N°. 116. Dingsdag 1848. 26 September. iSegtuveti en 21 mt ui t r a t i c u j5itutculaub0citg Sijbinjjcu. .v- iSmtcnlattb^cltg STijbingcti. c o i n t. JVJEDEJtL% IUAI)EL- MAATSVRAPI'IJ. De DIRECTIE maakt bekend dat de SPECERIJ-VEI LING der Maatschappij van 1848, welke zal gehouden wor den te ROTTERDAMop Dingsdag den 3 October eerst komende, bestaan zal uit de volgende hoeveelheden 501 Vaten NOTENMUSCAATNo. 1 ligg. te Rotterdam 674 Dito DITOditoAmsterdam. 42 Dito DITO, No. 1 X, „Rotterdam. 33 Dito DITO, dito, „Amsterdam. 120 Dito DITO, No. 2„Rotterdam. 204 Dito 28 Dito 35 D'to 62 Dito 79 Dito 5' Dito 12 Dito 10 Dito 45 Dito 7(5 Dito 137 Dito 286 Dito 39 Dito 12 Dito 9 Dito DITO, DITO, DITO, DITO, DITO FOELIE, DITO DITO DITO DITO, DITO DITO DITO, uito No. 3, dito, No. 4, dito A, B, dito C, dito D, dito E, Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. DITO, Gruis en Stof, „Rotterdam. DITO dito Amsterdam. 199 Dito Amboina NAGELEN No. 2 „Rotterdam. dito, Amsterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. 276 Dito DITO 81 Dito DITO, No. 3„Rotterdam. 130 Dito DITO, dito, 1098/, Fardeelen Java KANEEL, 1045/j Dito DITO, 9/2 Dito DITÖ 81 Pakken DITO, 1148 Balen PEPER, 2229 Dito DITO, De Verkoop zal geschieden bij Kavelingen, de Notenmtis- caatFoelie en Nagelen elk van twee Vaten, de Java Ka neel en Peperzoo als die bij de Notitien zullen worden aangewezen. Onder de voormelde aangeslagene hoeveelheden is begre pen het nog onverkochte gedeelte van het opgehoudene in de Veiling van 17 September 1846, en de Maatschappij geeft de verzekering dat zij vóór den eersten September 1849, geene andere soortgelijke Specerijen zal aan de markt brengen. De Monsters zullen op Vrijdag den 25 Augustus eerst komende verkrijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veil- conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 21 Augustus 1848. VAN DER OUDERMEULEN, President. "GOUDSWAARD Direct, fung. Secretaris. milIlËLKIIKG den 25 September. Ingevolge magtiging van Z. M.zijn de Provinciale Sta ten van Zeeland tegen donderdag deii 28 'dezer opgeroe pen ten einde in buitengewone vergadering over te gaan tot het benoemen van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalter vervulling der, door het aan den heer rnr. J. de Dacker verleend eervol ontslag opengevallen plaats. Vrijdag 11. is over de Sint-Geertruids-binnenbrug binnen deze stad gevoerd een steen bestemd voor dé stoom-olie- molen van de heeren Spoors Sprenger welke zonder de beide mallejansde balken enz. welke dien steen droegen gerekend werd te wegen tien duizend Nederl. ponden; bij die gelegenheid bewoog noch trilde de brug, hetwelk voor hare hechtheid en goede constructie pleiten den construc teur onzen stads-architecteer aandoet. Wij zijn uit Vlissingen verzocht te herinneren dat ds. J. H. Maasdijk, predikant bij te Vlaamsche gemeente te Brusselin de eerstgenoemde stad op aanstaanden donderdag avond een verlag zal doen van den staat dier gemeente. Ten einde de Christelijke belangstelling ter dezer zake op te wek ken verwijzen wij naar dz Evang. Kerkbode october 1847 en de Boekzaal van augustus 1848. Zijn eerw. zou ook Mid delburg tot dat einde bezoeken. Nog meldt men ons uit Vlissingendat aldaar een muziek korps voor de schutterij is georganiseerd hetwelk een voor- uitzigt geeft tot verlevendiging en aangenaam genot binnen die vesting. LI. vrijdag geleidde dit korps voor het eerst de schutterij naar de exercitieplaatsen trok ookdoor des- zelfs buitengewoon fraaije uniform