MIDDELBURGSCHE C 0 R A IV T. n°. ii4. Donderda 1848. 21 September. 2pcötuvc« ets Ctbmime.H\iticu. Bittncnlattbddfc SSultculAubdche Sijbiugew. o* IR KOPIJ. 17 Aug. 1848 No. 110. PUBLICATIE GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie ZEELAND, brengen bij deze ter kennis van allendie zulks zoude kunnen aangaan dat door Zijne Majesteitbij Besluit van den i^den Augustus jongstleden, no. iio, is vastgesteld eene Ampliatie van het Toltarief voor de Scraatwegen aangelegd uit het Fonds tot verbetering der Wegen in het 4de en 5de District dezer Provinciezijnde dat Besluit van den volgenden inhoudte weten Wij Willem II, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden Prins van Oranje Nas sau Groot-Hertog van Luxemburg enz. enz. enz. Op de voordragt van onzen tijdelijken Minister van Bin- nenlandsche Zaken, de dato 15 Augustus 1848, no. 85 3de afdeeling B; Gelet op ons besluit van den 13 Januarij 1847, no. 83; Hebben goedgevonden en verstaan Te bepalen dat de zevende aanwijzing, van het bij ons evengenoemd Besluit vastgestelde Tarief der te heffen Tol gelden op de Wegen in het 4de en 5de District der Provin cie Zeeland zal gelezen worden als volgt Voor Rij- of Voertuigen met twee of drie Wielen mits gaders Sleden, voor elk aangespannen PaardMuilezelEzel of Runderbeesten dat de verwijzing in de daarop volgende alinea, ook op deze nadere omschrijving zal toe passelijk zijn. Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering dezes, waarvan afschrift zal worden gezonden aan onzen tijdelijken Minister van Financien, en aan de Al- gemeene Rekenkamer, respectivelijk tot informatie, 's Gravenhageden 17 Augustus 1848. (get.) WILLEM. De tijdelijke Minister van Binnenlandsche Zaken, (get.) J. M. de KEMPENAER. Accordeert met het origineel De Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binnenland sche Zaken, (Set0 J* DE WAL. Voor eensluidend afschriftde Secretaris-Generaal (get.) J. de WAL. Voor eensluidenden afdruk de Griffier der Staten van Zeeland J5LEGT. Zullende, opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zou de kunnen voorwenden deze worden afgekondigd en aan geplakt waar zulks in het vierde en vijfde District dezer Provincie te doen, gebruikelijk is. Gedaan ter Vergaderkamer der Gedeputeerde Staten van Zeeland, te Middelburgden 15 September 1848'. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCI-I. Ter ordonnatie van dezelve, SLEGT. SC HO OL WEZEN. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in Zeeland zal hare gewone NAJAARS-VERGADERING houden bin nen Middelburgin de Abdijop Woensdag den 11 October 1848, des voormiddags te elf uren; zullende op Donderdag den 12 dier maanddes morgens te acht uren worden over gegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen rang als Onderwijzerwelke met overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedragbenevens van eene authentieke acte nunner geboorte, zich, ten minste acht dagen te voren, bij den Schoolopziener van hun District zullen hebben aan gemeld. Middelburg, den 20 September 1848. ADR. P. van DEINSE Secretaris. HERHALING-SCHOOL. De SCHOOL-COMMISSIE bij het Departement Middel burg der Maatschappij tot nut van 't algemeen brengt bij deze ter kennis der daarbij belanghebbendendat de Herhaling-School dit jaar weder zal geopend worden op Maandag den 2. October aanstaande, en dat de lessen gedu rende de zes wintermaanden van 7 tot 9 ure des avonds zullen worden gegeven des Maandags en Donderdags aan de Jongens en des Dingsdags en Vrijdags aan de Meisjes. De Commissie herinnertdat deze inrigting niet alleen en en uitsluitend bestemd is voor Jongelieden