MIDDILBURGSCHE COURANT. N°. 99. Donderda 1848. 17 Augustus. 44 lacstutrcu cu 3bmi«i0t*ratieii, ÜSittniettlanb^rfte Eijbvutjcti. iSitifcnlattbscftc er PUBLICATIE. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie ZEELAND brengen bij deze ter kennis van allen die zulks zoude kun nen aangaan dat de Staten van dit Gewestbij hunne Re solutie van den 6 Julij 1848 hebben gearresteerd de on derstaande door Zijne Majesteit bij Hoogstdeszelfs besluit van den 26 Julij daaraanvolgende, no, 120, goedgekeurde aanvullingen van het, bij Publicatie van den 14 September 1838 ter kennis van de belanghebbenden gebragt, Regle ment op het beheer en onderhoud en de Policie der Buurt, wegen en Voetpaden in de Provincie Zeeland. AANVULLINGEN van het Reglement op het beheer en het onderhoud en op de Policie der Buurtwegen en Voetpaden in de Provincie Zeeland, gearresteerd den 6 Julij 1838, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Augustus deszelven jaarsno. 106. Art. 52. Volgende op hetgeen aldaar is bepaald.De korte dissel, thans in het 4de District der Provincie in gebruikzal aldaar alleen mogen worden gebezigd op de Klei- of Aardewegenzoo lang deze niec bestraat of in andere Kunstwegen veranderd zullen zijn." Art. 66. Op de Wegen zullen geene Schapen mogen worden geweid, dan voor zoo ver den Eigenaar, bezitter of geleider der kudde het genot van het Grasgewas van den Weg toekomt." Zullendeopdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks gewoon is te geschieden. Gedaam ter Vergaderkamer van de Gedeputeerde Staten der Provincie Zeeland, te Middelburgden n Augustus 1848. Gedeputeerde Staten voornoemd SPRENGER. Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT. PROVINCIALE G ELDLE EN IN GEN. De STAATSRAADGOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden dat op Maandag den 4 September eerstkomende des middags ten twaalf urein de Vergaderzaal der Provin ciale Staten in de Abdij te Middelburg ten overstaan eener Commissie uit H. E. G. A. Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, in het openbaar, zal worden overgegaan tot de uit loting der aandeelen in de Provinciale Geldleeningen van 290,000 en van f 20,000mitsgaders in de Geldleening van f 220,000voor de verbetering der Wegen in het vierde en vijfde District, welke, ingevolge de plans dier Geldleeningen gearresteerd bij Koninklijke Besluiten van den 1 December 1822, 110. 70, van den 29 Julij 1842, no. 56 en van den 28 Junij 1845, no. 62, met den eersten Januarij 1849 moeten worden afgelost te weten: Van Zeventien Aandeelen ieder van Duizend Guldenin de eerste Van Drie Aandeelen, ieder van Vijf Honderd Gulden, in de tweede^ En van Zeven Aandeelenieder van Duizend Gulden in de laatstgenoemde Geldleening. Middelburg, den 14 Augustus 1848. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, Bij deszelfs afwezigheid SPRENGER, Lid van Gedep. Staten. BELASTING LANTAARNGELD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen, datvolgens art. 11 der ordonnantie op het Lantaarn- Brandspuit- en Nachtwachtgelden, de helft van den Aan slag van iederen Belastingschuldige op den tweeden termijn zijnde den laatsten dag der maand Julijmoet voldaan zijn en noodigen mitsdien allen, die hieromtrent nog in gebreke zijn gebleven uitom het door hen verschuldigd gedeelte onverwijld ten Kantore van den Heer Ontvanger der Plaat selijke Belastingen aan te zuiveren; zijnde gemelde Heer Ontvangerbij zoodanig voortdurend verzuimgemagtigd om, overeenkomstig de ordonnantie, de Belastingschuldigen door dwangmiddelen tot de voldoening der verstreken termij nen te noodzaken. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 14 Augus tus 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare, A. M. BECIUS. NEBEBL. HA NDEL-MAAT SC HAP P IJ. De DIRECTIE maakt bekend dat de TTAJAARS-KOF- FJJ-YEILINGEIf der Maatschappij van 1848, zullen ge houden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAMop Maandag den 4 September 1848, 257>3°9 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 8,581 Sumatra DITO, 101 Macasser DITO, Te ROTTERDAMop Donderdag den 7 September 1848, 180,938 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 292 Macasser DITO 26,952 Java DITO, liggende te Dordrecht. Te MIDDELBURGop Woensdag den 13 September 1848, 25,572 Balen Java KOFFIJ, liggeude aldaar, Onder deze hoeveelheden is begrepen het nog onverkochte gedeelte van het opgeboudene in de Voorjaars-Veilingen van dit jaar. De Directie geeft de verzekering, dat zij vóór hare ge wone Voorjaars-Veilingen van 1849, geene andere Koffij dan de bovengemelde partijen aan de MarRt zal brengen. De Monsters zuilen op Vrijdag den n Augustus eerstko mende, verkrijgbaar zijn; terwijl de Notitien met de Veil- conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 1 Augustus 1848. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretaris. MIDDELBURG den 16 Augustus. De Staatscourant bevat een koninklijk besluit, waarbij wordt bepaalddat op I october aanstaande wordt afgelost een kapitaal van f 300,000 schuldbekentenissen rentende 3i pet., daargesteld krachtens de wet van 27 mei 1830 (1Staatsblad no. 10) en ingevolge het koninklijk besluit van x junij 1830 Staatsblad no 13). Z. M. heeft, ter zake van het gewigt der op handen zijnde beraadslagingen over de wets-ontwerpen tot herziening der grondwet, besloten, de openstaande plaatsen in de Eerste Kamer der Staten-Generaal te vervullen. Reeds zijn bij besluit van den 15 dezer, tot leden van die Kamer benoemdde heeren mr. A. F. J. A. graaf van der Duyn van Maasdam minister van Staat; H.J.C.J. baron van Heeckeren van EnghuizenBeverwaerd en Odijk lid van de ridderschap en Staten van Gelderlanden F. van der Oudermeulen staatsraad president van de Nederlandsche Handelmaatschappij. Zaturdag middag is door de Regering aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal medegedeeld eene nadere nota van wijzigingen in de ontwerpen van wet tot grondwets herziening, waarbij alsnog aan onderscheidene, ofschoon niet alle, der door de Kamer, blijkens haar algemeen verslag, geopperde bezwaren, wordt te gemoet gekomen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van den 14 augustus. De commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp tot heffing eener belasting op de bezittingen en op de inkomsten van ambten wachtgelden en pensioenen heeft haar algemeen verslag over dat wets-ontwerp uitgebragten heeft de vergade ring besloten de beraadslaging over genoemd wets-ontwerp na der vast te stellen. Alvorens de aan de orde zijnde beraad slagingen over de wets-ontwerpen betrekkelijk de«grondwets- herziening geopend werdenheeft de heer Gevers van Ende geest voorgesteld ook de nog na het opmaken van het alge meen verslag in die wets-ontwerpen gebragte veranderingen in de afdeelingen te onderzoeken en alzoo de bedoelde be raadslaging alsnog uit te stellen. De vergadering heeft zich met 38 tegen 17 stemmen met dat voorstel vereenigd. Zitting van den 15 augustus. Is ingekomen een wets-ontwerp tot verdere voorziening in de uitgaven voor de droogmaking van het Haarlemmer meer. Verzending naar de afdeelingen. De voorzitter geeft kennisdat de commissie van rapporteurs in gereedheid heeft haar nader algemeen verslag nopens de ontwerpen tot grond- wets-herzieuingwordende de beraadslagingen alsnu bepaald op woensdag morgen ten 11 ure. zij staat zoo stijf als riet, terwijl de gewtma. Ip'eestal is ge vallen of kreupel gewordenen men kan gbe^ jjikelen halm vindendie met brand of pop besmet iswelfe ziekten dit jaar zeer algemeen zijn. Voor het volgende jaar denk ik er mijn geheel zaaisel van te doenterwijl ik genegen ben er aan anderen ter uitzaaijing van over te doen, mits men de aanvragen daartoe voor half september aan mij rigte."" Deze mededeeling komt ons als allerbelangrijkst voor en het doet ons genoegen te kunnen vermelden dat reeds ongeveer een jaar geleden, door het genootschap van tuin en landbouw, Dordrechtsche Floraalhier eene zekere hoe veelheid van deze tarwe aan de leden is uitgedeeld." Engeland. Londen13 augustus. Bestuurders van het hospitaal voor teringlijders alhier hebben de beroemde zangeres Jennij Lind een kostbaar geschenk in zilver aange boden uit erkentelijkheid voor het concertdoor haar den 31 julij ten behoeve dier inrigting gegeven, en hetwelk na genoeg 1800 ponden sterling heeft opgebragt. De als zeeman en romanschrijver loffelijk bekende kapitein F. Marryat is laatstleden woensdagna eene lang durige en smartelijke ziektehet gevolg van het springen van een aantal bloedvaten op zijn landverblijf te Longham, in het graafschap Norfolk, in den ouderdom van ruim vijf en vijftig jaren overleden. In de maand februarij laatstleden trof hem een zware slag, door het verlies van zijnen oud sten zoon die met het stoomschip Avengerop hetwelk hij als officier diende, omkwam, de tijding waarvan door den vader, terwijl deze te Hastings was, onverwachts in de nieuwspapieren gelezen werd. Kapitein Marryat was ten jare 1808 in de zeedienst getreden, en woonde, onderanderen, de expeditie naar Walcheren ten volgenden jare, bij. Nog een ander Engelsch zeeofficier, die zijne