iUIDBËLBURGSGHE C li I A T. N°. 125. Dingsdag 1848. 17 October. ISe^titrct» ci» Qlbminidtcattcts. iSiuttenlattbddtc ^ijbingen. PROVINCIE ZEELAND AANBESTEDING. Op Donderdag den 26 October 1848, des voormiddags ten 10 ure, zullen, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland of bij des- zelfs afwezigheid, door'een der Leden van de Gedepu teerde Staten in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in gemelde Provincieaan het locaal van het Gouvernement te Middelburg worden aanbesteed De noodzakelijke Vernieuwingen en Herstellingen aan de volgende Provinciale JVaterstaats-werken en IVegen, als: 1. Aan de Veerdammen van het Sloe. 2. Aan het Paalhoofd en den Steenendambuiten den Zeedijk van het ?brt Bath. 3. Aan de Contr'escarpen langs de rivier de Eendragt der Stad Tholeti. 4. Aan de Werken behoorende tot het Posthaventje te Gorishoek. 5. Aan de Havenwerken der Stad Vere, 6. Aan de Havenwerken van Breskens. 7. Aan de Havenwerken van Philippine. 8. Aan den Straatweg van Zierikzee naar Zijpeen den daarbij behoorenden Stijger of Aanlegplaats. 9. Aan den Straatweg wederzijds de Stad Sluis. Daaronder begrepen alle vereischte Materialen en het onder houd zoo als in het bestek is omschreven. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod terwijl het bestek en de voorwaarden op de gewone plaatsen ter lezing liggen. Gedurende drie dagen vóór de besteding zullen de ntfodige aanwijzingen worden gedaan terwijl bij den Hoofd-Ingenieur te Middelburg, voor de werken in het algemeen, en bij de Ingenieurs in de Arrondissementen voor de werken onder elks Ressort behoorende, nadere informatien te bekomen zijn. De Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN VREDENBURCH. INTREKKING VAN OUDE MUNTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende eene missive van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 10 dezer maand, volgens welké de intrekking van de oudevoor 25 centen koers hebbende, Schellingen en Zesd"1 halven en de één-vierde Guldensbij de Nederlandsche Bank en bij de Betaalmees ters in de Arrondissementen zal plaats hebben van Maandag den 23 tot en met Zaturdag den 28 October aanstaande alsmede nog op Maandag en Dingsdag, den 30 en 31 dier maandbij de Nederlandsche Bank en bij de Betaalmeesters in de Arrondissementen op de gewone Kantoor-uren Maken bij deze elk en een iegelijk opmerkzaam op de bekendmakingwelke door Zijne Exc. den Minister van Financien te dier zake is vastgesteld en welke dagelijks, tot en met den 31 dezer maand, inde Nederlandsche Staats courant zal worden geplaatst. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant worden geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 13 Oc tober 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. IVAARS CHU WIN G. De PLAATSELIJKE COMMISSIE van Geneeskundig Toe voorzigt alhier, overtuigd van de noodzakelijkheid om, bij het naderen van de Asiatische Cholerade Ingezetenen op de instandhouding der gezondheid opmerkzaam te maken en hun ouder den aandacht te brengen wat naar haar oordeel zoude kunnen bijdragen om de ziekte op te wekkenmeent het van haren pligt om hun in het algemeen in het gebruik van onbekende Geneesmiddelen, welke niet door een wettig erkend deskundige zijn voorgeschreven de meest mogelijke omzigtigheid aan te raden. Zij ontveinst niet, dat zij hier mede op het oog heeft de dusgenaamde Holloway's Pillen Slijmpillen en dergelijke, welke, naar gezegd wordt, afvoe rende eigenschappen bezittende, in dezen tijd in het gebruik ten hoogste gevaarlijk mogen beschouwd worden. Middelburg, den 6 October 1848. De Commissie voornoemd, H. RIPPING, Voorzitter. Adr. A. FOKKER, Secretaris. MINISTERIE VAN FINANCIEN. BESTUUR DER DOMEINEN. VERPACHTING FAN SCHORREN. De ONTVANGER der Registratie te Colijnsplaat, als daartoe gemagtigd, zal, op Zaturdag den 28 October 1848, des voormiddags ten tien urein het Logement de drie Pa trijzen, te COLIJNSPLAAT, ten overstaan van den Notaris L. van der Moerin liet openbaar presenteren te verpachten Eene Opwassende PLAAT, met de daarop reeds beves tigde Schorren, gelegen in de Zandkreek, voor des Anna-Polder, Gemeente Cats, Eiland Noordbeveland en zulks voor den tijd van zes achtereenvolgende ja reningaande 1 Januarij 1849 en eindigende 31 De cember 1854. En zulks op zoodanige voorwaarden en bedingen als acht dagen voor de Verpachting ter lezing zullen liggen ten Kan tore van den