C 0 U R A IV T. 117. Donderda. Ï848> 28 September. SSc^tusreti cit Qbmun^trsticn. üShitmtltittbddtg &ijbiu0eu. iSmtettlAtibggfre £ijbui0c«. cr MINISTERIE FAN FINAN CIEJf. PROVINCIE ZEELAND. KANTON MIDDELBURG. AANBESTEDING. Op Maandag den 9 October 1848, zal de Ontvanger van de Registratie voor de Geregtelijke en Administrative Akten belast met het beheer der Domeinen te Middelburg, in eene der Zalen van bet Raadhuis aldaar des namiddags ten 1 ure in het openbaar aanbesteden Het driejarig onderhoud met de VERNIEUWINGEN en HERSTELLINGEN aan het voormalig Oost-Indische Huis en liet Pakhuis de Globete Middelburg, als mede aan de Gebouwen en verdere Timmerwerken op de Domaniale Pachthoeve, nabij het Fort Rammekens. Het bestek en de voorwaarden liggen ter lezing ten Raadhuize dezer Stadten Kantore van den Ontvanger voor noemd mitsgaders bij den Opzigter der Domaniale Gebou wen G. H. Graussbij wien tevens nadere informatien te bekomen zijn; terwijl de noodige aanwijzingen in loco, op Zaturdag den 7 October 1848, des voormiddags ten 10 ure, zullen geschieden. De Ontvanger voornoemd W. L. VAN SONSBEECK. HERHALIN G-SCHO 01. De SCHOOL-COMMISSIE bij het Departement Middel burg der Maatschappij tot nut van 't algemeen brengt bij deze ter kennis der daarbij belanghebbendendat de Herhaling-School dit jaar weder zal geopend worden op Maandag den 2. October aanstaandeen dat de lessen gedu rende de zes wintermaanden van 7 tot 9 ure des avonds zullen worden gegeven des Maandags en Donderdags aan de Jongens en des Dingsdags en Vrijdags aan de Meisjes. De Commissie herinnert, dat deze inrigting niet alleen en en uitsluitend bestemd is voor jongelieden die vroeger voor rekening van het Schoolfonds zijn onderwezen, maar dat daarvan ook anderen die genegen zijn het eenmaal door hen aangeleerde te onderhouden kunnen gebruik maken. Van heden tot en met den 29 September aanstaande is dagelijks de gelegenheid opengesteld, des voormiddags, ten huize van den ondergeteekende (achter de Oostkerk Wijk O. No. 3), om zich tot de bijwoning van dit Herhaling-Onder wijs aan te melden en de voorwaarden ter plaatsing tè vernemen. Middelburg, den 18 September 184S. Namens de School-Commissic voornoemd P. de MARET TAK, Secretaris. ZON BA GSÜJIO OL. Degenen die tot het ontvangen van Onderwijs in de ZON DAGSCHOOL wenschen toegelaten te worden gelieven zichin den loop van deze of' in het begin van d-e vol gende weekdaartoe aan te melden bij den Hoofd-Onder- vvijzer Gouka. Middelburg, den 27 September 1848. Namens de Commissie voor de Zondagschool J. BORSIUS Secretaris. MSI2ÖEIjÏSÏJIS.(K den 27 September. Bij besluit var, 22 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan mr. P. S. P. Ferrandop zijn verzoek, te verleenen een eer vol ontslag uit de betrekking van lid en secretaris der bij het departement van binnenlandsche zaken bestaandeadviserende commissie voor de zaken betreffende de stichtingen voor het onderwijs; en in zijne plaats te benoemen mr. H. Vollenho ven referendaris bij dat departement. Te Leyden aanvaardde de heer E. IV. Kriegermed. chir. et art obst. doctor, den 23 dezer, het hoogleeraars- ambt in de geneeskundige faculteit aan de boogeschool met het houden eener plegtige redevoering: de progressibus', rjuos nostra presertim aetnte per anatomiam pathalogicam fecit chirurgia dat is: over de vorderingen der heelkunde in onzen tijd door de ziektekundige ontleedkunde. Vervolgens aanvaardde de heer A. E. Simon Thomas, med. chir. et art. obst. doctorbet buitengewoon hoogleeraars- ambt in voormelde faculteit, door het houden eener plegtige redevoering: de rite instauranda institutione de arte obste- tricia dat is: over