laatste le vensjaren aan de beoefening der letteren en aan het schrijven van historische werken wijdde, sir Harris Nicolas, is dezer dagen te Boulogne overleden. In Ierland blijft alles rustig, en zoo men niet nu en dan van nieuwe arrestatien hoordedie echter doorgaans slechts deelnemers van minderen rang aan den opstand be treffen, zou een vreemdeling te Dublin bijna betwijfelen of zulke strenge maatregelen als onlangs door het gouverne ment genomen werden, wel noodzakelijk waren geweest. De heer O'Gorman moetbij Abbeijfealsnog aan het hoofd van een troep insurgenten staan. Op het vernemen hiervan heeft de lord luitenant eene premie van 300 ponden sterling uitgeloofd aan dengenen die O'Gorman 'aan de justitie zal overleveren. Onder de laatst gearresteerden is zekere O'Mahotty, de houder van eene dier inrigtingen waar de oproerige nieuws bladen zeer goedkoop ter lezing liggen. Volgens per telegraaf uit Dublin ontvangen berigt van vrijdag avond was het Richard 0'Gorman gemelde leider van den opstand geluktden vorigen dag met een schip dat naar Amerika bestemd was, uit de Shannon te ontkomen. Eene stoomboot was afgezonden om hem te achterhalen. In de residentie is aangekomen en aan het Ilötel de Bellevue afgestaptde baron de Dirckinek Holenfeldzaak gelastigde van Denemarken bij het Nederlandsche hof, ko mende van Koppenhagen. In den avond van den 12 dezer, is bij den broodbak- ber Stegershoek in de oude Molstraatte 's Hagebrand ontstaan, waardoor het bovenste gedeelte van het door hem bewoonde huis geheel is uitgebrand. De heef A. L. Wieckert die met velen was toegesneld om hulp aan te brengenheeft daarbijten gevolge van een zwaren valzijn been gebroken. Men schrijft uit IJsselstein dat aldaar eene epidemie heerschende iswaaraan de medecinaj doctor aldaar ziek ligtzoodat men een geneesheer uit Utrecht heeft verzocht om te komen practiseren. Men leest in de Dordrechtsche courant Op de onlangs alhier gehouden tentoonstelling van voort brengselen van tuin- en landbouw, heeft iedereen kunnen bewonderen de schoone monsters van roode en blanke Cana- dasche tarwe. Dezelve waren door den landbouwer Cornelis van der Kulkte Ridderkerk, toegezonden, met een berigt dat. hoofdzakelijk hierop nederkomt In 1847 had ik voor het eerst van deze tarwe een klein gedeelte en daar zij bij uitstek voldeedheb ik er nu drie morgen van te veld staan. Zij is zoo bij uitnemendheid schoon dat zij de gewone vaderlandsche verre overtreft Bultsclilaml. Volgens het Frankforter Journal, heeft Z. M. de keizer en de keizerlijke familie Inspruck verlaten ha nog eene Hongaarsche deputatie gehoor te hebben ver leend. De minister Ilornbustel en de staatsraad dr. Tischer vergezellen Z. M. De burgerwacht en het garnizoen stonden in reijen bij den doortogt des keizers. Te Berlijn liep den 11 dezer het geruchtdat een voorstel van den minister van oorlog in het staats-ministerie volgens hetwelk, om de finantien niet nog meer uit te put ten en den handel der Oostzeehavens niet geheel te gronde te rigten Pruissen onmiddelijk met Denemarken over vrede handelen en zijne troepen terugroepen zou met de meer derheid van slechts ééne stem zou verworpen zijn. Niet tegenstaande dit besluitgelooven velen dat Pruissen verlangt zich aan den oorlog te onttrekken, maar hopen dat de za- menkomst des konings met den rijksbestuurderop het feest te Keulenaanleiding tot eene gunstige schikking wegens de stelling van Pruissen tot het rijksbewind te Frankfort geven zal. Verscheidene Pruissische prinsen zullen den koning naar Keulen vergezellen maar dat ook de Prins van Pruissen derwaarts komen zal bevestigt zich niet. Te Berlijn zijn sedert 31 julij 14 personen aan de cho lera overleden. Te Leipzig, zoo lang de hoofdzetel des Duitschen boekhandels, gaat, sedert de laatste vier maanden bijna niets meer in dat vak om en de meeste boekdrukkerijen aldaar staan nagenoeg stil. De Russen hebben in Circassie eene nieuwe zege be haald, en Gergebilna een bombardement van 16 uren, ingenomen. Schamijl voerde zelf het bevel over de Tscher- kessenal hunne artillerie is in handen der overwinnaars gevallen. Italië. De Corriére Livornese van den 4 dezer meldt dat de kamers te Rome de mobilisering van 12,000 man nationa le gardes en de in dienst neming van een vreemd legioen van ge lijke sterkte bevolen hebben terwijl zij tevens een crediet van 4,000,000 scudi hebben goedgekeurd. Deze omstandig heden zijn niet van gewigt ontblootvermist de kamers hier bij den wil van Z. H. zijn te buiten gegaan.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1