Notaris L. van der Moerte Colijnsplaat, en van voornoemden Ontvanger der Registratie, bij welken laat- sten alle noodige inlichtingen zullen kunnen bekomen en inzage zal kunnen genomen worden der Figurantekaartbe vattende de opmeting dezer Schorren. Colijnsplaat, den 9 October 1848. De Ontvanger voornoemd MÖOIJAART. AANBESTEDING VAN LEVENSMIDDELEN. De Kommanderende Officieren van de Infanterie- en Ka- vallerie-Bezetting alhier, zullen, onder nadere approbatie, op Woensdag den 25 October aanstaandepubliek aanbeste den de Leverancie van de benoodigde LEVENSMIDDE LEN voor de Troepen onder hunne ordersvan af 1 No vember 1848 tot 30 April 1849. Zullende van heden af de Conditiën en Voorwaarden ten Bureele van den onderge- teekenden voor de gegadigden ter lezing liggen. Middelburg, den 16 October 1848. De Garnizoens-Kommandant F. W. HIRSCHMAN, iste Luitenant. zeild Zr. Ms. schooner ambon onder bevel van den luit- ter-zee der eerste klasse P. Dibbetzbestemd naar Batavia. Mede zijn op dien dag uit Texel vertrokken Zr. Ms. fregatten de sambre, kapitein-ter-zee H. Fergusonprins van oranje kapitein J. F. D. Bouriciusen korvet boreas kapitein Huysalle drie naar Batavia bestemd. Rustende schutterij in Zeeland. Bataillon no. 3. Bij besluit van Z. M. is ontslagen, de heer J. Caland Az., uit hoofde van verandering van woonplaats. Voorts zijn aan gesteld: tot kapiteins, de heeren J. T. Prumers en M. J. Soutendam, thans ie. luitenants; tot ie. luitenants, de hee ren S. de Graag B. Verselewel van der Bilt en Z. C. Pie- tersethans 2de luitenants; tot 2de luitenants, de heeren A. E. van Dishoek, F. PV. Prumersthans fourier, C. P. Lenshoek, thans schutter, en D. P. Dominicus. Heden den 16 october hebben de lessen bij het Natuur kundig Genootschap alhier, voor het wintersaisoen van 18]j eenen aanvang genomen. Tot verkrijging van het lidmaatschap kan men zich vervoegen bij den heer Z. Snijder, secretaris van het genootschap. ERRATA. In de Advertentie der Domein-Veiling, geplaatst in onze courant van 12 dezer staat: 20 October; moet zijn 20 November JIIBBIiISLrIIft den jg October. De Staats-courant van heden behelst het navolgende Publicatie van den 14 october 1848 betrekkelijk de veranderingen en bijvoegingen door de wetten van denzelfden dag in de Grondwet gebragt. Wij Willem, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau Groot-Hertog van Luxemburg enz.enz.enz. Aan allen, die dezen zullen zien of hooren lezen salut! Het grootste werk van wetgevingdat een vorst in over leg met z^n volk kan tot stand brengenis de herziening wijziging en verandering der grondwet, waarop het Staats gebouw rust. Dit werk, op onzen last aangevangen, aan de vrije be oordeeling van het volk onderworpenherzien en eindelijk aan de Staten-Generaalin enkelen en dubbelen getale, voor gelegd om in gemeen overleg met ons die bekrachtiging te erlangen, welke de grondwet eischteis thans door de me dewerking dier Staten tot stand gebragt. Hetzelve is vervat in twaalf wettenwelke nog op heden onder 110. 59 tot no. 70 in het Staatsblad zullen worden opgenomen. Wij hechten aan deze wetten onze algeheele goedkeuring en geven daaraan onze Koninklijke sanctie. De grondwet eischt, dat deze wetten plegtig zullen wor den afgekondigd. Wij verklaren alzoo, dat de veranderingen en bijvoegsels daarin vervat, voor zoo ver zij niet uit haren aard van tijdelijke werking zijn, moeten beschouwd worden te hebben dezelfde kracht als de overgeblevene bepalingen der grondwet en met dezelve uit te makende grondwet van het ko ningrijk der Nederlanden. En hebben wij goedgevonden en verstaangelijk wij goed vinden en verstaan bij deze, dat twintig dagen na de dag- teekening van heden, en alzoo op den derden november 1848, ten klokke twaalf ure, in eene plegtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlandenvan de provinciale ge- regtshoven en van de arrondissements-regtbanken de twaalf wettenonder no. 59 tot 70 in het Staatsblad opgenomen door de griffiers zullen worden voorgelezen en alzoo plegtig afgekondigd en dat deze onze publicatie op hetzelfde tijd stip van de puijen der raadhuizen van de steden en gemeen ten zal worden afgelezennadat een half uur te voren door het luiden der klokken, de plegtige afkondiging in de open bare zittingen van den Hoogen Rtladder provinciale ge- regtshoven en regtbanken en het aflezen dezer publicatie zal zijn aangekondigd. En zal deze in het Staatsblad worden geplaatst. 