WC 0 I B A T. N°. 113. Biiigsdag 1848. 19 September. 3§c0iiu*cti cit Sibmittietiratiett. 23iut;cuUub@cÏ!c ^ijbingets. Biuteuiatib^chc üijbiugcu. ARTILLERIE-OEFEN IJS GEN. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt ter kennis der Ingezetenen van het iste District der Provinciedat de, inde strekking van het Strand langs den zoogenaamden Vijgeter boven het Fort de Nolle onder Vlissingenplaats gehad hebbende ernstige Artillerie oefeningen thans zijn geëindigd. De Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 28 Septefnber 1848, des voormiddags ten 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zeeland, of bij des- zelfs afwezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Water staat in de gemelde Provincie aan het lokaal van het Gou vernement, te Middelburgworden Aanbesteed: Het verbeteren en over 7000 El lengte ter breedte van 4 ElBESTRATEN met Klinkermoppen van den Weg tusschen de Steden Neuzen en Axelmet inbegrip van al de vereischte Materialenen één Jaar onderhoud na de voltooijing der werken. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschr ijving en opbod. De Bestekken en Voorwaarden, op welke de bovenge melde Aanbesteding zal plaats hebben liggen ter lezing in de Bureaux van het Departement van Binnenlandsche Zaken te 's Gravenhagcvan de Gouvernementen der Provinciën Noord-BrabandGelderland en Zeelandvan den Districts commissaris te Hulst, en van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat te Middelburgalsmede op de gebruikelijke in de aanplakbiljetten vermelde, plaatsen. Zullende drie dagen vóór de Besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan en voorts nadere informa- tien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Wa terstaat te Middelburg, en bij den Aspirant Ingenieur .7. Dirks te NEUZEN. De Staatsraad Gouverveur van de Provincie Zeeland, VAN VREDENBURCH. SUPPLETOIRE BESCHRIJVING VOOR DE PERSONELE BELASTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien het besluit van den Meer Staatsraad Gouverneur van den 9 dezer maand Provinciaal Blad no. 93), betrek kelijk de suppletoire beschrijving voor de Personele Belas ting Herinneren de Ingezetenen aan de bepalingen van Artikel 27 en 42 der Wet van den 29 Maart 1833 Staatsblad no. 4) omtrent de Belasting naar tijdsgelang en de suppletoire aan gifte volgens welke een iederdie door uitbreidingver meerdering verwisseling of het aanschajfen van Belastings- voorwerpen der Grondslagen van het Personeel, komt te val len onder toepassing van eenen nieuwen of verhoogden aan slag in den loop des dienstjaarsverpligt is alvorens en naar gelang van het ontstaan der omstandigheden, en op de boete bij Artikel 35 en 39 vastgesteld tot het indienen van behoorlijke aangifte "deswegens, invoege als bij Artikel 30 der Wet is voorgeschreven kunnende daarvoor een biljet ter invulling bij den Ontvanger worden afgehaald. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze wor- den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 15 Sep tember 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. MIDBELBVBG den 18 September. Heden zal de Tweede-Kamer der Staten-Generaal in dub belen getale bijeenkomen. Zij zal zich het eerst bezig hou den met het onderzoek van de geloofsbrieven der gekozen buitengewone leden en met het zamenstellen harer atdeelingen. De twaalf ontwerpen van wet tot herziening der grondwet zullen onverwijld van regeringswege aan de Kamer worden aangeboden zoodat zij zich onmiddelijk met den haar op gedragen belangrijken arbeid zal kunnen bezig houden. De Staats-commissie voor de geneeskundige wetten die onlangs te 's Hage vergaderd geweest