MIDMLllIKiSCHK COURAIV N°. 124. Zaturda 1848. 14 Octobcr. Bceiureu et» ü^bmiiitötvaticti. PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 19 October des jaars 1848 des voor- middags tan 10 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Gouverneur der Provincie Zeeland of, bij deszelfs absentiedoor een der leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland aan het Lokaal van het Gouvernement te Middelburg, worden aanbesteed: Het doen van eenige Herstellingen aan 's Rijks Groote Wegen inde Provincie Zeeland met derzelver onder houd gedurende de dienstjaren 1848 tot 1851, daar onder begrepen alle vereischte Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek op hetwelk de bovengemelde Aanbesteding zal plaats hebben, zal, boven en behalve aan het Lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche zakenen aan dat van het Gouvernement der Provincie Zeelandte Middelburg ter lezing liggen te 's Gravenhage in de voornaamste Loge menten en voorts op alle zoodanige plaatsenalwaar ge woonlijk de Bestekken van Waterstaatswerken in gemelde Provincie ter lezing liggen. Zullende drie dagen vóór de Besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaanen voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Calandte Middelburgden Hoofd-Ingenieur titulair te Goesen de Ingenieurs te Tholen én Breskens. De tijdelijke Minister van Binnenlandsche Zaken J. M. de KEMPENAER. BEKEND MAILING. De COMMISSIE uit het PROVINCIAAL GEREGTS- HOF in ZEELAND tezamengesteld ter voldoening aan Artikel 11 der Wet op het Notaris-Ambtvan den 9 Julij 1842 {Staatsblad no. 20), tot het afnemen der examina van hendie verlangen mogten zich in staat gesteld te zien om naar het Ambt van Notaris te dingenmaakt bij deze aan de belanghebbenden bekenddat zij tot het bedoelde einde zal vaceren op Woensdag den vijftienden November eerstkomendedes voormiddags te tien urenen volgende dagenis 't noodin een der Vertrekken van het Hofge bouw. De Commissie herinnert voorts de Adspiranten aan de voorschriften van Artikel 13 der voorschreve Wet, en ver langt overigens dat zoodanige stukkenwelke aan haar moe ten worden ingediend, tijdig en portvrij zullen worden be zorgd ter Griffie van den Hove. Middelburg, den 3 October 1848. De Procureur-Generaal De Commissie voornoemd, bij den Hove P. HERKLOTS, Raadsheer. ACKERMANS. G. van IJSSELSTEYN Raadsheer. MINISTERIE VAN FINANCIEN. BESTUUR DER DOMEINEN. VERPACHTING VAN SCHORREN. De ONTVANGER der Registratie te Colijnsplaatals daartoe gemagtigd, zal, op Zaturdag den 28 October 1848, des voormiddags ten tien urein het Logement de drie Pa trijzente COLIJNSPLAAT, ten overstaan van den Notaris X. van der Moer in het openbaar presenteren te verpachten Eene Opwassende PLAAT, met de daarop reeds beves tigde Schorren, gelegen in de Zandkreekvoor dem Anua-Polder Gemeente CatsEiland Noordbeveland en zulks voor den tijd van zes achtereenvolgende ja ren, ingaande 1 Januarij 1849 en eindigende 31 De cember 1854. En zulks op zoodanige voorwaarden en bedingenals acht dagen voor de Verpachting ter lezing zullen liggen ten Kan tore van den Notaris L. van der Moer te Colijnsplaaten van voornoemden Ontvanger der Registratie, bij welken laat- sten alle noodige inlichtingen zullen kunnen bekomen en inzage zal kunnen genomen worden der Figurantekaartbe vattende de opmeting dezer Schorren. Colijnsplaat, den 9 October 1848. De Ontvanger voornoemd, MOOIJAART. De Ingezetenen welke verlangen in te schrijven op de levering der benoodigde STEESKOLENten dienste van het Raadhuis, gedurende het aanstaande Wintersaizoenkun nen de noodige inlichtingen deswege bekomen ter Stedelijke Griffie, op Zaturdag den 14 en voorts op Maandag en Dingsdag den 16 en 17 dezer, tusschen tien en twee ure. ÏHmicnlatib^rfte &ijbingctt. MIDDELBURG den 13 October. Ingevolge de voorschriften der nieuwe grondweten over eenkomstig art. r van het voorloopig kies-reglementwordt maandag, den 16 dezer, de gewone vergadering der Staten- Generaal, zitting van 1848, geopend. Men verzekert, dat zij zich met de vestiging der Kamersde verkiezing van eenen voorzitter, enz., zal bezig houden, enkele noodzakelijke en spoed vereischende ontwerpen afhandelenen alsdan on verwijld uit een gaan. Men rekentdat'de nieuwe Kamers gekozen en zamengesteld op de wijze als bij het voorloopig kies-reglement is bepaald in den loop der maand december en alzoo vóór het einde des jaarsplegtig door den Koning zullen worden geopend; terwijl de beide Kamers, die aan staanden maandag zullen bijeenkomenalsdan van regtswege zullen ophouden te bestaan. Men verwacht, dat, na de afkondiging van de wijzigin gen in de grondwetspoedig een definitief ministerie benoemd zal worden. Het schijnt niet zeker te zijn dat al de te genwoordige