MIDDELMBGSCHE C O U 1 i Nf T. M°. 104. Dingsdag 20 Augustus. i ?'i' fóitittculanbdtfiic ®ijbtw0ctï. ü&ui£cttianb@di£ ÖTijbiiigcw. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden dat door Zijne Exc. den Opperhoutvestermet overleg van Hun Edel Groot Achtbaren de Gedeputeerde Staten, js bepaald, dat in deze Provincie, voor dit jaar, de Groots Jagt zal geopend zijn op Vrijdag den i Septem ber aanstaande mitsgaders datmet betrekking tot de lange Jagt op het publieke Jagtveld in het iste 3de 4de en 5de District, is vastgesteld a. Dat dezelve slechts tweemaal 's weeks als: in het iste District des Woensdags en Zaturdagsinliet 3de District des Maandags en Vrijdagsen in 4de en 5de District des Dingsdags en Vrijdags zal mogen uitge oefend worden. b. Dat niet meer dan vier Hazen telken reize zullen mo gen gevangen worden. ■c. Dat geene vereenigde Jagt met lange Honden zal mo gen gehouden worden en dat degenen welke die Jagt uitoefenen steeds 1000 Ellen of ongeveer ééne Ne- derlandscbe mijl van elkander verwijderd zullen moe ten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op gronden waarop nog Graangewassen of Peulvruchten te velde staan cn de oogst nog niet zal zijn afgeloopen wordende de ei genaren van privatieve Jagten grenzende aan de Zee of Rivieren aandachtig gemaaktdat dezelve mede aan de zijde van die wateren behooren afgepaald te woorden en wijders de belanghebbenden onderrigtdat degenen, die wild zullen wenschen te vervoeren naar Provinciën alwaar de Jagt 'nog niet is geopend, zich, tót het bekomen van Con sent-biljetten tot dat einde bij de Houtvesters zullen kun nen vervoegen. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad geplaatst en in den gebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Besturen ter affixie toegezonden worden. Middelburg den 26 Augustus 1848. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. UITGIFTE VAN FATENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad, dat de Patenten over het dienstjaar 184! inge vuld gereed liggen en- dat tot de afgifte van dezelve ten Stadhnize zal worden gevaceerd des Woensdags en Zaturdags van iedere week, des morgens van 10 tot 12 ure, en zulks gedurende het tijdvak van den 30 dezer maand tot en met den 30 Ocfober eerstkomende. En worden de belanghebbenden mitsdien aangemaand om binnen den bovenbepaalden tijd de voorschreven Patenten in Persoon te komen afhalenbij gebreke waarvan dezelve van wege het Stedelijk Bestuurvolgens Art. 2 van het Konink lijk Besluit van den 17 October 1820 Staatsblad no. 22), door den Deurwaarder der Directe Belastingen tegen vol doening van tien cent aan hen zullen worden uitgereikt terwijl zij zich bovendien blootstellen in eene boete te ver vallen van 'vijftien guldenindien zij, des aangevraagd, hun Patent of een afschrift van hetzelve niet kunnen vertoonen. Gedaan ten Raadhuizé der Stad Middelburg, den 25 Augus tus 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Edel Achtbare, A. M. BECIUS. OPENBARE AANBESTEDING. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente CLINGE District Hulst, Provincie Zeeland zullen, onder nadere goedkeuring van Hun-Edel Groot-Achtbarende Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, op Zaturdag den 9 September 1848, des voormiddags ten tien ure, in het Ge meentehuis aldaar bij inschrijving en opbod publiek trachten aan te besteden Het bouwen van een gelieel nieuw SCIIOOL-LOKAAL met ONDERWIJZERS-WONING, alles volgens bestek en voorwaardenwelke acht dagen te voren in het Gemeentehuis voornoemd