MÊim FM IIOLLOWAY'S Scsiübuigcis. Hllfeli Uir de hand te koop een kapitaal HUIS en fiffliP&ljiü* ERYE, staande en gelegen te Middelburgin de Jongste Tijd 'ingen Beckevath niet voornemens is, om zich met de vorming van een nieuw ministerie te belasten. Italië. Ofschoon er tijdingen zijn die de overgave van Messina aan den koning van Napels nog in twijfel trek ken meent men echter uit diplomatische mededeelingen het er voor te moeten houden dat die stad voor de overmagt heeft moeten bukken en weder onder her gebied van koning Fe r cli ti and 11 is. Oostenrijk bedreigt Venetie. Koning Karei Albert schijnt den oorlog met kracht te willen hervatten en heeft 15,000 geweren te Londen doen opkoopen. Geheel Italië is in eene onrustige spanning en onzekere verwachtingterwijl het door partijschap en onderscheiden uiteenloopende be langen zichzelve krachteloos maakt. Frankrijk. Parijs 15 september. Gisteren heeft de nationale vergadering de beraadslaging over de inleiding der constitutie voortgezetonder anderen hebben in die zitting het woord gevoerd de heeren Billault en Lamartinedie de erken ning van h'et regt op den arbeid verdedigdenen de heer Dufaure die hetzelve bestreed. De heer Mathieu de la Druine zijn amendement, hetwelk tot erkenning van dat regt strekte, ingetrokken hebbende, werd door den heer Glais Bizoin een ander amendement voorgesteld volgens hetwelk de laatste zinsnede der inleiding aldus zou luiden: De republiek moet den burger beschermen in zijnen per soon zijne familie, zijne godsdienst, zijnen eigendom zij nen arbeid zij erkent het regt van alle burgers op het on derwijs alsmede het regt op een bestaan door middel van ar beid en onderstand." De commissie heeft zich tegen dit amendement verklaard hetwelk na eene allerhevigste discussie met 596 tegen 187 stemmen verworpen is. In de zitting der nationale vergadering van he den liepen de beraadslagingen nog over de hoofdbepalingen van de inleiding der constitutie en was men begonnen aan het iste hoofdstuk. Voor artikel 5, bepalende de afschaffing der doodstraf voor staatkundige misdrijvenstelde de heer Co- yuerel een amendement voor, houdende de geheele afschaf fing der doodstraf. Bij het vertrek der post duurde de be raadslagingen hierover nog voort. Thans verwekken de verkiezingen voor de nationale vergadering de meeste belangstelling. Bij het leger heeft Bodewijk Napoleon eenigen aanhangmeer uit oude herinne ring aan den naam van zijn oom dan uit personele toege negenheid. Bij de gematigden wint de heer Em. Girardin veld als candidaat der beurs hoort men den maarschalk Bugeaud noemen. De zoogenaamde roodelijst behelst de namen van Cabet Raspail en Thorré. Er zijn reeds eenige troepen uit de stad naar buiten geruktdie door anderen men wil van het Afrikaansche le ger zullen worden vervangen; hierdoor en met eene stren ge krijgstucht zoekt men de subordinatie te onderhouden. Bij het ministerie van buitenlandsche zaken zou het berigt zijn ingekomen, dat Itonlng Iiarel Alberc ecnc verlen ging van den wapenstilstand weigert. De Delftsche courant behelst het volgende Sedert eenigen tijd is de algemeene aandacht alhier ge vestigd op twee ijzeren kranen naar de geoctrooieerde con structie van den heer K. Ent hoven Lz. en vervaardigd in de fabriek van de heeren L. J. Enthoven comp.te 's Gra- venhage. Eene zonder weegtoestel is geplaatst voor het sta pel-magazijn aan de Geer, en eene met weegtoestel voor den constructie-winkel in de Houttuinen. Men merkt op datdoor middel dezer werktuigen zware lasten van 6000 Ned. ponden slechts door een of twee man worden geligt terwijl met de kraan met weegtoestel die lasten gelijktijdig, en wel met de uiterste naauwkeurigheid gewogen worden. De bezuiniging, die door deze kranen wordt erlangd, is blijkbaar, zij bevelen zich buitendien aan door netheid en sierlijkheid. Naar wij vernemen voldoen deze kranen bijzonder goed, even als die, welke bereids sedert meer dan een jaar aan de stations van den Hollandschen ijzeren spoorweg geplaatst zijn." Door den heer Lafonteen bekwaam Fransch zeeofficier zijn dezer dagen vrij wel geslaagde proeven genomen om de chloroform in dampvormigen toestand tot beweegkracht bij machinerien te doen strekken. Beurs te Parijs 16 Sept. 3 pet. 44 5 pet. 68,75 69,50 69,25. 