dier COMMISSIE alhier, tot het bekomen van aflossingtegen overlegging der Obligatien met den daarop verschuldigden Interestingevolge het Plan voor de ze schuldiging, door de hooge Regering goedgekeurd en wel die van 2 pet. tegen 26|- pet. die van 3 pet. te gen 40 pet. die van 3I pet. tegen 461 pet. die van 4 pet. tegen 53^- pet. die van 4J- pet. tegen 56} pet. die van 5 pet. 66§ pet. en die van 6J-pet. tegen 83^ pet. met bijbe taling van de Renten over 1848, voor zoo ver de Obliga tien over dat Jaar mo'gten zijn uitgeloot, terwijl het vroeger uitgelote, immers na het Jaar 1834, slechts tot het Jaar van de uitloting zelve, zullen worden uitbetaald. Zierikzee, den 18 October 1848. De Commissie voornoemd DE CRANE. Ter Ordonnantie De Secretaris, H. A. VAN 1JSSELSTEYN. müzrjk-gezelscha.f uit kunstliefde. Heeren Leden worden verwittigddat op aanstaanden Donderdag den 26 October 1848, de bijeenkomsten een aan vang zullen nemen. Namens het Bestuur, J. J. I. SPRENGER, Secretaris. 2Simi£tiUttb0c(te MIDDELBURG den 23 October. Volgens bij ons ingekomene berigten hebben zich de schokken van aardbeving niet alleen op de eilanden Walche ren, Noord- en Zuidbeveland en Schouwen doen gevoelen, maar ook aan de vaste wal heeft men dezelve bespeurduit Sluis en Groede zijn ons brieven toegezonden die wij tot onze spijt en buiten schuld van de geachte inzenders te Iaat ontvingen om ze 11. zaturdag geheel te kunnen mededeelen. Ook uit Namen, Brussel en Brugge wordt gemeld dat men aldaar den 19 dezer des morgens ten 7 ure vrij zware schok ken van aardbeving heeft ondervonden en reizigers verze keren, dat ook in 's Gravenhage II. donderdag beweging is gevoeld die aan aardbeving heeft doen denken. De breede kerkeraad der Nederduitsch Hervormde gemeente alhier heeft 11. vrijdag avond, ter vervulling der opengeval len leeraarsplaats door het emiritaat van Ds. G. IVallerhet volgende twaalftal predikanten gestemd: DD. J. P. IJasebroek, te BredaJ. Broedelette GoudaL. van Haaften te Nijmegen J. 1ppelte KoekengenC. S. Adama van Schelt ernate Hoorn IJ. J. Hofstede te Gorinchem E. Cats IV1 rte MijdrechtF. C. van den Hamth.dr. te Harderwijk C. E. van Koetsveldte Schoonhoven G. L. Jungiuste RijswijkL. G. F. Creutzbergte Chaatnen B. S. van Deinse te Naaldwijk. - Wij vernemen dat bij het ledigen der bussen, die ten huize van heeren predikanten alhier, ten behoeve der Pro- tescautsch-Vlaamsche gemeente te Brusselzijn geplaatst ge weest gebleken is datmet inbegrip van de giften na het vertrek van den heer van Maasdijk in de kerk-collecte ge vondeneene som van f 166,22 voor die gemeente is bijeen gebragt. Vrijdag avond is hier met het stoomjagt van Rotterdam aangekomen en heeft zich dadelijk naar Vlissingen begeven, Z. K. H. Prins Hendrik. Na aldaar de maritime werken in oogenschouw te hebben genomenen zaturdag bij Z. Exc. den heer vice-admiraal Lucas te hebben gedineerd is Z. K. H. gisteren morgen weder met het stoomjagt naar Rotterdam vertrokken. Bij het diner aan het hotel van den vice-admi- raal te Vlissingen werd Z. K. H. vereerd met eene serenade van het muziekkorps der schutterij. Wij herinneren bij -deze andermaal aan de bekendma king van den minister van financien van 4 october 11. waar bij de oude zesthalvenmet den 29 dezer, buiten omloop worden gesteld. Bij resolutie van 16 dezer, is door het departement van binnenlandsche zaken, aan de heeren D. Uyttenhoovente Vlissingen, en D. Dronkers, te Middelburg, concessie tot wederopzeggens toe verleend tot oprigting en daarstelling eener stoombootdienst tot het vervoeren van personen en goederen op vaste en gezette tijdentusschen de steden Vlissingen en Rotterdammet welke dienst echter niet zal mogen 1 worden aangevangen dan nadat een reglement omtrent de wijze van hare uitoefening, en het daartoe betrekkelijke tarief, door genoemd departement zullen zijn vastgesteld. Wij konden in onze tweede editie van 11. zaturdag hier van slechts zeer korte