MIDDELBURGSCH1 m C O I! R A IV T. W. 120. Donderda 1848. 5 October. iSceitnycti cu ^bminiötirrtticti. VEEMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden dat de Najaars PAARDEN- en VEEMARKT naar aanlei ding van het besluit van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 13 Augustus 1844 iste Afd. No. 78 zal plaats hebben op Donderdag den 26 October aanstaande. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 29 Sep tember 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR, l.p. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. BIJBEL-GEK OOT SCHAP. VERGADERING van de Leden des BIJBEL-GENOOT- SCIIAPS alhier, op Donderdag den 12 October, des mid dags ten 1 ure, in het Museum, ten einde de jaarlijksche Rekening te hoorenen de openvallende plaatsen der aftre dende Directeuren te vervullen. Middelburg, 4 Oct. 1848. A. M. CRAMER Secretaris. BiimciilaiibddieEijbitigcti. MUfflBELiBirRCr den 4 October. Nadat de wel-eerw. heer van Maasdijkleeraar bij de Vlaamsche Evangelische gemeente te Brussel11. donderdag avond te Vlissingen in de kerk der Nederduitsche Hervormde gemeente aldaar een verslag had gedaan van den staat en de behoefte dier gemeente, heeft zijn-eerw. maandag avond ook alhier, in de Koorkerk, voor een talrijk gehoor, zoo danig verslag medegedeeld, en de gemeente van Brussel aan den weldadigen bijstand ook ter dezer stede aanbevolen. Met het ontvangen van giften zouden de heeren predikanten zich alhier wel willen belasten en naar wij vernemen zijn er reeds eenige giften ingekomen. De hoogleeraar Halbertsma heeft 11. zaturdag zijne be trekking tot de geneeskundige faculteit te Leyden aanvaard met het houden eener redevoeringde Albini Anatomiae tractandae methodocomparata cum ea, quam nostra tem pora sibi deposcuntdat is over de wijzewaarop Albinus de ontleedkunde beoefendevergeleken met die van den heer- schenden tijd. Het Algemeen Handelsblad zegt, dat, volgens parti- kuliere brieven uit Bataviade predikant baron van Hoëvell aldaar zijn ontslag heeft genomen ten einde in het moeder, land de belangen van Nederlandsch-Oost-Indie voor te staan. Diezelfde brieven melden als aanstaande het huwelijk van den gouverneur-generaal Rochussen, met mejufvrouw Vincent. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn bevracht- geworden twee schepen voor Amsterdam en twee voor Rot terdam. Dubbele Tweede Kamer der Statcn-Gencraal. Zitting van den 30 september. Is ingekomen een koninklijk besluit, waarbij de heer mr. J. de Backerop zijn verzoek, van zijnen eed als lid der Kamer wordt onslagen. Eenige ingekomen verzoekschriften worden in handen der daartoe bestemde commissie gesteld en op eenige ingekomen boekwerken enz. is besluit genomen. Daarna is het algemeen verslaguitgebragt over de is ont werpen wegens de herziening der grondwet, en worden de beraadslagingen bepaald op maandag 2 october, des morgens ten ix ure, tot welken tijd de vergadering wordt gescheiden. In de memorie van beantwoording beschouwt de Regering het als een gelukkig voorteeken dat er volkomen eenstem migheid tusschen haar en de Kamer bestaat omtrent het stand punt, waarop het tegenwoordig onderzoek moefi worden ge plaatst. De Kamer daalt niet tot persoonlijke inzigten en wen- schen af, noch dringt op nadere wijzigingen of veranderin gen aanvermits de Regering niet bij magte is daaraan ge hoor te geven maar zij overziet het geheele werk wil in den geest daarvan doordringen en vraagt met regt alle in lichtingen en verzekeringen omtrent de ware strekking der hoofdbepalingenom met volkomen kennis van zaken te kunnen zeggen: het geheel, zoo als het daar ligt, bevat zoo veel