MIDDELHURGSCHE C O I R IIV T. N°. 106. Zaturdag 1848. 2 Se|)teii!l>erfe';; j f* föcMtttrtm en !3lbmiut0tvatict!. 35nutcniUnh0cftc &ijbintjeu. ISuttculAnbdche tfTijfriugeu. «■MHBKaaMau De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie •ZEELAND brengt ter kennis van de Ingezetenen in het iste District der Provincie dat de in de nabijheid van Breezand, door het te Veere garnizoen houdende detachement Infanterie, plaats gehad hebbende oefeningen in het schieten naar den Schijf, thans zijn geëindigd. Middelburg, den 31 Augustus 1848. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCli. MJludT SCH^I'JPIJ TOT BEVORDERING VAN LANDBOUW EN VEETEELT IN DE PROVINCIE ZEELAND. VEREENIGDE VERGADERING der twee Afdeelings- Besturen in Walcheren van voornoemde Maatschappij <j>p Maandag den 4 September aanstaande in het Lokaal op de Groenmarktdes voonniddags ten tien ure. Het te behan delen onderwerp zal zoo wel den aard als de werking der Meststoffen op den Plantengroei betreffen. Middelburg, 31 Augustus 1848. NERERL. 71/1 REE-MM ATS C HA PR IJ. De DIRECTIE maakt bekend, dat de Najaars INDIGO- en COCHENILLE-VEILINGEN der Maatschappij van 1848, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen, en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te Rotterdam op Donderdag den 21 September 1848 1^52 IlaWe en Kwart} Kisten JAVA INDIGO, Hgg.aldaar. 13c) Kisten JAVA COCHENILLE, liggende aldaar. Met voorbehoud deze-kwantiteit te vermeerderen met ongeveer 227 Heele Kisten JAVA INDIGOwanneer het Schip waarmede deze aanvoer verwacht wordttijdig genoeg mogt binnenkomen. Te Amsterdam, op Maandag den 25 September 1848, 2 07 liep Ie 1643 Halve en Kwart] Kisten ^AVA INDIGO, ligg. aldaar. 151 Kisten JAVA COCHENILLE, liggende aldaar. Onder deze hoeveelheden is begrepen het nog onverkochte van het opgeboudene in de Veilingen van 22 en 25 Mei 11. De Directie geeft bij deze aankondiging de verzekering, dat zij vóór hare gewone Voorjaars-Veilingen van 1849 geen andere Indigo en Cochenille, dan de bovengemelde partijen, aan de markt zal brengen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 16 Augustus 1848. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretaris. STRAJSRFONRERTJ. De Eigenaar eener ledige POONSCHUIT, met Mast, aan weerszijden gemerkt No. 349 groot naar gissing 25 h 30 ton voor Rammekens drijvende gevonden en te Arnemui- den binnengebragt; wordt opgeroepen om zich ter reclame ten spoedigste te vervoegen bij den Opper-Strandvonder Be- westen-Scheldete Middelburg. MIKöËLiBirifcCr den 1 September. Wij vernemen dat dezer dagen is afgewezen het verzoek om gratievan Anna Wïlhelmina van Bierenuitgeefster der Vlissingsche courantveroordeeld bij vonnis der arron- dissements-regtbank alhier, van den 15 junij 1848, terzake van hoon en laster wegens het in de Vlissingsche courant van den 3 januarij dezes jaars opnemen van het artikel de .aftreding des ministers van Halluit het weekblad de Burger. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn be vracht 13 schepen, als voor Amsterdam 7, voor Rotterdam 5 en voor Middelburg één, zijnde: de Stad Zierikzee kapitein D. Ochtman. Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van ■den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 34 kinderen 18 van het mannelijke en 16 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd 6 paren. Overleden: 39 personen; 19 van het mannelijke en 20 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 5. Nederlandsche Staats-courant behelst een artikelwaar in wederlegd wordt het gevoelen, dat in de 12 wetten tot herziening der grondwet, onlangs door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen, een verzuim zou hebben -plaats gehad daarin bestaande dat de tijd, binnen welke die •wetten aan de Staten der provinciën moeten worden toege zonden ten einde deze aan de gewone leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal een gelijk getal buitengewone leden toevoegenin diezelfde wetten niet is ingevuld. Staten-Generaal. Extract uit de notulen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal26 Augustus 1848. De Kamer kennis genomen liebbende yan een door de Staats courant openbaar gemaakt rapport, door den tijdelijken minister yan justitie onder dagteekening yan den 31 julij 11. aan den Koning gerigt heeit daaruit met de uiterste bevreemding ontwaard dat de uitslag harer overwegingen omtrent de wets-ontwerpen tot afschaffing van eenige lijfstraffen en tot het niet-vervullen van vacatures in de provinciale boven, aan genoemden minister aanleiding beeft gegeven, om den Koning en de Natie in een verkeerden waan te brengen, ten aanzien van de denkwijze en bet gedrag van de Kamer door bet te doen voorkomen even alsof zij de eerste stappen tot bezuini ging