MIDDELBUBGSCHE! C O U B A IV T. is m W°. 119. Binssdaj 3 October. De abonnements-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maanden, en franco per Post f3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen die betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te gescjiieden des morgens vóór 10 ureindien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van lijks-Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs isvan één tot zes regels f 1,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eenef Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. MINISTERIE VAN FINANCIEN. AANBESTEDING. Op Maandag den 9 October 1848, zal de Ontvanger van de Registratie voor de Geregtelijke en Administrative Akten belast met het beheer der Domeinen te Middelburg, in eeue der Zalen van het Raadhuis aldaardes. namiddags ten 1 ure in het openbaar aanbesteden Het driejarig onderhoud met de VERNIEUWINGEN en HERSTELLINGEN aan het voormalig Oost-Indische Huis en het Pakhuis de Globe, te Middelburg, als mede aan de Gebouwen en verdere Timmerwerken op de Domaniale Pachthoeve, nabij het Fort Rammekens. Het bestek en de voorwaarden liggen ter lezing ten Raadhuize dezer Stadten Kantore van den Ontvanger voor noemd mitsgaders bij den Opzigter der Domaniale Gebou wen G. H. Grausibij wien tevens nadere informatien te bekomen zijn; tervvijl de noodige aanwijzingen in loco, op Zaturdag den 7 October 1848, des voormiddags ten 10 ure, zullen geschieden. De Ontvanger voornoemd W. L. van SONSBEECK. AANBESTEDING. Het COLLEGIE van REGENTEN over het Arm-, Gast en Weeshuis te Vlissingen zal, op Dingsdag den 17 October 1848, des voormiddags ten 10 ure precies, in het Gesticht No. 1 (Gasthuis) in het openbaar aanbesteden de levering der benoodigde LEVENSMIDDELEN BRANDSTOFFEN, KLEEDING en SCHOEISEL, ten dienste dier Gestichten, in het jaar 1849, zoo mede der Behoeften voor de Spijs bereiding in het winter-saizoen van -ffff-waarvan de conditiën dagelijks ter lezing liggen bij den Amanuensis en Rentmeester in de WagenaarstraatWijk I. No. 98. fitmvcuïauböcfoc Ojbiugcu. MIDDELBÏFEG den 2 October. Gisteren avond hield de wel-eerw. en zeer gel. heer G. Walleremeritus-predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente alhierin de Nieuwe kerkeene treffende af scheidsrede voor een zeer talrijk gehoor hebbende tot grondslag zijner leerrede de woorden uit 1 Cor. XIII, vs. 13. Moge zijn eerw. bij eene herstellende gezondheid nog lang de rust smaken die zijne ongesteldheid hem deed verlangen Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 33 kinderen11 van het mannelijke en 22 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd: 13 paren. Overleden: 48 personen; 17 van het mannelijke en 31 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 6. Bij koninklijk besluit van 23 september 11. is aan den heer R. H. Esserop zijn daartoe gedaan verzoek verleend een eervol ontslag uit zijne betrekking van gouverneur van Curafao en onderhoorigheden onder toezegging van pensioen, en in diens plaats ad interim benoemd jhr. J. J. Rammelman Elsevier, thans koloniale-secretarismajoor, kommandant van de korpsen schutterij en landstorm te Curayao. Uit 's Gravenhage den 29 september wordt gemeld Gisteren is er aan het ministerie van binnenlandsche za ken wederom een ministerraad gehouden. Men verneemt dat het ministerie zich ijverig bezig houdt met de beantwoor ding van de aanmerkingen, vervat in het verslag der afdee- lingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaalin dub belen getale vergaderdover de ontwerpen van wet tot her ziening der grondwet. Die antwoorden zullen nog heden inkomen en morgen aan de leden worden rondgedeeld." De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen om •op maandag den 9 october aanstaande te vergaderen. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 11. zaturdag heeft de commissie van rapporteurs voor de wets-ontwerpen tot herziening der grondwet haar alge meen verslag uitgebragten zijn de beraadslagingen over die wets-ontwerpen vastgesteld op maandag den 2 october aan staande des voormiddags ten 11 ure. Nedcrlandsche ®eil- en Rocli'ereenlging tc Amsterdam. De aangekondigde wedstrijd is zaturdag morgen gehouden. Buiten verwachting is het heerlijkste en helderste weder en de meest gunstige wind den luister van dit feest komen ver- hoogen. Uit de sierlijk gedecoreerde tribune, door de leden met hunne dames bezet, weidde het oog met welgevallen over den uitgestrekten gulden waterspiegeldoor een on noemelijk aantal vaartuigen van allerlei grootte en vormvan allerlei kleur en maaksel