IÏ®BILIIIlSS€ii ©II K A IV T. yr W. 101. Biugsdag !§48. 22 Augustus. Besturen en ^bwiiustVAticii. Bimtcttlanbsche Eijbingcn. Af Bnilenfonbsdtc 5Eijbiti0Ciï. PllOYINCIE ZEELAJfD. A A N R ESTEBING. Op Donderdag den 31 Augustus 1848, des voormiddags ten 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den StaatsraadGouverneur der Provincie Zeelandof, bij des- zelfs afwezigheid, door een der .leden van de Gedeputeerde Staten in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Water staat, in de gemelde Provincie, aan het locaal van het Gouvernementte Middelburg worden aanbesteed Het Tweede Perceel der werken tot verbetering der communicatie tuttellen Noord- en ZuidBevelandte weten: Het verbeteren vaneen gedeelte ouden Weg, en het aanleggen van een gedeelte nieuwen Weg beginnende aan den opril bij den Veerdam van het Haventje der Gemeente Wolphaartsdijk en loopen- de langs den Molen dier Gemeentetot aan 's Rijks Grooten Weg, leidende naar de Stad Goesmet inbegrip der vereischte materialen en één jaar on derhoud na de voltooijing der werken. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De Bestekken en Voorwaarden liggen ter lezing ter plaatse waar zulks in deze Provincie gebruikelijk is. Zullende drie dagen vóór de besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan en voorts nadere ir.formatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur titulair K. Schraver te Goesen bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat A. Caland tg Middelburg. De StaatsraadGouverneur van de Pro vincie Zeeland VAN VREDENBURCH. AA NB ES TE BIJV G. De CENTRALE DIRECTIE des Eilands WALCHEREN zal, onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken op Donderdag den 24 Augustus aanstaande, in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland in het Lokaal der Directie in de Abdij te Middelburg, des voormiddags ten elf ure, publiek presenteren aan te bestedende leverantie van DIJKS-MATERIALEN voor het Dienstjaar 1849 be- noodigd, bestaande in Hollandsch Rijs en Haringband Walchersche Staken Brabandsch RijsHaringband en Staken, en Briksteen. Zullende de conditiën, acht dagen te voren, ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directie en nadere in lichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies Roelse te Middelburg. JAARMARKT Het STEDELIJK BESTUUR van SAS-VAN-GENT5de District van Zeeland brengt ter kennis van het Publiek dat de Jaarlijksche KERMIS aldaar zal aanvangen op den eersten Maandag in September. Sas-van-Gentden 19 Augustus 1848. Het Stedelijk Bestuur voornoemd DANCKAERTS. Ter ordonnantie van hetzelve J. STUBBÉ. NEBERL. 11 A NB EL- M AA T S CHAPI' IJ. De DIRECTIE maakt bekenddat de Najaars INDIGO- en COCHENILLE-VEILINGEN der Maatschappij van 1848, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen, en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te Rotterdamop Donderdag den 21 September 1848 en Kwn.t} KlmnJAVA INDIGO, llre..ld»,. 139 Kisten JAVA COCHENILLE, liggende aldaar. Met voorbehoud deze kwantiteit te vermeerderen met ongeveer 227 Heele Kisten JAVA INDIGO, wanneer het Schip, waarmede deze aanvoer verwacht wordttijdig genoeg mogt binnenkomen. Te Amsterdam, op Maandag den 25 September 1848, ,643 ""veen Kwart} Kirren JAVA INDIGO, llgg. nltor. 151 Kisten JAVA COCHENILLE, liggende aldaar. Onder deze hoeveelheden is begrepen het nog onverkochte van het opgehoudene in de Veilingen van 22 en 25 Mei 11. De Directie geeft bij deze aankondiging de verzekering, dat zij vóór hare gewone Voorjaars-Veilingen van 1849 geen andere-Indigo en Cochenille, dan de bovengemelde partijen, aan de markt zal brengen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 16 Augustus 1848. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD Direct, fung. Secretaris. JIIDDELSITRCl den 21 Augustus. Men verneemt dat, ten gevolge van eene beschikking des koningsdoor Z. Exc. den tijdel ijken minister van binnenl. zaken aan de heeren gouverneurs der provinciën de ken nisgeving is gedaan, dat de verlofgangers van'1844 niet be hoeven te worden opgeroepen tot het bijwonen van de najaars-exercitien in october aanstaande. Z. M. heeft weder eene commissie benoemd tot onder zoek der rekening, aantoonendede hoegrootheid der koloniale remises. Men denkt dat de intrekking der oude kwartjes of zes d' hal ven spoedig op handen is, daar de rijks- en stedelijke ontvangers aanschrijving hebben bekomen om die in te houden en bij de rijks-kassiers te storten. Men schrijft uit's Gravenhage aan de Rotterd. Courant Men