zou hebben belemmerd en zich zoude hebben gesloten aan ben die hun stelsel van behoud thans in een stelsel van tegenstand tegen alles wat hervorming gelijkt hebben doen overgaan. Die on gegronde aantijging moest als van zelve strekken tot opwekking van de minachting der natie jegens een gedeelte van de vertegenwoor- diging en om dat gedeelte aan een zedelijken dwang te onderwer pen onbestaanbaar met zijne instelling en waar zich de Kamer ver re hoven verheVen acht. De beraadslagingen over evengenoemde wets-ontwerpen hadden den minister hehooren le overtuigen dat alleen bedenkingen uit de bepalingen van de voorstellen ontleend, deze Kamer tot verwer ping hebben doen besluiten en dat de Kamer te zeer doordrongen is van pligtbesefom niet volgaarne mede tewerken tot verbetering van het staatsbestuur en van de bestaande grondwet j doch dat zij zich ook door niets laat overhalen om goed te keuren hetgeen haar voorkomt met de regten van de kroon of met het welbegrepen be lang der natie in strijd te zijn. Hoewel de Kamer uit den aard harer instelling en bij de wijze ha rer werkzaamheden niet gewoon is hare beweeggronden in het alge meen door den druk te doen kennen zoo h^eft zij nietttemin beslo- teu om het bovenstaande te doen drukken en ronddeelen aan alle die in deze Kamerzitting hebben, gelijk mede aan de leden der Tweede Kamer. Tevens is besloten, om later eveneens te doen drukken en rond deelen de processen-verbaal van de beraadslagingen der afdeelingen over de wets-ontwerpen tot herziening der grondwet. De Eerste Kamer heeft, in hare zitting van 11. dings- dag, aangenomen de ontwerpen van wet: i. tot den ver deren verkoop van domeinen2. tot verhooging van het hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1848 departement van oorlog") en 3. betrekkelijk de versterkingen voor ma rine en oorlog. De gemelde Kamer is woensdag wederom in hare afdee lingen vergaderd geweest over de twaalf wets-ontwerpen strekkende tot herziening der grondwet; de leden zijn ten drie ure uiteen gegaan. noods den strijd tegen Oostenrijk te hervatten. De gevlugte Milanezen worden te Vercelii vereenigd, om aldaar eene geregelde organisatie te erlangen. De generaal von IVelden heefrten einde elk misverstand te verhoedendoen aankondigen dat de bezetting van het kasteel van Farrara gedurende den 19 en den 20 augustus door andere troepen zal worden afgelost. Zoo gezegd werd, zoude hij zelf, met eene leger-afdeeling van "25000 man tusschen Modena en Bologna gaan kamperen. Men melddedat de Oostenrijkers troepen in Varese en in Como vereenigdenom de benden vau Garribaldi in het oog te houden. Den 23 liep in Genua liet geruchtdat in Rome weder een volksoploop had piaats gehadwelke drie kardinalen het leven had gekost. Dagteekening en verdere bijzonder heden werden echter niet opgegeven weshalve dit gerucht bevestiging vereischt. De Toscaansche troepen welkebij de jongste gevechten zooveel hebben geleden trekken bij Pontremoli bijeen ten einde zich zooveel mogelijk te herstellen. Het gerucht wil, dat de Sardinische prinshertog van Genuazwarigheid maakt, om de Siciliaaiische kroon te aan vaarden. Men meent te weten dat Rusland zich krachtig tegen de tusschenkomst der Franschen in Italië heeft verklaard, en te kennen heeft gegeven indien dit plaats mogt hebben Oostenrijk gewapend te zullen bijstaan. Er zijn geruchten in omloop volgens welke binnen kort ten aanzien van liet beheer onzer koloniën belangrijke be noemingen zouden worden gedaan. Zoo spreekt men van de aanstaande benoeming van den heer Rochussenthans gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indieof van den heer G. L. Baud Jr.voormalig directeur over de cultures in Nederlandsch Oost-Indie, tot minister van koloniën,- van de benoeming van den schout-bij-nacht van den Bosch tot minis ter van marine; van de benoeming van den heer Rijk tot gouverneur-generaal van Nederlandsc'n-Indieen van de te- rugkeering van den heer gouverneur.generaal Rochussen naar het moederland. Al deze geruchten verdienen echter allezins nadere bevestiging, en zijn tot nu toe bloot .als geruchten te beschouwen. Het eenige wat daaruit kan worden opgemaakt is, dat er, ten aanzien van onze koloniën, wel eenig be langrijk besluit op banden schijnt. Men verneemt dat de processale' stukkenin zake van het gebeurde op den 3 junij 11. in het huiszittenhuis te Leyden door den procureur-generaal bij het provinciaal hof in Zuid- Holland bereids ter examinatie aan den raadkamer van dat hof zijn toegezonden. In den morgen van II. dingsdag is onder Jutphaas eene loods, tot paarden-oliemolen dienende, tot op den grond af gebrand en in den nacht van 11. donderdag te Schiedam de mouterij van den heer Ris. Te Amsterdam vereenigden zich 11. maandag de afge vaardigden