44,75 44,75- Effecten notering te Amsterdam 16 September. Nederl. Werkelijke Schuld 2I pet. 44! a 44Jgebl. 44|- Dito 3 pet. 52^ a 52J, gebl. 52!. Dito 4 pet, 681A69-J-» gebl. 69. Handel-maatschappij. MIDDELBURG den 18 september. Den 31 julij 11- is gepraaid op 1° N. breedte en 23° W. lengte, de Photnix kapt. Kasse van deze stad naar Batavia. Tegen de rotsen van Foreness nabij de haven van dien naam is op den 11 dezer gestrand het Fransche schoonerschip genaamd Lottise de Honfleur gevoerd door kapt. Piquetkomende van Duin kerken en. bestemd naar Londen, geladen met tarwe. De manschap pen en een gedeelte van het tuig zijn gered. Nagenoeg 117 kwarters tarwe zijn behouden en in goeden staat aan wal gebragt. YLISSING3N den 18 september. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter roede gekomen: Eugènc Reinerts, van Huil, met stuk goederen; Hoppet Lindes, van Gothenburg met teer en hout; Hortense Bohm la Reine Jansen en Rarbara Catharina Schlud- dealle drie van Bergen, niet stokvisehThomas Rising, E. L. Keoney van Londen met ballast. Voor Brussel: Marie S. Andersen van Bergen, met stokviseh. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild Jenny Nielsen naar Bahia Sauser II. Lange naar K,np Vert; Rio PacketWcnke op avontuur; Zelden Rust, de, Goede, en Ville de Liegt A. Jokes beide naar Villa-Nova, alle met ballast; Ann Richard naar Bristol met tarwe; Harmonie J. Lagus naar Kaap Vert Preciosa Molleda en Clemence Nin- Ieraan heide naar LiverpoolMatador, Zechin naar Newcastle Pomona Heinrichsen, naar Hamburg; Rourse d'Anvers, van Cop- pt nnelle naar St. Thomas en Christine O. Backsen naar Yar- niouth alle zeven met ballast; Look Out, Kross Antuose ffm. Wade; Clementine BennistHilda <J- JohannaKrause; Ruse llill •Stiff'ens en Calypso, Wright, alle naar Engeland, Velocity W. Grnthen BesthcadIludgson heide naar Bristol; DuckelsR. Kiugton, naar het eiland Wighten SwaaGele, naar York, alle tien met tarwe; Nayade Yoss naar Stettin met stukgoederen. In onze vorige is ahusivelijk regel 13, gezet: alle negen met hallastmoet zijn met tarwe. VPiPiE den 18 september. Gisteren zijn naar zee gezeild de Stad Goor, kapitein 0. G. Bakker, naar Huil, met tarwe en Roxane kapitein TVShaw naar Sunderlaud met hallast; beide van Mid delburg. Eergisteren is binnengekomen Slranger kapitein G. Walton van Sunderland naar Middelburg met kolen. Mtmstcm en Wclenseltappen. De tentoonstelling van kunstwerken, te Amsterdamden 13 dezer op nieuw geopend, heeft, niet slechts in aantal van stukken maar ook in belangrijkheid en schoonheid zooda nig gewonnen, dat voor her kunstminnend publiek daardoor een vernieuwd en verhoogd kunstgenot is bereid. Het getal der aldaar thans aanwezige stukken beloopt 590. De Engelscbe tijdschriften behelzen de navolgende be schrijving van eenen Monster-Gazmeter „Wij zijn in de gelegenheid gesteld, om eenen ontzetten- den grooten gaz-meter te bezigtigen die vervaardigd is in de gieterij der heeren GloverDruny-Lanein hunne fa briek voor de C'iartered gaz-companyonder opzigt van den heer H. Defriesde houder van het patent, en die be stemd is voor de [taliaansche opera, Conventgarden, bere kend om 6000 voet per uur te laten doorgaan, 0111 1500 branders te voeden. De vorm is zeshoekig, over de 7 voet hoog en 15 voet in omvang