MIDMLBUMSCHË ci; k iv t. J M°. 111. Donderdag 1848« 14 September. 1 y iscetuvcu c« !3tbinini0tiratiei>. iSinucnlatibddte ®ijbi«0cn. i^mtcuianbdcftc STijbitufcu. O- \yt- .V' til, PROVINCIALE GELDLEEN ING. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat bij de vroeger aangekondigde en op den 4 dezer maand ten overstaan eener Commissie uit de Edel Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie in het open baar gedane uitloting van aandeelen in de Provinciale Geld- leening i°. van 290,000voor de verbetering der groote communicatie in Zeeland; 2°. van f 20,000, ter instand houding van de bestaande Stoombootdienst in het veer van Vlissingen op Breskens30. van f 220,000, ter verbetering der wegen in het vierde en vijfde District. Zijn uitgekomen de volgende nummers Van de eerstgenoemde de nummers 24, 38 49, 58 77, 90, 92, 100, 117, 126, 150, 163, 192, 213, 215, 252 en 269 ieder van f 1000. Van de tweede genoemdede nummers 4, 14 en 15, ieder van 500; en Van de laatstgenoemde Negotiatiede nummers 7, 26, 44, 51 165, 169 en 191 ieder van f 1000. Welke mitsdien ingevolge de plans dier Geldleeningen gearresteerd bij koninklijke besluiten van den 1 December 1822 no. 70, van den 29 Julij 1842 no. 56 en van den 28 Junij 1845 no. 62, met den eersten Januarij aanstaande, ten Kantore van den Arrondissements-Betaalmeester te Mid delburg tegen intrekking der Obligatien en van de daarbij uitgegeven, op dat tijdstip niet verschenen Interest-coupons, zullen worden afgelost die der Negotiatie van f 290,000 nog daarenboven met bijbetaling van twaalf percent Premie op de aflossing. Middelburg, den 11 September 1R48. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. PROVINCIE ZEELAND AA«BESTEDIJ>G. Op Donderdag den 28 September 1848, des voormiddags ten 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zeeland, of bij des- zelfs afwezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, in bijzijn van den Hoofd Ingenieur van den Water staat in de gemelde Provincie aan het lokaal van het Gou vernementte Middelburgworden Aanbesteed: Het verbeteren en over 7000 El lengteter breedte van 4 ElBESTRATEN met Klinkermoppen, van den Weg tusschen de Steden Neuzen en Axelmet inbegrip van al de vereischte Materialenen één Jaar onderhoud na de voltooijing der werken. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De Bestekken en Voorwaardenop welke de bovenge melde Aanbesteding zal plaats hebben liggen ter lezing in de Bureaux van het Departement van Binnenlandsche Zaken te s Gravenhagevan de Gouvernementen der Provinciën Noord-BrabandGelderland en Zeeland, van den Districts commissaris te Hulst, en van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat te Middelburg, alsmede op^de gebruikelijke in de aanplakbiljetten vermelde, plaatsen. Zullende drie dagen vóór de Besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan en voorts nadere informa- tien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Wa terstaat te Middelburg en bij den Aspirant Ingenieur J. Dirks te NEUZEN. De Staatsraad Gouverveur van de Provincie Zeeland, VAN VREDENBURCH. KIE S- C OLLE GIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen i°. Dat op heden 'in de vergadering van den Stedelijken Raad zijn geopend de Stembiljetten ter vervanging van het in dit jaar altredende éénderde gedeelte der Kiezers dezer Stad. Dat van de 949 uitgegevene biljetten zijn ingekomen 836, waarvan niet behoorlijk gesloten of ingevuld zijn bevonden 371 op welke mitsdien geen regard is kunnen worden ge- siagenen dat alzoo slechts 465 in aanmerking zijn kunnen worden genomenterwijl vervolgens bij het opmaken van den uitslag is gebleken, dat meer dan honderd stemmen zijn uitgebragt op de navolgende Heeren te weten P. van de Graft 384, H. A. Abrahams 370, II. J. Dron~ kers 329, Mr. G. .7. Ackermans 272, Jhr. Mr. M. C. Pas poort van Grijpskerke 264, J. Sprenger 230, C. Vis 200, Mr. Ph. van den Broecke 190, Jhr. P. D. van Citters 189, Mr. J. G. Hinlipen 181, Mr. M. P. M. van Visvliet 180, H. J. van Deinse 175, M. H. Damme 155, C. J. van Uije 146, J. C. Ver hoe ff 145, J. S. van Burg 137. Zoodat bij meerderheid van stemmen tot Leden van het Kies-Collegie dezer Stad zijn verkozen de Heeren Pieter van de Graft. Hendrik Adriaan Abrahams. Hendrik Jan Dronkers. Mr. Gerrardus Jacobus Ackermans. Jhr. Mr. Marinus Cornelis Paspoort van Grijpskerke. Johan Jacob Sprenger. Cornelis Vis. Mr. Philippus van den Broecke. Jhr. Pieter Damas van Citters. Mr. Johan Gulielmus Hinlipen. 