MIDDELBURGSGHE C l R 1 T. M°. 115. Zaturda m 1848. 23 September. 2Se$tutr£ti ca Qlbmiiuötirfltictt. Sinnenkiibdche €ifbt»0cu. ftuitcniaabdcitc STijfeiagen. cr UÜT* PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 28 September 1848, des voormiddags ten 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zeeland, of bij des- zelfs afwezigheiddoor een der Leden van de Gedeputeerde Statenin bijzijn van den Hoofd Ingenieur van den Water staat in de gemelde Provincie aan het lokaal van het Gou vernement, te Middelburgworden Aanbesteed: Het verbeteren en over 7000 El lengteter breedte van 4 El, BESTRATEN met Klinkermoppen, vau den Weg tusschen de Steden Neuzen en Axelmet inbegrip van al de vereischte Materialenen één Jaar onderhoud na de voltooijing der werken. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De Bestekken en Voorwaardenop welke de bovenge melde Aanbesteding zal plaats hebben liggen ter lezing in de Bureaux van het Departement van Binnenlandsche Zaken te 's Gravenhagevan de Gouvernementen der Provinciën Noord-BrabandGelderland en Zeelandvan den Districts commissaris te Hulsten van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat te Middelburgalsmede op de gebruikelijke, in de aanplakbiljetten vermeldeplaatsen. Zullende drie dagen vóór de Besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan en voorts nadere informa- tien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Wa terstaat te Middelburg en bij den Aspirant Ingenieur J. Dirks te NEUZEN. De Staatsraad Gouverveur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. IN Ei U STRIE-SCHO OL. De Directie der INDUSTRIE-SCHOOL, roor Hand werkslieden binnen deze Stad, berigt, dat de Lessen in de Reken-, Meet- en Werktuigkunde op genoemde School, met October eenen aanvang zullen nemen. Men wordt verzocht zich ter deelneming te vervoegen ten Huize van den Heer A. Goukaop Donderdag den 28 Sep tember 1848, des middags ten 12 ure. Namens de Directie voornoemd J. C. SCHORER van de SOUBURGEN. MIDDELBURG den 22 September. De tijdelijke minister van oorlog heeft ter kennis gebragt van ouders en voogden die verlangen mogten hunne zonen of pupillen eventueel als kadet op de koninklijke militaire akademie geplaatst te zien, dat, met wijziging in zoo verre van het bepaalde bij art. 5 der iste afdeeling van het regle ment voor gezegde akademie, en te beginnen met het jaar 1849, het minimum van den ouderdom tot admissie als kadet bij meerbedoelde inrigting op 15 jaren is vastgesteld. Z. M. heeft tot ridder der orde van den Nederland- schen leeuw benoemd den heer M. D. van Duivenbode lid in den raad van justitie en president van de weeskamer te Ternate. Dubbele Tweede Hamer der Staten-Generaal. Zitting van den 19 september. Is ingekomen eene missive van den heer Hooft van 's Gravenhage, die daarbij kennis geeft, dat hij, tengevolge vau ongesteldheidverhinderd wordt de vergadering bij te wonen. Aangenomen voor kennisgeving. De heer Boreel, die alsnog het voorzitterschap waarneemt, vat het woord op en geeft te kennendat hij gisteren aan de vergadering de redenen heeft kenbaar gemaaktdie hem hebben doen besluiten zijn ontslag te verzoeken als voor zitter van de Tweede Kamer. Hij ziet zich thans verpligt de verdere toedragt dezer zaak aan de vergadering mede te deelen. Bij koninklijk besluit van gisteren is op het inge diend verzoek geantwoord dat bij den Koning zoodanige gewigtige bezwaren tegen de inwilliging vau het gedane ver zoek bestondendat Z. M. verpligt was in de inwilliging van het gedane verzoek te difficuiterenen bij welk be sluit dat verzoek wordt gewezen van de hand. Hij tijdelijke voorzitterheeft echter gemeend in dat besluit niet te kunnen berusten en heeft derhalve gemeend den Koning nader eerbiedig te moeten verklaren dat hij op het bekomen van het ontslag meende te moeten blijven aandringen. Op dat nader verzoek heeft het Z. M. bij besluit van heden be haagd hetzelve alsnn in te willigen en jhr. IV. Boreel van Hoge landen op zijn verzoek te ontslaan als voorzitter der Kamer. Dat besluit wordt voorgelezen. Het is gecontrasigneerd door den tijdelijken minister van binnenlandsche zaken mr. de Kempenaar. Ingevolge de bepalingen van bet reglement blijft de heer Boreel het voorzitterschap tijdelijk waarnementot dat er een andere voorzitter zal zijn benoemd. Er moet derhalve worden overgegaan tot het verkiezen van drie candidaten voor het voorzitterschap der Dubbele Kamerwaarvan de lijst aan den Koning zal moeten worden aangeboden. De tijdelijke voorzitter stelt voordaartoe over te gaan op morgen ochtend ten 11 ure. Van alle zijden wordt er op aangedrongen dat zulks on- middelijk plaats hebbe. Daartoe wordt besloten en volgt daaruit deze lijst van candidaten 1. Jhr. IV. Boreel van Hogelanden met 74 stemmen bij de eerste stemming. 