de doelmatige inrigting van het onder wijs in de verloskunde. Te Utrecht heeft den 22 dezer de heer mr. B. J. L. de Geer, buitengewoon hoogleeraar in de regtsgeleerdheid in het groot auditorium zijne inwijdings-rede gehouden, waarin hij over de tijdvakken der regtsgeleerdheid aetates juris- prudentiaehandelde. Den 25 dezer is uit Hellevoetsluis tiaar Batavia ver trokken Zr. Ms. stoomschip piioenix, luit. ie lel. J. May. Volgens de A mst er damsche courant, heeft het stedelijk bestuur van Utrecht aan den hoogleeraar Buys Ballot, op zijne aanvrage, de gebouwen op het bolwerk Sonnenburg tusschen de Malie- en Tolsteegpoorten, afgestaan, tot het .inrigten van een metereologisch observatorium. Men verneemt dat het provinciaal geregtshof van Zuid- Hollandden 20 dezer, beslist heeft, dat er in den tegen- woordigen stand der zaak, geene genoegzame gronden aan wezig zijn om aan de ingediende klagte aangaande het gebeur de in het Huiszittenhuis teLeyden, gevolg te kunnen geven. Z. M. de Koning heeft onlangs bekrachtigd de statuten der zeil- en roei-vereenigingwelke te Amsterdam is opge- rigt. Tevens heeft het Z. M. behaagd het hem aangeboden beschermheerschap over die vereeniging aan te nemen. I11 ons vorig no. vermeldden wij het vervoer van een steen voor den Oliemolen van de heeren Spoors Sprenger over de St.-Geertriiids-binnenbrugdit is onjuist, en moet zijn St.-Geertruidsbrug(aan de barrière). Eugeïantl. Londen 23 september. Er zullen aanzienlij ke bezuinigingen worden ingevoerd bij de verschillende de partementen der admiraliteitde raad der admiraliteit zelf zal hieraan onderworpen zijn vermits hij in getal vermin derd wordt. Ook de etablissementen bij de dokken zullen eene aanmerkelijke besnoeijing ondergaan zoowel als het departement der victualiën en bet koninklijke hospitaal voor zeelieden. Te gelijker tijd moet het plan bestaan 0111 de zeemagt-, die thans in de vreemde wateren vertoeftte verminderen door het opleggen van 14 schepen van ver schillende klassen. Lord George Bentincksedert de laatste drie jaren een der voornaamste hoofden van de partij der bescherming van den landbouwzoo in het lagerhuis als daar buiten is eergisteren plotseling overleden. Zijn verlies wordt niet al leen door zijne betrekkingen en talrijke vrienden, maar ook door de aanhangers zijner politieke gevoelens, diep betreurd. Hij is nooit gehuwd geweest. Men zegt dat lord Brougham eerlang zijne beschouwin gen over de jongste Fransche omwenteling, in den vormvan een brief aan den marquis van Landsdownepubliek zal maken. Alhier ontvangen Kaapsche berigten tot 18 julij luiden gunstig omtrent den toestand der kolonie. Ook on der de uitgewekene boeren aan de overzijde der Oranje rivier heerschte een beteren geest dan vroeger, en velen hunner hadden zich vrijwillig aan het gezag der Engelschen onderworpen. Rusland. Een partikulier berigt uit Petersburg, van den 10 september, behelst hoofdzakelijk het volgende: Na dat de cholera aldaar reeds merkelijk aan het afnemen was nam zij plotseling weder toe, en daar zij voornamelijk on der de mindere klassen woedde ontstond het gerucht dat de edelen en rijken, om. het getal der lieden van de arbei dende klasse te verminderen de geneesheeren bewogen had den de cholera-iijders uit dien stand vergiftigde geneesmidde len toe te dienen. Dit wekte eene zoo groote verbittering op dat de lieden der genoemde klasse de geneesheeren en alle welgekleede personen in de straten beleedigden. Toen, den 6 september, volks-oploopen in Newa-Pospect plaats gre pen riep de politie de gewapende magt te hulp en wier pen de oproermakers, van hunnen kant, drie barricaden op. Juist toen de troepen zouden