aller aandacht en goed keuring. Bij die gelegenheid zijn aan diegenen der schijfschie ters, welke in dén afgeloopen zomer een prijs behaald heb- iben dezelve op eene plegtige wijze uitgereiktonder de prijzen behoorde ook een zilveren harpje, door het muzijk- korps aan de schutterij geschonken. Des avonds werd den heer burgemeester met fakkellicht eene serenade gebragt waarna de muziek zich begaf naar dén Prinsentuin, en al daar tot verrassing van Vlissings burgerijonderscheidene schoone stukken uitvoerde vele nieuwelingen in de toon kunst namen in die uitvoering deelen de algemeene goed keuring die hun te beurt viel moge strekken tot aanmoe diging in het aangevangen werk. Bij Zr. Ms. besluit van den 16 dezer, zijn bij de kanton- geregten in de provincie Zeeland tot derzelver tegenwoordige functien herbenoemd en bij continuatie aangesteld de navol- gende heeren titularissenalsin het kanton Middelburg tot kanton-regter mr. N.T. Muntendam, en tot griffier H. J. van Deinsein het kanton Vlissingen tot kanton-regter J. A. Serlé en tot plaatsvervangersR. J. FValtman en J. IV. Cal- lenfelsin het kanton Sluis: tat griffier 7'. J. Jansen en tot plaatsvervanger C. Schout Velthuijs; in het kanton Oostburg: tot kanton-regter J. Risseeuw en tot griffier M. Theriein het kanton Heinkenszandtot kanton-regter P. J. Buteux tot griffier mr. .7. C. R. van der Bilt en tot plaatsvervanger B. van der Manderein het kanton Kortgene: tot kanton- regter mr. F. N. van Damin het kanton Axel: tot griffier M. M. Telchuisin het kanton Hulst: tot griffier J. J. Ver- wilghen; in het kanton Zierikzee: tot griffier J. N. van der Halen; in het kanton Brouwershaven: tot griffier G. van lVagein het kanton Tholen tot griffier M. M. de Lange, tot plaatsvervangersJ. van der Burght en FV. J. van Voorst Catshoek. Bij koninklijk besluit van den 20 dezer zijn benoemd tot dijkgraaf van den Eugenia-polderde heeren J. B. de Meijer; tot dijkgraaf van den Nieuwen-Neuzen-polder P. van den Broeckein plaats van P. IV. Steenkampeervol ontslagen; tot gezworen in den polder van Kruiningen IV. J. Jansein plaats van D. Sinkebenoemd tot dijkgraaf; tot gezworen van den Reigerbergschen-polder A. Blok Cz.in plaats van J. Schouwenaareervol ontslagen; tot beheerder van den Onrust-polder J. Marcusse. Z. M. heeft de luitenant-ter-zee ie kl. J. Maykom- mandant van Zr. Ms. stoomschip phoenix benoemd tot adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. De verwachting omtrent de deelneming voor de mili taire dienst in Oost-Indié wordt niet teleurgesteld, het ge- getal vrijwilligers, zoowel bij de infanterie, kavallerie als artillerie, is reeds zeer aanmerkelijk. Bij het wapen der infanterie in Oost-Indie is door Z. M. benoemdals kapitein de heer J. C. J. Smitsvan het re- gement grenadiers en jagers. Man verzekertdat II. M. de koningin voornemens is een bezoek afteleggen bij hare dochter H. ia. H. de Erfgroothertogin van Saksen-Weimar Eisenach en dat zulks zal plaats hebben voor de bevalling der Erfgroothertogin. Dubbele Tweede Kamer der gtaten-Cfeneraal. Zitting van den 21 september. In de bijeenkomst van heden heeft de tijdelijke voorzitter kennis gegeven dat jhr, van Nispen van Zevenaar, baron Sloet en mr. Schif, benoemd tot afgevaardigden voor de dubbele Kamer uit de provincie Gelderland, thans hebben overgelegd eene voldoende verklaring van het hoofd van het bestuur hunner woonplaats, ten einde te beantwoorden aan het voorschrift van art. 5 2 van het reglement van orde der Kamer; zoodat het nu blijkt, dat