MIDDËLBURGSCHË C 0 II 1 A iV m°. 103. Zaturdag 26 Augustus. T^;*" Bcghwisn en ^bminigtvaticn. BiuRcirlanb^dtc SEijbiugcti. 0-«SHk®^P I FEU PA Ij ut ijs STEDELIJKE EIGENDOMMEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat op Donderdag den 14 September aanstaande des middags ten twaalf urezal worden over gegaan en zulks voor den daarbij vermelden tijd A. tot de 'Openbare Verpachting van 1. aa. Het regt tot het ophalen van de Straatvuilnis en de Haard-Asch en bb. Het ledigen van den Beerput en het schoonmaken der Rioolputten voor den tijd van vijf jaren 2. Het Gras der Stads Wallen en van alle Binnensingels en Achtergrachten, in vier Perceelenmede voor den tijd van vijf jaren 3. De Gras-etting van den Dijk en van den Bodem der Oude Arne voor den tijd van veertien jaren 4. aa. Den Wind-Korenmolen op den Wal bij de Koe poort met den Watermolen in de Spuistraat bb. Den Wind-Korenmolen op den Wal bij de Seis- barrièremet den Watermolen op de Nieuwehaven voor den tijd van vijf jaren B. tot de Openbare Aanbesteding van de Verlichting dezer Stad, voor den tijd van vijfjaren. Terwijl de conditiën van Verpachting, tot een en ander betrekkelijk, van heden af op de Stedelijke Griffie ter lezing zijn liggende. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 25 Augus tus 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare, A. M. BECIUS. NEBERL. IIA NB EL-MAA T SCHAP PIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat de SPECERIJ-YEI- LIIVG der Maatschappij van 1848, welke zal gehouden wor den te ROTTERDAMop Dmgsdag den 3 October eerst komende, bestaan zal uit de volgende hoeveelheden 501 Vaten NOTENMUSCAAT No. 1 ligg. te Rotterdam 674 Dito DITOditoAmsterdam. 42 Dito DITO, No. 1 X, „Rotterdam. 33 Dito DITO, dito, „Amsterdam. DITO, No. 2, dito Rotterdam'. Amsterdam. DITO, DITONo. 3Rotterdam. DITO, dito, Amsterdam DITO, DITO FOELIE DITO DITO, DITO DITO, DITO No. 4, Rotterdam. dito, „Amsterdam. A Amsterdam B, dito C, dito D, DITO dito DITO, E, Rotterdam. Amsterdam. 1 Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. DITO Gruis en Stof, Rotterdam. DITO dito Amsterdam. 120 Dito 204 Dito 28 Dito 35 Dico 62 Dito 79 Dito 5 Dito 12 Dito 10 Dito 45 Dito 76 Dito 137 Dito 286 Dito 39 Dito 12 Dito 9 Dito 199 Dito Amboina NAGELEN, No. 2, „Rotterdam. 2 j6 Dito DI10 dito, „Amsterdam. 81 Dito DITO, No. 3, „Rotterdam. I30 Dito DITO, dito, „Amsterdam. 1098^ Fardeelen Java KANEEL, „Rotterdam. 1045^ Dito DITO, 1 9/2 Dito DITO Amsterdam. 81 Pakken DITO, J 1148 Balen PEPER, „Rotterdam. 2229 Dito DITO, „Amsterdam. De Verkoop zal geschieden bij Kavelingen, de Notenmus- caatFoelie en Nagelen elk van twee Vaten de Java Ka neel en Peper zoo als die bij de Notitien zullen worden aangewezen. Onder de voormelde aangeslagene hoeveelheden is begre pen het nog onverkochte gedeelte van het opgehoudene in de Veiling van 17 September 1846, en de Maatschappij geeft de verzekering dat zij vóór den eersten September 1849, geene andere soortgelijke Specerijen zal aan de markt brengen. De Monsters zullen op Vrijdag den 25 Augustus eerst komende verkrijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veil- conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 21 Augustus 1848. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD Direct, fung. Secretaris. IIIDDËLBÜRGl den 25 Augustus. Bij koninklijke besluiten zijn onder anderen gedaan de navolgende benoemingen: tot wethouder der stad Vlissingen de heer D. Uijttenhoovenlid van den stedelijken raad; tot secretaris der gemeente Haamstede (district Zierikzee) de heer FV. Vis, in plaats van den heer L. L. Bollevroeger eervol ontslagen; tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Dirksland c. a.de heer J. van der Hof, be noemd ontvanger te Kloetinge c. a.tot ontvanger te Kloetinge c. a, de heer P. A. de Backerthans ontvanger te Ovezande en in diens plaats de heer A. Galand As., thans ontvanger te Oldekerk. Op vrijdag den 1 september, des voormiddags ten n ure, zal in een der lokalen van de directie der marine te Vlissingen ter levering worden aanbesteed eene hoeveelheid van 100,000 Nederlandsche ponden grove maatkolen, met vrijdom van accijns voor uitvoer, onder gehoudenheid van de leverancie te doen regtstreelts aan boord van Zr. Ms. stoomschip Cerberus aldaar, binnen eene maand na de be steding, op de gewone voorwaarden van aanbesteding van dat artikel. Uit het 4de district dezer provincie wordt ons gemeld, dat het aldaar met de te velde staande oogst niet gunstig is veel tarwe is door de aanhoudende regens niet kunnen bin nen gehaald worden. In onderscheidene gemeenten zijn de aardappelen in korten tijd zeer achteruit gegaan, en het is nog erger in het aangrenzende Vlaanderen. Tot aanmoediging der aanwerving van Nederlanders, en tot beperking van die van vreemdelingenvoor de dienst in de Overzeesche Bezittingenheeft Z. M. bepaald, dat het handgeld aan ieder recruut, die zich voor niet minder dan zes jaren voor de dienst in de Indien zal verbinden 40 bedragen zal wanneer hij Nederlanderen 8 wanneer hij vreemdeling van geboorte is. Aan vreemdelingen zal ook geen voorschot meer verstrekt worden. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is sedert een paar dagen ongesteld en houdt zijne appartementen. Het Journal de la ITaye berigtdat ook de twee laat stelijk benoemde leden der Eerste Kamerde heeren A. J. Vos de IVael, en L. G. A. graaf Limburg Stirumafstand hebben gedaan van het inkomen van 3000aan die be trekking verbonden. De kerkeraad der Walsche gemeente te Amsterdem heeft uit het vroeger gemaakte viertal tot predikant beroepen de wel-eerw. heer F. Ckavannes. De wel-eerw. heer E. A. Zublipredikant bij de Walsche gemeente te'Nijmegen, heeft het op hem uitgebragt beroep als predikant bij die gemeente te Delft aangenomen. Het groote muziekfeest te Arnhem op 19 en 20 au gustus is in allen deele naar wensch afgeloopen. Ongeveer 400 zangersmeest allen uit Nederlandhebben aan de uitvoering der belangrijke muziekwerken deelgenomen. De feestviering werdeven als in het verleden jaaropge luisterd door de krachtige medewerking van het voortreffe lijke muziekcorps van het 17de reg. Pruissische infanterie. Een groot aantal personen uit alle oorden des vaderlands hebben het feest bijgewoond. Op het strand ruim een uur van Scheveniugen is dingsdag tegen den avond gestrand het Engeisch vaartuig Euphon komende van Sunderland bestemd naar Middelburg geladen met steenkolen en gevoerd door kapitein Josepk Hilstreeder de heer N. Smirk. De equipage groot vijf man heeft zich in de boot begeven ten einde het strand te bereiken. De boot door de bran ding omgeslagen zijnde is zulks slechts aan drie hunner mogen gelukken. De kapitein en de kok, Turner. Marge hall, zijn in de golven omgekomen. De drie andere personen werden meer dood dan levend door eenige visschers wier vaartuig in de nabijheid op het strand stond op het drooge gebragt. Eene menigte menschën had zich