IDDELBUMSCHE COURANT. N°. 102. Donderdag 1848. 24 Augustus. Ir ^cetui'cu cis £tbmim5iir<iticn. 33itmcttla«bj5cfoc &ijbutgctt. iSuitenianbsrfte fEijbisjgcii. ERNSTIGE ARTILLERIE OEF EIS IJL GEIT. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt ter kennis van de Ingezetenen in het iste District der Provincie dat den 28 dezer een aanvang zal worden gemaakt met de ernstige Artillerie-oefeningen te Flissingenen wel in de strekking van het Strand langs den zoogenaamden Vijg-Eter boven liet Fort de Nolle. Geschiedende deze kennisgeving, opdat niemand hiervan onkundig zonde zijn en elk zich voor ongelukken zoude kunnen hoeden. Middelburg, den 21 Augustus 1848. VAN VllEDENBURCH. PROVINCIE ZEELAND. AA NB ESTED1NG. Op Donderdag, den 31 Augustus 1848, des voormiddags ten 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeelandof, bij des- zelfs afwezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Staten in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Water staat, in de gemelde Provincie, aan het locaal van het Gouvernement, te Middelburg, worden aanbesteed: Het Tweede Perceel der werken tot verbetering der communicatie tusschen Noord- en Zuid-Bevelandte weten Het verbeteren vaneen gedeelte ouden Weg, en het aanleggen van een gedeelte nieuwen Weg beginnende aan den opril bij den- Veerdam van het Haventje der Gemeente Wolphaartsdijk en loopen- de langs den Molen dier Gemeente, tot aan's Rijks Grooten Wegleidende naar de Stad Goesmet inbegrip der vereischte materialen, en édn jaar on derhoud 11a de voltöoijing der werken. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De Bestekken en Voorwaarden liggen ter lezing ter plaatse waar zulks in deze Provincie gebruikelijk is. Zullende drie dagen vóór de besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur titulair K. Schraver te Gocsen bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat A. Ca land te Middelburg. De Staatsraad Gouverneur van de Pro vincie Zeeland VAN VREDENBURCH. VERPACHTING TOLLEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat op Donderdag den 7 September aan- saande des voormiddags ten elf ure ten Raadhtiize zal worden overgegaan tot de Verpachting van den TAUX der TOLLEN op den Straatweg tusschen de Steden Flissingen en Middelburgzullende de conditiën dezer Verpachting van heden af ter Griffie van laatstgemelde Stad voor een iegelijk ter lezing liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 Augus tus 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. JAARMARKT. Het STEDELIJK BESTUUR van SAS-VAN-GENT5de District van Zeeland brengt ter kennis van het Publiek dat de Jaarlijksche KERMIS aldaar zal aanvangen op den eersten Maandag in September. Sas-van-Gentden 19 Augustus 1848. Het Stedelijk Bestuur voornoemd DANCKAERTS. Ter ordonnantie van hetzelve J. STUBBÉ MIIBDEHSïIKCr den 23 Augustus. Den 18 dezer werd in het Odeon re Amsterdam de bijeenkomst van leeraren opzieners en leden der Nederland- sche Hervormde kerk ingevolge eene voorafgegane uitnoo- diging gehouden, 0111, in verband met de aanstaande ker kelijke organisatie over de aangelegenheden zoowel den vorm als de leer dier kerk betreffende te beraadslagen. De vergadering heeft zich vereenigd met eene verklaring van beginselen die aan de synode en aan Z. M. den Koning zal worden medegedeeld, in verband met de thans plaats heb bende overwegingen omtrent de verandering der kerkelijke organisatie en de gemeenten zullen volgens dit aan een der Amsterdamsche bladen ontleend berigt, door spoedige openbaarmaking van den hoofd-inhoud der beraadslagingen, in de gelegenheid gesteld worden, met behoorlijke kennis van zaken te doen blijken van hare overeenstemming met de be ginselenwelke in meergemelde verklaring, als rigtsnoer in de tegenwoordige omstandigheden uitgedrukt zijn. Van den Helder schrijft men dat de heer D. Bos kolonel-directeur der eerste fortificatie-linie aldaar den 16 dezer is aangekomen, tot het houden der gewone jaarlijksche inspectie over de militaire stelling. Voorts, dat een Deensch oorlogs-fregatmen wist niet regt met wélk doelaldaar ter reede verwacht werd. Ll. vrijdag, des namiddags, is Zr. Ms. stoomschip phoenix onder bevel van den luitenant-ter-zee iste klasse J. May, uit Hellevoetsiuis naar de Noordzee vertrokken. Op den huize Paauw zijn eenige koetsiers en stalbe- dienden van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden plot selings ongesteld geworden op last van den Prins is dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen men meent te moeten denken dat deze personen hebben gegeten van eene spijs die was toebereid in eene niet goed vertinde casserol. Het Journal du Limbourg meldtdat de baron