isheeft zich met de volbrenging harer taak bezig gehouden. Na verscheidene dagen bijeengekomen en het eens geworden te zijn over het aan de regering uit te brengen verslag, heeft de commissie hare werkzaamheden geschorst. Verschillende leden zijn be last met het opstellen van gedeelten van dat verslag. Zoo dra zij daarmede gereed zullen zijnzal de commissie weder bijeenkomen, om het verslag definitief vast te stellen. Zaturdag is Z. M de Koning van Tilburg in de resi dentie teruggekomen. H. M. de Koningin wordt heden verwacht. Bij koninklijk besluit is aan den heer mr. J. B. van Son, als gewezen minister van de R. K. eeredienst, en we gens geldige diensten vroeger in andere betrekkingen bewe zen, een pensioen verleend van ƒ2080. Op verzoek is door Z. M. ontslag verleend aan de heeren M. Piepers en J. P. van Mansveltals leden der Staatscommissie voor onderzoek der koloniale remises enz., en in hunne plaats benoemd de graaf IV. A. IV. van Lim- burgh-Stirum-Noordivijk en jhr Gevers van Kethel en Spaland. Door Z. M. zijn benoemd de navolgende adelborsten der iste kl., tot luitenants-ter-zee 2de kl.de heeren: J. de VrijIV. H. baron van Iieerdt, A. van Lennep K. H. A. Mackielsen C. Star NautaA. M. J.. van AsperenJ. B. Everwijn, F. A. G. Calten, jhr. K. G. S. Pichot van Slijpe C. J. C. Kuijs, jhr. A. Meijer, J. C. J. van de Kasteele N. C. Sieburgh, C. A. B. D. Rijk, jhr. D. Bouw ie r en N. IV. F. van de IVall. De tijdelijke minister van financiën heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragtdatvolgens uit Neder- landsch Indie ontvangen berigtde uit dit rijk derwaarts met den overland-post verzondene nieuws-papieren of andere gedrukte stukken somwijlen aan beschadiging onderweg zijn blootgesteld omdat dezelve niet op eene voldoende wijze zijn ingepakt; weshalve de afzenders hier te lande worden uitgenoodigd om zich voor de omslagen te bedienen van reepen 'zeer stevig papier aan welke reepen zelve mits aan de beide kanten opengelaten wordendegenoegzaam de breedte van het paket kan worden gegeventerwijl voorts het te zamen binden met een kruis touw tot meerdere zeker heid wanneer de paketten groot zijn, mits onverzegeldin geenen deele verboden maar aanteraden is. In de vergadering der provinciale Staten van Gelder land op den 9 september jl.zou een stembiljet ingevuld zijn geweest met den naam van den heer van den Bergh van Heemstedemet bijvoeging eigenaar der Arnhemsche courant. In die courant van den ió dezer verklaart genoemde heer, geen aandeel hoegenaamd te hebben noch aan den eigendom, noch aan de redactie van dat dagblad. Twee betreurenswaardige jagt-ongelukken hebben de zer dagen plaats gehad: het eerste wordt uit 's Gravenhage gemeld, en is dat hetwelk de heer ridmeester Maas den 13 dezer heeft getroffendie door het afgaan van het geweer van een' zijner vrienden doodelijk werd gewond, en oogenblik- kelijk overleed. Zijn lijk werd 11. zaturdag in de residentie met militaire eerbewijzing ter aarde besteld. Hij was een achtenswaardig en kundig officier, diende bij de jagers te paard van het 2de regement lansiers, en bereikte slechts den ouderdom van 36 jaren. Het tweede viel voor onder Ben schop: de polsstokdrager van twee heeren uit Utrecht werd ongelukkig door het schot van een hunner in het hoofd ge troffen en stortte dood ter neder. ARNEMUIDEN den 15 september. Het fraaije schoolgebouw aan deze zoo zeer verarmde gemeente zoo van wege rijks- als provinciale subsidie geschonken werd heden ingewijd. Nadat de kinderen uit het oude schoolgebouw met hunne lees- en schrijf boeken de gemeente door hunnen geachten onderwijzer vergezeld hadden rondgewandeld namen