2. Mr. G. IV. Verweij-Mejan met 55 stemmen bij de tweede stemming. 3. Mr. J. A. Mutsaerdsmet 62 stemmen bij de tweede stemming. Wordt eene commissie benoemd ora deze lijst den Koning aan te bieden. Zijn ingekomen eenige verzoekschriften nopens de grond- wets-herziening. Zij worden in handen gesteld van de daar toe bestemde commissie. Een adres uit Leyden, over hetzelfde onderwerp en wel nopens de Godsdienstwordt als ongezegeld ter zijde gelegd. De tijdelijke voorzitter stelt voorom thans over te gaan tot het zamenstellen der afdeelingen; doch, om, met afwij king van art. 63 vau het reglement van orde der Kamer het getal afdeelingen voor deze Dubbele Kamer, even als in 1840, van vijf op zeven te brengen. Aldus wordt besloten. Door de afdeelingen worden verkozen tot voorzitters en onder-voorzitters, de heeren iste Afd. de Man. Luijben. 2de van Dam van Isseltvan llo sent hal. 3de Verweij-MejanDuijmaer v.Twist. 4de Geversvan Goltstein. 5de Schooneveldden Tex. 6de van Hallvan Panhuijs. 7de CatsRomme. Niets meer aan de orde van den dag zijndewordt de vergadering gescheiden. De commissie uit de Tweede Kamerbelast met het aan bieden aan den Koning van de lijst van drie candidaten voor het voorzitterschap der Dubbele Kameris woensdag morgen bij Z. M. toegelatenen heeft zich van hare taak gekweten. Men verneemt dat jhr. IV. Boreel van Hogelanden be noemd is. De Dubbele Kamer zou donderdag ten 10 ure eene open bare zitting houden, en een aanvang maken met het onder zoek der grondwet in de afdeelingen. Wij konden in de 2de editie van ons vorig aommer hiervan slecht* kortelijk melding uiaken. Uit Rotterdam den 20 dezer wordt gemeld Gisteren aanvaardden de heeren MPolano en C. A. J. A. Oudemanshunne betrekking als lectoreu in de chirurgie en botanie, aan de geneeskundige school alhier, met het ge ven eener openbare les in de gehoorzaal van het theatrum Anatomicum. Het Bataviaasch genootschap van kunsten en weten schappen heeft onzen stadgenoot, do. JJ. van Oosterzee tot corresponderend lid benoemd." Engeland- Londen 18 september. H. M. de koningin en prins Albert woonden de groote verzameling van Hoog landers te Invercauld en de verschillende Schotsche volks vermaken bij. Lord John Russell werd verwacht. Er zijn bevelen gezonden tiaar PlymouthPortsmouth en Chatharatot het in gereedheid houden van marine troe pen ter inscheping naar Ierland. De Engelsche bladen beklagen zich over de wijze waarop de Amerikaanschede Iersche zaak voorstellen, waar bij zij het publiek aanbevelengeene der berigten die uit Engeland komen te gelooven. - Tot gisteren toe had men te Dublin geene nadere be rigten wegens oproerige bewegingen in het zuiden van Ierland. In de tuinen van het kasteel var. Drummond bloeit thans eene groote Amerikaansche aloëwier bloemstengel nagenoeg 30 Eng. voeten hoog isen bijna 2800 bloemen draagt. Uit Lissabon zijn hier berigten tot 9 dezer, die zeer ongunstig ten opzigte der Portugesche financien luidenmaar overigens weinig nieuws inhouden. Dultsclilantl. Te Weenen had men in den avond van den 14 dezer de tijding ontvangen, dat de Croatische troepen reeds handgemeen waren geraakt met de Hongaren. Hoedanig de uitslag van dat gevecht geweest iswordt ech ter niet gemeld. - In vele steden van Hongarije waait de vaan van het huis van Ilabsburg van de huizen der ingezetenen en was men voornemens zich aan den Banus Jellachich vrijwillig over te geven. In Hongarije zag men de toekomst steeds angstig te gemoet. Den 14 was te Weenen de rust geheel hersteld. Ten einde de herhaling van oproerige zameuscholingen te voor komen zijn daar zeer gestrenge straffen (gevangenisstraf van 6 maanden tot 20 jaren) bedreigd tegen hen, die zich geweld dadig tegen de overheid verzetten. Voorts heeft de minister Doblhoff eene proclamatie uitgevaardigd waarin hij de ge ruchten, alsof het ministerie voornemens was om het aka- demische legioen te ontbinden en nog andere constitutionele regten af te schaffen voor loutere verzinsels verklaartver spreid met het doel om de menigte op te ruijenen tevens verzekertdat het doen binnen rukken van militairen in de hoofdstad alleen strekt, om de veiligheid der ingezetenen tegen -de pogingen van slecht gezinden te verzekeren. Berlijn 18 september. Een democratisch-monarchaal pro gramma dat door den heer Beckerath den koning is aange boden is door dezen niet aangenomen en eerstgenoemde heeft dus heden