aanvallen kwam de keizer, door slechts een aide-de-camp vergezeldte paard van Peterhof aan. Hij beval de troepen een weinig te wijken, steeg van zijn paard, beklom de eerste barricade, en gaf een teeken dat hij de ontevredenen wilde toespreken, Deze den czaar ziende, vielen op hunne knieën en vouwden de handen, als tot het gebed. De choleramijne kinderen (zoo sprak de keizer) is eene straf, die God de menschen oplegten die men met onderwerping dragen moet. Al de geruchten van vergiftiging zijn louter onwaarheden, door kwaadwilligen, door vijanden van het volk uitgevonden." Twee der oproer makers begonnen den keizer te antwoorden. Deze viel hen in de rede, en gelastte de overigen zelve die twee weder- spannelingen te arresteren daarop gelastte hij de militairen naar hunne kasernen terug te trekken en ging weg. On verwijld leverden de insurgenten hunne twee makkers aan de policie overbraken de barricaden af en gingen rustig uit een en zoo eindigde dit oproer, dat geen spoor heeft ach tergelaten EStjïtschïansï. JVeenen 20 september. De rijksdag van gisteren was eene der belangrijkste, die wij nog gehad hebben. In deze werd namelijk de vraag behandeld of men de van wege den Ilongaarschen rijksdag aan den Oostenrijk- sehen rijksdag gezonden deputatie, om hulp tegen de Croa- ten te vragen, al dan niet zou toelaten. De Duitsche lin kerzijde verklaarde zich voorde toelating, doch de Slaven tegen dezelve. Van beiden zijden werd de parlementaire kamp met de grootste kracht gevoerd. De Slaven behielden echter, door hunne meerderheid in getal, de overhand, en het gevolg daarvan was dat de deputatie niet in corpore ont vangen werd maar dat hun adres slechts aangenomen is. IVeenen 21 september. Zoo als uit Triest van den 17 ge meld wordt, was de Oostenrijksche vloot van Pola naar Ve- netie gestevend om met de daar kruisende stoombooten de blokkade te vernieuwen. In Venetie zelve blijft men al het mogelijke tot tegenweer inspannen. Om bij het groote ge brek aan geld te voorzien in de behoefteworden daar kunstgewrochten van eene onschatbare waarde, voor spot prijzen aan Engelschen verkocht. Men zegt dat de Oostenrijksche regering, na te ver geefs te hebben beproefd om met koning Karei Albert in afzonderlijke onderhandeling te treden over het sluiten van den vrede aan de regering van Sardinië en aan de bemidde lende mogendheden heeft voorgesteld, om ten spoedigste ge- magtigden te benoemen en die naar Inspruck te zendeli ten einde daar gezamenlijk over den vrede te onderhandelen.' Berlijn 22 september. De ministeriele crisis is voor het oogenblik, door de vorming van een nieuw ministerie, ge ëindigd, aan deszelfs hoofd staat de graaf von Pfeul als ka- binets-minister en minister van oorlog. Bij hetzelve verklaart het nieuwe ministerie deszelfs vaste voornemenom op den ingeslagen constitutionelen weg voort te gaan de regten en vrijheden van het Pruissische volk te handhaven en tot deszelfs ontwikkeling zoo veel mogelijk mede te werken, als zulks op eene wettige en met de reg ten der kroon bestaanbare wijze geschieden kan. Reactieeven als regeringloosheid zal heizelve met nadruk te keer gaan overtuigd dat ware vrijheid en met haar de welvaart der burgers alleen bij wettige orde gedijen kan. Pr ankfort 22 september. De rust is tot heden niet verder gestoord maar de stad is ook als vervuld met troe pen. Gisteren namiddag is nog een regement Beijersche ruiterij binnengerukt. Men rekentdat binnen kort een korps van 35,000 man in en rondom de stad vereenigd zal zijn waarvan 6000 man binnen dezelve in bezetting zullen blijven. Ook elders wapent men zich om een aanval van de republikeinsche partij, die nog te gemoet