melding maken. Naar men verneemt heeft Z. M. den heer A. baron Mac- kay op zijn herhaald verzoek een eervol ontslag verleend als kamerheer in gewone dienst, en Z. E. tevens benoemd tot kamerheer in buitengewone dienst. De gevolmagtigde minister van Nederland bij het hof te Madrid de heer E. baron Sirtema van Grovestins is den 20 dezer van Madrid te 'sHage gearriveerd. De tijdelijke minister van finantien heeft bekend ge maakt, dat tot op heden is uitgegeven een kapitaal van ƒ4,111,500 aan schatkistbiljetten, daargesteld krachtens de wet 20 december 1840 f Staatsblad no. 79). De Vereeniging tot bevordering van Beeldende Kunsten van de maatschappij Arti et Amicitice te Amsterdamheeft voor de aanstaande verloting reeds eene som van ƒ8000 aan kunstwerken besteed. Men kan zich zoo voor de inschrij ving als lid, als voor het bekomen van loten nog aanmel den bij de correspondenten der maatschappij de Gebroeders Abrahams. Tweede Hamer der StatenTGeneraal. Zitting van 19 october. Door de commissie voor de verzoekschriften-' zijn eenige verslagen uitgebragt, met welker onderscheidene conclusien de vergadering zich achtereenvolgens heeft vereenigd. Ver volgens zijn de door het nieuw benoemde lid uit Groningen, mr. A. Oudeman, ingezonden geloofsbrieven door eene com missie onderzocht, en nadat deze in orde bevonden waren heeft genoemde heer, binnengeleid zijnde, de bij de grond wet gevorderde eeden in handen van den voorzitter afgelegd en dadelijk zitting genomen. De commissie voor het adres van antwoord op de troon rede heeft vervolgens een ontwerp van adres ter tafel ge bragt-, waarna de leden zich dadelijk naar de afdeelingen hebben begeven om dat ontwerp te onderzoeken. Zitting van 20 october. De voorzitter heeft der vergadering kennis gegeven dat de commissie voor het adres van antwoord op de troonrede ten gevolge van de aanmerkingen in de afdeelingen op haar ontwerp gemaakt, in dat stuk nog eenige wijziging gebragt had. De beraadslaging over het ontwerp.adreshetwelk he den avond gedrukt aan de leden zal worden rondgedeeldis vervolgens vastgesteld op morgen ochtend ten elf ure. Zitting van 21 october. Is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een wets-ontwerpstrekkende om voorloopig te voorzien in het tekort op de middelen op 1848. Men verwacht dat de Kamer hare werkzaamheden met spoed zal voortzetten, ten einde voor 3 november, den voor de plegtige afkondiging van de veranderingen in de grond wet bepaalden dag, te kunnen uiteengaan. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal vergaderen op woensdag den 25 dezer. ISintcnlanfrdcitc <Ei}bitt0eti. DuttscMand. De berigten nic Weenen zijn van den 15 dezer. Tot dat oogenbiik was het nog tot geen treffen gekomen maar beide partijen bleven een dreigend aanzien houden. Dit belette evenwel niet dat de rijksdag den weg van, onderhandeling bleef beproeven en zoowel met Tellachich als met den keizer eene drukke briefwisseling bleef onder houden. Haar pogen is om Tellachich en von Auersberg te bewegen om op te breken en alleen in dat geval maakt zij zich sterk de krijgslustige volksmenigte in bedwang te zullen houden en de Hongaarsche hulptroepen te zullen kunnen beweren van het Oostenrijkscbe grondgebied. Inmiddels is door den rijksdag de generaal Brumur tot opperbevel hebber over de nationale gnrde in Weenen benoemd. Z, M. de keizer is den 14 behouden te Olmutz aangeko men en aldaar met gruote geestdrift ontvangen. Het is eene geduchte magt, die wij tegen ons zien zamen- trekken. Jellachich heeft 35,000 man welgeorganiseerde troe pen eene meer wilde orde van 21,000 blijft hij voor Hon- garijen bestemd houden. Von Auersperg heeft 15,000 man onder zijn kommaudo. JVindischgraz is met 18,000 man uit Bo- hemen in aantogt en vorst Reus komt met 10,000 man uic Moravie. Maar het terugtrekken van Jellachich naar Neu- stadmet voornemen den weg naar Hongarijen en Stiermar- fit Cv J- In deze zitting hebben de