doorsneden. Hier waren het de smalle gieken met hunne bonte bemanning, die als door eene onzigtbaar mechanieke kracht bestuurd, met wonderbare be drevenheid en juistheid de riemen ophieven en weder in het water ploften en als een vogel door het water henen zweef den ddar waren het de sierlijke boeijers en jachtende ma- jestueusche kotters en schooners, of de kleinere jollen en visschers-vaartuigendie langs elkander heen voeren en dre ven zonder in het minst de orde te storen of elkander in de vaart te belemmeren. Langs de voor den strijd afgebakende vaart strekte zich tot in het onzigtbare eene rei vaartuigen uit van alle soort die, met nieuwsgierigen opgevuld, heen en weder voeren; de Oosterdoksdijk en alle kanten van den vasten grondwaar men slechts iets ontwaren konwaren met eene digte massa menschen opgevuld. Z. IC. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft het feest met zijne hooge tegenwoordigheid vereerd; na eerst in eigen persoon een der zeil- en roei-vaartuigen bestuurd te heb ben kwam Z. K. H aan wal en bleef tot het einde toe den verderen afloop van den strijd en de uitdeeling der behaalde prijzen bijwonen. Dank zij de naauwkeurige zorg, zoo van het stadsbestuur als van de directie der vereeniging, niet de minste ongere geldheid is de orde komen storen niet het geringste ongeluk de vreugde verminderen van dit inderdaad nationaal feest. De heer Stumpf was met zijn gunstig bekend orchest bij de tribune tegenwoordig en voerde daar een tal van stukken uit. QAmst. Ct.j I3uttcttl<iub$che Sijbingen. Engeland. Londen 28 september. In eene alge- meene vergadering van deelhebbers in de Engelsche bank is na lange en zeer levendige beraadslagingen ovéreenkomstig het voorstel der bestuurders, met 138 tegen 123 stemmen besloten, om het dividend voor dit jaar te bepalen op 3I pet. De genoemde minderheid verlangde, dat deuitkeeringop 4^ pet. gesteld zou worden. LI. zaturdag zijn proefnemingen gedaan met het hier te lande nieuw gebouwde Russische stoomfregat IVladimir vervaardigd voor rekening van den keizer van Rusland. De nominale kracht der machines is van 400 paarden doch was thans opgevoerd tot 1200 paarden. Het schip meet 1200 tonnen last en gaat 14 voet diep. Deze proefneming heefc in allen deele aan de verwachting beantwoord. De keizer van Marocco heeft de invoerregten die hij in de haven van Tetuan heeft, verminderd tot 10 pet.men kan ook een dergelijke maatregel ter. aanzien zijner andere havens verwachten. DuitscMand. Volgens berigten uit Weenen van den 2(5 september was het leger van den banus van Croatie tot aan Stuhlweissenburg voortgerukt. Het volk en de nationale gardes hadden den banus overal als hunnen bevrijder begroet. Na het vertrek van den aartshertog palatijndie zich aan het hoofd van het Hongaarsche leger gesteld had en naar Wee nen afgereisd waswaar hij den 24 was aangekomen had den de nationale gardes zich grootendeels verstrooid. Den 25 had de aartshertog Stephan de palatijnswaardigheid in de handen des keizers nedergelegdmaar men wist nog niet of de keizer dat ontslag had aangenomen. De Hongaarsche rijks dag zou, naar men vernomen had, zijne zittingen schorsen. Men verwachtte binnen kort de uitvaardiging van een keizerlijk besluit betrekkelijk de tegenwoordige gebeurtenissen in Pestli. Volgens diezelfde berigten was de vesting Arad, eene der sterkste van Hongarijein de handen der keizerlijke troepen gevallen. In de zitting der nationale vergadering te Frankfort van den 28 is een voorstel van den afgevaardigde Zim- mermann uit Spaudauom den staat van beleg en de krijgs wet in het gebied der vrije stad Frankfort op te heffenmet 286 tegen 110 stemmen, als van geen dringenden aard zijn de afgestemd geworden. De Frankforter dagbladen deelen het volgende officiële berigt mede Het rijks-ministerie van binnenlandsche zaken het van zijnen pligt rekenende zorg te dragen dat overal in Duitsch- land de wetten geëerbiedigd en niet ongestraft aangerand worden, heeft aan de regeringen van Pruissen en Wurtem- berg verzocht zoo spoedig mogelijk te mogen vernemen om welke redenen de in den laatsten tijd in HeilbronKoblentz en Keulen plaats gehad hebbende onlusten niet tegen zijn gegaan en welke maatregelen genomen zijn om die redenen uit den weg te ruimen en de overtreders der wetten te straffen." Keulen 29 september. De rust blijft hier ongestoord doch de staat van beleg duurt voort. Intusschen wordt het verkeer daardoor geenzins beleten een groot gedeelte def inwoners is zelfs met het voortduren van dien toestand, welke meer rust verzekertzeer ingenomen. Het getal der tot hedenter zake van