C O I K 1 V T. MIDDELBURGSCHE 1848. M°. 127. Zaturda 21 October. er Besturen en !21bministrAtien. DE COMMISSIE TOT UITDEELING VAN SPIJS aan Minvermogenden, te Middelburg, aan de Ingezetenen derzelve Stad. Mogten door uwe milde bijdragen en onze bemoeijenissen de uitdeelingen van Spijs aan Minvermogenden in den af- geloopen Winter veel hebben bijgedragen om het lot onzer verarmde medeburgers te verzachten dan voorzeker zullen wij aan uwe regtmatige wenschen voldoen en het onzen pligt rekenen die taak wederom op ons te nemenen u de gele genheid te verschaffen, om ons, door uwe opofferingen, iu staat te stellen de door de Armen en Minvermogenden zoo zeer begeerde Spijs in den aanstaanden Winterte kunnen uitreiken. Van uwe belangstelling in deze Inrigting ons overtuigd houdendebrengen wij ter uwer kennis dat de gewone In- schrijvings-biljetten voor de uitdeeling van Spijs aan Min vermogenden, zullen worden rondgezonden, en wij ons met eene ruime deelneming aan dezelve durven vleijen terwijl wij het stellen der Kaarten ter beschikking van de Directie ■der Vereeniging tot het Bezoeken der Armen, waaraan wij bereid zijnop uitdrukkelijke begeerte van de Begunstigers gevolg te geven vermeenen te moeten aanbevelen. Ofschoon de mingunstige berigten omtrent den afloop van de Aardappelen-teelt, het sedert jaren voorname voedsel van den Behoeftige 'welligt overdreven zijn te achten is het evenwel te vreezendat derzelver opbrengt minder en daar door de prijs der levensmiddelen hooger, dan in vroegere jaren zal zijnten gevolge waarvan onze Spijsuitdeeling en met meerder verlangen te gemoet zal worden gezien en daardoor een uitgebreider nut te weeg zal brengen. Welaan dan, waarde Stadgenooten stelt ons door uwe milde bijdragen in de gelegenheid onze armen en minvermo genden in het genot der Spijsuitdeeling te doen deelen hier door zult gij onze werkzaamheden veraangenamenen de goedkeuring van den Algoede op dit uw liefdewerk verwerven. Middelburg, den 5 October 1848. H. du Buisson Becius Voorzitter. S. de Wind. S. Bomme. Van Reigersberg Versluys, Secretaris. A. J. van den Broecke, Thesaurier. P. N. Schorer. D. M. de Superville. A. W. Snouck Hurgronje. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. BESTUURDEREN der Vereeniging tot Bevordering der Toonkunst, berigten bij deze, dat met primo November aan staandeeen nieuwe Cursus op de ZANG- en MUZIEK SCHOOL zal worden geopend, en noodigen diegenen uit, welke genegen mogten zijn hunne Kinderen of Pupillen aan dit Onderwijs te doen deel nemen, zich dienaangaande vóór het einde dezer maand bij den ondergeteekende te willen aanmelden. Middelburg, den 20 October 1848. G. de BRUYNE, fung. Secretaris. AANBESTEDING. De Kapiteinkommanderende het Detachement van het 4de Regement Infanterie te VERE, brengt bij deze ter ken- nisse van de daarbij belanghebbenden dat de Aanbesteding van het VLEESCH en VET benoodigd voor het Garni zoen van af 1 November dezes jaars tot ultimo April 1849, zal geschieden op Donderdag den 26 dezer, des middags ten 12 ure, in het lokaal van den Kampveerschen Toren alhier, alwaar van heden af de conditiën ter lezing liggen. Vere den 19 October 1848. POMPE van MEERDERVOORT. BtnucuUnbochc QTijbitigen. iniDOELBIIRCI den 20 October. Gisteren morgen kwartier voor 7 urewerd men alhier met een dreunend geluid eene schudding gewaar, die op vele plaatsen de meubels deed trillen. De meeste menschen dach ten in den eersten oogenblik aan het hard rijden van een zwaar beladen wagen; maar weldra bepaalden zich de denk beelden op eene aardbeving, of het springen van een kruid- magazijn op verren afstand. Van het laatste is tot heden niets vernomen