MIDDELBUR6SCHE CO II BAN lysi? W°. 107. Dingsda. 18^8. 5 September. V V Gti LN» SSe^tntrciï cis Slbminiötv-fltmi.. VERPACHTING TOLLEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat op Donderdag den 7 September aan staande des voormiddags ten elf ure ten Raadliuizezal worden overgegaan tot de Verpachting van den TAUX der TOLLEN op den Straatweg tusschen de Steden V/issingen en Middelburgzullende de conditiën dezer Verpachting van heden af ter Griffie van laatstgemelde Stad voor een iegelijk ter lezing liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 Augus tus 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. INSPECTIE VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende eene circulaire van den Heer Staats raad Gouverneur dezer Provincievan den 23 dezer 'Pro vinciaal Blad no. 84) Brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden dat de inspectie over de Verlofgangers der Nationale Militiewaar toe, volgens de bestaande bepalingen {Provinciaal Blad no. 103 van 1847) in de maand October aanstaande zou worden overgegaanen welke zich enkel zoude moeten bepalen tot de Miliciens der ligting van 1844, dit jaar niet zal worden gehouden. Eu opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 1 Sep tember 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. OPENBARE AANBESTEDING. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente CLINGE, District. Hulst, Provincie Zeelandzullen, onder nadere goedkeuring van Hun-Edel Groot-Achtbarende Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, op Zaturdag den 9 September 1848, des voormiddags ten tien ure, in het Ge meentehuis aldaarbij inschrijving en opbod publiek trachten aan te besteden Het bouwen van een geheel nieuw SCHOOL-LOKAAL met ONDERWIJZERS-WONING, alles volgens bestek en voorwaardenwelke acht dagen te voren in het Gemeentehuis voornoemd voor een ieder te lezen liggen. Zullende de locale aanwijzing geschieden ten dage van de besteding des voormiddags ten 9 ure. Inmiddels informatien te bekomen ten Huize van den Heer Burgemeester aldaaralsmede ten Kantore van den Secretaris dezer Gemeente wonende te St. Jan-Steen. Burgemeester en Assessoren voornoemd J. H. VERCAUTEREN, Burg. Ter ordonnantie van dezelve, E. APERS, Secretaris. GENEESKUNDE. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in ZEELAND, residerende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Donderdag den 5 October 1848, en verzoekt tevens allen welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Ilcel-Verlos- of Artsenijmengkundig Exa men, of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend request, onder overlegging van de noodige bewijzenvóór den 20 dezer maand, te doen toe komen aan Professor B. de JongeVoorzitter derzelve Com missie. Middelburg, den 4 September 1848. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve, Js de MAN Jz.Secretaris. De STEMBILJETTEN zullen op Woensdag den 6 dezer maand door Heeren Wijkmeesters worden opgehaald. 3mttt£ttlat!b0ctti; Ojbttigcti. MIDDELBURG den 4 September. De tijdelijke minister van financien heeft aangekondigd, dat vóortaan op alle postkantoren gelegenheid zal zijn om brieven uit dit rijk met de overland-mail over Londen naar Nederlandsch-Indie te zenden, of omgekeerd van daar te ontvangen zonder dat die brieven bij de verzending behoe ven te worden gefrankeerd. Daarentegen is voor de nieuws papieren of andere gedrukte stukken die men tegen een ver minderd port onder kruisband wil verzenden, de frankering over den geheelen afstand, tegen betaling van 15 cents per vel, verpligtend. De verzending uit dit rijk geschiedt ééns in de maand met de paketbootdie den 17 van elke maand des ochtens vroeg van Rotterdam naar Londen vertrektof zoo die dag niet op woensdag of zaturdag invaltmet den onmiddelijk voor- afgaanden Engelschen post. Deze kennisgeving betreft alleen en bij uitsluiting de brief wisseling tusschen Nederlandsch-Indiedie over Southamp- ton en dus over Engelandverzonden wordtwelke weg dan ook bepaaldelijk op de adressen moet zijn aangewezen. De brieven enz.welker verzending over Frankrijk en Mar- seille verlangd wordtblijven aan de vroegere bepalingen dus ook aan de verpligte frankering, onderworpen. Men verzekert thansdat de geruchtenwelke dezer dagen in omloop waren omtrent dt aanstaande benoeming van den heer Rochussen of van den heer G. L. Baud Jr. tot minister van koloniën, van den schout-bij-nacht van den Boschtot minister voor marineen van den heer Rijk tot gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiegeheel onge grond zijn. Ook wordt verzekerddat het ministerie niet bedacht is op het voordragen van nieuwe ontwerpen van wet op de lijfstraffen en omtrent het niet-vervullen van vacaturen in de provinciale geregtshoven. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is vrijdag verga derd geweest. De ministers hebben die zitting bijgewoond. Het onderzoek in de afdeelingen over de ontwerpen tot her ziening der grondwet is nagenoeg ten einde gebragt. Heden avond zal de centrale afdeeling der Kamer daarover nog bij eenkomen. De beraadslagingen schijnen op aanstaanden maandag bepaald te zijn. Door een onbekende is ten behoeve van 's Rijks schatkist bij den minister van financiën gestort eene som van ƒ2000. Men wil dat bok hier te lande op aanschrijving der Re gering, de noodige maatregelen worden beraamd die zouden dienen toegepast te worden bij het onverhoopt verschijnen der cholera-morbus. Bij de 4de klasse van het koninklijk Nederlandsch instituut is tot vaste secretaris der 4de klasse benoemdde heer J. Warnsi\ickwelke keuze door Z. M. is goedgekeurd. LI. donderdag is te Amsterdamaan het etablissement van de heeren Paul van Vlissingen Cf Dudok van Heel, te wa ter gelaten het vierde ijzeren sleepschipvoor de Frank- forter actien-maatschappijbestemd voor de dienst op den Main. Bij resolutie van de Staten van Drenthe, van den 25 augustus jl.is besloten, om aan de maatschappij tot ver binding van de Zuiderzee met de Eems, eene subsidie te verleeneu van 6000 'sjaars, gedurende 10 jaren, en bo vendien eene deelneming in 'de negotiatie a f 50,000. Den '30 augustus is te Zwolle de eerste vergadering gehouden der Overijsselsche Vereeniging van Hervormde Pre dikanten. De voorzitterdr. C. II. van Sendenopende haar met eene redevoering. Daarop stelde de vereeniging hare wetten vast. De werkzaamheden vervolgens in de ver gadering geschiedgeven allezins grond om te verwachten dat deze vereeniging een en hoogstweldadigen invloed zal uit oefenen op de belangen der Hervormde kerkbepaaldelijk in die provincie. Woensdag circa half twaalf ure is de buskruid-molen no. 6, van de heeren de Vijver en Rebel, te Nieuwendam (Noord-Holland), in de lucht gesprongen. Een der werk lieden is dood onder het puin weggehaald de ander deerlijk gewond naar het gasthuis alhier vervoerd en aldaar overleden. Gélukkig heeft zich de ontploffing "niet medegedeeld aan het daarbij gelegen magazijn waarin zich, zoo men verneemt, eene belangrijke hoeveelheid kruid bevond. Al de huizen in het dorp hebben meer of minder schade geleden aan dak pannen ramen en vensterglazen. Het Journal du Limbourg meldt, dat thans in het her togdom eene diepe rust heerscht. De ingezetenen begrijpen, dat tweespalt en botsingen niet dan schadelijk voor eigen welzijn werken. Ook is men voornemens de mobile kolonne met den 1 september naar Maastricht terug te doen keeren, daar er volstrekt geene noodzakelijkheid bestaat om haar in de gemeenten te handhaven. Het flank-bataillon van het 6. regiment zal nog te Sittard blijvenuit hoofde van den af stand zijner garnizoensplaats. gepaste vrolijkheid werd beslotenen reeds blijken droeg dat al de schutters burgerlijke eensgezindheid en vriendschap op hoogeu prijs stellen." De zware onweders die voor eenige dagen kort op elkander hier en elders hebben plaats gehadzijn vooral in Belgie en Frankrijk zwaar gevoeld vooral in de provincie Namen heeft de hagel veel verwoesting aangerigt; te Dinant zijn stukken hagel van een half Ned. pond gevondenniet alleen vogelszoo als patrijzen en duivenmaar zelfs een hond is daardoor gedood. Te Parijs is de bliksem op acht onderscheidene plaatsen ingeslagen. Ook ten plattenlande is in Frankrijkveel schade door die onweders veroorzaakt. 23mt£wIau&0cSïe $i|biii0ciï. ©KitscMancI. In de berigten van 26 augustus uit Weenen wordt gemeld, dat in den ochtend van dien dag de begravenis had plaats gehad der bij de laatste oproerige bewe gingen in die stad gevallene arbeiders. De regering had vele maatregelen van voorzorg genomen ten einde alle pogingen tot verstoring der orde krachtdadig tegen te gaan. Alles is echter rustig afgeloopen. Als zeker wordt gemeld dat op nieuw 30,000 man troepen', meerendeels uit Gallicie, naar Italië zullen gezonden worden. Men verwachtte dagelijks hunne aankomst te Weenen. De 10 op de Italianen ver overde vaandels zullen openlijk worden ten toon gesteld. Men verzekert dat het grootste gedeelte der burgerwacht verklaard heeftdat het de wapenen niet meer tegen de ar beiders zou opnemen. Dien ten gevolge