de plaats gehad hebbende woelingen, ge» vangen genomene personen bedraagt 36. Etalie. Naar men verneemtzou de koning van Na pels de interventie der Engelsche en Fransche admiralen ten opzigte van Siciliëaangenomen hebbendoch onder voorbehoud dat men hem het regt om zich van Sicilië mees ter te makenniet zoude betwisten. Ook moet de keizef van Rusland verklaard hebben, dat indien eenige vreemde mogendheid in Sicilië zoude interveniëren Rusland het Na* pelsche hof zoude ondersteunen. Volgens geruchten zou het provisionele gouvernement van Venetie officieële depechej van het Fransche gouvernement hebben doen afkondigen, waarin verklaard wordt, dat iedere daad van vijandelijkheid door Oostenrijk jegens Venetie ondernomen, door Frankrijk en Engeland als eene oorlogsverklaring zal beschouwd wor» den; evenwelmoet, volgens deze zelfde geruchten het Oos- tenrijksch eskader bevel ontvangen hebben om Venetie tê blokkeren. Op voorstel van de heeren Abercromby en Bois-le-Comtè zaakgelastigden van Engeland en Frankrijk te Turin zal dö wapenstilstand tusschen koning Karei Albert en den veld* maarschalk Radetzky voorloopig, zoolang de wederzijdsche partijen zulks goedvinden van acht tot acht dagen verlengd worden. De toestand van vele der Oostenrijksche provinciën is al lertreurigst en doen zich in een somber daglicht voor; in vele heerscht eene volslagene regeringloosheid en de burger oorlog wint er veld. Frankrijk. Parijs 29 september. In de nationale vergadering is men thans gevorderd tot art. 28 der constitutie. De artikelen 24, 25 en 26 over de verkiezingen zijn na eenige levendige beraadslagen goedgekeurd, maar 27, han delende over de openbare ambten die niet vereenigbaar zijn met de betrekking van afgevaardigdeheeft belangrijke tegen stand ontmoet, en is eindelijk om de talrijke amendementen nog aangehouden om onderzocht te worden. Bij aft. 28 Is de bepaling behouden dat de verkiezingen zullen geschieden in de hoofdplaatsen der kantons. Hierover is tusschea dö voorstanders van die wijze van verkiezing en die der ver kiezing in de gemeentehevig strijd gevoerd» Het besluit der nationale vergaderingom tilagtiglng te verleenen tot het voortzetten der tegên Raspail aaugevan- gene geregtelijke vervolginggeeft aan de hoofden der be wegingspartij weder ruimschoots gelegenheid om de menigte op te ruijen. Er zijn thans verzoekschriften in omloop, waarbij de nationale vergadering wordt aangespoordom ten aan zien van dien persoon tot andere maatregelen te besluiten» Deze verzoekschriften worden met naamteekeningen als het ware overdekt. De bewindslieden schijnen te duchten dat het besluit der nationale vergadering ook tot voorwend sel zal worden gebezigd om weder onlusten te verwekken en het volk tot het plegen van gewelddadigheden aan te zetten. Zij hebben mitsdien weder krachtige militaire maatregelen van voorzorg genomen. Inmiddels verneemt mendat de regterlijke overheid niet stil heeft gezetenmaar zich onvermoeid heeft beziggehou den met de instructie van den aanslag, die den 15 mei op de nationale vergadering heeft plaats gehaden ter zfikd waarvan BarbèsRaspail, CourtaisAlbert en anderen te Vincennes gevangen worden gehouden. Het proces, zal naaf men verzekertin november aanstaande voor het geregtshof alhier openlijk gevoerd worden. Het aantal der gevangenen ter zake van den aanslag *t welk aanvankelijk ruim 6öO heeft bedragen is gedurende de instructie tot 160 ver minderd. De order die gegeven is om de regterlijke vervolging tegen Raspail voort te zetten alsmede de geruchten wegens eenö in de voorsteden rondgaande petitie om voor de gevangenen te Vincennes loslating te verzoekenen eene manifestatie in hun voordeel te beproevengeven zorg aan het bewind dat ook niet nalatig is in het nemen var. voorzienings-maat« regelen. De hoofden der regementen zijn ook over den geest en het gedrag hunner troepen geraadpleegd. Daar mén reda meende te hebben om aan de goede gezindheid en krijgstucht onder de mobiele garde te twijfelenwas er in bedenking genomen om die naar de grenzen te zenden, maar op da onwil die zij scheen te betoonen om Parijs te verlatenij men er van terug gekomen. Men gaf voor dat de ministerraad heden was zamenge- komen wegens ongunstige tijdingen uit Turin. Thans hebben de Fransche colonisten in de nationale vergadering zitting genomendeze mulatten trokken velef aandacht. Rondom het paleis der nationale vergadering worden versterkende militaire maatregelen genomen; zelfs zijn Ct verscheidene stukken geschut ingevoerd» De stellingen die PROVINCIE ZEELAND. KANTON MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1