men houdt dus thans algemeen de ondervonden schok voor eene aardschuddingdie zich door het geheele eiland heeft doen gevoelenofschoon op de eene plaats ster ker dan op de andere. Volgens gedane opmerking scheen de rigting der beweging van het Noorden naar het Zuid- Oosten te zijn geweest; anderen evenwel geven de tegen gestelde rigting op. Het luchtgestel was eenigzins betrok ken, de wind N. O, Men heeft niet bespeurd dat de stand der barometer of thermometer, kort voor of na de gevoelde schokken eenige merkbare verandering aanduidden. Er zijn lieden die meenen ook reeds in den nacht een gevoel van schudding te hebben bespeurd. Bij de, op gisteren, gehoudene openbare aanbe steding van eenige herstellingen aan de groote wegen in deze provincie, en van hun onderhoud tot den 1 julij 1851, zijn de beide perceelen dier werken aangenomen door den heer J.Filis te Breskens, voor eene som van f 13,700, per jaar. Wij noemden bij de vermelding der op den 13 dezer te Vlissingen aanbestede werken aan de groote zeedoksluis aldaar de heer H. Binders dit moest zijn A. Rinders. Uit Vlissingen 20 october wordt ons gemeld: „Gis teren morgen omstreeks 5, halfó en 7 ure, heeft men al hier schokken van aardbeving waargenomenvooral tegen half 6 ure was het hier het sterkste merkbaar aan kassen en op zichzelveu staande meubelenalles dreunde als bij eenen zwaren donderslag. Eergisteren avond is alhier over Middelburg aangeko men Zijne Exc. de minister van marine Rijk. Gisteren heeft ZHEd. gestr. de doksluis bezigtigd en de komst van Z. K. H. Prins Hendrik tegen heden aangekondigd. De stoomboot de Schelde is gisteren avond van Rotterdam alhier terug gekomen met militairen voor het garnizoen de zer vesting." Op den 16 dezer, des morgens ten 10 ure, is een huis staande op den Notendijkonder de gemeente Hontenissein brand geraakt en geheel afgebrand. De oorzaak wordt aan onvoorzigtigheid toegeschreven. De heeren graaf van der Duyn van Maasdambaron van Heeckeren van EnghuizenF. van der OudermeulenA. J. Vos de IVaelgraaf van Limburg Stirummr. P. G. Se- venstern en graaf van Bylandt, onlangs door den Koning tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal benoemd hebben verklaard afstand te doen van de reis- en verblijfkos ten waarop zij in die hoedanigheid aanspraak zouden hebben. Door Z. M. zijn tot ridders der orde van den Neder- landschen Leeuw benoemd de heer/. Beugels, landdeken en pastoor te Helmond in Noord-Braband en de heer D. Veegens griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Bij besluit van den 13 dezer, is de heer A. C. IV. H. Ellinckhuysen erkend als consul van Spanje te Rotterdam. De tijdelijke minister van financien heeft bekend ge maaktdat tot op den 14 dezer is uitgegeven een kapitaal van 4,111,500 aan schatkistbiljetten, daargesteld krach tens de wet van 20 december 1840. De heer mr. P. Buyskesraadsheer in het provinciaal geregtshof van Zuid-Hollandheeft dezer dagen aan de regering der stad Enkhuizen aangeboden het in de geschie denis bekende zwaard van graaf Maximiliaan van Bos- su, laatstelijk afkomstig uit de roemrijke familie der ó'^- meynsvan welke de edele gever van moederszijde afstamt. Dat zegeteeken uit den tachtigjarigen strijd voor de staat kundige en godsdienstige vrijheid waaraan Enkhuizen zulk een belangrijk aandeel heeft genomen is door de stedelijke regering met de meeste erkentelijkheid ontvangen en wordt nu op het raadhuis bewaard waar het door de belangstellen den bezigtigd kan worden. Volgens het Algemeen Handelsblad zijn in het cholera- hospitaal te Amsterdam gedurende de afgeloopen week in het geheel slechts 7 lijders ingekomen waarvan 4 zijn over