M1DDELBUBGS0HE w G OU MAMC N°. 109. Zaturdag 1848. 9 September. 33c0tuvctT ca 35iuucttUnb0tff6 &ijbingen. 35iutenlattb0<;ft£ ®ijbtuge«. ¥ta SCHIJF SCHIET ER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende eene missive van den Heer Majoor kommanderendè de dienstdoende Schutterij dezer Stad, hou dende kennisgeving dat van af den ii tot en met den 23 dezervan des namiddags ten 4 tot 7 ure, door de dienstdoende Schutterij, tusschen den Galgenpolder en het Fort Ramme- kens naar de Schijf zal worden geschoten Brengen het bovenstaande bij deze ter kennisse van een iegelijk. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 8 Sep tember 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-lid. Achtbare A. M. BECIUS. TERKOOPIRG YAN STRRRRGOERERER. De OPPER-STRANDVONDER Bewesten-Schelde zal, op Zaturdag den 9 September 1848, des voormiddags ten elf ure precies, te ARNEMUIDEN, door een bevoegd Ambtenaar in het openbaar en om gereed geld doen ver- koopen Eene oude overdekte Poonschuitgroot 24 Ton, met Mast; 20 stuks Briksteen (Arduin) van 3 tot 9 palm lengte; 4 Scheepshoornen; eene Slaggaarde; 2 Scheeps pompen lang ieder 5 eleen Watervateen Potnp- Emrnereen oud Anker; eene Bezaansmast (Kiaten- hout)lang 15 el; 5 oude Kruiwagens en eenige Scheeps- Af braak. Alles liggende te Arnemuidenen voor een ieder te zien op aanvrage bij den Heer C. J. Baars, Strandvonder aldaar. niDOELBVRG den 8 September. De Eerste Kamer der S.taten-Generaal heeft in hare zit ting van woensdagna langdurige beraadslagingen het eer ste ontwerp van wet tot herziening der grondwetbetrek king hebbende tot het eerste hoofdstukvan het Rijk en zijne inwonersaangenomen met eeue meerderheid van 20 tegen 6 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren IlinlöpenJunius van Hemertvan Akerlakenvan Nes van Rappart en Schim- melpenninck. Al de ministers waren tegenwoordig. Ten 4 ure is de zitting eerst geëindigd. Donderdag ochtend zouden de beraad slagingen worden voortgezet. Z. M. heeft benoemd tot referendaris bij het ministerie van justitie jhr. mr. W. A. C. de Jonge, thans hoofd-com- mies bij liet departementin plaats van den heer mr. J. Schrö- derdie onlangs benoemd is tot secretaris-generaal bij het ministerie van binnenlandsche zaken en die met den 1 de zer zijne nieuwe betrekking heeft aanvaard. Naar men verneemt, heeft Z. M. de heer mr. J. A. M. de JVillebois, officier van justitie bij de arrondissements-regt- bank te Roermond tot ridder der orde van den Nederlaud- schen Leeuw benoemd. Z. M. heeft benoemd tot president van het provinciaal hof in Limburg, mr. F. R. II. Sijbenthans vice-president bij hetzelve hof, en tot vice-president mr. II. H. Geradts thans raadsheer bij dat hof. Woensdag zijn de werkzaamheden der algemeene sy node van de Nederduitsche Hervormde kerk te 's Hage ten einde gebragten is de vergadering alzoo gesloten. Er heeft 11. woensdag een ongeval plaats gehad op den Hollandschen spoorwegdat, zoo het van andere om standigheden ware vergezeld geweestgroote onheilen had kunnen na zich slepen. Op het oogenblik dat de trein die ten 11 ure van Amsterdam vertrokken was, bij Leyden stil stond, is de locomotief gesprongen, waardoor "de machinist en de stoker eenige verwondingen bekomen hebben. On- middelijk werden de noodige voorzieningen genomen en kwam de trein een uur later dan gewoonlijk aan. Van Brouwershaven schrijft men, onder dagteekening van 3 dezer Gisteren avond laveerde van hier naar zee de loods-in- spectie-kotter Argusop welken zich