wil hier met eenige zekerheid weten dat dezer dagen bij de regering berigten ontvangen zijn de belangrijke tijding inhoudende, dat bij de vergadering te Frankfort eene nota is ingekomen namens onderscheidene groote mogend heden geteekend waarbij het door die vergadering betrek kelijk Limburg genomen besluit in vrij stellige bewoordingen wordt afgekeurd." Tweede Kamer der StaÉeia-Generaal. Zitting van den 18 augustus. Is ingekomen eene missive van den tijdelijken minister van financien, ten geleide van de rekening van het fonds voor het Nederlandsche muntwezen, van 1842 tot 1846, welk stuk ten fine van rapport naar eene commissie ver zonden is, bestaande uit de fieeren de Monchyvan Rijc- kevorselCost JordensMenso en Borski. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen over de wets-ontwerpen tot her ziening de^r grondwet voortgezet en ten einde gebragt, en hebben daarbij achtervolgens het woord gevoerd de heeren Nederburgh Duymaer van TwistGouverneur Opperdoes Alewijn Kien, Nedermeijer van Rosenthalvan Dam van Isselt en ten slotte de tijdelijke minister van justitie. De beraadslagingen over het eerste der twaalf wets-ontwerpen aisnu geopend zijnde, heeft de heer van Golstein voorge steld dat over elk artikel in het bijzonder eene beraadsla ging geopend zou worden welk voorstel met 52 tegen 4 stemmen is afgestemd. Daarop hebben de beraadslagingen over het genoemde eerste wets-ontwerp een aanvang geno men en daarover het woord gevoerd de heeren Geradts van Leeuwen, Bijleveldvan NaamenBorski en Faber van Riemsdijk. De voortzetting der beraadslaging over het eerste ontwerp is bepaald op heden avond ten half acht »re. Avondzitting. De laatstgenoemde beraadslaging is voortge zet en ten einde gebragt. Het woord hebben gevoerd de heeren Corneh van Harencarspelde Man, Opperdoes Alewijn, Fsrwey Mejan van Goltstein Kien Nedermeijer van Ro senthalSchooneveld en Kniphorst. Vervolgens heeft de tij delijke minister voor de zaken der Roomsch-Katholjjke eere- dienst eenige inlichtingen gegeven omtrent den bij deze be raadslaging in verband met art. 1 van het ontwerpter sprake gebragten toestand van Limburgen daarbij onder anderen te kennen gegeven, dat van hec door de nationale vergadering te Frankfort ten aanzien van Limburg genomen besluit tot heden geene officiële mededeeling bij de Regering ontvangen is. Te;i slotte zijn door den tijdelijken minister van justitie ophelderingen gegeven omtrent de beide andere bij deze discussien behandelde punten de bepaling ten aan zien van het regt van vereeniging en vergaderingen die omtrent vereeniging of splitsing van provinciën. Het eerste wets-ontwerp is met 48 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren BijleveldEgterVer- weij Mejan KienHooftNapMenso en van Leeuwen. Zitting van den 19 augustus. Is ingekomen eene missive van den tijdelijken minister van financien waarbij wordt ingetrokken het ontwerp van wet houdende eene belasting op de bezittingen. Aangenomen voor kennisgeving. De beraadslagingen worden geopend over het tweede ont werp van wet strekkende tot herziening van hoofdstuk II der grondwetbehandelendevan den Koning. Onderscheidene leden voeren het woord. De heer Menso stelt voor om 11a het bezwaar, dat zich van onderscheidene zijden tegen het ontwerp heeft voorgedaan alsnu de beraadslaging en stemming over ontwerp II uit te stellen tot na de beslissing over hoofdstuk IIIdit werd aangenomen met 34 tegen 22 stemmen. Avondzitting van den 19 augustus. Voor de opening der discussien heeft de Regering eend" nieuwe wijziging voorgedragen in art. 7 van ontwerp II; volgens welke alsnu werd voorgesteld om wanneer bijzon dere omstandigheden eenige verandering in de opvolging van den troon noodzakelijk makenalsdan de Koning bevoegd is daaromtrent eene voordragt te doen, te behandelen op de wijze als ten aanzien van veranderingen en bijvoegselen in de grondwet te maken is voorgeschreven in art. 3 en 4 van ontwerp XI. Vroeger stond er: dat in dat geval het voorstel daartoe strekkende zou behandeld worden op de wijze enz. Onderscheidene sprekers hebben nog over hoofdstuk II gesproken en bezwaren in het midden gebragt, of inlichtin gen gevraagd óf nopens den raad van State óf omtrent de artikelen de koloniën rakende. De minister van Heemstra heeft over den raad van State nadere inlichtingen gegeven. De minister Afhandelt over de koloniën openbaarheid, x waarheid en rondborstigheid wil de Regering met betrekking tot dat gewigtig punt. Vervolgens werden de beraadslagingen over ontwerp II