20. Dat het relaas van het in de vergadering van den Raad, in deze verhandelde, van heden af, gedurende vier weken, des voormiddags van tien tot twaalf me, ter Ste delijke Secretarie voor een ieder ter inzage is liggende. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 12 Sep tember 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. BETALIJG van TKACTEMEiYTEJ over het Derde Kwartaal 1848, ten Kantore van den Arrondissements-Be taalmeester en bij Heeren Ontvangers onder het Arrondisse ment Middelburg ressorterende. COMMISSIE LOON VOOR TVERK. De COMMISSIE LOON VOOR WERK heeft de eer bij deze te berigten dat zij in deze week weder hare gewone Inteekenings-Biljetten zal rondzendenten einde door de milde bijdragen der meergegoede Ingezetenen aan de menig vuldige hulpbehoevenden, die werken willen en kunnen, in den aanstaanden winter, zoo veel mogelijk, geschikt werk te verschaffen en hen alzoo op de krachtigste en weldadig ste wijze te helpen. Zij meent daarbij op nieuw den wensch te mogen te ken nen geven dat men het haar toegedachte nu reeds in eens gelieve in te schrijvenopdat zij daarnaar te beter hare plannen kunne beramen. De Biljetten zullen eene week later weder opgehaald worden. De Commissie voornoemd, Namens dezelve, A. M. CRAMER, Voorzitter. HUBERTUS REKKER, Secretaris. De COMMISSIE der BAD-INRIGTIWG te Domburg, maakt bij deze bekend, dat het Buitenbad voor dit Saizoen na Zondag den 17 September zal gesloten zijn en dat het Rijtuig, bij H. J. Hendriksenaar Domburg afrijdende, ook na dien dag zal ophouden te vertrekken. MIDDELBURG den 13 September. Door den tijdelijken minister van buitenlandsche zaken is den belanghebbenden verwittigd datblijkens schrijven van 5 dezerbij Zr. Ms. minister-resident bij het hof van De nemarken in den avond van den vorigen dag was ontvan gen eene mededeeling van Zijne Exc. den Deensclien minis ter van buitenlandsche zaken, van dien dag, houdende ken nisgeving dat, de blokkade, uitgeoefend door de zeemagt van Z. M. den Koning van Denemarken, dadelijk na de uit wisseling der ratificatien van den op den 26 aug. gesloten wapenstilstand moetende ophouden nog op den eigen daj dier ratificatie de noodige orders dienovereenkomstig zijn af gezonden aan de bevelhebbers der Deensche oorlogschepen en dat deswege eene aankondiging is gedaan door den mi nister van marine, voorkomende in het Koppenhaagscbe dag blad van dien avond. Zoo men verzekert zou ons gouvernement er ernstig aan denken om de onlangs ter gelegenheid der Balische expeditie geleden verliezen krachtdadig te herwinnenofschoon het van zelf spreekt dat menom ligt te bevroeden redenen zoo min mogelijk de te nemen maatregelen door uiterlijk vertoon vooraf bekend zoekt te maken en het zelfs in zeker opzigt de pligt der dagbladen isdat doel door on tijdige publiciteit niet tegen te werkenzoo mag men echter op goede gronden verzekeren dat de strijdkrach ten die in het moederland voor deze onder neming worden zamen gebragtzeer aanzienlijk zijn en onderanderen eer lang eenige duizende manschappen naar Java zullen worden geëxpedieerd. Bij dezer dagen genomen koninklijk besluit is benoemd als ingenieur der 3de klasse der mijnen in Neerlandsch-Indië de heer Cornets de Groot. De heer J. T. Gambin is erkend als vice-consul van Frankrijk aan den Helder. Naar men verneemtzijn de slotsommen der langdurige zittingen van de synode der Nederduitsche Hervormde kerk hoogst belangrijk geweesten doen eene geheel andere wijze van kerkbestuurop de beginselen van zelfstandigheid en autonomie der kerk rustende, te gemoec zien. Zoo zal £wordt het concept-reglement der hooge kerkvergadering in werking gebragt) voortaan alle magt en wetgeving van de gemeenten zelve uitgaan diein de vergaderingen der res- pective klassen ook door hare ouderlingen vertegenwoordigd regtstreeks de benoemingen zullen uitbrengen, zoo voorde klassikale commissien van bestuur en provinciale commissien, als voor de leden der synode in welke alle de klassen zul len vertegenwoordigd zijn zoo zullen de examina der kan didaten voor de heilige dienst niet meer door de provinciale kerkbesturen maar door eene bijzondere commissie daartoe te benoemenafgenomen worden zoo zullen de kerkeraden niet meer zichzelve verkiezen maar het zij op voordragt, het zij daar buitendoor de gemeenten verkozen worden en welke dergelijke bepalingen meer zijn, die men meent dat door den geest des tijds, door den drang der omstandigheden, door de behoeften