bevonden de inspec teur en de onder-inspecteur over het loodswezen met het doel om voor het eerst de proef te nemen van de hoedanig heid en den stand der kustlichten van Renesse en het kust licht de Verklikker, welke daargesteld zijn om te dienen tot geleidemerken voor schepen die den wil hebben des nachts van de reede van Brouwershaven naar zee te zeilen of uit zee naar binnen te komen. In den nacht kwam genoemde loods-inspectie-kotter uit zee alhier terug, naar men ver neemt met de volledige overtuiging, dat gezegde drie kust lichten van een belangrijk nut voor de scheepvaart geacht kunnen worden." Engeland. Londen 4 september. Het oefenings-es kader, onder bevel van den admiraal Napierwordt om streeks den 10 dezer te Spithead verwacht, om eenige her stellingen te doen en nadere bevelen te ontvangen. De heer Louis Blancwelke zich sedert eenige dagen hier ter stede bevindt, heeft in de dagbladen aangekondigd, dat vele personen geneigd schijnen te wezenom hem een openlijk blijk van goedkeuring en bijval te geven dat deze gezindheid hem veel genoegen doetmaar dat hij alles verlangt te vermijden, wat aan het Engelsche gouvernement aanstoot kan gevendat hij besloten heeftin stille afzon dering en rust het aanbreken van betere tijden voor zijn va derland af te wachtenen dat hij het zeer betreuren zou indien zijn gedwongen verblijf in Engeland aanleiding tot eenige beweging gaf. Buitschland. Berlijn 4 september. Na eene op donderdag-avond aangewendedoch mislukte pogingom andermaal wanorde te stichten is de rust in deze hoofdstad ongestoord gebleven. Het aantal dergenen die zich door hetgeen inliet buitenland gebeurde, hebben laten wegslepen, is zigtbaar verminderd. De ratificatiën van den wapenstilstand, die den 26 augustus tusschen Pruissen en 'den Duitschen Bond aan de eene, en Denemarken aan de andere zijde gesloten is, zijn den 1 september te Lubeck uitgewisseld en de volvoering is reeds begonnen, naardien namens de Deensche regering bevelen tot opheffing der blokkades aan de bevelhebbers der schepen gezonden zijn. Volgens de berigten heersc'nt in Sleeswijk groot misnoe gen over de voorwaarden van den wapenstilstand met Dene marken en zeggen velen dat Duitschland zoo groote magt niet had behoeven te ontwikkelen 0111 nu, ten slotte, de hertogdommen weder onder den vroegeren schepter te brengen. Men sprak er van de nieuwe voorloopige rege ring niet te erkennen en de belastingen die zij mogt opleg gen te weigeren. Zelfs werd den 1 dezer op de Hamburger beurs het gerucht verspreid dat te Kiel en Glückstadt on lusten waren uitgebarsten, en de republiek uitgeroepen was maar dat die troebelen terstond onderdrukt zijn. In Weenen is den 29 augustus weder eene vergadering door de Duitsch-Katholieken gehouden in welke dr. Pauli heeft verkondigd, dat de grondstellingen van het Duitsch- Kath. geloof de navolgende hoofdpunten bevatten De doop geschiedt kosteloos. Er bestaat slechts een gebod de liefde. Het avondmaal zal gehouden worden zonder mis. De dienst heeft plaats met orgel en gezang. Het huwelijk is eene bur gerlijke overeenkomst, welke door den regter kan worden ontbonden. Het begraven geschiedt zonder uiterlijke plegtig- heid. Geene driëeenheid geen duivelgeene erfzonde, geen biecht. Kassei 2 septemberGisteren nacht zijn weder onge regeldheden voorgevallen bakkerswinkels geplunderd geld meubelen en koopmansboeken uit de huizen gehaald op straat geworpen en vernield. Reeds in den morgen was het bekend, dat deze onlusten tieraamd werden. Men