zij intrek in het nieuwe schoollocaaldat feestelijk door eenige burgers dezer gemeente ge kroond en voor de ophanden zijnde plegtigheid was in orde gebragt. Aldaar zijnde wachteden zij op dj regering der stad den heer schoolopziener en plaatselijke schoolcommissie en werd bij die ge legenheid, ouder een aantal toehoorders, zoo door het achtbaar hoofd der regering, welgemelden heer schoolopziener, den secretaris der plaatselijke school-comraissie en den onderwijzer gepast aangespro ken en dankzeggingnaast Godaan Zijne Majesteit onzen ge- eerbiedigden Koning aan gedeputeerde Staten dezer provincie afwisselend met psalmgezang, toegebragt; terwijl ten slotte de kin deren werden verrast met een klein geschenk dat hun door de plaatselijke schoolcommissie, van wege de regering toegedachtwerd uitgereiktdie daarna zich verblijd naar hunne woningen begaven terwijl meergemelde autoriteiten door den burgemeester weder ten raadhuize werden verzocht om van de aldaar hun aangebodene ver- versching gebruik te maken. Lang zij deze dagwaarin men Gods goedheid ten opzigte onzer gemeente en onze arme inwooners nog mogt erkennen tot een dankbaar en gezegend aandenkenvoor allen die van deze plegtig heid oog- en oorgetuigen waren. Ingezonden Ttirkeije. Bucharest 29 augustus. Volgens offi ciële mededeeling van den Britschen gezant te Konstantino- pel heeft de sultan het adres van het Rumainnische volk met veel welwillendheid aangenomen en beloofd hetzelve met de vereischte aandacht te zullen onderzoeken. De Turk- sche troepen hebben nog geen bevel tot den terugtogt ont vangen; de Russische bezettingen in Moldavië worden aan zienlijk versterkt. Het reserve-korps aan den Pruth bestaat uit 45,000 man en volgens geloofwaardige berigten heeft hetzelve bevel ontvangen om in Wallachye binnen te rukken. Engeland Londen 4 september. De berigten uit Ierland luiden weder ongunstig. Op verscheidene plaatsen in het zuiden van dat land is de bevolking op nieuw in op stand geraakt, of heeft zij eene dreigende houding aange nomen. - r k fi;! In weerwil van den gunstigen invloed«telken men van de veranderde weersgesteldheid op den oogst en der halve op de graanprijzen mag verwachten zijn de fondsen gedrukt, waartoe ook de voortdurende onzekerheid van de staatkundige aangelegenheden op het vaste-Iand en de min gunstige berigten uit Ierland hebben medegewerkt. Een zekere kantoorlooperdie onlangs te Amsterdam zijn meester voor ruim 22,000 in bankpapier en andere geldswaarden bestolen en daarmede de vlugt naar Engeland genomen had is door de politie te dezer stede aangehouden en het geroofde is hem reeds ontnomen. Er komen tegenwoordig alhier aanzienlijke hoeveelhe den van in Holland geraffineerde suiker aan. Eergisteren is de reusachtige stoomboot Great-Britain te Liverpool geveild. Er is slechts één bod en wel ten be drage van 20,000 p. st. gedaan; het is niet aangenomen en het vaartuig derhalve opgehouden. De Great-Britain was in 1844 te Bristol gebouwd voor de dienst tusschen Liverpool en New-York, meet 3442 tonnen en heeft machinen van 1000 paardenkracht. Na verscheidene reizen gedaan te hebben raakte het schip een paar jaren geleden op de noordwest kust van Ierland vast en bleef nagenoeg zes maanden op eene zandbank zitten. Poolsc&e Grenzen. Volgens een schrijven uit Warschau van den 12, zou graaf Nesselrodede Russische minister van buitenlandsche zaken aldaar drukke conferentien met den vorst stedehouder van Polen hebben. Men brengt dit in verbanfl met een plan van keizer Nicolaasom Poten in zooverre te herstellen dat het als een vice-koningrijk met zelfstandige Staatsregelingeigene landtroepen enz. in