beraadslagingen plaats gehad over het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede welk stukzoo als het laatstelijk door de commissie voor het adres werd vastgesteld aldus luidt b Sire 1. Wij hebben ons innig verheugdbij de plegtige openin" van de tegenwoordige zitting der Staten-GeneraalUwe Majesteit de overtuiging te hooren uitspreken, dat, hoe zorgvol de tijdsomstandig heden ook zijn mogen zich iu den algemeenen toestand van oris Vaderland onderscheidene gunstige kenteekenen openbaren, en dat met opzigt tot de gewigtigste belangen der Natie overal bij veel dat bekommering wektook zeer veel is dat opbeurt en bemoedigt. 2. Met U erkennen wij de voorregten van onderscheiden aard die Nederland te midden van den druk der tijden steeds mag blijven genieten, en wenscheu vurig, dat Uwe Majesteit, voor zijn onver moeid streven haar het welzijn van hen, die gij, Sire! als uwe beminde landgenooten hebt begroet, in het welslagen van de daar toe aangewende^ pogingen de streelendste belooning moge vinden. V verblijden ons met Uwe Majesteit, d-it het veelomvattende en uit den aard der zaak hoogst moeijelijke werk der grondwets herziening nadat daartoe van uwe zijde de eerste stap was gedaan door het gemeen overleg van de onderscheidene takken der wetge vende magt gelukkig ten einde is gebragt. De kalmte en gematigd heid bij onmiskenbare belangstelling, tijdens de langdurige beraad- - slagingen over die gewigtige aangelegenheid door de Natie aan den dag gelegd worden ook door ons op den hoogsten prijs gesteld. 4. Wij weten het, Sire, dat de roeping van de tegenwoordige Kamers der Staten-Generaal van eenen spoedig voorbij gaand en aard is maar zoolang wij het geheele Nederlandsche volk nog zullen ver tegenwoordigenzal Uwe Majesteit ons steeds bereid vinden, om naar ods beste vermogen mede te werken tot hetgeen het heil van den Staat vorderen mogt, en dus ook om met naouwgezetheid de voordragten te onderzoeken die ons door Uwe Majesteit no» moeten wordeu gedaan. a 0 5. Welke beproevingen het Vaderland ook mogen verbeiden wan neer de Natie even als tot nu toe het genot der vrijheid met eer bied voor orde en wet weet gepaard te doen gaan; wanneer zij zich voortdurend en toenemend onderscheidt door echten burgerzin en door eene vaderlandsliefde, die voor geene offers terugdeinst, wan neer de hechte banden ongeschonden bewaard blijven die Sire uw doorluchtig Stamhuis aan die Natie verbinden kan Neder land onder eerbiedig opzien tot den Oppersten Bestuurder der we reld de onzekere toekomst met vertrouwen te gemoet gaan. Nadat de he.er van Goldstein over de algemeene strekking van dit stuk het woord had gevoerd is die strekking met algemeene stemmen goedgekeurd even als zulks vervolgens geschiedde ten aan zien der 1,2 en 3. Bij de beraadslaging over de 4de paragraap heeft de heer L. D. Storm als amendement voorgesteld om"deze paragraaph aldus te lezen Wij weten hetSiredat de roeping van de tegenwoordige Ka mers der Staten-Generaal van eenen spoedig voorbijgaanden aard is maar zoolang die Kamers zullen bestaan zal Uwe Majesteit ons steeds bereid vinden om naar ons beste vermogen medé te werken tot al wat eene Onverwijlde noodzakelijkheid in het belang des volks zoude kunnen gebieden." Nadat de heer van Dam van Issclt als voorzitter van de com missie voor het adres dit amendement bestreden had is hetzelve met 41 tegen 6 stemmen afgestemd en vervolgens de door de com missie voorgestelde paragraaph met 45 tegen 2 stemmen aangenomen. Koor het amendement van den heer Storm hebben gestemd de heeren Thorbccke AlbardaOudeman Luijben TKichers en Storm. Tegen de paragraaph der commissie stemden de heeren Torbecke en Storm. Vervolgens zijn de 5de paragraaph en het adres in deszelfs geheel, zonder verdere beraadslaging met algemeene stemmen goedgekeurd zoodat dit stuk naar de Eerste Kamer der Staten-Generaal verzonden zal worden.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1