die vroeger voor rekening van het Schoolfonds zijn onderwezen, maar dat daarvan ook anderen die genegen zijn het eenmaal door hen aangeleerde te onderhouden kunnen gebruik maken. Van heden tot en met den 29 September aanstaande is dagelijks de gelegenheid opengestelddes voormiddagsten huize van den ondergeteekende (achter de Oostkerk Wijk O. No. 3), om zich tot de bijwoning van dit Herhaling-Onder wijs aan te melden en de voorwaarden ter plaatsing te vernemen. Middelburg, den 18 September 1848. Namens de School-Commissie voornoemd P. de MARET TAK, Secretaris. TEEKEN-AKADEMIE. Dirigerende LEDEN der TEEKEN-AKADEMIE zullen zitting honden tot de aanneming van Leerlingen op Woens dag den 27 September 1848 des avonds ten zes ure, in het Gebouw der Akademie. MIDDELBURG den 20 September. De uitgever der Zierikzeesche Nieuwsbodedoor de arron- dissements-regtbank te Middelburg, wegens een overgenomen artikel uit het weekblad de Burger, getiteld de aftreding des ministers van Hall, tot gevangenis en geldboete veroor deeld zijnde, is daarvan bij het provinciaal geregtshof van Zeeland in hooger beroep gekomen. Het hof heeftbij von nis van den 15 dezer, het vonnis van voornoemde regtbank te niet gedaan, en het openbaar ministerie niet ontvankelijk verklaardmet veroordeeling van den Staat in de kosten van het geding. Bij koninklijk besluit is het zinnelooshuis te *s Hertogen bosch verklaard te behooren onder de geneeskundige ge stichten bedoeld bij de wet van 29 mei 1841. Wij vernemen uit Amsterdamdat de uitrusting der oorlogschepen, welke naar Java bestemd zijn, met den mees ten spoed wordt voortgezet. Als een aangenaam blijk van de zen spoed wordt berigt, dat in de vorige week de beide fregatten prins van oranje (60 stukken) en sambre (44 stukken), na door de sleepboot Amsterdam van de reedein de haven van het Nieuwe Diep te zijn geboegseerd met de volle batterij aan .boord binnen het drooge dok zijn gebragt en na aldaar onderzocht en gekalfaterd te zijn, weder in de haven zijn gehaald, alles in den korten tijd van vijf dagen. Men is thans druk bezig beide vaartuigen geheel zeilklaar te maken. De zeildag is bepaald op 12 october. De prins van oranje zal 150 man en de sambre 100 man troepen mede- nemen. De korvet boreas ligt geheel gereed en getuigd om dade lijk in dienst te worden gesteld. Men zegt, dat dit geschie den zal met 1 october. De korvet juno ligt nog op de reede van Texel, de stoomboot'cycloop met 2 kanonneerbooten in de haven van het Nieuwe Diep. Men meldt dat de generaal-majoor van het Oost-Indi sche leger Penning Nieuwlandmet eene zending naar Zwe den belastvan daar zou zijn opontboden ten einde eene bestemming naar Java te aanvaarden. Zr. Ms. schooner ambon onder bevel van den luit. ter zee iste kl. P. Dibbetsis vrijdag namiddag uit de Noordzee te Hellevoetsluis binnengekomen. Dien dag is op de hoogte van Falmouth gepraaid Zr. Ms. transport schip merwede, luit. ^7. Spanjaarduit Hellevoetsluis naar Suriname. Den 30 dezer zal een eerste wedstrijd gehouden wor den van de Nederlandsche zeil- en roeivereeniging te Am sterdam. De diergaarde van het genootschap Natura Artis Ma- gistra te Amsterdam is verrijkt door een aanzienlijk ge schenk van den baron H. S. van Rotkschildte Frankfort, bestaande in een uitmuntend exemplaar van de Antilope Addax. Professor mr. .7. van Hall, heeft den 14 dezer te Utrecht zijn hoogleeraarsambt in de regtsgeleerdheid aanvaard met eene inwijdingsredede jurrisprudentia his potissimum temporibus et in patria qua vivimus, tuenda et colenda. Door het archmoiogisch genootschap te Athenezijn onlangs onder anderen tot leden benoemd: de