naar de plaats dei- ramp begeven; een ieder beijverde zich om de schipbreuke lingen bijstand te verleenenhet is vooral aan de hulp dóór den heer Maas aan een der ongelukkigen betoond, dat deze weder bij het leven kwam. De heer commissaris van politie Behrdie dadelijk naar de plaats was gesneld heeft voor den vervoer en de goede verpleging van de drie door koude verkleumde menschen de vereiscbte zorg gedragen. De red dingsboot der Noord- en Zuid Hollandsche redding-maat schappijonder directie van den heer P. Varkevisserwas, zoodra men voor het stranden van het schip vreesde naar het strand gebragtdoch voor dat deze op de plaats kon aankomen hadden de schipbreukelingen zich reeds van boord begeven. Het vaartuig had sedert twee dagen een lek be komen het is zoo ver van het strand verwijderd, dat het nog niet te naderen is geweest. Men vreest dat het geheel zal verloren zijn. Het Deensche fregat Gefion is den 21 dezer ter reede van den Helder aangekomen. Sommige dagbladen willen weten dat de aartshertog rijks-bestuurder van Duitschland eene reis naar Belgie en Nederland doen zal. Tweede Kamer der Sitaten-Generaal. Zitting van den 22 augustus. De commissie, vroeger beiast met liet onderzoek der reke ning van het bijzonder fonds voor het muntwezen over 1842 en 1844, heeft daarover bij monde van den heer Cost Jordens verslag uitgebragt. Daarna heeft achtervolgens de beraadsla ging plaats gehad: 1 over het wets-ontwerp tot nieuwe ver hooging van hoofdstuk X der Staatsbegrooting van 1848, en 2 over dat betrekkelijk den verderen verkoop van domeinen. Het eerste dier ontwerpen is met 32 tegen 21 stemmen af gestemd, liet andere met 50 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Storm van 's Gravesande van Sasse van TsseltRomrne Cost Jordens Anemaet Duy- maer van TwistHofman Oorver HooftSchooneveldMut- saersvan HarencarspelBots, de Jong van Beek en Donk' Wickersvan Panhu js, van RjckevorselGevers van En degeest Nap Verwcy Me jande Monchy Opperdoes Ale- wijn, Gouverneur, Smit, Uijtwerf Sterlingvan lieloma, Egtervan Goltsteinvan Beeck Vollenhoven de Man van HaersolteLuijben en de voorzitter. Tegen het tweede wets-ontwerp hebben gestemd de heeren I Mutsaersvan Heioma en van Sasse van Tsselt. Door de commissie voor de verzoekschriften is vervolgens omtrent eenige adresseu rapport uitgebragt. Zitting van den 23 augustus. Is ingekomen een adres van ArdeschThieme c. s.te Batavia die hunne bezwaren in het midden brengen tegen het regeringsstelsel in Nêerlaiidsch Indie. Verzending naar de commissie voor de verzoekschriften. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over de ontwerpen van wet tot herziening der grondwet, en wel be paaldelijk over hoofdstuk VI, van de godsdienst. I11 het geheel hebben er tot heden middag het woord ge voerd 22 leden, waarvan 14 voor 6 tegen en 2 waren die nadere inlichtingen van de regering zullen afwachten. Omstreeks half vijf ure waren er geene leden meer inge schreven het voorstel werd nu gedaan dat de beraadsla gingen zouden worden voortgezet en dat de minister voor de Hervormde eeredienstdie het woord had gevraagd, zijne rede aanvangen zou. Dit voorstel werd van de eene zijde ondersteundvan de andere bestreden en eindelijk in stem ming' gebragt en verworpen met 30 tegen 26 stemmenzoo dat de vergadering nu uiteen ging en zal worden hervat heden (woensdag avond) ten half acht ure. In de avondzitting heeft zijne exc. de minister van de Hervormde eeredienst het ontwerp