wordt gezien, te kunnen afwerenen alsdan zal veel afhangen van de houding, die de kern des volks zal aannemen, waarvan tot dus verre niet genoegzaam is gebleken. Nog dagelijks worden personen, beschuldigd van deel aan het oproer te hebben genomengevat. De krijgsraad is steeds bijeen en werkzaam. Plet gerucht wildat reeds eenige der meest schuldigen zijn veroordeeld en doodgeschoten. Het aantal der gesneuvelden aan de zijde der aanvallers wordt op 50 gerekend dac der militairen moet nog meer bedragen. Heden is het parlement vergaderd geweest. Ofschoon de aangelegenheid van het openbaar onderwijs werd behandeld waren het aantal en de aandacht der aanwezigen gering. Eene mededeeling van den minister van koophandel Duckwitz nopens de grondbeginselen voor de Duitsche scheepvaart en tolregten is aan de gewone commissie verzonden even ais eene aanvrage ora fondsen voor de voortzetting der werkzaam heden van het parlement. Een voorstel van Schajfrath en anderen, dat den rijksbestuurder een .adres zoude worden aangeboden om den staat van beleg voor Frankfort op te hef fen is niet aangenomen. De liberale leden hebben eene inschrijving geopend ten behoeve van de nageblevep.en dergenen die op de barrica den zijn gevallen. Van eene andere zijde worden gelden verzameld voor de betrekkingen der gesneuvelde, en voor de gewonde soldaten. Na eene redevoering van den lieer Reinhardwaarin de toestand der volksscholen en der volksonderwijzers in Duitsch- land ais zeer treurig werd afgeschilderd is het beginsel de wetenschap en het onderwijs daarvan zijn vrijzonder ver dere beraadslaging aangenomen. Zwitserland Terwijl de Italiaansche zaken aan den eenen kant een meer vredelievend aanzien krijgen, rijzen van de andere zijde nieuwe moeijelijkheden op. Er zijn name lijk twisten ontstaan tusschen Radetzky en de Zwitsersche kantons. Reeds lang had de Oostenrijksche veldheer zich beklaagd over de hulp die de Zwitsers aan de Italiaansche vlugtelingen verleenden, door hun eene veilige schuilplaats aan te bieden. Hij heeft thans de bedreigingen dienaangaande ten uitvoer gebragtde communicatie tusschen Tessin in Lom- bardije geheel afgebroken en overigens 2000 Tessinezendie zich in Lombardije bevondeunaar hun land doen terugkee- ren. Deze gebeurtenis heeft bij den Zwitserschen landdag eene stormachtige zitting uitgelokt; verscheidene kantons en in de eerste plaats Genève hebben ernstige maatregelen van represaille aanbevolen. De voorstellen dienaangaande zijn naar eene commissie verzonden. Itaïie. Berigten uit Messina van den 16 dezer bren gen omtrent de inname der stad veel geruststellender tijdin gen dan vroeger. Volgens de brieven van heden zoude het bovengedeelte van de stad slechts zeer weinig geleden heb ben en ook het aantal dooden minder groot zijn. Generaal Filangieri heeft Messina tot vrijhaven verklaard en een wa penstilstand aangegaan waarvan alleen de hoofden zijn uit gesloten. De gronden der bemiddeling zouden zijn: het verklaren van Messina tot vrijhaven en het verzekeren van Italië van een eigen parlement en eene geheel Siciliaansche administratie. Overigens was het hoog tijd dat dergelijke bemiddeling was aangenomen daar Sicilië niet lang meer zoude hebben stand gehoudenbehalve Messina hadden ook reeds de drie groote steden, Malazzo, Catania en Syracusa met den vijand gecapituleerd. Het centraal comité der Italiaansche confederatie heeft een adres aan de Fransche nationale vergadering gezonden dat door de heeren Lamartine en Thiers zal worden ingediend. Venetie wordt door 20,000 man, 1000 kanonnen, en een eskader van 7 schepen verdedigd. Het onderhoud

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1