van Scherpenzeel ITeusch en de heer Schoenmaeckersdie naar Frankfort gereisd waren, om de gewapende tusschenkomst te vorderen, ten einde de Hollandsche troepen uit Limburg te verjagen zeer onvergenoegd zijn teruggekeerd. Het schijnt dat de Rijksvergadering te Frankfort hare verkeerde handel wijze ten opzigte van Limburg heeft ingezienen geene vijandelijkheden beginnen zal. Tweede Hamer der Staten-Generaal. Zitting van den 21 augustus. De beraadslagingen hebben plaats gehad over het vierde der twaalf wets-oiitwerpen tot herziening der grondwet (van de provinciale Staten en de GemeentebesturenBij den aan vang der beraadslaging is door den tijdelijken minister van binnenlandsche zaken aan de vergadering kenbaar gemaakt dat in die wets-ontwerp door de Regering nog een nieuw artikel is ingelascht, hetwelk achter art. 5 volgen en aldus luiden zal Art. 134 der grondwet wordt veranderd als volgt: Niemand kan te gelijk zijn lid der Eerste Kamer van de Staren-Generaal en lid der Staten eener provincie noch ook lid der Staten van meer dan ééne provincie." Nadat verscheiden leden en ook de tijdelijke minister van binnenlandsche zaken over het ontwerp het woord hadden gevoerd, is het met 39 tegen 17 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren: van PanhuysvanGolt- stein Schoonevel.1de Jong van Beek en DonkNederburgh, van Dam van Isselt van Leeuwen Nap Kien Lijcklama NijeholtStorm van 's GravesandeFaber van Riems dijk Ferweij Me jande Man Cost Jordensvan Haersolte en Hofman De beraadslagingen over de wets-ontwerpen tot herziening der grondwet zullen heden avond ten 8 ure worden voort gezet terwijl de vergadering tevens besloten heeftom mor gen daar verscheidene leden alsdan aan de werkzaamheden der Kamer geen deel zullen kunnen nemen te beraadslagen niet over de evengenoemde wets-ontwerpenmaar over het wets-ontwerp tot nadere verhooging van hoofdstuk X der Staatsbegrooting van 1848, en dat betrekkelijk den verderen verkoop van domeinen. Avondzitting. De beraadslagingen worden geopend over hoofdstuk VJustitie. De heeren de Mouchy SmitFaber van Riemsdijkvan Goltstein en Borski ontwikkelen onder scheidene bezwaren hiertegen. Ten slotte wordt hetzelve met algemeene stemmen aangenomen. Oost-Indische berigten. Per Overland-Post zijn berigten uit Batavia tot den 28 junij aangebragt, welke aangaande de Balische expeditie ongunstig luiden. De officieren C. C. Steinmetz en F. van Capellen waren in den avond van den 13 junij met het stoomschip Etna te Batavia aangekomenom verslag te doen vau het gebeurde te Djaga Kaga op het eiland Balien reeds den volgenden dag met het stoomschip onrust weder naar hunne bestemming vertrokken. Uit het door hen me degedeelde blijktdat onze troepen11a door hunne dapper heid de voornaamste versterking te hebben bemagtigd, uit gebrek aan amunitie en water die stelling weder hebben moe ten ontruimen en den gevaarvollen terugtogt ondernemen. De vijandelijkheden hadden den 7 junij een aanvang ge nomen wanneer eene aan strand liggende kampong werd bezet, om daardoor de landing te dekken; de vijanden bo den dien dag geringen tegenstand en werden door de 4de kompagnie, 13de bataillon, verjaagd. Den volgenden dag, toen de ontscheping plaats had waren de vijanden talrijker en bijna allen met lange lansen gewapend. De opperbevelhebber besloot terstond om de kampong Boenkoelan aan te tasten de stoomschepen etna en merapie wierpen granaten langs den regtervleugelwelke dus door deze vuren geheel gedekt was. De aanval der kampong werd met den besten uitslag bekroond en reeds des morgens ten half 11 ure was de vijand van daar verdrevenmet achterlating van vele dooden en gekwetstenterwijl de aanvallers 8 dooden en even zoo veel gekwetsten telden. Men bragt nu den nacht in de veroverde kampong door, aanhoudend door den vijand verontrust, en den volgenden morgen, den 9 junij, trokken de iste, 3de en 4de kolonnes voort om de kampong Djaga Kaga aan te tasten, terwijl de 2de kolonne tot de verbinding met de flotille achterbleef. Op den weg naar Djaga Kaga had men met vele hinderpa len te worstelentot dat mente raidden van een rijstveld twee groote redouten naderde, zeer hoog van borstwering, met diepe grachten van circa 30 voeten omgeven en op de buiten-docering van eene doorloopende bamboezen fraisertng en friesche ruiters voorzien. Hier vond men een geduchtfcn tegenstand; toen het vuur omtrent een halfuur geduurd had, zag men den isten luitenant von Swietengevolgd door een twintigtal Inlandsche soldaten, de borstwering der redoute n. 1 beklimmen. De redoute n. 2 was inmiddels ook verla ten maar werd nu door de vlugtelingen uit de redoute n. r op nieuw bezet en de strijd in nog heviger