van onderscheidene geneeskundige kringen, ten einde de grondslagen te leggen voor een Nederlandsche maat schappij voor geneeskunde. Tusschen deze maatschappij en het vrije congres van geneeskunst-oefenaarsbestaat geen on middellijk verband even min als het eene het andere over tollig of nutteloos maakt. Engeland. Londen 28 augustus. De minister Rus- sell is voornemens, na den afloop der gewigtigste bezi°-heden in het lagerhuis, Ierland te bezoeken, en 10 of 12"dagen bij den onder-koning lord Clarendon door te brengen. Al heeft deze reis ook geen bijzonder politiek doel, zij kan toch zeer geschikt zijn om den eersten minister meer van nabij met den staat van dat land benend te maken waai* hij reeds geen vreemdeling isdewijl hij er vroeger eenigen tijd doorbragt. Van Dublin zal hij zich naar Schotland begeven. Van het door brand vernielde schip Ocean Monarch zijn 225 personen gered; 173 zijn er vermist, dus waar schijnlijk omgekomen. ïtaïle. Men gaat voort, met zich in Piemont te wapenen, en rekent, dat eerlang 100,000 mail troepen en nationale garden georganiseerd zullen kunnen zijn om des Frankrijk. Parijs 28 augustus. Het gerucht is hier in omloop dat de bemiddeling van Frankrijk in de Italiaattsche zaken te Weenen niet is aangenomen, en dat Oostenrijk Lombardije niet wil laten varen. Koning Karei Albcrt heeft zich tot den maarschalk Bugeaud gewend met verzoek of hij het bevel over de Piemontesche troepen op zich wil nemen de generaal Cavaignac moet daaraan zijne goedkeuring hebben gehecht. Naar men verzekert, heeft de politie, die meer en meer georganiseerd begint te worden de sporen van een nieuw complot ontdekt. De zamenzweerders vermoedelijk communisten zouden voornemens zijn geweest, om het midden gedeelte der stad aan te tasten en de woningen der gegoede ingezetenen aldaar aan roof en plundering over te geven. Men heeft een aantal geheime kenteekenen in beslag genomen. Voorts meent men op de openbare straat aanwijzingen te hebben ontdekt van plaatsen waar banicades moesten worden opgeworpen. Ten gevolge dezer ontdekkingen, heeft men weder krachtige militaire maatregelen genomen en zijn tenten bijeengebragt om des gevorderdin de elysesche velden en elders troe pen te legeren. Het nieuw ontwerp van constitutie is in de nationale vergadering van den 29 voorgelezen; het is verdeeld in 12 hoofdstukken en 120 artikelen. De voorlezing werd gedaan door den heer JVoirhalje daar de president Marrast door hoofdpijn verhinderd werd de vergadering bij te wonen. Het bewind heeft bepaald dat de heeren L. Blanc en Caussidihrebij contumacie zullen gevonnisd worden en dat de formaliteiten die daartoe noodig zijndadelijk zullen worden in het werk gesteld. Men verzekert dat het bewind aan een' doorluchtigen maarschalk zou geweigerd hebben het bevel over het Sardi nische leger aan te nemen. Het hoofd van het uitvoerend bewind zou de staatsreden hebben bijgebragt die deze wei gering wettigen. Er is weder een nieuwe troep met gevangenen uit alle de forten van Parijs bijeenverzameld naar Havre ver trokken het getal beliep 422 verscheidene commissarissen van policie met hunne agenten en eene talrijke militaire magt bewaakten deze vervoering. Prins L. Bonaparte heeft zich weder als candidaat voor de nationale vergadering aangegeven na dat hij twee maal zijne demissie heeft ingediend. Hij zegt dit nu te doen om dat het gezag nu meer gevestigt is 'en zijn naam daar aan 1111 minder schadelijk zijn kan. DeabtAoi/*, directeur der werkinrigting voor behoef tige vrouwen inde voorstad St. Antoine is, om zijne mensch- lievende toewijding die hem de aigemeene achting verwerft, benoemd tot ridder van het legioen van eer. De beroemde Nederlandsche schilder Ary Sckeferdie voor zijn gedrag in junij tot kommandeur dier orde werd benoemdheeft daarvoor bedankt. Te Bordeaux heeft de policie den 25 eene belangrijke vangst gedaan, te weten van een befaamden falsaris, die zich sedert eenige dagen aldaar had opgehouden en den vorigen dag een koffijhuis had gekocht. Men meldt de volgende bijzonderheden omtrent dezen persoon. Tijdens zijne arres tatie deed hij zich de Rossel noemen, maar zijn eigenlijke naam is van Opstal, en hij is ongeveer 50 jaar oud was vroeger militair en van Amsterdam afkomstig. In het begin van 1847 verliet hij de Nederlanden waarheen weet men nietmaar in februarij was hij te Parijswaar hij onder den naam van Ilutsckier een pas nam welken naam hij in Hulsberger veranderde. Te Genua wist hij den Nederland- schen consul voor eene som van 1265 guldens op te 1 ïgteu en begaf zich naar Bologna waar hij een pas nam op den naam van de Vassy. Onder deze nieuwe vermomming be geeft zich van Opstal-Hut schier-Hulsberger-de-Vassy naar

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1