Ten één ure komen de heeren ministers en de leden van den Raad van State in de zaal. 's Konings aankomstver gezeld van de Prinsen, aangekondigd zijnde, treedt Z. M. de zaal binnenplaatst zich op den troon en houdt de volgende aanspraak Edel Mogende Heeren Het zal voorzeker uwe goedkeuring wegdragen dat ik mij, bij de opening dezer zitting, onthoude van het gebruik te volgen, om, als tot inleiding der werkzaamheden, een overzigt te geven van den toestand des Landsen van de voornaamste wets-ontwerpenwelke zullen worden aan geboden. De bestemming toch dezer vergadering is van meer bij zonderen en voorbijgaanden aarden deze beide Kamers der Staten-Generaal zullen eerlang worden vervangen door ande re zamengesteld en gekomen volgens de voorschriften die bij de herziening der grondwet, in de naauwelijks afgeloo- pen zitting tot stand gebragtin die wet zijn opgenomen en weldra plegtig zullen wo.rden afgekondigd. DesnietteminEdel Mogende Heeren kan ik mij niet weerhouden bij deze gelegenheidde overtuiging uit te spreken, dat er zich in den algemeenen toestand des Vader lands in aanmerking genomen het zorgvolle der tijds-omstan- digheden onderscheidene gunstige kenteekenen openbaren. Hetzij ik acht sla op onze betrekkingen met andere mogendheden of liet oog vestige op onze bezittingen in andere werelddeelen of op de belangen van handel, scheep vaart, landbouw en de overige bronnen van volksbestaan overal ontmoet ik, bij veel dat de bekommering wekt, ook zeer veel dat opbeurt en bemoedigt. Niet het minst waardeer ik onder dit laatste de voorbeeldi ge wijze, waarop het groote en gewigtige werk der herziening van de grondwet is aangevangen voortgezet en voleindigd. Terwijl vele Staten van Europa door geweldige beroe ringen tot in hunne diepste grondvesten worden geschokt en het burgerbloed daar de straten verwtmogt dit land van de hitte der burgertwist en de rampen van wanorde en regeringloosheid bewaard blijven ja werd door dit land het voorregt genoten dat de wetgevende magt zonder stoornis, met volkomene onafhankelijkheid, en in den meest eendragtigen zin, ook dahr, waar verschil van gevoelens heerschtehare uitgebreidevoor het lot des Lands zoo beslissende taakrustig volbragt. onderneming eener algemeene herziening der hoogste Staats wetliet ik mijne erkentelijkheidbij het sluiten der jong ste zitting, betuigen, aan die Kamers der Staten-Generaal die daartoe hunne ijverige medewerking leendenvoor mij- zelven en voor dit plegtige oogenblik heb ik het bewaard al mijne beminde Landgenooten dank te zeggen voor hunne gematigdheid, voor hun vertrouwen, en voor hunne gehecht heid aan wet en orde, zoowel als voor hunne verkleefd heid aan mij en mijn huisgedurende de vele maandenvoor dat gewigtige werk der wetgeving gevorderdzoo ruim aan den dag gelegden zoo standvastig tot heden bewaard. En zoo is dan, Edel Mogende Heeren! ons Staatsgebouw op dezelfde grondslagen gevestigd gebleven maar zijne in- rigting gewijzigd naar de behoefte van den tijden zooda nig zamengesteld, dat de verbeteringen, die de toekomst mogt vorderen zonder schokken zullen kunnen worden aan- gebragt. Voor de intrede in dit nieuwe tijdperkzal ik de verde re medewerking van U Edel Mogenden nog behoeven en het is deze die ik thans met vol vertrouwen tot heil des Vaderlandsvan U Edel Mogenden kom inroepen. Zal het Nederland op de nieuw geopende baan wel gaan dan behoort elk inwoner van dit gezegende Land vervuld te zijn van het besef zijner dure verpligtingen en bezield met eene geestdrift voor het vaderland, die geene offers te groot acht. Het verledenEdel Mog. Heerendoet mij de beste ver wachtingen in dien opzigte voor de toekomst koesteren. Eischen de omstandigheden, in spijt der pogingen tot ver mindering der uitgaven van Staatnieuwe bijdragen tot be strijding der behoeften van het oogenblikzoo zal ik de zelve met gerustheid van U Edel Mog. vragen. Hangen ons ook nog beproevingen boven het hoofd, ik houd mij verzekerd dat allen moedig zullen trachten die onder Gods hulp, te boven te komen. Onrust, wanorde verdeeldheid van welken aard ook zullen wij van den Ne- derlandschen bodem weten te werenen het ons toever trouwde pandongeschondenaau de nakomelingschap over leveren. Daartoe geve de Almagtige Zijnen zegen Z. M. keert vervolgens naar het paleis terug. Langs den geheelen weg bevond zich eene talrijke menigte die onop houdelijk uitbundige blijken van gehechtheid aan het geëer- Voor dezen zoo gelukkigen afloop der altijd hagchëlijke j biedigd hoofd van den Staat betoonde. Heden morgen ten elf ure hebben de nieuwbenoemde leden der Staten-Generaal aan Zr. Ms. paleis in het Noordeinde, in handen des Konings de gevorderde eeden afgelegd. Bij besluit van den 14 dezer, heeft Z. M. tot komman- deur der orde van den Nederlandschen leeuw benoemd jhr. W. Boreel van Hogelandenvoorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gedurende de vorige zitting. Er zijn ook reeds leden der nationale garde van Parijs in deze residentie aangekomen zij hebben zich bij dea Franschen minister in hunne uniform aangediend en die ge zant heeft dadelp zijn rijtuig ter hunner beschikking gesteld. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 2