goeds en bevredigendsdat aanneming boven verwer ping is te verkiezen of omgekeerd het geheele werk is zoo gebrekkig, dat het;beter is nog te behouden wat is, en beter te verbeiden. Dit standpunt van beoordeeling maakt dan ook den wensch tot meerdere splitsing der wets-ontwer- penook al kon die worden bevredigd minder doeltreffend. Wat de opmerking betreft, dat de ontwerpen van grond- wets-herziening niet eene dadelijke vereenvoudiging van en bezuiniging in het Staatsbestuur bevattenmoet de Regering opmerken, dat in de grondwet, in het Ildelilde Vde, Vilde en VlIIste wets-ontwcrptoch de grondslagen daar voor in vele opzigten zijn gelegd en het hoofdzakelijk van den voortdurenden en vasten wil der Regering, gerugsteund door de vertegenwoordiging, zal afhangen, om trapswijze in de Staatsuitgaven door vereenvoudiging tot bezuiniging te geraken. De Regering mag dan ook niet toegeven dat zij daarwaar zulks in haren weg lag dezen volkswensch niet heeft bevredigd maar zij heefc geaarzeld de vernietiging van een Staatslig- chaam uit te spreken in welks werkzaamheden op eene an dere wijze zou moeten voorzien worden, en hetwelk, op den minder kostbaren voet ingerigt welken de Regering op het oog heeft, met minder kosten grooter nut kan stichten dan afzonderlijke raadgevers. Zij stemt overigens geheel met de Kamer in, dat wèl geregelde financiën een der grootste waarborgen voor de rustwelvaart en onafhankelijkheid des vaderlands uitmaken, en wenschr niet minder dan de Kamer en de Natie die gevestigd te zien. Na deze inleiding gaat de memorie tot de beantwoording der bedenkingen op ver schillende wets-ontwerpen over. De commissie van rapporteurs isna kennis genomen te hebben van deze memorie van beantwoording, van oordeel geweestdat te dezer zake geene nadere overweging in de afdeelingen gevorderd wordt. Zitting van den 2 october. De voorzitter geeft kennisdat het nieuw benoemd lid uit Zeeland als zoodanig zijne geloofsbrieven heeft ingezon den. Dienvolgens benoemt hij eene commissie van vijf le den om die stukken te onderzoekenen verzoekt hij dat zij morgen haar verslag zal uitbrengen. Die commissie be staat uit de heeren Cost JordensAnemaetFaber van Riems dijk van Leeuwen en Bijleveld. Aan de orde zijn de beraadslagingen over de twaalf wets ontwerpen tot herziening der grondweten wel vooreerst de algemeene beschouwingen. Verscheidene sprekers voeren daarover het woorden de beraadslagingen worden voortgezet. SSuttcnianbddte Sijbittgen. Dultsehland. De berigtèn van 28 september uit Weenen behelzen twee proclamatien van den keizer van Oostenrij*, de eene aan de bevolking yan Hongarije, de andere aan de zich in Hongarije bevindende troepen gerigt. In het eerste dezer stukken gaat Z. M. de gebeurtenissen na welke sedert maart jl. in Hongarije zijn voorgevallen alsmede de middelen welke door de Oostenrijksche rege ring zijn aangewend, om de rust aldaar te behouden, en hij besluit met de bevolking ten ernstigste aantesporen tot ge trouwheid aan zijn Huis, tot gehoorzaamheid aan de over heid en de wetten en tot het tegengaan van regeringloos heid als het eenige redmiddel uit de tegenwoordige om standigheden. De maatregelen der Hongaarsche regering waartegen 'skeizers aanmerkingen voornamelijk zijn gerigt, en welke door hem als de oorzaken der tegenwoordige ver wikkelingen worden beschouwd, zijn: de geheel wederreg- telijke handelingen van Hongarije ten opzigte van andere Staten van het Oostenrijksche keizerrijk de weigering om de gevorderde troepen te leveren ten einde de Oosten rijksche districten in Italië te helpen verdedigenhet openlijk verzet tegen de bevelen van de