zij zijn ingezetenen der provinciewaaruit zij zijn benoemd en dat zij zijn geboren binnen het Rijk uit aldaar gevestigde ouders. Deze stukken worden gesteld in handen derzelfde commissie, die maandag jl. met het onderzoek der geloofsbrieven voor de leden uit Gelderland werd belast. De heer de Man doet, na eenig verwijlnamens dezelve verslag. Vermits nu al de bescheiden in behoorlijke orde zijn bevonden worden de drie genoemde heeren als buitengewone leden der Kamer toe gelaten en nemen zij zitting Is ontvangen een koninklijk besluit van gisteren waarbij tot voorzitter der Kamer, gedurende den verderen loop harer zitting benoemd wordt jhr. FV. Boreel van Hogelanden. De benoemde voorzitter aanvaardt zijne betrekking met eene aanspraak. De heer de Man stelt voor, de gehoudene aanspraak te doen drukken en ronddeelen. Dit voorstel wordt algemeen ondersteund, en dienovereenkomstig wordt besloten. Vermits nu niets meer aan de orde van den dag isgaat de Kamer uiteen. Na afloop dezer zitting zijn al de afdeelingen verga derd en heeft men een aanvang gemaakt met het onderzoek van de 12 wets-ontwerpen tot herziening der grondwet. Zitting van den 22 september. Heden heeft de voorzitter kennis gegeven dat het vroe ger niet toegelaten nieuw benoemde lid uit Gelderland de heer Op ten Noorteene nadere verklaring van het hoofd van het bestuur zijner woonplaats heeft ingezonden. Nadat dit stuk door de vroeger benoemde commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven der buitengewone leden uit Noord- Braband, Gelderland enz. onderzocht was, en die commis sie bij monde van den heer de Mante kennen gegeven had dat de nieuw ingezonden verklaring aan de bepaling van het reglement van orde voldeed en van geen beletsel te gen de toelating van het bedoelde lid deed blijken is door de vergadering besloten tot de dadelijke toelating van den heer Op ten Noort, en heeft deze binnengeleid zijnde, zit ting genomen. Aan de vergadering is kennis gegeven dat door de res- pective afdeelingen tot hare rapporteurs voor de twaalf wets- ontwerpen houdende veranderingen in ae Gróndwtetbe noemd zijn dé heeren: van NaamenJVjchers, Duymaer van Twist, van Goltstein, den Texvan Panhujs en van Beeck Vollenhoven. Daarna is op voorstel van den heer Gevers van Endegeest besloten om later het verslag der rapporteurs over de ge noemde wets-ontwerpenzoodra hetzelve gereed zal zijn dadelijk afzonderlijk te doen drukken en ronddeelen. Ten slotte heeft de commissie voor de verzoekschriften bij monde van den heer Nap, omtrent eenige adressen ver slag uitgebragtonder anderen omtrent een adres van A. P. Dijken en anderen in de provincie Groningen en een van H. Dane en andere leden van het Hervormde kerkgenoot schap te Willemstad beide betrekkelijk de afschaffing van het collatie-regt. De commissie stelde voor die adressen ter griffie neder te leggenwaarop de heer L. D. Storm voorstelde dezelve ook te verzenden naar den raad van mi nisters. De vergadering vereenigde zich met de conclusie der commissieterwijl het voorstel van den heer Storm met 57 tegen 51 stemmen werd afgestemd. Men schrijft uit Maastricht van 20 september Gisteren zijn alhier van Geleen teruggekomen de voor eenige dagen derwaarts vertrokkene troepen, zijnde zij al. daar vervangen door eene compagnie van het 6de regement infanterie, te Sittard gekantonneerdterwijl de troepen, ge detacheerd te Gulpen en behoorende insgelijks bij het 6de regement infanterievan daar naar Sittard zijn gemarcheerd." Kngeland. Londen, 21 