MIIIMLBURGSCHR COURANT. m°. lis. Zaturda 30 September. V ï3hu?cnlaui>«5chc tTijimngcu. iSuitculanbschc 3ccti>&iu0cti. er MIS»l»ELlEUlï(A den 29 September. In de op gisteren gehoudene buitengewone vergadering van de Staten dezer provincie is tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalter vervulling van de, door het ontslag van den heer nu. J. de Backer ontstane vacature bij eene tweede stemming, met 25 van de 34 stemmen ge kozen: de heer mr. J. J. Slicher van Domburgen zitlks na dat jhr. P. D. van Citters en de heer mr. Ph. van den Broecke welke bij twee vorige stemmingenopvolgelijk de volstrekte meerderheid van stemmen hadden bekomenvoor de op hen uitgebragte keuze hadden bedankt. De op gisteren aanbestede verbetering en bestrating des wegs van Neuzen naar Axel, is aangenomen door den heer A. B. Van Tienhoven te Werkendam voor eene som van 42,400. Men verzekert, dat de beraadslagingen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in dubbelen getale vergaderd, over de twaalf ontwerpen van wet tot herziening der grond wet, in het begin der aanstaande week een aanvang zullen nemen. Men verwacht, dat die beraadslagingen in weinige dagen zullen afloopen. Indien de voordragten mogten worden aangenomendan zal de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal al zeer spoedig, op het einde der volgende, of in het begin der daarop volgende weekworden gesloten. Men berekent dat de nieuwe Kamers eerst in december zullen kunnen bijeenkomen. Uit de residentie wordt gemeld dat aldaar voortdurend bijeenkomsten der ministers plaats hebben. I3ij eene aanschrijving van den heer tijdelijken minis ter van oorlog, van den 22 dezer, is kennis gegeven, dat aan de miliciens, die tot eene vrijwillige verbindtenis voor den tijd van zes jaren, ingevolge art. 171 der wet op de nationale militie van den 8 januarij 1817, bij de staande armee worden toegelatenthans weder eene premie kan wor den uitbetaald tot een maximum van 20. In de te Amsterdamden 25 dezerdoor de Nederl. Handelmaatschappij gehoudene veiling van 207 heele en 1643 halve en kwart kisten Java indigo, en 151 kisten Java co chenille is alles verkocht, de indigo van i,8ó tot ƒ4,20, en de cochenille van 1,45 tot ƒ2,95. In de aldaar, den 26 dezer, door die maatschappij ge houden veiling van bindrotcing is alles verkocht, als: 44,866 bossen, liggende aldaar, van ƒ5,50 tot 6,70 en 39,706 bossen, liggende te Rotterdam, van ƒ5,10 tot ƒ5,80, per 50 Ned. ponden. Het archeologisch genootschap te Athene heeft nog onder zijne leden opgenomen, de heeren .7. A. M. MenSinga predikant te Sijbecarspelen P. Hofstede de Groothoog leeraar in de godgeleerdheid te Groningen. Te Haarlem zijn twee zusters, beide ruim 60 jaren oud, in hunne woning, op het Brtiinings-hofjeverbrand gevonden. Naar men vermoedt is misbruik van sterken drank, waardoor zij haar bewustzijn hebben verloren en hare klee deren zijn in vlam geraaktde oorzaak van dit ongeluk. De Oost-Indische Tijdingendie wij in ons vorig no. slechts kort konden aanstippen. Zullen wij morgen avond in een bijblad gratisaan onze lezers mededeelen. DuitscMand. Berlijn 25 septemberDe spanning in deze residentie is merkelijk verminderd ten gevolge van de door den minister-president aan eene gemengde commissie van de magistraat en burgerij dezer hoofdstad gedane toe zegging, dat hij alles in het werk zal stellen om de consti tutionele monarchie te bevestigen en ten gevolge van des- zelfs verklaring in de constituerende vergadering van heden dat de regering bereid wasom het onlangs door de verga dering genomen besluitnopens eene proclamatie aan het leger, ten uitvoer te leggen. De jongste gebeurtenissen te Frankfort hebben ook te Breslau tot demonstratien aanleiding gegeven, aan welke ech ter door de krachtige houding der plaatselijke overheid een spoedig einde gemaakt is. Frankfort 