zegt, dat heden avond een aanval op de bierbrouwerijen is te vreezen. Italië. Men meldt uit Rome, den 26 augustus, dat de kamer van gedeputeerden aldaar, dien dag, na afloop der zitting, tot 15 november is verdaagd. Men vermoedde, dat het ministerie thans de hand zal slaan aan het herstel der in wendige orde en overgaan tot de ontbinding van het Romein- sclie legioen. Men, verzekertdat Pius IX geheel overeenstemt met den groot-hertog van Toscane, ten opzigte van de noodza kelijkheid om door de bemiddeling van Frankrijk en Enge land een vrede te verkrijgenwaarbij de nationaliteit en onafhankelijkheid van Italië gewaarborgd wordenalsmede om een nationaal verband tusschen de Italiaansche Staten tot stand te brengen. Den 29 augustus bespeurde men te Piacensa eene bui tengewone beweging en ongerustigheid onder de Oostenrijksche troepen de artillerie verliet de stad doch keerde spoedig terug. De officieren vereenigden zich bij den maarschalk de Thurin0111 belangrijke mededeel ingen te ontvangen. Des nachts kwamen en gingen verscheidene couriers. Volgens particuliere berigten over Triest uit Venetie ontvangen, maakte de admiraal Albini werkelijk alle noodige toebereidselen om binnen weinige dagenmet zijne vloot onder zeil te gaan en zich uit de Adriatische zee te verwij deren. Ten gevolge van het vertrek dier vloot, die vooraf de nog overige Piemontesche troepen aan boord zal nemen 1 heerschte in Venetie eene groote verslagenheid. Nopens den I gang der met Karei Albert aangeknoopte vredesonderhande- i lingen verzekert men algemeen dat deze vorst ernstig den vrede wilen dat zijne troepen in dezen wensch deelen zij beklagen zich, dat zij door de overige Italiaansche Staten slecht ondersteund zijn geworden en schrijven hieraan hunne nederlagen toe de adel daarentegen schuift de schuld op het gedrag van Karei Albertdien hij van trouwloosheid beschuldigt. Frankrijk. Parijs 5 september. De discussien over het ontwerp van constitutie zijn in de nationale vergadering aangevangen. Groot is het aantal voorgestelde a*&ej)demen- ten merkwaardig is dat van den heer Deville die de in leiding der constitutie op deze wijze wilde veranderd heb ben In tegenwoordigheid van God onder het gebied van den staat van beleg, zoo vernietigend voor alle vrijheid, en vooral voor de vrijheid van drukperswelke hij naar willekeur schorst; onder het gebied van het militaire gezag dat geenerlei kennis draagt van de behoeften der maatschap pij datdoor zijn bestaan alleen met den openbaren geest de bekendmaking onderdrukt van alle gedachte, van alle waarheid, zoo noodig op het oogenblik, waarin men over de grondslagen der constitutie gaat beraadslagen onder dit stelsel van dwingelandij, de ware schrik der burgers, die het zonder vorm zonder beperking kan in hechtenis doen nemenontrukken aan hunne gewone regten en aan den krijgsraad overleveren, in den naam des Franschen volks, en wijkende voorden last, welke op Parijs drukt, procla meert en decreteert de nationale vergaderingenz. De abt Fayet wilde dat men in de inleiding zou stellen in naam van God.j Terwijl de vergadering spotte en lachte trad de Pro- testantsche predikant Coquerel op en bestreed de aanhef van het voorsteldoor te zeggendat men den afstand van den Schepper van het schepsel moest eerbiedigen en ver klaarde zich voor de meer passende uitdrukking in tegen woordigheid van God. De vergadering heeft met 552 tegen 180 stemmen beslo ten dat zij niet uiteen zal gaan voor dat de organieke wet ten zullen zijn aangenomen. Zij