het groote Russische rijk ingelijfd blijven zou. Als toekomstige onder-koning wordt door sommige vorst Paschkiewicz door anderen de hertog van Leuchtenberg genoemd. De Poolsche staatkundige gevangenen werden buitengewoon zacht behan deld, en over het geheel werd Polen op eene veel mensch- lievender wijze behandeld dan vroeger. Nog wordt in dat schrijven gesproken van een geheimen brief des keizers aan het tegenwoordige hoofd der Fransche republiek Cavaignacten doel hebbende eene naauwe ver- bindtenis van Frankrijk met Rusland. Tusschen Koppenha gen Stokholm en Petersburg was de courierwissel buiten gewoon druk. £9uiisclilan(t. In onderscheidene Staten van het Duit- sche rijk heerscht eene wanorde die nog weinig helder uit- zigc in de toekomst aanbiedt. Te Weenen heeft den xi dezer weder eene oproerige beweging plaats gehad'die echter nu minder eene staatkun dige oorzaak had, maar het miscrediet van rentpapier eener particuliere onderneming schijnt daartoe aanleiding te heb ben gegeven. De keizer heeft aan de Hongaarsche gedeputeerdendie hem verzochten naar Pesth te komengeantwoorddat zijn gezondheidstoestand dit niet gedoogde, maar dat hij vastbe sloten had de regten zijner Hongaarsche kroon te handhaven. De deputatie heeft, zeer verontwaardigd over het antwoord des keizersde residentie verlatenna alvorens de roode veder op den hoed gestoken te hebben als teeken van los scheuring van Oostenrijk. Welligt wordt reeds heden in Hon garije een dictatorschap of zelfs eene republiek gepredikt. Er heerscht te Weenen eene bedenkelijke gisting en men vreest zeer voor den val van het ministeriezonder uitzigt op een anderbehalve welligt op een ministerie Stadion dat is een ministerie van reactie. Berlijn 14 september. Eenige dagen geleden werden door den kommandant van het bataillon fuseliers der garde te Post dam, aan sommige kompagnien die den 18 maart 11. in deze stad met groote verbittering tegen het volk gestreden had den niet onaanzienlijke sommen uitgedeeld, ten behoeve van bij die gelegenheid gewonde soldaten. Daardoor achtten zich de anderen die te Berlijn niet gewond warenbeleedigd terwijl sommigen dit geld zelfs een bloedgeld noemden dac geen eerlijk soldaat mogt aannemen. De Staats-Anz. deelt het volgende verslag van deze gebeurtenis mede Eenige inhechtenisnemingen, die met de voorgewende ver spreiding van een adres van dankzegging aan de nationale vergadering in geen betrekking stonden zijn door onrust stokers gebruikt geworden om met hulp van brandewijn en straatjongenseen niet onaanzienlijk aantal soldaten tot deel neming aan ongeregeldheden te verleiden, waarbij onmiddelijk van de bevrijding van de arrestanten sprake was. Nadat de wanorde tot ongeveer ten half acht ure bad voortgeduurd t toog de menigte thans echter zonder de soldaten, naar het mi litaire huis van arresttot welks verdediging intusschen de noo dige maatregelen genomen waren. Daar hier met steenen gewor pen werd en de burgerwacht aanvankelijk niet talrijk genoeg vereenigd was, werden de volksmassa's door infanterie en een eskadron van de lijfgarde, in vereeniging met de intus schen opgekomen nationale garde uiteen gejaagd zonder dat men eenigen tegenstand van belang ontmoette terwijl ook een paar barricaden zonder eenige moeite werden uit den weg geruimd. Enkele lijfgardes werden op eene grove wijze beleedigdwaardoor zij tot hunne verdediging van hun geweer gebruik moesten maken van beide zijden zijn ech ter geene verwondingen van belang voorgekomen. Na 11 ure des avonds was de rust hersteld." Men verzekert thans vrij algemeen dat de heer von

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1