leden 2 genezen en 1 nog in behandeling gebleven. De Groninger courant zegt met leedwezen te moeten mededeelen, dat ook in die stad reeds sedert ongeveer acht dagenzich eenige gevallen van cholera hebben opgedaan. Men koesterde echter geene vrees dat de ziekte zich zeer he vig of algemeen zal verspreiden. Ook te Rotterdam heeft een cholera geval plaats gehad een passagier met de Engelsche stoomboot aangekomen is door die ziekte aangevallen en in het gasthuis bezweken. Tweede Hamer der Staten-Generaal. Zitting van 18 october. Is ingekomen een koninklijk besluit, van heden gedagtee- kend waarbij jhr. IV. Boreel van Hoge landen benoemd wordt tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge durende de tegenwoordige vergadering. De heer Boreel van Hogelanden heeft het hem op nieuw opgedragen voorzitter schap met de navolgende rede aanvaard Edel Mogende Heeren Ten derde male door U Edel Mogenden tot voorzitter dezer vergadering gekozen en door den Koning daartoe be- noemd vrees ik, niet naar waarheid te kunnen ujtdrukken mijn gevoel van erkentelijkheid voor dit zoo herhaalde en zoo vleijende blijk van uw vertrouwen van uwe welwillendheid Ik schat dit te hoogerEdel Mogende Heeren omdat ik meen daarin tevens te mogen zien een bewijs van goedkeu ring van mijne handelingen als voorzitter dier gewigtige ver gadering, zoo onlangs nog hier vereenigdom, door hare bekrachtiging, wijzigingen in onze Staatsregeling tot stand te helpen brengen. Die veranderde instellingen zullen niet zon der invloed op het toekomstige lot van Nederland zijn. Onder Gods zegen kunnen zij tot het heil van het Vader land strekken, indien ieder staatsburger het vaste voornemen opvatom met ijver en belangstelling tot de goede werking der nieuwe instellingen het zijne toe te brengen en wel te gedenken dat het algemeene belang dit van hem als burger- pligt vordert. Edel Mogende Heeren wij weten dat de bestemming de zer vergaderinggedurende de pas geopende zitting van voorbijgaanden aard ishaar werkkring zal waarschgnlqk zeer beperkt zijnmaar wierd zij echter geroepen tot eeni- gen gewigtigen maatregel mede te werken zal zij ook deze hare taak met dien ijvermet die naauwgézetheid ver vullen die haren moeijelijken en veelvuldigen arbeid in de laatste zitting steeds gekenmerkt hebben, en wanneer wij dan ook na die volbragt te hebben deze plaats aan onze op- volgers zullen inruimendan zullen wij het doen met het vertrouwen, dat ook zij bezield zullen zijn met die vader landsliefde, met die gehechtheid aan troon en wet, met die zucht tot handhaving van ware vrijheid en orde, die in Ne derland, bij eiken stand der maatschappij, in ruime mate gevonden wordten zonder welke de geschiedenis leert het eiken daggeen volksgeluk denkbaar is. Edel Mogende Heeren ik verklaar het voorzitterschap te aanvaarden. Onder andere stukken zijn bij de Kamer ingekomen Een wets-ontwerp tot regeling der ontvangsten en uitga ven van het fonds der consignatien over 1841—1847; het verslag der algemeene rekenkamer omtrent hare werkzaamheden gedurende het jaar 1847 en de rekening van het pensioen fonds voor burgerlijke ambtenaren over de tweede helft van het jaar 1846. Hierna is benoemd: 1. de commissie tot de verzoekschrif ten 2. na de trekking der afdeelingen derzelver voorzitters en onder-voorzitters; 3. de commissie voor het adres van antwoord op de troonrede en 4. de commissie voor de huishoudelijke zaken der Kamer. Bsntcuïftu&ödïe Duitschland. IVeenen 13 october. Inde zitting van denrijksdags van heden, gaf de president kennisdat de per manente kommissie heden eene proclamatie had uitgevaardigd, waarbij alle openbare kassen en gebouwen aan de