tijdelijke ministers in dat definitieve ministerie zullen optreden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal alsnu aangenomen heb bende al de ontwerpen tot herziening der grondwet, zoo is daarmede dit gewigtige werk voltooid en wacht het nu slechts de bekrachtiging desKonings en de plegtige afkondiging van wege de Regering. Een en ander wordt onverwijld te ge- moet gezien. Die publicatie zal geschieden in eene plegtige openbare teregtzitting van den Hoogen Raad der Nederlan den van de provinciale geregtshoven en van de arrondisse- ments-regtbankenmitsgaders van de puijen der raadhuizen van de hoofdplaatsen der provinciën en der arrondissementen. De heden aan 's Rijks werf te Vlissingen aanbestede werk zaamheden in verband tot de herstellingen en veranderingen der groote zee-doksluis aldaar, zijn aangenomen door den heer II. Bindersvoor eene som van 3850. Wij vernemen dat heden morgen Zr. Ms. stoomschip Cer berus van Vlissingen is vertrokken, ten einde de laatste lading hardsteen voor het werk aan de groote zee-doksluis welks arrivement door, het stormachtige weder is vertraagd te gemoet te varen en op sleeptouw te nemen en daardoor de nabijzijnde voltooijing van dit belangrijke werk te be spoedigen. Den 10 dezer is te Leyden in den ouderdom van om streeks 83 jaren, overleden de hoog gel. heer dr. Jacob de Gelderrustend hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde. Aan het koninklijk athenseum te Maastricht is tot leer- aar in de Grieksche en Latijnsche taalad interim, benoemd dr. P. J. Uilenbroekvan Leyden,. en zulks ter vervanging van den tegenw.oordigen docent, dr. J. B. Lomandie door voortdurende ongesteldheid verhinderd wordt die betrekking waar te nemen. Woensdag den n dezer vierde de hoogleeraar N. C. Kist, de 25jarige vervulling van zijn professoraat in de theologische faculteit, aan de hoogeschool te Leyden. Laatstleden maandag is onder de gemeente Cortgene de schuur en het wagenhuis van M. C. de Kostergeheel afgebrand en de woning beschadigd. De gebouwen waren te Middelburg en den oogst bij de Utrechtsche maatschappij ver zekerd. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Het volgende berigt uit de Provinciale Groninger courant strekt te veel tot eer van onzen landgenoot, de heer W. van der Osom het niet eene plaats in ons dagblad in te ruimen. Men leest in genoemde courant Onze stedelijke regering heeft, ter verbetering van het materiele van ons brandwezen van den brandspuit-fabriekant W. van der Os, van Vlissingen, twee groote brandpompen aangekochtdie alhier beproefd en volkomen aan het doel beantwoordende zijn bevonden. Het gebruik dezer brandpompen is drieledig: Vooreerst kunnen zijals aanjagers gebruikt wordende het water op zuigen en naar de brandspuiten of perspompen aanvoeren. Zij geven daarbij binnen een zeer korten tijd zooveel water dat ééne brandpomp voldoende is, om twee grootte perspom pen genoegzaam van water te voorzien. Zonder tijdverzuim kan een der zuigers worden afgeslagenen dan is de over blijvende zuiger vermogend genoeg, om overvloedig water aan ééne perspomp te brengen. Ten tweede: als zuig-en perspomp kan zulk een brand pomp 2, 3 of 4 stralen met eene onbepaalde lengte van slan gen tot eene groote hoogte opvoeren. Ten derdezij bezitten het vermogen, om, terwijl men op eenen onbepaalden afstand 2 stralen regtstreeks op den brand doet werken, tegelijkertijd nog eene der grootste pers pompen op eenen verwijderden afstand bestendig van genoeg zaam water te voorzien. Voorts heeft de maker deze brandpompen zoo ingerigt, dat zij met weinig moeite van het wagenwerk kunnen afge nomen worden en op de slede nedergezet, waarna zij slechts eene breedte van 8 palmen hebben en dus geschikt zijn om door gangen en deuren die niet naauwer zijn dan 8 palmen, gebragt te worden. Alle stukken zijn op de doel matigste wijze ingerigt en zeer solide gemaakt." Butfculrtubödic Duitschland. Weenen 7 october. De hoofdstad des keizerrijkshet schoone Weenen is weder het tooneel ge weest van den burgeroorlog met al deszelfs verschrikkelijk heden. De strijd is gevoerd tusschen de trouwe zuiver Oostenrijksche troepenonder de gele en zwarte vanen en de democratische partijen met die soldaten welke door hun verleid of omgekocht waren. Twee bataillons grena diers hadden bevel ontvangen naar Hongarije te marcheren maar een gedeelte dezer troepen was tegen deze bestemming in verzet gekomenweshalve zijdes morgens van den 6 dezer, door een regement kurassiers geëscorteerd werden. Intusschen ontving hen aan de Donaubrug een hoop gewapend landvolk, dat hen niet verder wilde laten doortrekken zich met de grenadiers verbroederde, en de brug begon'af te breken. Weldra kwamen ook nationale garden op de been en kozen partij