voor een ieder te lezen liggen. Zullende de locale aanwijzing geschieden ten dage van de besteding, des voormiddags ten 9 ure. Inmiddels informatien te bekomen ten Huize van den Heer Burgemeester aldaar, alsmede ten Kantore van den Secretaris dezer Gemeente wonende te St. Jan-Steen. Burgemeester en Assessoren voornoemd J. H. VERCAUTEREN, Burg. Ter ordonnantie van dezelve E. APERSSecretaris. N EDE HLIIAND EI-MA A TS €11 AP PIJ. De DIRECTIE maakt bekend, dar door haar zullen wor den geveild Te ROTTERDAM, op Maandag den 18 September 1848, 33,291 Kranj. en Kann. Java SUIKER liggende aldaar. .3 5518 te Amsterdam. 8,283 Dordrecht. 1,832 Middelburg. De Notitien met de Veil-Conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 15 Augustus 1848. VAN DER OUDER MEULEN, President. GOUDSWAARD, Direct, fungi Secretaris. MÏ©®EIiBirï&«& den 28 Augustus. Bij Zr. Ms. besluit, van den 23 dezer, zijn benoemd tot plaatsvervangende kanton-regters in het kanton Goesde heer mr. J. G. de Wit Hamer Jr. in het kanton Cortgene, de heer J. II. L. Vaderin het kanton Axel, de heer H. J. van Eekin het kanton Hulst, de heer P. Beniner Hardenbergin het kanton Zierikzee, de heer J. M. Bou- viu, en in het kanton Brouwershaven, de heer,7. M. Geluk. Tot visiteur der quarantaine te Vlissingen is benoemd de heer B. van Liergeneesheer aldaar in plaats van den overledenen chirurgijn-majoor van Beuzekom. Bij koninklijk besluit zijn pensioenen verleend onder anderen aan J. P. Schumanweduwe van H. Meijerin leven visiteur der in- en uitgaande regten en accijnsen te Vlissingen, en haar eigen minderjarig kind M. M. Meijer, f 138, en aan A. Meijer, minderjarig kind van wijlen H. Meijer, uit eerder huwelijk verwekt met C. de Koker, onder voogdij van C. Meijer f 69. Z. M, heeft, op daartoe gedaan verzoek als lid der Staats-commissie tot onderzoek der rekening van koloniale remises enz. 1847, ontslagen, de baron A. W.van Brienen van de Groote Lindten in deszelfs plaats benoemd de heer M. Piepers, lid der Eerste Kamer. De vijf nieuw benoemde leden van de Eerste-Kamer der Staten-Generaal hebben II. vrijdag ochtend in handen des konings de gevorderde grondwettige eeden afgelegd zoodat die heeren heden in de vergadering der Eerste-Kamer zitting zullen nemen. Z. M. de Koningis 11. zaturdag uit de residentie vertrok ken ten einde bij H. M. de Koningin een bezoek af te leg gen. Z. M. werd reeds maandag terug verwacht. Met genoegen verneemt men dat de toestand der ge zondheid van Z. K. H. Prins Frederik sedert 11. donderdag veel verbeterd is. Men verzekert dat de gouverneurs der provinciën door Z.M. zijn gemagtigd om de Staten der provinciën tegen den 9 september aanstaande bijeen te roepen. Wij kunnen met zekerheid vermelden dat op last van Z. M. den Koning, de vereischte bevelen zijn gegeven, om de miliciens van 1845, tusschen den 1 en 6 september aan staande, met onbepaald verlof naar hunne haardsteden terug te doen keeren. Bij de nieuwe voordragt tot verhooging van de be grooting voor het departement van oorlogwordt eene som van f 1,458,782 (dat is 370,238 minder dan in het dezer dagen door de Tweede-Kamer verworpene ontwerp) aange vraagd. Morgen op den middag zal alhier van de werf der commercie-compagnie te water worden gelatenhet schoe nerschip Mathilda Louisa. Het onweder van II. donderdag heeftop onderscheidene plaatsen, zoo door den bliksem, als door hagelslag, meer of mindere ongelukken en schade veroorzaakt. Men schrijft uit Haarlem van den 24 dezer Een paar dagen geleden is alhier, ten huize van zekere