heeft alzoo ingewikkeld beslist dat zij zelve de magt heeft van zich te verlengen en uiteen te gaan. Men wilde weten dat het ministerie voornemens was om bij wijze van amendement voor te stellen dat de pre sident door de nationale vergadering zei!en niet door het volk zou benoemd worden zoo als het ontwerp inhoudt. Deze questie zou in den raad veel opschudding hebben ver oorzaakt, het voorstel had er eenige opposanten gevonden. De generaal Cavaignac zou niet onder de laatste hebben behoort. Men verzekert dat eene onverwachte candidature voor het presidentschap èerlang zal te voorschijn komen. De heer Thiers zou zich in de beraadslagingen over de constitutie voordragen als den man die aiieen de staatkundige veree- nigingtusschen de behouders van onderscheidene kleuren kon vestigen. De heer de Pontécoulant heefc bij een briefin de dag bladen zich verontschuldigd wegens tegen hem ingebragte klagte van den heer Sénardomtrent het wegmaken van pa pieren uit het paleis der Tuilerien, waarover hem het op- zigt was toevertrouwd. De legitimisten schijnen eenigzins uit het veld gesla gen te zijn door de woorden van den generaal Cavaignac in de nationale vergadering waarin hij doelde op het aandeel hunner partij in de junij-onlusten. Er wordt verzekerd, dat een kolonel der genie, een luitenant-kolonel der artillerie, een chirurgijn-majoor en twee andere hoofd-officieren van Lyon naar Nizza zijn ver trokken ten gevolge van dringende bevelen die per tele graaf naar Lyon waren overgemaakt. Er loopen zoo veel onderscheidene geruchten en gis singen over de Italiaansche aangelegenhedenen de onder handelingen deswegens met de kabinetten van Londen en Weenendat het niet mogelijk is voor alsnog deswegens iets met zekerheid te kunnen bepalen. Er is een geschrift van den burggraaf cTArlincourt opgehaalddat den titel voert van God wil het Beurs te Parijs 6 Sept. 3 pet. 44,75 44 44,25. 5 pet. 73,25 72,50 72,25. JJelgïe. Het bewind heeft eenige verordeningen tot stand gebragt, ten aanzien van het leveren van plaatsvervan gers voorliet leger, welke voorshands veel bijval vinden. Zij strekken, om de levering dezer lieden zoo veel mogelijk aan de militaire ovesheid zelve optedragen. De belangheb benden zullen daartoe eene som gelds van 1200 tot 1800 fr. moeten storten, en de overheid zal zoo veel mogelijk trachten, manschappen, die getrouwelijk hebben gediend, te bewegen, 0111 na volbragten diensttijd zich op nieuw en vrijwillig te verbinden. De bedoelde opgebragte penningen zullen afzon derlijk worden beheerd en aangewend om aan de alzoo aan genomen plaatsvervangers, welke driemalen hunnen tijd naar behooren hebben uitgediend, bij hun ontslag, niet allee.i dadelijk eene premie van 600 fr.maar ook een verhoogd militair pensioen te verzekeren. YLISSINGEN den 8 september. V,>or Antwerpen Hestemd zijn alhier ter reede gekomen Sela of SunderlandJons -van Berdi- anski met tarwe; Rosé G. Ilill fFeels, J. Bradley; DuckelsJ. Pilkington Swan AT. Geil; Fannij Dey en Anny T. krank, alle zes yan Londen, met ballast; Adcle Simmon van llavre-de- Grace met stukgoederen; Hebron of Boston W. HartTan Cuba, laatst yan Cowes met suiker; de Schelde, Claevs yan Singapore, met rijst; Johanna Cornelia H. Seeuwen en" Soho J. Cuilen beide yan Londen met stukgoederen. Als bijlegger is yan Rotterdam alhier ter reede gekomen Allee J. Askam bestemd naar Poole (Engeland) met tarwe. Naar zee gezeild Louisc G. Geelts yan Antwerpen naar Ham-

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1