metende; de kast, die over de 2000 Ned pd. weegtis van gegoten ijzeruitvoe rig en smaakvol in den gothischen stijl bewerktmet de ko ninklijke wapens aan weerskanten en de naam van den ge- patenteerden aan den voet. Zoo als wij vernemenwerkt dezelve zeer gemakkelijk zelfs met eene zeer lage druk king en registreert met de grootste naauwkeurigheid. Voor iedereen die daarbij eenigzins belang heeftis het een be zoek overwaardig." (5/. P.j Letterkunde. Uit het verslag van de op den 7 dezer gehoudene verga dering der tweede klasse van het Koninklijk Nederlandsch Instituut van wetenschappen letterkunde en schoone kun sten blijktdat de klasse hare hulde heeft betuigd aan de zorg en moeite, door de commissie, belast met de voortzet ting van van Looti's penningwerk aan dezen arbeid besteed alsmede aan de ijverige bemoeijingen van den heer mr. J. de Fries Jz., die aan de commissie op haar verzoek was toegevoegd. In dezelfde zitting is door den heer II. J. Koe nen een schriftelijk voorstel ingediendbetreffende eenige middelen die door de klasse konden worden aangewend tot het ordenen en verrijken van den schat onzer Vaderlandsche taal. De heer I. daCosta heefteen dichtstuk voorgedragen ten opschrift voerende Uit Palaestina. Het verslag besluit voorts met eenige taalkundige opmer kingen over de woorden: eerlang, voorlange onlangsche meermalige andermaligevoorradige, werkvatbaar ge- daagdessewier gebruik de klasse gemeend heeft, om hun ne onlogische zamenstelliug en verkeerde afleidingbepaald te moeten afkeuren. Alle hoogschatters der echt Vaderlandsche dichtkunde en van haren waardigen beoefenaar wijlen den heer PF. Mes- schertzullen met genoegen vernemen dat de heer A. C. Krusemanboekhandelaar te Haarlem welwillend in staat gesteld en voornemens is, onder belangstellende medewerking van den heer H. Tollens Cz.eerlang een bundel Ferspreide Gedichten van genoemden geaebten letterkundige in het licht te geven en welligt ook eene geïllustreerde uitgave van zijn met zoo veel regt beroemd dichtstuk de Gouden Bruiloft. Getrouwd Aardenburg den 15 September 1848. M. W. ten BENGEVOORT en M. van de PLASSCIIE. J-Jeden beviel van eene DOCHTERA-. L. van Deinse Echtgenoote van Middelburg P. de BRUIJNE. den 18 September 1848. Eenige kennisgeving. f^eden overleed tot onze droefheid, ons jongste KINDJE slechts 11 maanden oud. Middelburg J. LIENS KOK. den 18 September 1848. C. KOK, geb. Vreke. YÜOR BESTUREN, ADMINISTRATIEN EN PARTIKULIEREN is gedurende deze maand, franco Middelburg, iti het belang' der Armen en ten gevolge van den ongunstigen Aardappelen oogst, verkrijgbaar, goede TAFEL-RIJST, h 12 cent de 5 Ned. Oneen, met minstens één Baal van 100 Ned. fg. Hierop reflecterende gelieven zich franco te adresseren on der letter R.ter Steendrukkerij van T. P. Roest, te Mid delburg alwaar een Monster is gedeponeerd. De voorraad slechts ongeveer 400 Balen bedragende, zoo zal alleen op solide orders, in volgorde van ontvangst, re- gard kunnen worden geslagen. 's Gravestraat Wijk I. No. 289; te bevragen bij den Notaris Abraham van den Broecke As. £)e Notaris D. .7. van der Horst Serie zal op Dingsdag den 26 September 1848, des avonds ten acht ure in het Nederlandsch Logement in de Abdij binnen de Stad Middelburg in het openbaar bij opbod en afslag verkoopen Een HUIS en ERF genaamd het Fogelgezangstaande en gelegen binnen de Stad Middelburgop de Turf- kaaiWijk H. No. 179. Daags vóór en op den dag der Verkooping voor een ieder te bezigtigen. OP Woensdag den 27 September 1848 des jf'alL avonds ten 7 ure, zal, ten overstaan van den Notaris Abm. van den Broecke Az. en getuigen in het Nederlandsch Logement, in de Abdij te Middelburg, in het openbaar bij opbod en afslag worden te koop ge presenteerd Een HUIS en ERYE zijnde eene welingerigte