heeren J. S. Magninprovinciaal archivarius van Drenthe mr. A. H. Spandawdr. Ali Cohente Groningen, en mejufvrouw A. L. G. Toussaint, te Alkmaar. Den 16 dezer is te Rotterdam in den ouderdom van 62 jarenoverleden de heer mr. A. Siewertsz van Reesema oudste der advokaten bij de arrondissements-regtbank lid van den stedelijken raad en der provinciale Statenridder der orde van den Ned. leeuw. Zijne talrijke familie, de baliede maatschappij en de letterkunde verliezen in hem een achtingswaardig, talentvol en werkzaam lid. Te Dirksland is 11. zondag namiddag de slagveer van eene duif gevondengemerkt,7. Borghmans, Vlissingen 29. Dubbele Tweede Hamer der Staten-Generaal. Voorzitter jhr. IV. Boreel van Hogelanden Maandag 11. hebben de zittingen een aanvang genomen. Nadat de voorzitter kennis had gegeven van eene missive van den heer mr. J. de Backer uit Zeeland waarbij deze wegens ziekelijkheid zijn ontslag neemt als lid der Kamer zijn er twee commissien benoemdten einde de geloofsbrie ven der 58 buitengewone leden te onderzoeken. De eerste dier commissien voor de provinciën Zuid-Holland Noord- Holland en Zeeland bestond uit de heeren Cost Jordens AnemaetFaber van Riemsdijk vat Leeuwen en van Pan- huysde tweede, voor de overige provinciën, uit de hee ren: van RijckevorselGouverneur de Man Lycklama h Nyekolt en Nap. Nadat de zitting voor eenigen tijd ge schorst is geweesthebben de beide commissien respective lijk bij monde van de heeren Faber ven Riemsdijk en de Man hunne verslagen uitgebragtovereenkomstig het advijs der laatstvermelde commissie heeft de vergadering besloten om de heeren jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaar L. A. J. W. baron SloetF. S. Op ten Noort en J. IV. Schif voor alsnog niet toe te laten daar de volgens art. 5 van het reglement van orde vereischte verklaring van het hoofd van het bestuur hunner woonplaats niet vermeldde dat zij geboren zijn binnen het Rijk of deszclfs buitenlandsche be zittingen uit ouders aldaar gevestigd, of wel, dat zij bui ten het Rijk zijn geboren uit zoodanije ouders, ter oorza- ke van 's lands dienst afwezig, of and^rZjhs,qp reis lijnde. Al de toegelaten leden, ter vergadering Éljjr^n^fe'id zijnde, hebben terstond zitting genomen. -v Vervolgens is aan de Kamer kennis gegeven dat ingeko men is eene koninklijke boodschap ten geleide van twaalf wets-ontwerpen houdende veranderingen in de Grondwet. Daarna heeft de voorzitter de navolgende aanspraak ge houden Edel Mogende Heeren De Regering heeft gemeenddat er geene grondwettige verpligting bestaat om de gewone zitting der Tweede Kamer der Staten-Generaal te sluiten voor de bijeenkoming dier Kamer in dubbelen getale; zij is van oordeel, dat art. 228 der Grondwetvan de toevoeging der buitengewone leden bij gelegenheid van veranderingen in de Grondwet aan te brengen, gewagende, niet voorschrijft, dat te dier zake eene buitengewone zitting der Tweede Kamer plaats moet hebben. Dit stelsel der Regering bestrijd ik nietEdel Mog. Heeren doch één der gevolgen van dat stelsel is dan ook dat de voorzitter der enkele Kamer krachtens art. 87 der Grondwet benoemd om het voorzitterschap van het ope nen tot het sluiten der zitting waar te nemenook zonder nadere benoeming des Koningsdie vereerende betrekking zou blijven vervullen gedurende de zitting der Tweede Ka mer in dubbelen getale. Edel Mog. Heerendie toe'dragt van zaken zou misschien geheel grondwettig zijn, maar van die handeling heb ik echter gemeend mij te moeten onthou den en thans nu de vergadering zich in dubbelen getale ver- eenigd heeftmijn ontslag als voorzitter der Tweede Kamer van de Staten-Generaal