25 septemberDe zitting vai^ het parlement van heden opende de voorzitter met de bekendmaking, dat een nieuw rijks-ministerie bepaald gevormd was. Een voor stel van Schafrath c. s.om het afgetreden rijks-ministerie wegens deszelfs handelingen bij de jongste onlusten in staat van beschuldiging te stellen werd niet voor dringend ver klaard. Hetzelfde werd bepaald nopens een voorstel wegens opheffing van den staat Van beleg. Hierna werd gestemd over 18 der grondregten en verklaarde de meerderheid zich voor vrijheid van onderwijs. Het nieuwe ministerie is zamengesteld als volgt de ge wezen minister Schmerlingminister van binnenlandsche en tijdelijk van buitenlandsche zaken; de PruissisChe generaal- majoor von Peucker van oorlogde afgevaardigde von Mohl van justitie; de afgevaardigde von Beckerathvan financien, en het Bremer senaatslid Duchwitzvan koophandel. De rijksbestuurder heeft eene circulaire aan de onder scheidene regeringen van Duitschland uitgevaardigd, om met kracht aan de handhaving der wet te arbeiden; en de regering loosheid die zich hier en daar geopenbaard heeft, te fnuiken. In Giesen zijn drie personen gevangen genomen waar onder AugBeckerredacteur van een blad den Jongsten Dag getiteld). In Stuttgart heerschteden 23 nog veel onrust, doch de burgerwacht was onder de wapenen 5 de koning had zich in haar midden begevenen was met luid gejuich ontvangen. Er zijn bij verscheiden personen huiszoekingen gedaan. Het HanoversChe dagblad behelst een vertoogwaar in gezégd wordtdat men zich niet moet ontveinzen dat de groote beweging in Duitschland in februarij uitgebroken een nieuw tijdperk is ingetreden dat allen die het waar lijk met hiln vaderland wel meenen evenzeer losbandigheid als terugwerking moeten bestrijden dat beide de noödiottig- ste gevolgen zouden hebben. Striivc ismet eene schaaf Duitschê en ItaliSansdhê vlugtelingen de Badensche meerkreitz binnengeruktwaar zij postwagens en openbare kassen geplunderd en allen die weigerden hen te vergezellen met den dood bedreigd hebben. De Duitsche-centrale regering heeft krachtige militaire maat regelen genomenom dezen woesten plundertogt te stuiten en de WürtembergsChe regering uitgenoodigd haar de be hulpzame hand te leenert. Volgens gerucht is Struve reeds gevangen genomen. Keulen26 september. Nadat hier gisteren morgen eenige personenbeschuldigd van deelneming aan een com plot in hechtenis genomenanderen de vervolging der politie ontsnapt waren en eene voorgenomen volksverzame ling door eene bekendmaking des directeurs van politie aan vankelijk verhinderd washebben zich toch later eenige honderde personen meest jongelieden op de Altenmarkt verzameld, waarde burgerwacht, bij gebrek aan behoorlijke bevelen, niet genoegzaam in staat was hun uiteen te jagen. Eenige dergenen welke men des morgens te vergeefs had willen vattenklommen op eene tafelen hielden oproerige redevoeringen. Later begaf men zich naar de zaal bij Éisser, waar het insgelijks aan hevige redevoeringen niet ontbrak. Toen keerde de volkshoop naar de Altenmarkt terug hieuw boomen om stak die midden op de markt in brand en gaf gehoor aan den raad van een der redenaarsdie zeide dat in het opwerpen van barrikaden nog het eenige middel tegen de maatregelen der reactie gelegen was. Ten vijf ure deed de kommandant der stad de burgerwacht afvragen of zij zich sterk genoeg tot herstelling der rust achttewaarop een ont kennend antwoord gegeven werd waarna het garnizoen ter stond uitrukte en op sommige punten geschut werd ge plant. Eenige poorten wérden gesloten of bezet. Intus- schen ging het opwerpen van barrikaden zijnen gang werden tweê ijzerwinkels bestormd en de kelder van het raadhuis opengebroken om zich daar van houtwerk voor die straat- versperringen te voorzien. Men merkte verscheiden afge vaardigden der democratische vereenigingen uit naburige