Oostenrijksche rege ring de uitgifte van ontelbare sommen papieren-geld welke de financien van geheel den Oostenrijkschen Staat in 't verderf dreigden te storten, enz. De keizer geeft ten slotte zijn onveranderlijk voornemen te kennenom zich met alle kracht te verzetten tegen alles wat het bevorderen van regeringloosheid, of het verminderen van de regten zijner kroon ten doel mogt hebben. In de tweede proclamatiewelke tot het leger gerigt is vermaant Z. M. de troepengeen gehoor te geven aan de inblazingen van diegenen die hen t'ot tegenstand tegen de bevelen van de Oostenrijksche regering trachten optehitsen hij wijst hen op de gehechtheid aan hunnen keizer en op de bekende trouwwelke vroeger steeds bij het Oostenrijksche leger heeft bestaan en spoort vooral de hoofdofficieren aan, om met af hun vermogen te verhinderen dat gedeelten van het legerhetwelk een geheel uitmaaktvijandig tegen elkander opstaan. Ten aanzien van de krijgs-verrigtingen in Hongarije, mel den de berigten uit Weenen van 26 en 27 september dat Jellachich werkelijk in Weissenburg £zeven mijlen van Pesth) is binnengerukt en daar door de bevolking met de meeste vreugde-betooning is ontvangen. I11 geheel Hongarije was de landstorm-opgeroepen doch men achtte het niet waar schijnlijk, dat het overwinnende Slavonische leger verder tegengehouden zou kunnen worden te minddr omdat ge durig Hongaarsche troepen tot hetzelve overliepen. In- tusschen beginnen de overwinningen der Croaten in Weenen bezorgdheid te baren, daar men het mogelijk acht, dat Jellachichna de Hongaren gebreideld te hebben, zich naar Weenen zal weuden om ook daar de revolutionaire partij te bedwingen. Men voegt er bijdat hij werkelijk reeds zich in dien zin heeft uitgelaten doch dat elke pogingom eenen terugkeer tot het vorige regeringstelsel te bewerken te Weenen dadelijk de aansluiting van alle partijen ter be strijding van den gemeenschappelijken vijandten gevolge zou hebben. Het door den aartshertog Stephan gevraagde ontslag als palatijn of bestuurder van Hongarije is door den keizer niet toegestaandoch de genoemde vorst keertnaar het schijnt, vooreerst niet naar dat land terug. Hij is den 27 dezer naar Brunn vertrokken, en als zijn plaatsvervanger en tijdelijke bestuurder van Hongarije is graaf Mailatk benoemd, terwijl tevens het opperbevel van al de daar aanwezige troepen zoo Hongaarsche als Croatischeaan den generaal Lamberg is opgedragen, welke tevens gelast iszoo spoedig mogelijk een einde aan den strijd der partijen te maken. Nog wordt onder denzelfden datum xuit fVeenen gemeld: Alhier zijn in den afgeloopen nacht weder onstuimige en bloedige tooneelen voorgevallenwaarbij van de garde 9 en van het volk 6 doodelijk werden gewond. Het garnizoen is gisteren en ook heden geconsigneerd." Uit Keulen wordt gemelddat de staat van beleg waarin die stad verkeert waarschijnlijk den 4 october zal worden opgeheven. Italië. Tusschen Toskane en Modena is eene nieuwe verwikkeling opgerezen. Men zal ziel! herinneren dat de groot-hertog van eerstgenoemd land voor eenigen tijd de aansluiting van het gebied van Massa-Garrara eigenlijk aan Modena toebehoorendeaan Toskane bevolen had, een be vel waartegen Modena zich alstoen niet verzette. Thans echternu Modena zoo krachtdadig door Oostenrijk be schermd wordt, heeft de hertog gemeend op de teruggave van dat gebied te moeten aandringen en Toskane bedreigd, zoo zulks niet vrijwillig geschiedde, Massa-Garrara door Oostenrijksche troepen te zullen doen bezetten. Uit de berigten van Napels blijkt, dat de koning geenszins gezind is om Sicilië al de voordeelen te verzeke ren waarop de bemiddelende mogendheden