APOTHEEK staande en gelegen binnen Middel burg, op de Spuibrug, Wijk E. No. 66; op het Kadaster bekend in Sectie A. No. 292. In de Grondlasten aangeslagen op ƒ18,08. Gemeld Huis en Erve zal daags vóór en op den dag der Verkooping te bezigtigen zijn, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 ure, op vertoon van een Permissie-Billet te bekomen bij voornoemden Notaris van den Broeckein de Singelstraat, bij wien mede alle verdere inlichtingen te verkrijgen zijn. J7en JONGELING van niet beneden de 15 jaren oud en eene goede hand schrijvendeop een der Rijks-Kantoren alhier benoodigd adres bij de Uitgevers dezer Courant. ]\/[et November eene MEID benoodigd adres bij de'Uit gevers dezer Courant. Jfene Burger DIENSTMEID benoodigd, Wijk G. No. 60. v: /i EN Doctor Binns en de Hallo-waf s Zalf. jjoctor Binnsdie een der beroemdste Geneesheeren op Jamaica was, heeft zich op de volgende wijze over de won dervolle eigenschappen der IIOLLOWAY'S ZALF uitgela- laten „Ik heb verschillende proeven met deze Zalf genomen in gevallen van verouderde zweren, die mij, na eene onder vinding van verscheidene jaren in de West-Indien als onge neesbaar voorkwamen. Ik acht mij nu gelukkig te kunnen verklaren dat in al deze gevallen die Zalf de beste uit komsten gaf." (w. get.) E. Binns, M. D. F. S. A. Sco. De Holloway's Zalf geneest wonden in Beenen zelfs ver ouderde even als alle soorten van Scrofula of Koningzeer. Dezelve zijn op franco aanvrage it comptant te heko men bij den gewonen Depóthouder alhier en te Goes bij den Heer B. van Asperen Fervenneof aan liet Hoofd-Depót bij den Heer'/'. E. van Santen Kolf, te Rotterdam, alsmede te Londen, Strand 244, Holloway's Etablissement. Edilie van 8} ure. Etaïie. Messina is den 8 dezer bezweken na een' strijd van vijf dagen. De bevelhebbers van de Fransche en Engelsche eskaders hebben al wat mogelijk is gedaan om hetzij de gevolgen van dezen strijd te voorkomen of ze ten minste te verzach ten. Zeven duizend inwoners, meest vrouwen en kinderen hebben eene schuilplaats op de Fransche schepen gevonden. Men verneemt gelijktijdigdat de Fransche afgevaardigde te Napelsde Napelsche regering heeft uitgenoodigd zich tot de verovering van Messina te bepalen zoodat het ove rige van Sicilië Palermo b. v. voor een aanval niet te vree zen zou hebben. Ook de admiraal Parker heeft, op voor stel van den admiraal Baudindezelfde uituoodiging aan de Napolitanen gedaan. Farijs. 16 september. Het kabinet van Oostenrijk heeft aan het Fransche bewind eene nota doen toekomen, waarin hetzelve het innemen van Venetie doet voorkomen als daartoe bij den wapenstilstand met Karei Albert gemagtigd te zijn. Deze nota schijnt weinig gezindheid tot schikking aan den dag te leggen. Engeland betoont veel laauwheidde meeste Engelsche ministers bevinden zich op'het land waardoor de diplomatieke briefwisseling vertraagd wordt. De zitting der nationale vergadering van heden was zeer onstuimig en men vreesde een oogenblik den val van het bewind1. Overigens behelzen de Fransche dagbladen weinig nieuws, Maastricht 15 september. Ten gevolge van eenige on geregeldheden welke voor weinige dagen in de gemeente Geleen hebben plaats gehadzijn aldaar vier notabele in gezetenen gearresteerd en onder geleide van een detache ment dragonders heden alhier gevankelijk overgebragt. Voor het overige blijft het in de provincie zeer rustig en heerschc bij voortduring de beste verstandhouding tusschen de land lieden en de militairen die aldaar in gering getal nog garni zoen houden ofschoon het niet aan kwaadwilligen ont breektdie alles in het werk stelien om twist en tweedragt te stoken en die de logenachtigste berigten naar de Aketi- sche en Frankfortsche couranten zenden. TER DRUKKE Rij VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 2