bescher ming van het volk van Weenen werden aanbevolen. Het viel der kommissie moeijelijk om de strijdlustige manschap pen te beletten den vijand aan te vallentot nu toe was dit echter nog gelukt en had men alles aangewend om den weg van eene minnelijke schikking in te slaan. Intusschen werd nog ijverig met de verdedigingswerken voortgegaan. Gisteren waren uit Stiermarken 500 gewapenden aangekomen en 3Ó studenten met 2 professoren uit het verwijderde Salzburg vele duizenden waren nog in aantogt. Uit Olrnutz was een adres ontvangenwaarin de inwoners dier plaats hunne syraphatiën voor den opstand te Weenen uitdrukken en hunne hulpingeval van nood aanbieden. Daarentegen was uit Olrnutz eene andere proclamatie ingezonden ge- teekend IVindischgratz waarin deze de bevolking van die plaats aanspoort de maatregelen niet te belemmeren die tegen de anarchie te Weenen genomen worden. Andere berig ten melden, dat de keizer den 14 te Olrnutz zou aankomen. Graaf van Auersperg hadvolgens een schrijven uit zijn kamp den ban uitgenoodigdzich terug te trekken. Het antwoord van laatstgenoemde was echter geweestdat hij ingevolge hoogere bevelen de Oostenrijksche grenzen gena derd wasdaar had hij berigt ontvangen van den staat van zaken in de hoofdstad en het was natuurlijk dat hij zich als keizerlijk generaal in de landen des keizers niet als een vreemdeling kon beschouwen. Heden middag was hier weder alles in alarm daar de voorposten der Croaten opnieuw naderden doch door een i°-e geweerschoten spoedig weder verdreven werden. De Hon- gaarsche troepen staan in de nabijheid van Roth-Neusiedel 2 mijlen van hier. Men kan hunne voorposten van de torens der stad zienen wanneer zij de keizerlijke troepen aanval len dan zal niets onze inwoners weerhouden, de Croaten in den rug te vallen. Intusschen bekomt de ban dagelijks versterkingen; IVindischgratz zendt alle beschikbare troepen uit Boheme en Moravie, De gevlugte czechische gedepu teerden verspreiden in dagbladen en plakkaten de afschuwe lijkste onwaarheden over de gebeurtenissen te Weenen, verklaren de minoriteit van den rijksdag (die in veel grooter getal bijeen isdan volgens de wet gevorderd wordt) als onbevoegd en verwerpen a priori zijne besluiten terwijl zij allen die met hen hetzelfde gevoelen zijn toegedaantot eene bijeenkomst te Brunn bijeenroepen. Ten gevolge daar van heeft de rijksdag eene proclamatie uitgevaardigdwaarin hij zegtde eenige legale constitueerende en wetgevende autoriteit te zijn iedere andere bijeenkomst van afgevaardig den op eene andere plaats, voor onwettig verklaart, en elke uitnoodiging daartoe als van nul en geener waarde beschouwt. Frankfort15 october. De koninklijke Nederlandsche Staatsraad von Scherf, heeft gisteren aan den rijksbestuurder een schrijven van Z. M. den Koning der Nederlanden over handigd, strekkende tot geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij Z. K. H. Brieven uit Warschau bevestigen dat een Russisch le ger gereed staat, om, ingeval van een oorlog in Italië de Oostenrijkers te hulp te komen. Keulen 17 october. De Berlijner post is heden niet aan gekomen en langs dezen weg ontberen wij dan ook latere tijdingen uit Weenen dan tot den 13 des namiddags, toen daar alles nog in de grootste spanning verkeerdezonder dat het tot een treffen gekomen was. Men is nog in het on zekere hoedanig de stelling is van het leger van Jeilachich tegen over dat van von Auerspergen waar de hulp is die van Bohemen aanrukt. Op deze laatste is de meeste hoop des keizeis gevestigd, zelfs schijnt hij op dit oogenblik terwijl urn h bjaiji—g^ WAAR.DE STADGENOOTEN

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1