afstand gedaan van zijnen last. De koning heeft het voornemen te kennen gegevenom aan den generaal von Pfuel de zamenstelling van een ministerie op te dragen. De crissis is dus ernstiger dan ooit. Het is gebleken dat de berigten nopens de onlus ten die onder de militairen van Potsdam zijn uitgebroken allezins door de warme liberalen zijn vergroot geworden en dat een betrekkelijk gering aantal soldaten daarin betrokken is geweest. Te Chemnitz, in Saksen, duurden den 14 dezer de oproerige bewegingen voort. Het volk heeft een aantal straatverschansingen opgeworpenen verscheidene burgers en militairen zijn gekwetst. Het huwelijk van den Russischen grootvorst Constantijn met prinses Alexandra van Saksen-Altenburgzou den 10 dezer voltrokken worden. Een gedeelte der gelden, aan vankelijk tot eene meer luisterrijke viering van deze pleg- tigheid bestemd, wordt, volgens beschikking des keizers, ten behoeve van weduwen en weezen der slagtoffers van de cholera aangewend. Frankfort 17 september. De onrustige bewegingen wel ke in den avond van gisterenten gevolge van het besluit der nationale vergadering om den met Denemarken gesloten wapenstilstand goed te keurenzijn voorgevallenhebben zich hervat en zijn van een ernstiger aard geworden. Heden namiddag Is op eene weideeven buiten de stad een groote volksvergadering gehouden waaraan de gezamenlijke clubs en vereenigingen van werklieden uit de stad alsmede verschei dene uit omliggende plaatsen deel namen en waarbij dui zenden van menschen op de been waren. Nadat de gemoe deren door de redevoeringen van eenige beruchte volksmen ners opgewonden waren, werd voorgesteld 1. dat de ver gadering de leden der meerderheid die den schandelijken wa penstilstand van Malraoë goedgekeurd hadden voor verra ders van bet Duitsche volk, van zijne vrijheid en eer zou verklaren 2. dat dit besluit ten spoedigste allerwege aan het Duitsche volk zou worden bekend gemaakten 3. dat eene bezending hetzelve den volgenden dag in de Paulskerk ter kennis van de leden der meerderheid zou brengen. De ze voorstellen werden bij acclamatie aangenomen en tevens werden degenen die van elders gekomen warenuitgenoo- digd om in Frankfort te blijven ten einde aan het geno men besluit meerder nadruk bij te zetten; terwijl bepaald werd dat men des avonds in massa naar het hotel zou trek ken waar de leden van de linkerzijde der nationale verga dering zich gewoonlijk vereenigen ten einde deze uit te noodigeu om zich te verklaren aangaande de gedragslijn welke zij thans dacht te volgen. Daarna ging de volksvergadering uiteenzonder dat er eenige wanordelijkheden gepleegd werden en ook des avonds van dien dag schijnt het betrekkelijk rustig te zijn gebleven. Frankfort 18 september. Nadat gisteren avond verontrus tende geruchten in omloop gekomen warenvolgens welke er heden een aanval op de nationale vergadering in de Pauls kerk zou worden gedaan kwamen in den afgeloopen nacht met spoortreinen omstreeks 2000 man Oostenrijksche en Pruissische rijkstroepen uit Mainz alhier aan en bezette- den beden morgen het Paulsplein en de omliggende straten. Door de opgewonden volksmenigte werden barricaden opge worpen vooral in de nabijheid van den Römer. Reeds om streeks 1 ure na den middag hadden de troepen verscheidene dier versperringen ingenomen zonder buitengewonen tegen stand te ontmoeten. Ten 3 ure is het tot een hevigen strijd gekomen, die tot 5 ure duurde, als wanneer men omtrent eene wapenschorsing overeenkwam, welke ten 7 ure, toen de brief ter post gebragt werdnog voortduurde. Naschrift ten p\ ure. De vorst Lichnowsky is door vijf kogels getroffen in de Pfingstgasse gevallen von Auers- wald is zwaar gekwetst. Het gevecht is zoo even weder begonnen. Op dit oogenblik vuurt men op de Zeil met het kanon. Hessische ruiterij, welke zoo even binnengerukt iszuivert de straten." Bij Worringentusschen Keulen en Dusseldorf, is den 18 dezer eene volksvergadering gehouden, waaraan 7 of 8000 liedenmeest leden der vereenigingen van werklieden te KeulenDusseldorf, NeussElberfeld en andere naburige plaatsendeel namen en waarin men zich eenstemmig voor de zoogenaamde roode republiek verklaard heeft. Italië. De tijding dat Messina door het springen van mijnen geheel verwoest zijn zouwordt niet bevestigd er zijn geen andere berigten dan van het bombardement °«n het binnenrukken der Napelsche troepen en dat geheel Sici lië in beweging was. Koning Karei Albert is thans voor het eerst na zijn veldtogt te Turinhij heeft aldaar eene proclamatie en oproeping aan de nationale garde gedaan.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1