waren drie regi menten infanterie naar Weenen ontboden. Berlijn 31 augustus. De wapenstilstand met Denemarken is door den koning van Pruissen reeds onderteekend. Er is hier een afgevaardigde van het Nederlandsche comité van Spaansche fondsenhouders aangekomenom met het comité alhier te beraadslagen over de voorstellen der Spaansche regering, tot regeling van de achterstallige coupons en de aanstaande betaling der renten. Men meldt van 's Gravenpolder den 26 augustus Heden was het voor velen van 's Gravenpolders inge zetenen een ware vreugde dag. Het handboog-gildewelks bestaan reeds eeuwen dagteekentdoch sedert reeks van ja ren niet meer werkzaam was is door eenige ingezetenen met medehulp der nog aanwezig schuttersin herleving gebragt. Deze dag bepaald zijnde tot het houden van eeuen eersten wedstrijdin het schieten naar den Doelverzamelden zich al de schutters in het gemeentehuis en begaven zich, in plegtigen optogtmet het gilde vaandel aan het hoofd naar de buitenplaats van den nieuw benoemden hoofdman die onder het houden eener gepaste toespraak en door het omhangen van het onderscheidingsteeken in zijne betrekking werd gehuldigd waarna hij vervolgens op gelijke wijze de overige leden des bestuurs in hunne betrekkingen bevestigde. Vervolgens begaven zij zich naar de plaats der opgerigte Doelen, en had aldaar, ondanks het ongunstige weder, de bovengenoemde wedstrijd plaats, waarna de dag verder in ItaMc. Volgens een brief van Alessandria zou koning Karei Albert het voornemen koesteren, om de vijandelijkhe den terstond na den afloop van den wapenstilstand te hervat ten zelf met gevaar van zijne erfstaten te verliezenhij denkt een leger van 100,000 man bijeen te kunnen trekken én hoopt óp den bijstand van Toscane en van den Kerke- 1 ijken Staat. De Siciliaansche afgevaardigden bevinden zich te Alessan dria waar zij door den koning zijn geroepen 0111naar men verzekert, met hem te beraadslagen over de laatste be palingen alvorens den hertog van Genua de kroon op het hoofd te plaatsen. Tc Livorno hebben onlusten plaats gehadwaartoe het volgende de aanleiding gafZekere pater Gavazzidie on langs uit Florence verbannen was, omdat hij oproerige rede voeringen hield kwam op zijne terugreis naar zijne vader stad Bolognate Livorno. De regering wilde hem niet toestaan aan wal te komen maar het volk daarvan kennis krijgende, begaf zich aan boord, voerde hem medeenbragc hem in zegepraal in de stad. Herhaaldelijk nam hij het woord en zette het volk aan tot den onafhankelijkheids.oorlog. Hij vertrok onder het gejuich der menigte. Daarop ont stond eene groote beweging. Het volk luidde de alarmklok ken, maakte zich meester van den gouverneurgreep naar de wapenen en wilde naar Florence marcheren. De oproer- s lingen verbrijzelden verder den telegraaph en rigtten 110 g meerdere schade aan; alle winkels werden gesloten. {De af loop is nog niet bekend.j Den 26 augustus hebben te Turin eenige bewegingen plaats gehadter zake van een adres aan de Regering, waarin het instellen van een dictatorschap verlangd werd, en tegen welks onderteekening door de burgerwacht de op perbevelhebber derzelve zich verzette. Het officiële dagbiad van Piemont van 26 augustus bevat de wet tot verdrijving der Jezuiten en tot opheffing van de corporatie der zusters van het Heilige-Hart in geheel Piemont, met uitzondering van Savoije. Bij die wet worden de goe deren der orde van de Jezuiten voor staatseigendom ver klaard. Ifranliïijk. Parijs 1 september. De oorlogzuchtige geruchten houden stand. Men verzekert zelfs, dat de mi nister Bastide eene zeer krachtige nota heeft gezonden aan het Oostcnrijksche gouvernement en hetzelve heeft vermaand om zich binnen 24 uren te verklaren, of het al dan niet aanneemt het aanbod eener bemiddelende tusschenkomst. In geval van een weigerendja zelfs van een uitwijkend ant woord, zou naar men verzekerde, het Fransche leger op rukken en men van Oostenrijk veel meer bezwarende voor waarden vorderen, dan thans het geval is. Onder anderen zou alsdan Venetie niet meer in het bezit van dat rijk worden gelaten. Onder de loopende geruchten behoortdat de ge neraal Lamoric/ère met het opperbevel over het leger der Alpen zal worden belast, ingeval dat korps over de Ooste lijke grenzen mogt trexxen. De taal, welke door de schrij vers van het half-cfficwU o:u:<:.!sd le National wordt gevoerd is meer dreigend dan voorheen. Men zegt, dat de generaal Cavaignac, op aandringen van de heeren Lamoricière Chan- <y

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1