der gemeentenof door haar meer ont wikkeld zelfbewustzijn, gevorderd worden. Men verzekertdat ook de nog bestaande kerkvoogdijen in de kerkeraden zullen worden opgelost, en het beheer over alle kerkelijke goederen waarop de Staat tot dus ver eenen onmiddelijken invloed uitoefende, op de kerk zelve en hare vertegenwoordigers zal worden overgebragt. Met verlangen ziet men het gewigtig sijnodaal concept reglement te gemoethetwelk wij hopen dat in den handel voor allen verkrijgbaar moge worden gesteld. (O. Rott. Cr.) Uit Tilburg meldt men dat Z. M. de koning eergiste ren avond ten 8 ure aldaar is gearriveerden overal met het luid gejuich: Leve de koning is begroet. Dadelijk be gaf Z. M. zich ter bezigtiging van zijn nieuw paleis, en blijkbaar was zijn genoegen over. de vordering van den in- wendigen bouw daarvan. Laatstl. zaturdag hebben in de duinen bij Zandvoord de wedrennen plaats gehad der sociëteit tot aanmoediging en verbetering van het paardenras. De hoogste prijs was f 1200 door Z. M. den koning gegeven. Men schrijft uit Limburg „Het schijnt dat de jongste tijdingen uit Duitschland door sommigen in het hertogdom te baat worden genomen om aldaar weder gisting en onrust te doen ontstaan. Te Sittard, Geleen en eenige andere plaatsen hebben op nieuw ongere geldheden plaats gehad. Dientengevolge zijn andermaal een paar compagnien derwaarts vertrokkenom het gezag te doen eerbiedigen. Aan den anderen kant verheffen zich in Duitschland hier en daar stemmen, om het verkeerde van overdreven Duit- sche aanmatigingen op Limburg in het licht te stellen. Het Augsburger dagblad van den 4 dezer, toont ter zake van de Noordsche questie aan dat men eene zeer verkeer de staatkunde volgt, en dat men Nederland niet moet be- moeijelijken op het eigen oogenblikdat dit eene der weini ge mogendheden iswelke Duitschlands marine kunnen hel pen opbeuren." Woord-Amerlka. De berigten gewagen van een ver- schrikkelijken brand, die den 18 augustus te Albany gewoed heeft. Twintig blokken huizen meestal van steen gebouwd en zeer vele vaartuigen, zijn de prooi der vlammen gewor den. Ook zijn eenige menschen omgekomen en anderen zwaar gebrand. Het werk der vernieling, dat zich over de oppervlakte van ruim eene halve mijl uitstrektwas binnen 5 uren voltooid. De brand is op eene zonderlinge wijze ontstaan: eene vrouw, die met wasschen bezig was, ont dekte dat hare muts aan het bij haar staand licht had vlam gevatzij wierp de brandende muts ver van zich af, in een nabij staand stalwaar het hooi in brand geraakte en de hevige wind welke op dien dag heerschte stuwde de vlam men weldra voort. Om den verderen voortgang der ver woesting te stuiten heeft men eenige huizen door buskruid in de lucht doen springen. Engeland. Londen 9 september. Gisteren heeft de installatie van dr. TValshals Roomsch-Katholiek bisschop van Londen plaats gehad. Ten gevolge van het hier ontvangen berigt van den wapenstilstand tusschen Denemarken en Duitschland zijn alle te Plymouth Falmouth enz. binnengeloopen en naar Duit- sche havens bestemde schepen gisteren en eergisteren naar hunne verschillende bestemmingsplaatsen vertrokken. Louis Blancdie zich zoo haastte van bekend te maken dat hij in Engeland geene oorzaak van buitengewone beweging wilde zijn legt niet veel eer in met dat heilig voornemen. De Standaard toch zegt: „Wij zullen de onge rustheid van den heer Louis Blanc doen bedaren en verze keren hem, dat er niet het minste gevaar bestaat door zijne tegenwoordigheid in ons land. Had hij de moeite niet geno men, om zijne komst publiek te maken, dan zouden er naauwelijks tien personen geweest zijn die naar hem had den gevraagd, en nu zelfs, zullen er welligt geen tien zijn, die de woning willen weten van den heer Louis Blanc." Duitschland. Te Weenen heeft eene wijziging in het ministerie plaats gehad de stemming der gemoederen blijft onrustig en de financiële toestand bedenkelijk. Volgens de jongste berigten uit Frankfort, achtte men het daar niet onwaarschijnlijk dat de nationale vergadering op haar besluit om de maatregelen tot uitvoering van den wa penstilstand met Denemarken geen voortgang te doen hebben, terugkomen, en dien wapenstilstand alsnog bekrachtigen zou. Een ieder laat regt wedervaren aan de handelwijze der af getreden ministersen ofschoon de weder-benoeming van sommigen hunner om verschillende bijkomende oorzaken on mogelijk is geworden, is toch die van anderen, zoo als van

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1