S. M. Proier, door onzen ijverigen commissaris van politie den heer A. van Brederode in verzekerde bewaring geno men een persoon reeds lang verdacht van overdrevene po litieke bedoelingen waaraan hij nu, naar het schijnt, uit voering zocht te geven. Hij is genaamd Maehiel Salomon Catsen heeft zijne woonplaats te Amsterdam. Hij wilde namelijk zich eenen aanhang verwerven om de republiek te doen uitroepende geweermakers te plunderen, barricades op te werpen, enz., en dat alles (naar zijn zeggen), voor het heil en belang van Nederland. Sedert gertiimen tijd wer den hier ter stede oproerige geschriften van de straat opge raaptmen houdt het er voor, dat de oorsprong dier fraai- jigheden nu tevens aan den dag zal komen. Reeds houdt de justitie zich ijverig met de zaak bezig." TweecJe Manier iler Staten-Generaal. Zitting van den 24 augustus. De vergadering wordt geopend met de beraadslagingen over hoofdstuk XI. Veranderingen en bijvoegsels De minister van justitie beantwoordt de bedenkingen van sommige leden, waarna dit hoofdstuk, met 54 stemmen tegen één (die van den heer de Monchf)wordt aangenomen. Wordt in beraadslaging gebragt hoofdstuk XII. Additio nele artikelen Dit ontwerp heeft mede aanleiding gegeven tot langdurige beraadslagingen, welke hoofdzakelijk liepen: j. over de af schaffing van heerlijke regten, betreffende voordragt of aan stelling van personen tot»openbare betrekkingen en over de opheffing der overige en de regeling der schadeloosstelling bij de wet (art. 4 van het ontwerp); 2. over de hoofdbe- palingen van het voorloopig kiesreglement. Na de verdediging van de voordragt door Z. Exc. den tijdelijken minister van binnenlandsche zakenis het Xllde en dus het laatste hoofdstuk der gewijzigde grondwet aangeno men met 40 tegen 16 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren: van Leeuwen, Mejan AnemaetKien, Scheer s van HarencarspelIlaersolteGe vers, Faber, Nap, SchnoneveldHofmaan Alewijn, Hooft, van Beek VollenhovenBorski en de Monchy. En daarmede is het gewigtige werk der grondwetsherzie- ning bij de Tweede Kamer afgedaanen heeft c\ _Romring bij de meeste hoofdstukken eene overgroote meerdeÏMif ver kregen. Na de stemming zijn nog ingekomen twee ontwerpen 1. tot tijdelijke voorziening en verevening van uitgaven we gens verstrekkingen door de departementen van oorlog en marine; 2. een nader ontwerp tot verhooging van hoofd stuk X. Oorlog Daarna is de vergadering gescheiden. Zitting van den 26 augustus. De daarvoor benoemde commissien van rapporteurs heb ben respectivelijk haar verslag uitgebragt1. over het wets ontwerp tot tijdelijke voorziening in de verevening van uit gaven uit gelden wegens verstrekkingen uit 's Rijks maga zijnen 2. over dat tot nieuwe verhooging van hoofdstuk X der Staatsbegrooting van 1848. Daar de onderwerpen dier wetten geacht konden worden aan de Kamer genoegzaam bekend te zijn is men dadelijk tot de beraadslaging over dezelve overgegaan. Het eerste ontwerp hetwelk eene be paling omtrent de bedoelde verevening bevatdie tot 1 januarij 1849 werken zal, is even ais het tweede, waarbij hoofdstuk X der begrooting van 1848 met 1,458,782 50L verhoogd wordtmet algemeene steramen aangenomen. In de bij dit ontwerp bchoorende memorie van toelich ting verklaart de Regering, dat zij, in deze oogenblikken voorloopig althansnog niet er van kan of mag afzienom des noods over buitengewone middelen van defensieook tot handhaving van rust en ordete kunnen beschikken. Zij acht die 111 den gegeven toestand nog onontbeerlijk. Daarna heeft de