hadden aange drongen. Twee regementen Zwitsers hadden geweigerd tegen Sicilië op te trekken. Men vreesde voor nieuwe onlusten in de stad. Ofschoon Oostenrijk thans inderdaad Venetie geblok keerd heeft, zoo schijnt het er toch in toe te stemmen gee ne vijandelijkheden tegen de stad te beginnen zoo deze stad van haren kant alle vreemde hulp weigert. Het houden van een congres te Inspruck is zoo goed als bepaald. Frankrijk zal daarop vertegenwoordigd wor den door den heer Vivien. Spanje. Madrid 25 september. In de afgeloopene week heeft de bank van San-Fernando voor bijna 4 millioen realen aan bankbiljetten ingewisseld. De nog in omloop zijnde biljet ten bedragen 115 millioen realen. Te Valencia en te Saragossa zijn geheime bewaarplaat sen van wapenen en amunitie ontdektdie in beslag geno men zijn; de autoriteiten hebben ook talrpe arrestatien be werkstelligd. De cabecilla Peco is met 80 ruiters in Andalusie ge vallen. Ook vertoonde zich in den avond van 19 dezer eene republikeitische bende te Vilamaniscle en Marsahief er eene schatting en vaardigde eenige proclamatien uit. Den 23 september is te Sevilie met veel plegtigheid de doop geschied van de dochter der hertogin de Montpensier zij heeft 20 namen ontvangen maar zal genoemd worden Maria Isabella del Puerta Santa-Maria. Frankrijk. Parijs 2 october. Het democratisch en so cialistisch feestmaal heeft eergisteren avond plaats gehader namen ongeveer 1000 h 1200 personen aan deel, onder welke men eenige volksvertegenwoordigers opmerkte. Tegen 9 ure gingen de gasten uiteenna eene collecte gedaan te hebben ten voordeele van de huisgezinnen der insurgenten van junij. De organisatie van 300 bataillons der mobiele natiouale garde, wordt ijverig voortgezet. De nadeelige indruk is nog niet geheel verdwenen die het voorgevallene in de nationale vergadering van 11. zaturdag heeft te weeg gebragt, toen de leden der zoogenaamde bergpartij de tribune bestormden bij gelegenheid dat de heer Denjoy het ministerie interpelleerde wegens de gehoudene maaltijden te Toulouse Bourges en elders, waaraan ambtenaren hebben deel genomen en eene taal gevoerd is die in de hoogste mate vijandig aan de regering wasterwijl er ook de overdrevend- ste leerstellingen werden toegejuicht. Onbegrijpelijk is het dat te Toulouse de prefect en de maire bij eenen maaltijd bleven aanzitten, waar men met het gezag den spot dreef, en niet verhinderden dat de dischgenooten des avonds de stad doortrokken onder het geschreeuw van leve Barbisleve de bergpartijleve Robespierre en Mar atleve de guillotine! dood aan de rijken en priesters en als variatien er tusschen weg met de nationale vergadering weg met Cavaignac Te Rouaan intusschen zou de prefect een zoodanige maal tijd niet toestaan en dus doen wat de regering van Lodewijk Philips heeft doen vallen. Men twijfelt er aan of na het gebeurde en de onvol doende inlichtingen verdediging van liet ministerie van binnen landsche zaken de heer Sénard niet zal gedrongen zijn om af te treden. Het is zonderling toen deze minister in het ka binet optrad werd hij beschouwd als daar de gematigde partij te vertegenwoordigen eu nu zou hij aftreden als beschuldigd van door toegevendheid de roode republiekeinen te hebben in bescherming genomen. Zoo zijn onze bewindsmannen is het wonder dat men naar een vast bestuur, hoe dan ook verlangend uitziet Men zegt dat er tijding is dat de ex-koning ernstig ziek is, en dat zijn toestand bekommering wekt. Bij de laatste verkiezingen voor leden der nationale vergadering zijn in de departementen stemmen op Lodewijk Philips uitgebragt.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1