september. Brieven uit ëe- tersburg, van 8 dezer, melden, dat keizer Nicolaas aan zijnen gezant te Londen instructien gezonden heeft, om de onverbrekelijke vereeniging van Sleeswijk met Denemarken te handhaven op de conferentiewelke binnen kort dien aangaande alhier zal gehouden worden. Men heeft tijdingen wegens de expeditie onder kapit. sir .7. Rossdie nasporingen doet naar het lot van sir J. Franklin en zijne togtgenooten. Een Amerikaansch schip heefc de beide schepen ontmoet. Zij hadden het Walvisch- eilandin Straat Davisden 22 junij bereikt, en waren den 20 iunü van daar verder gestevend. De eauipaaie eenoot den besten welstanden was vol moed het doel van den togt te bereiken. Nogtans had men op het Walvisch-eiland niets van sir .7. Franklin en zijne medgezellen te weten kun nen komen, dan dat zij op hunne uitreis daar geweest waren. De berigten uit Noord-Amerikatot den 8 dezer, behelzen geen belangrijk politiek nieuws. De ontstane be weging ter gunste der ontevredene Ieren was geheel gestild. Het weder was gunstig voor den oogst van alle gewassen inzonderheid hoopte men veel katoen in te zamelen. Dultschland. Uit Weenen 15 september, wordt thans als officieel medegedeelddat de wapenstilstand met koning KareiAlbertniet, gelijk vroeger gemeld was, voor den tijd van 6 weken maar gedurende 30 dagen is verlengd geworden. Den 18 dezer is te Weenen andermaal eene deputatie uit Pesth aangekomen welke zich echter thans tot de be volking gewend- heeft. Men is niet zonder vrees, dat dit weder tot ongelegenheden aanleiding zal geven. Volgens geruchtenzou de aartshertog Palatijn van Hongarije zich aan het hoofd van het Hongaarsche leger stellen. Berlijn 21 september. Tegen de benoeming van den ge neraal von FVrangel als opperbevelhebber der troepen in Brandenburgen tegen de door hem uitgevaardigde militaire dag-orde is een protest opgemaakt door de zoogenaamde volks club. De orde is echter niet gestoord. Nadat de heer von Beckerath zich genoodzaakt had ge zien om aan Z. M. te verklarendat hij niet geslaagd was in de zamenstelling van een nieuw ministerieis de ge neraal von Pfuel, welke den 18 maart, bij het uitbreken van den opstand te dezer stede opperbevelhebber der stad wasdaarmede belast. In de zitting der nationale verga dering van heden is een brief van den generaal voorgelezen waarin hij te kennen geeft, dat het door hem zamengestelde ministerie den volgenden dag de vergadering zou bijwonen. Dit ministerie bestaat grootendeels uit personenwelke reeds sedert jaren in hooge staats-betrekkingen hebben gediend. In de zitting der nationale vergadering van heden heeft voorts een der leden voorgesteld dat de vergadering in eene proclamatie haren afschuw van het voorgevallene te Frank fort zou uitspreken en haar verlangen te kennen gegeven dat de vrijheid der beraadslagingen in de nationale vergade ring worde verzekerd en tevens de regering zou hitnoodi- gen om het centraal bewind in het onderdrukken der on lusten te Frankfort krachtdadig te ondersteunen. Dit voor stel is algemeen toegejuicht. Frankfort 21 september. In de zitting der nationale ver gadering van gisteren is ingekomen het ontwerp van wet tot bescherming van die vergadering en van hare leden. In die wet is bepaald, dat gewelddadige aanslagen op de nationale vergadering als hoogverraad worden gestraft; dat zamenscho- lingen in de nabijheid van de vergaderzaal met eene gevange nisstraf van 3 maanden tot 1 jaar, en bedreigingen of aanran-

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1