verdedigd. Ten slotte wordt ontwerp VI (Godsdienstaangenomen met 42 tegen 14 stemmen. Ook ontwerp VII Financienwordt met algemeene stevn- -men aangenomen. De dijcussien over ontwerp VIII (^Defensiewordt aan gevangen. ©ost-Sndüsctoe Jherigten. Ook ten opzigtë van de Nederlandsche expeditie naar Solo bevat de Javasche courantvan den 28 juuij, een uit voerig verslag. Het doel der expeditie was bij den sultan der Soio-eiian- den vertoogeu te gaan inbrengen tegen de aanhoudende roo- verijendoor zijne onderdanen in die gewesten gepleegd en de uitlevering te vorderen van de geroofde Nederiandschè onderdanen, onder welke zich een broeder van den sultan van Batjan in de Moluksche eilanden bevond. Het overbiéngen van den schriftelijken eisch was opgedra gen aan den kapitein-luitenant-ter-zee van Braam Iloucigeest die zich te dien einde met de brik de koerier en de schoe nerbrik bank 1beuevens de brik de haai naar Solo be gaf en den 18 april voor die stad ten anker kwam. De heer van der Duugen Gronovius begaf zich aan wal om kennis te geven, dat hij eenen brief van den gouverneur- generaal had te overhandigen en te verlangen dat die met de vereischte plegtigbeid zou worden afgehaald. Dit gebeurde den volgenden dag, de heer Gronovius werd in eene vergadering van ten prachtigst uitgedoschte hoofden maar minder vriendelijk dan daags te voren ontvangenver schillende datos verlangden, dat hij de lezing van den brief zou blijven bijwonen en het duurde lang eer de sultan hem verguilneu wilde naar boord terug te keeren. Den 20 kwam er een antwoord dat-men tot dus verre te vergeefs nazoek naar den broeder van den sultan van Batjan had gedaan en een langer uitstel dap den daartoe gestelden termijn van drie dagen behoefde. Dit langer uitstel werd geweigerd. Tegen zons-ondergang kwamen twee Arabieren eenen brief van den sultan brengen. Die brief hield in, dat de roove- rijen van het volk van Bajang-Nginani werden erkend, dat de sultan daarom ook de Spanjaarden het beoorlogen en ver overen van die plaats had toegestaan dat die bevolking hier later van den sultan vergiffenis voor hunne gepleegde mis drijven hadden afgesmeekt en nadac zij den zeeroof hadden afgezworen ook verkregen hadden zoo dat hij hen beoor- logen zou ingevalle zij hun woord mogten verbreken de billijkheid van het terugvorderen der geroofde Nederlandsche onderdanen werd mede erkend maar opgemerkt dat het moe ij el ijk was, die onderdanen op te sporen en aan den eisch te voldoen. De drie gestelde dagen waren in den avond va 11 den 22 verstreken en evenwel liet de heer van Braam Houckgeest eerst in den morgen van den 23 het vuur openen, en na eenigen tijd zag men de vlammen uit vier onderscheidene punten opwaarts stijgen het vuren hieid van beide kanten aan, want het Nederlandsche werd door de batterijen van salvo beantwoord hieid allengs verminderend met zonne- ondergang op het Nederlandsche zweeg het laatst. Aan boord van Zr. Ms. brik de Haai is gesneuveld de bootsman A. de Jong en de mandoor der Inlandsche matro zen terwijl zeven Etiropes'che zeelieden ligt zijn gewond. Aan boord van de koerier is niemand gedood of gekwetst- dit vaartuig bekwam echter zeven schoten 111 den romp en schade aan rondhouten, wand en touwwerk, terwijl drie kogels in de haai gedrongen zijn en verschillende hoo'd- tóüwen werden afgeschoten door 's vijands geschut, blijken; de kogels uit 12 en 18 pond kaliber bestaande.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1