plaatsen en ovCr het algemeen vele vreemdelingen op. In verschillende straten werd het gazlicht Uitgedoofd en verbrij zelde het volk de lantarens. Elders sloëg het aan het plun deren van winkels. In de Trankgasse stoven de bsrrikade- bouwers op het aanrukken Van eene Compagnie soldaten uiteen. De burgerwacht en militairen patrouilleerden door de straten en schoten nu en dan in de lucht. Het opwerpen der versperringen duurde tot in den nachten heden morgen ten vijf ure begonnen eenigen in den Domtoren storm te luideu maar werden door de soldaten gegrepen en in ver zekerde bewaring gebragthetwelk ook nog met andere personen geschiedde. Met het aanbreken van den dag braken soldaten en werklieden de verlaten barrikaden af, en is de doortogt 111 de voornaamste straten hersteldOfschoon sterke piketten verhinderen dat zich al te Veel menschen op één punt verzamelen eii patrouilles de stad blijven doorkruissen. Met uitzondering van het onwillekeurig kwetsen van twee militairen door een derde, wiens geweer afging, zijn er geene gewonden of dooden ten gevolge dezer beklagelijke rustverstoring gevallen. (js Middags li urej. Zoo op het oogènblik verschijnt eene bekendmaking van den kommandant der stad waarbij Keu len in staat van beleg verklaard wordt. Onder eenige daar mede gepaard gaande bepalingen behoort onder anderen ook dat de politieke en sociale vereenigingen worden ontbonden, en dat de burgerweer, onder voorbehoud van derzelver re organisatie is opgelostmet beveldat de wapenen dezen middag van 2 tot 5 urenaan daartoe bepaalde personen moeten afgegeven worden. Wie zich gewapenderhand tegen de maatregelen der wettige autoriteiten verzetzal voor eene militaire regtbank teregt staan. Eindelijk worden de Neue Rheinische Zeitungde Zeitung des Arbèiter-Kereinsde Nette Kölnische Zeitung en de IVdchter am Rhein gesuspen deerd. Eene proclamatie der stedelijke regering noödigt alle wel gezinde burgers uit om hunne kinderen, leerlingen, bedien den en andere huisgenooten In huis te houden ert door voor beeld en vermaningen tot behoud van rusten orde bij te dragen, Te Munster hebben eergisteren avond eenige opgewon den lieden het hotel van prins IValdemttr van Pruissen wil len binnendringen en zijn niet dan met Veel moeite daarvan teruggehouden. Italië. De wapenstilstand, door de ËngelsChe en Ffan- sche admiralen voor den oorlog op Sicilië voorgesteld is door den koning van Napels en het provisioneel gouver nement van Palermo aangenomen. Verscheidene aanzienlij ke steden hebben zich aan het koninklijk gezag Onderworpen, De beide legermagten behouden hunne stelling. In een dagblad van Lyon wordt van den afstand van Ka- rel Albertten behoeve van zijn oudsten zoon, gewag gemaakt. Er zou dientengevolge te Turin eene groote gis ting heefschen. f Frankrijk. Parijs 26 september. De nationale ver gadering heeft 11. maandag weder de beraadslagingen over de constitutie hervat. De bepaling der progressieve belasting was door een der artikelen opgeheven. De ministe/ van fi nanciën Goudchaux uit naam van het bewind sprekende, heelt dit stelsel bestreden en een amendement om die be lasting vast te stellen is met eene meerderheid van zes stem men verworpen. Hét beginsel van proportionele belasting is dus behouden» Alstoen zijn de beraadslagingen begon nen over de zamenstelling der wetgevende magt, en over de questie van twee kamersdezelve werd onder anderen door den heer Duvergier de Ilauranne met veel talent verdedigd. De behandeling wordt nog voortgezet, In deze zitting was prins Bodewijk Napoleon Bonaparte tegenwoordig, en vroeg het woord. Hij heeft in eene korte sierlijke rede, uitgesproken met een eenigzins vreemd accent rondborstig zijne toewijding aan Frankrijk en getrouwheid aan de republiek beleden. Dit heeft op de vergadering een goeden indruk gemaakt. De verkiezing van den heer