mate hervat zoodat alle munitie ten tien ure verschoten wasterwijl de vijand voortdurend versterking ontving. Bovendien waren de troepen zeer afgemat en kon men volstrekt geen water bekomen zoodat men genoodzaakt was naar het strand terug te keeren om de manschappen te doen rusten, ververschen en de kolonnes op nieuw te organiseren te meer daar de vijand nu ook een uitval op onze troepen waagde. De moeijelijke terugtogt werd gelukkig volbragt en ten half drie ure in den namiddag kwamen de laatste troepen op het strand aan. In het geheel zijn den 8 en 9 junij gesneuveld en gewond 14 officieren 104 Europeanen, 25 Afrikanen en 113 Inlan ders. De gesneuvelde officieren zijn de kapiteins G. D. Donleben en M. L. Dostalde iste luitenant-adjudant H. J. van derlVijck de iste luitenants .7. C. U/enbeck en C. S. Ulen- beck en de 2de luitenant .7. .7. H: TVichers. De gewonden zijn de kapitein .7. H. Mac Donald, de iste luitenant-adjudant E. A. Iiactinkde iste luitenants IV. A. C. ArdeschC. F". J. Kern en .7. K. Penning Nieuwland en de 2de luitenants J. G. C. van HeemskerkM. H. Dickman en H. F. Prager. De dapperheid van het Indische legerbij deze gelegen heid betoond is boven allen lof verheven. Dat de troepen met den grootsten moed gestreden hebben wordt nog beves tigd door een partikulieren brief uit Java waaruit blijkt, dat de vierde batterij door de Afrikaanscbe afdeeling zon der amunitiealleen met de bajonet en de klewan is in genomen doch ook dit mogt niet baten en alle mensche- lijke moed bleek vruchteloos te zijn. Jonkheer .7. P. Cornets de Grootlid in den Raad van Nederlandsch Indië, is den 15 junij, met zijne familieaan boord van het schip Rhoon en Pendrecht, te Batavia terug gekeerd. De gouverneur-generaal heeft bepaald dat de wettelijke interessen zullen zijn van I ten honderd in de maand, of 6 ten honderd *s jaars, behoudens de gevallen, waarin de wettelijke bepalingen een hooger of ander bedrag hebben vastgesteld en datmet afschaffingvoor zoo ver noodig, van alle daartegen strijdige verordeningen, de hoe grootheid der bij overeenkomst te bedingen interessen voor taan aan geene wettelijke bepaling onderworpen zal zijn. Ook is door den gouverneur-generaal ingetrokken art. 14 van het nieuwe octrooi der Javasche bank volgens welk artikel de fondsen van minderjarige weezen en dergelijke boedels in actiën der Javasche bank belegd moesten worden. Ten gevolge van de ongunstige berigten uit Europa waren bijna alle orders tot inkoop van producten ingetrokken en voor schepen die onbevracht uitkwamen was het allermoeije- lijkst eene retourlading te vinden. De Annanaar Rotter dam bestemd, had gedeeltelijk eene lading op vracht gevonden tot den genoteerden koershet ontbrekende werd gescheept voor reeders-rekening. De van der Palm zou binnen eenige dagen naar Canton zeilen met eene lading voor rekening van de factorij en anderen. De vrachten naar Nederland waren voor schepen onder Nederlandsche vlag f 90 voor rijst en 95 voor suiker, beiden met 15 per cent en f 95 voor koffij en onder vreemde vlag voor rijst, araken tabak p. st. 3.05 per ton. De wissel op Nederland stond 95 pet. Volgens berigten der residenten van Kedirieen Passaroean, heeft den 16 mei eene hevige uitbarsting plaats gehad van den vuurberg Kloeteen gedeelte der massa in gloeijende steenen en zand bestaandestortte zich in de rivier Konto en deed het water 15 tot 20 voet rijzen waardoor 12 bouws Sawah overstroomd werden en 5 menschen het leven ver loren terwijl nog 16 personen vermist werden. Twee dagen later werden ter hoofdplaats Kedirie nieuwe schokken van aardbeving gevoeld. Óp het eiland Singapore rigtten de tijgers veel verwoestingen aan. Volgens ontvangen berigten uit Singapore, is het land Laboean officieel tot Britsche kolonie verheven. De noodige reglementen daartoe zijn uitgevaardigd en de liefhebbers voor de kolonisatie worden er toe opgeroepen en aangemoedigd. Duitschland. Te Weenen waait thans de Duitsche vlag van 's keizers paleisde rust en orde is er voor het oogenblik niet verder gestoord. Er is officieel berigt inge komen van den geslotenen wapenstilstand van den veldmaar schalk Radetzky en den koning van Sardinië. Over de be- bouding van Lombardije schijnt het kabinet niet eenstemmig te zijn. De feesten te Keulen zijn rustig afgeloopen.In Berlijn dacht men gunstig over eene eindschikking met De nemarken Italië. Het bevestigt zich dat Bologtiaten gevolge van de vertoogen der diplomaten door de Oostenrijkers is ontruimd. Radetzky scheen Milaan met verschooning te behandelenvan eene oorlogsbelastingverbeurdverklaring van bezittingen enz.scheen niets waar te zijn. Het

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1