commissie voor de verzoekschriften bij monde van de heeren Smit en Opperdoes Alewijnop eenige adressen rapport uitgebragt en heeft de vergadering zich met de door de commissie genomen conclusien vereenigd. Engeland. Londen 24 augustus. Lord Palmerston heeft weder het behoud van Laboen als noodig tot beteu geling van den zeeroof, betoogd. In deze streken kon de handel in groote mate worden uitgebreid. De belangen van Europa en Azië zouden door de bedoelde vestiging worden bevorderd. De verlangde som op de begrooting deswege werd toegestaan. Volgens een Engelsch blad zouden de Chartisten in de vorige week het helsche plan hebben gehad, om de poli- tie-agenten die zich in'den weg der clubs stelden, te ver moorden. De gaz-pijpen zouden vernietigd zijn geworden 0111 de hoofdstad in duisternis te dompelen, de rails der spoorwegen opgenomenen de stations gebouwenmaga zijnen en winkels in brand gestokenplundering was het doel van deze gruwelijke onderneming. ©«ItscMaBïd. In berigten van 21 augustus uit Weenen wordt gemeld dat in den loop van dien dag te dier stede weder ernstige volksoploopcn hebben plaats gehad zoo ge zegd werd ten gevolge van het verminderen van het loon der arbeiders. De burgerwacht heeft de menigte met de bajonnet uiteengedreven, zoodat des middags te half vijf ure, tot op weikeu tijd deze berigten gaande meeste straten weder gezuiverd waren met uitzondering van het plein voor het ministerie van binnenlandsche zaken, alwaar de orde nog niet was hersteld. Men vreesde voor herhaling dezer toonee- len in den avond. In de Wiener Zeitung van 22 augustus leest men Het ministerie van oorlog heeft van den veldmaarschalk luitenant von Welden nst Rovigo onder dagteekening van den 15 dezer, het berigt ontvangen, dat die generaal zich op uitnoodiging der pauselijke commissarissenMarini Corsid't en Guarini naar Rovigo begeven heeft, endataldacr op voormelden dag de tusschen hem en de pauselijke over lieden bestaande geschillen ten eenenmale beslecht zijn ge lijk in het algemeen de gebeele bijeenkomst op de meest vriendschappelijke wijze heeft plaats gehad." Te Weenen is de politieke beweging door eene ker kelijke vervangenen groeit het getal der Duitsch-Katholieken daar van dag tot dag aan, zoodat het reeds op verscheidene duizenden begroot wordt. De houding welke de paus tegen Oostenrijk aanneemt, oefent, naar sommiger meening, groo- ten invloed op deze ongunstige stemming der gemoederen uit. Te Berlijn is de rust weder op eene verregaande wijze verstoord. Volgens het officieel berigtdoor den policie- president uitgegeven, had des avonds van den 21 dezer eene vergadering aan het gebouw der opera plaatsnaar aanlei ding der mishandelingen, aan welke, den vorigen dag de leden der democratische clubs te Charlottenburg waren bloot gesteld geweest. Onder de eischen van de trappen van ge noemd gebouw gedaan, behoorde ook, dat men de ministers dwingen moest hunne ambten neder te leggen. De menigte begaf zich daarop naar het hotel des ministers van binnen landsche zakenen sloeg geen geloof aan de verzekering dat hij zich niet te huis bevond, voor dat iemand die het hotel was binnengedrongen dit bevestigde. N11 trok men naar het hotel des ministers van justitie, 0111 de vrijlating der staats gevangenen te vorderen. Terwijl zich een gedeelte volks daar, een ander gedeelte voor het hotel van den president- minister bevond rukte eene afdeeling schutters aan om de orde te handhaven. Een gevecht ontstond het volk wierp

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1