Foulddie men meende niet geldig te zijn is goedgekeurd. Ook die van den heer Ras- pail. Maar oogenblikkelijk heeft de heer Corneprocureur- generaal bij het hof van appel, autorisatie gevraagd en be komen om de begonnen vervolgiugen tegen Raspail voort te zetten zoo dat hij tot den afloop van het regtsgeding te Vin- cennes gevangen zal blijven. Er zijn een aantal amendementen voorgesteld die het be ginsel van slechts ééne kamer voorstaan. Na dat prins Lodewijk Napoleon zijne korte voorlezing had geëindigd en men over de wettigheid der toelating van de heeren Fould en Raspail beraadslaagde heeft hij de zaal ver laten. tlij had zich aan de linkerzijde geplaatstzijn voorkomen is deftig, zacht, en niet zeer schrander; hij is lang, bruin, en zijne haren beginnen reeds te grijzen zijne kleeding was eenvoudig; in zijne gelaatstrekken ontdekt- te men maar weinige gelijkenis op zijn oom. Vele nieuws gierigen bevonden zich in en buiten de vergaderzaal om hem te zien maar alles bleef rustig. Het schijnt, dat de beweging-partij thans bovenal de manschappen der bezetting alhier zoekt te bewerken. Men vleit zieb echter, dat de goede gezindheid der meeste krijgs lieden bestand zal worden bevonden tegen de inblazingen van hen die niets anders dan de omverwerping der maat schappelijke orde beqogen. Iii de departementen houdt men het er voor, dat de regering tot eene algeheele amnestie zal moeten overgaan waarin zelfs de bewindslieden van koning Lodewijk Philips zullen zijn begrepen. Thans reeds leest men in eenige voor name departementale dagbladen dat de heeren Duchdtel en Guizot in dat geval onder de eerste staatslieden behooren die tot afgevaardigden zullen moeten worden verkozen. Beurs te Parijs 26 Sept. 3 pet. 44,50 44,25 44,40. 5 pet. 69 68,50 68,75. VLISSINGEN den 27 september. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen Sophia Evclina E. L. von Schantz van Odessa, met tarwe Catharind E. H. Dik, met lijnzaad; Norden Aspgren; Flora J. Ostergaard Sigfried V. Rungberg en Marie Olette Beilegaard alle vier met houten alle vijf van BigaMa rie Wiborg van Stokholm met teer; HoppetA. Hansenvan Gothenburg, met deelen Agnes Ludes J. Paulsen van Tangaroc. en Soho J. Cullen van Londen beide met stukgoederen. VERE den 29 september. Eergisteren is naar zee gezeild de schoe ner Strangetkapitein G. Walton, van Middelburg met hallast naar Sunderland. GRAANMA R KTMiddelburg 28 September. Van Walchersche tarwe was heden een vrij ruime aanvoer, minder uit de andere Zeeuwsche eilanden en hoewel er nog al kooplust be stond kon men toch den prijs der vorige week niet bedingen. Men betaalde puike jarige Walchersche tarwe 9,50 9,75; min dere 9 9,25 puike nieuwe voor zaai-tarwe 9 goede soort 8 ƒ8,50, geringer 7,50 ƒ7,75. Puike jarige Zeeuwsche tarwe ƒ9; gewone 8,50 onzuivere was niet te verkoopenpuike uieuwe 8, mindere soorten 7 7,50 en 7,75 naar kwaliteit. De rogge was goed prijshoudend 5 a 5,75. Puike wintergerst ƒ4,60, mindere ƒ4,40; zoinergerst ƒ3,50 a ƒ3,75. Boekweit zon-2 der handel. Koolzaad 10 a 10.50. Walchersche witteboonen 8 a 8,25 dito bruinehoonen 8,75 a 9; dito gröene-erwten ƒ8,25, ƒ8 en 7,75; dito paardebooüeti 4,70 gevraagd doch weinig aan de markt. De Oliën zijn 50 ets. liooger raap-olie 37 patent-olie 39 j lijn-olie 33,50 per vatlijnkoeken 9 de 104 siuks, Iü dén prijs der gort is geen verandering. MARKTPRIJZEN der MEEKRAP. Teelt 1847: Twee en een Istë kwaliteit 18 a 19 idein middelbare ƒ16 8 17idem mindere 14 a ƒ15. Eeii en een lste kwaliteit ƒ18 3 ƒ20; idem middelbare 16 a 17 idem mindere 14 a 15. Ooberoofde lste kwaliteit f 19 a ƒ20 idem middelbare 16 a 18 idem mindere 13 a ƒ15. Muilen, lste soort 2 af 2|middelbare ƒ18 ƒ14: de 50$.pond* Onberoofde 1848 zijn in de eerste soorten a 17}middelsohrtett Van 15{ tot 16j gekocht.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1