gesloten de stemming wordt uitgesteld. Daarna wordt beraadslaagd over ontwerp III. (Van de Stat en-Gener aaF). Onderscheidene sprekers voeren daarover het woord deze discussien loopen tot dusverregelijk begrijpelijk isuitslui tend over het stelsel van vertegenwoordiging Eerste Kamer, regtstreeksche verkiezingen enz. Onderscheidene bedenkingen in de verslagen bereids op genomen worden gemaaktzoowel door de heeren Star Busman Bylevelcl, Opperdoes Alewijn als anderen. l\a vele en langdurige debatten die tot na middernacht voortduurden bekomt Z. Exc. de minister Donker Curtius het woord en verdedigt in eene indrukwekkende rede het stelsel van vertegenwoordigingzoo als dit bij ontwerp III is voorgedragen in het algemeenen het beginsel der regt streeksche verkiezingen in het bijzonder. Men gaat ter stemming over. Het III. hoofdstuk, zoo zeer gewigtig van inhoud, als beheerschende geheel de grondwets-herzieningwordt aange nomen met eene meerderheid van 41 tegen 15 stemmen. Alsnu wordt ook gestemd over het mede hoogst belangrijke hoofdstuk II (van den Koning'). Ook dit wordt aangenomen met 47 tegen 9 stemmen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering ge scheiden tot maandag ten 11 ure. De Eerste Kamer der Stateh-Generaal is bijeengeroe pen 0111 op vrijdag den 25 aanstaande te vergaderen. De Haarl. Courant meldt, dat den 18, uit kracht van een bevelschrift der arr.-regtbank te Haarlem in de Bever wijk zijn gearresteerd en vervolgens gevankelijk derwaarts overgebragt drie personen, ten'aanzien van welke, naar zij verneemtzeer gewigtige aanwijzingen bestaan dat zij schul dig zijn aan den stoutmoedigen diefstal, gepaard met zware verwonding, die onlangs op het buiten-verblijf van den gene raal Bo'reel, onder Velzen gepleegd is. De beroemde Zweedsche chemicusJ. J. Berzelius, is den 7 augustus te Stockholm overleden. Hij werd den 29 augustus 1779 te Linköping geboren. Men schrijft uit Delfzijl, dat aldaar, ten gevolge van de cholera in Rusland op de schepen welke uit de Oostzee komen de quarantaine-maatregelen worden toegepast. George Stevenson de beroemde ingenieurdie zijnen naam aan de meeste groote spoorweg-ondernemingen hier te lande verbonden heeft, is laastl. zaturdag in den ouderdom van 67 jaren overleden. Als eene bijzonderheid van snel zeilen wordt uit Brou wershaven van den 15 dezer gemeld, dat schipper M. Braam met eene sloep den 14, des morgens ten half zeven ure, van Rotterdam is gezeild de Maas uit, buiten om naar Brouwershaven, en aldaar ten half één ure na den middag is aangekomen zijnde dus die reis in 6 uren gedaan de wind was z. o. Onder de gemeente Nieuwerkerk district Zierikzee, heeft zich een bóeren-arbeider, genaamd Dignus Kwaak, in eene schuur opgehangen, maar op het geroep van een kind een der ingezetehen toegeschoten zijnde, heeft den gehangenen dadelijk afgesnedendoch niet tegenstaande geneeskundige hulp terstond werd ingeroepen, heeft men dien persoon niet kunnen redde. Men weet niet wat tot deze daad heeft aan leiding gegeven. ©uitscSaSasid. De berigten nit Weenen luiden gun stig. De keizer heeft eene proclamatie uitgevaardigd waarin hij de bewoners zijner hoofdstad dank zegt voor de hem ge- gevene bewijzen van gehechtheidbij zijn terugkeeren hun de verzekering geeft, dat hij alles zal aanwenden, hetwelk tot bevordering van liet wezenlijk geluk van zijn volk en tot bestendiging van eendragt, orde en vrede in zijn rijk zal kunnen bijdragen. Bijzondere brieven van Berlijn, van den 17 dezer, melden dat men daar algemeen van oordeel is dat de on derhandelingen met Denemarken thans weldra met een gunsti- gen uitslag zullen bekroond worden en, zoo al geen vrede, althans een wapenstilstand zullen ten gevolge hebben. Het tusschen Dtiitschland en de Nederlanden bestaande geschil betreffende Limburg, wordt daar zeer afgekeurd, vooraldaar men eene goede verstandhouding met Nederland voor de Duitsche belangen noodzakelijk oordeelt. Even als de meeste Duitsche dagbladen hebben ook de Kölnische en de Dusseldorfer Zeitung besloten voortaan zon dags geene courant uit te geven. Italië. Den 13 dezer is te Ins'pruck het half-offi- ciele dagblad van Milaan van den 9 ontvangen aan welks hoofd weder het Oostenrijksche wapen prijkte. Onder anderen wordt daarin gemeld, dat de aartsbisschop van Milaan zijne onderhoorige geestelijken en leeken had vermaand tot gehoorzaamheid en trouw aan hunne regtmatige overheden. Nadere bijzonderheden worden daarin echter niet opgegeven.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1