voor de militairen. De kurassiers, die de bruggen niet meer over konden moesten terug. Weldra ontstond een gevechc tusschen de grenadiers, de nationale garde en het volk aan de ééne, en het bataillon fuseliers van het Poolsche regement Nassau benevens meerderedeels van Praag aangekomen, troepen, aan de andere zijde. Tot op den middag woedde dit gevecht in de Leopoldstad voort, en sloeg toen tot de stad zelve over, waar een gedeelte der nationale garde tegen een ander gedeelte, door de studenten en de boeren bijgestaan, kampte. Tusschen vier en vijf ure werd het hotel van het ministerie van oorlogdat door slechts dertig soldaten bezet wasaangetastbestormd en doorzocht, en de minister van oorlog, graaf Latour op de gruwzaamste wijze, met steekwonden, schoppen en hamer slagen op het hoofd, vermoord, waarna men het lijk aan een lantarenpaal op de binnenplaats ophing en daarna met geweren beschoot. Na eene moedige verdediging is ook het tuighuis den volgenden morgen door het volk bemagtigd hetwelk zich toen met de daar gevonden geweren wapende. Van alle kanten weergalmde het luiden der stormklokken en het gebulder des geschuts. De Rijksdag heeft zich per manent verklaard, en eene deputatie naar Schönbrunn ge zonden om de benoeming van een meer volksgezind ministerie en het intrekken van het besluitwaarbij Jellachick tot koninklijk commissaris in Hongarije benoemd iste ver langen. Het ministerie is ontbonden de minister van justi tie zou op de vlugt gevangen genomen zijn. De overige ministers behalve Doblhoff en Hornbostlhielden zich ver scholen. Alle militairen hebben den 7 des .namiddags de stad verlaten waar het landvolk van alle kanten binnen stroomde. Toen had het vechten opgehouden. De geheele keizerlijke familie heeft dien morgen Schön- brun veriaten en den weg naar Linz ingeslagen. Al de bezittingen van waarde, de rijtuigen; en de militairen die zich aldaar bevonden zijn gevolgd. In den loop van den 6 waren door den Rijksdag verscheidene proclamatien aan de bevolking en de nationale garde uitgevaardigd. De daarstelling van een éénig en eendragtig Duitschland kost veel bloed en tranen, en het plan schijnt nog ver van de verwezenlijking verwijderd te zijn. Frankrijk. Parijs 10 october. De nationale ver gadering heeft voor eenigen tijd het ontwerp van constitutie doen rusten om zich bezig te houdenmet het onderzoek van een ontwerp van den heer Turk, tot uitgifte van hypothecaire bons ten einde de grondrenten te vestigen en den landbouw te gemoet te komen. De geheele zitting was toe gewijd aan deze zaak en het aanhooren eener aller belang rijkste redevoering van den heer Thiers, waarin hij met zijne gewoone bekwaamheid het gevaar aantoonde van tot het scheppen van papierengeld over te gaan. Vervolgens heefr ook de minister van financien Goudchaux daartegen namens het bewind eene afkeurende stem doen hooren. Wat de verandering in het kabinet aangaat,' daaromtrent loopen onderscheidene geruchten maar allen even verward zoo dat hier over nog een duisteren nevel ligt. Onzeker is het ook nog wanneer de keuze van een presi dent der republiek zal geschieden. Er wordt verzekerd dat de generaal Cavaignac heeft aangedrongen om dit dadelijk na het aannemen der constitutie te doen plaats hebben ten einde den provisionelen toestand waarin het bestuur verkeert te doen op houden. Indien aan dat verlangen wordt gehoor gegeven, zou de benoeming in den loop der volgende maand kunnen geschieden. De dagbladen houden zich nog bezig over de laatste aar zelende verschijning op de tribune van den volksvertegen woordiger Lodewijk Bonaparteen zijne korte, weinig be duidende en niet zeer gelukkig uitgevallene toespraak. De zoogenaamde pretendent heeft zich hierdoor van eene zeer middelmatige zijde doen kennen en zijne tegenstanders we ten deze nederlaag zeer goed te gebruiken om den prins in de openbare schatting te doen dalen. Zijne vijanden hebben hem als het ware gedwongen om te spreken ten einde hem daardoor ongunstig te doen uitkomen. Lodewijk schijnt echter over zichzelven niet zoo nederig te denken; hij bezit nog al aanmatiging, en is, naar men zegt, voornemens om zich andermaal op de tribune te doen hooren over eene door hem ingediende memorie betreffende de marine. Beurs te Parijs 11 Octob. 3 pet. 44,60 44,3° 44,60. 5 pet. 68,75 68,65 69,10. Belgie. Eenige nationale gardes van Parijs die te Rijssel het verbroederingsfeest hebben bijgewoond, zijn een bezoek aan Belgie komen geven. Te Brussel hebben zij zich het eerst bij den Franschen gezant aangediend en vervol gens bij den minister van binnenlandsche zaken. Zij zijn ook naar Antwerpen vertrokkenen aldaareven als te Brussel, broederlijk ontvangen en onthaald. cr

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1