's Gravenhage, den 14 October 1848. (get.) WILLEM. 'Volgen de onderteekeningen van al de ministers, en daarna Uitgegeven den veertienden October 1848. De StaatsraadDirecteur van het kabinet des Konings A. G. A. VAN RAPPARD. Van den Helder schrijft men den 11 dezer Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is gisteren avond alhier gearriveerdten einde de schepen in oogen- schouw te nemenwelke de troepen naar Batavia zullen overvoeren. Bij gunstigen wind, zullen de oorlogschepen de prins van oranje ouder bevel van den kapit.-ter-zee J. F. D. Bouriciusen de sambre onder bevel van den kapit.-ter-zee H. Ferguson, morgen van hiernaar Batavia zeilen." Donderdag morgen is van Hellevoetsluis in zee ge- Men schrijft uit Zierikzee van den 12 dezer Heden werd alhier met het beste gevolg van de werf van den heer C. Smit te water gelatenhet door den be kwamen scheeps-bouwmeester C. Mak gebouwde barkschip Schouwen bestemd voor de vaart op de Oost-Indienzul lende hetzelve gevoerd worden door kapitein R. A. Tange voor rekening eener reederij, onder directie van de heeren de Jonge Keiler De Amsterdamsche Stads-Courant behelst eene kennis geving van de stedelijke regering van den 11 dezer waar bij uit aanmerking dat er zich reeds eenige sporen van cho lera binnen die stad hebben vertoond ter kennis van de be langhebbenden worden gebragt de door genoemde regering genomen maatregelenter opneming en verpleging van cho- lera-lijders. »TATEX-« EXE 1UAE Vereenigde Zitting der beide Kamers van Zaturdag 14 october 1848. Het voorzitterschap wordt waargenomen door den luite nant-generaal Trip, president der Eerste Kamer. Er is een aantal leden der beide Kamersals ook buitengewone leden der Tweede Kamer, aanwezig. De vergadering wordt bij gewoond door H. H. Exc. de tijdelijke ministers van marine en koloniën, van oorlog, van buitenlandsche zaken, voor de zaken der Hervormde en andere eerediensten en voor de zaken der R. K. eeredienst. Wordt gelezen een koninklijk besluitwaarbij Z. Exc. de tijdelijke minister van binnenlandsche zaken gecommitteerd wordtom op hedenten één ure de gewone zitting der Staten-Generaal van 18471848 te sluiten. De voorzitter benoemt eene commissie, om den minister te ontvangen en uit te leiden. Die commissie bestaat uit de heeren graaf van Limburg Stirum Noordwijkbaron van Brienen van de Groote Lindtbaron Huyssen van Kattendijke jhr. Junius van Ilemert (leden der Eerste Kamer) Fabervan Riemsdykvan Heioma en baron Mackay (leden der Tweede Kamer.) Zijne Exc. de tijdelijke minister van binnenlandsche zaken die zich met de gewone plegtigheden naar het hotel der Sta ten-Generaal heeft begeven wordt, na eenigen tijd, door de commissie binnengeleidplaatst zich voor den troon en houdt de volgende aanspraak. Edel Mogende Heeren Zijne Majesteit, onze geëerbiedigde Koning heeft mij den vereerenden last opgedragen, om de zitting der Staten-Gene raal van het jaar 1847 op 1848 te sluiten. Daartoe in uw midden verschenen mag ik met het oog op het geen die zitting, heeft opgeleverdhaar als hoogst merkwaardig en gewigtig roemen en U Edel Mogenden geluk wenschen met de heilbelovende uitkomsten van uwen moeijelijken en langdurigen arbeid. Bij de plegtige opening van dezen werkkring lachte een helder verschiet van alle kanten toe en er scheen grond te bestaan, om groote verwachtingen te koesteren. Maar slechts weinig tijds daarna werd dat verschiet beneveld pakten zich donkere wolken te zamen en dreigde een on- wederdat van rondom val en verwoesting braakte ook onzen vaderlandschen bodem jammerlijk te teisteren. En echter mogen wij thans den eindpaal dezer zitting genaderd, als slotsom opmaken, dat al die aangrijnzende ge varen gelukkig zijn afgewendde verwachtingen ten voor- deele onzer stoffelijke belangen gevormd, zijn verijdeld; doch de andere verre zijn overtroffen. Waarlijk de geschiedenis dezer zitting levert een tafereel opeenig in de geschiedenis der wereld eenig vooral in onze dagen in het midden der beroeringen van Europa. Elders stonden de volkeren tegen hunne vorsten op 0111 hen te miskennen en te verdrijven hier trad de Vorst ofschoon door huisselijken rouw diep gegriefdzijn volk vertrouwend te gemoeten beiden verbonden zich inniger en vaster dan ooit aan elkander. Elders werden Grondwetten geschonden verscheurd hier werd de Grondwet geëerbiedigd gezuiverd.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1