aan den Koning te moeten vragen. Ik ontveins mij niet, dat dit mijn besluit welligt tot eenige bedenkingen tot eenige moeijelijkheden aanleiding kan ge ven maar ik durf mij echter vleijen dat wanneer ik U Edel Mog. bekend zal gemaakt hebben met de gronden die mij tot het nemen van dat besluit gebragt hebben gij het niet zult afkeuren. Die redenen zijn de volgende i°. Toen in october 11. mij de uitstekende onderscheiding te beurt vielom door U Edel Mog. tot voorzitter dezer vergadering voorgedragen te wordentoen waren U Edel Mog. immers allen in het denkbeeld mij slechts de leiding der gewone vergadering op te dragenen meende men alge meen ook met het oog op hetgeen geschied was in 1840, dat tot de benoeming van den voorzitter der dubbele Kamer eene nieuwe voordragt gevorderd zou worden. En zal ik dan nu, zonder nadere tusschenkomst van U Edei Mog. dien eerepost als bij verrassing innemenmij hier op den voorzittersstoel plaatsendie mij dan toch oorspronkelijk te dezer gelegenheid niet bestemd was, Edel Mog. heeren r zoo zou niemand uwer handelen, zoo verwacht niemand dat ik zal handelen. Doch er bestaat nog eene tweedeniet minder gewigtige redenwelke ik voornamelijk aan mijne vroegere ambtge- nooten ter beoordeeling onderwerp en die ik mij overtuigd houde door hen gebillijkt te zien. Acht-en-vijftig leden zijn ons toegevoegd geworden zij hebben tot de keuze van den tegenwoordigen voorzitter niet medegewerkt, en wie gevoelt het intusschen niet, dat in' de tegenwoordige omstandigheden die keuze eene politieke han deling niet zonder beteekenis is. Welnu Edel Mog. hee ren zoudt gij het niet afkeuren, indien onze nieuwe ambt- genooten niet in de gelegenheid gesteld wierden om ook aan die handeling deel te nemen om óf als meerderheid tot die voordragt mede te werken, óf als «ninderheid van een tegen overgesteld gevoelen te doen blijken Dat is een regt waarop ieder lid eener politieke vergadering prijs moet stellen dat is een regt, waarvan dan ook voorzeker de helft der leden eener vergaderingtot zulk eene hoogst gewigtige beslissing als deze geroepen niet verstoken mag blijven. Ziedaar, Edel Mog. heeren, de beide gewigtige bedenkin gen, die mij tot het besluit gebragt hebben, mijn ontslag ais voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan den Koning te vragen. Op dat verzoek is nog geene beschikking gekomen: wanneer die beschikking ontvangen zal zijp., zul len U Edel Mog. behooren over te gaan tot het opmaken van eene aan den Koning aan te bieden opgave van drie leden voor de vervulling van het voorzitterschap. Engeland. Londen 16 september. Reeds eergisteren werd men hier door het gerucht verontrust, dat in het zui den van Ierland op nieuw de opstand was uitgebroken. Ofschoon dat gerucht in vele opzigten overdreven was blijkt het toch dat in Tipperary benden gewapende oproer lingen rondzwerven en reeds eenige wanordelijkheden heb ben bedreven. Hun kamp is op Newtonhil! vijf mijlen van Carrick-on-Suiren zij staan, volgens sommigen, on der aanvoering van 0,Makony, hetwelk anderen echter tegen spreken. Dingsdag morgen waagden eenige honderden dezer oproerigen een aanval op de barak der politie te Portlaw en vernielden die nagenoeg, maar werden, ofschoon de aangevallenen zeer gering in getal waren, moedig terugge slagen, met verlies van twee of drie dooden en verscheide ne gekwetsten. De generaal Mac Donald is van Dublin naar Tipperary vertrokken. De laatst ontvangen berigten luiden rustig. O' Brien Ncagheren eenige andere staatsgevangenen en deelnemers aan het gevecht bij Ballingarry zullen den.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1