MIDDELBIIRGSCHE C O H R 4 !\i T. N°. 98. 1848. 15 Augustus. DiiiKsdag ikötnveti en 3btnitu0t«,*atietf. 25imtettlAttb0rftc Eijbiugcti. IStüienlattbddic tüijbutgciu. KONINKLIJKE N EDE RL. LOTERIJ Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Jannarij 1831, 110. 68 {Staatsblad no. 2.) heeft Zijne Excel lentie de Heer Minister van Financien bij resolutie van den tienden Augustus 1848 bepaald de prijzen, het opgeld daaronder begrepen waarvoor de CollecteursSplitters en Debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij, de Loten en gedeelten van dien voor de vierde week der trekking van de laatste Klasse der 205de Loterijzullen mogen uit geven te weten bij verkoop Geheele Loten 80, Halve 40 Vijfde - 16 Tiende - 8 Twintigste - 4, Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluituitdrukkelijk is vastgesteld dat de CollecteursSplitters en Debitanten ge houden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 14 Augustus 1848. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. jiJtlfWU.LLING KIES-CO ELEGIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen, Dat van heden af tot op den 25 dezer maand des voor middags van tien tot twaalf ure op de Stedelijke Griffie ter inzage zullen neder liggen a. Eene lijst der Stemgeregtigde Ingezetenen binnen deze Stad en Ambachtenen b. Eene lijst dergenendie bij het Stedelijk Bestuur be kend zijn de vereischten te bezittenom tot Leden van het Kies-Col/egie te worden benoemd Dat op gemelde Griffie gedurende die dagen eene Bus zal zijn geplaatst tot de ontvangst der reclamatien van die genendie, of door verzuim van de gevraagde opgave of door elk andere oorzaak op deze Lijsten of op eene der- zelve niet mogten voorkomen; zullende de belanghebbenden mitsdien zichzelven te wijten hebben, wanneer zij abusivelijk daarvan mogten zijn weggelaten. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 11 Augus tus 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare A. M. BECIUS. DEPARTEMENT TAN FINANTIEN. RE STUUR EER DOMEINEN. OPENBARE VERPACHTING van SCHORREN, ter Begrazing, onder 's Heer-Arendskerke. Op Dingsdag den 22 Augustus 1848 om 12 ure op den middag, in het Logement de Oude Zoutkeet, bewoond bij C. J. de Jonge, te GOESzal door den Ontvanger der Re gistratie aldaarals daartoe gemagtigdten overstaan van den Notaris L. Lankhorstresiderende te Goes voornoemd worden overgegaan tot de Openbare Verpachtingter be weiding van Eene partij SCHORREN of PLATENin één Perceel te zamen ter grootte van ongeveer drie-en-dertig Bun ders gelegen onder de Gemeente 's Heer-Arendskerke in deSchenge, benoorden het Nieuwekraaijersche Veer palende ten oosten en noorden van het Vaarwater, ten zuiden aan de Suatiekreek van de Nieuwekraaijersche Sluisen ten westen en zuidwesten aan de naburige Slikken en Schorren. De Verpachting zal geschieden voor den tijd van 3 jaren. De voorwaarden zullen ter lezing liggen te 's Heer-Arends kerke, in de Herberg bij de Weduwe Minnaardte Goes, in het voorschreve Logement bij C. J. de Jongezoomede ten Kantore van den Ontvanger der Registratie te Goesbij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. De Ontvanger der Registratie voornoemd, DE KANTER. BETALING va tl RIDDERSOLDTJEN, bij den Betaal meester en de Ontvangers, over het tweede Kwartaal 1848. IIIDDELBI1RG den 14 Augustus. Bij koninklijk besluit is aan den heer P.J.van Munster, gewezen referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken, een jaarlijksch pensioen verleend van f1666. Z. M. de keizer van Rusland heeft den ridder de BrunetRussisch consul-generaal in het koninkrijk der Ne derlanden, bij gelegenheid dat hij het 50ste zijner onafge broken dienstjaren had vervuldhet grootkruis der orde van St. Stanislaus verleend en te gelijk aan de beide hoofdbe ambten bij het consulaatde heeren Tonnenberg en Louis de Brunet, zoon van den consul-generaal, de orde van St. Anna 3de klasse geschonken. Laatsl. vrijdag is de koets waarin H. K. H. Prinses Louisadochter van Z. K. H. Prins Frederikmet eene hofdame gezeten was in de hooistraat omgeslagen waar door H. K. H. eene kneuzing aan het hoofd en den arm heeft bekomen. De Prinses is dadelijk opgenomen en in eene nabijgelegene woning door den heer med. doctor Hoven geneeskundig behandeld. De koetsier is ernstig gewond. Uit het algemeen verslag van de rapporteurs omtrent de wetten tot herziening der grondwet blijktdat 52 leden der Tweede Kamer kennis hebben genomen van de antwoor den der Regering en van de voorgestelde wijzigingen. Men heeft zich, bij het nieuwe onderzoek, bepaald tot de hoofd zaken en zich onthouden van eene opzettelijke beoordee ling van de redenering der Regeringterwijl vele leden uit drukkelijk hebben verklaard te dien aanzien in hun geheel te willen blijven, en zich ten opzigte van vroegere en op nieuw ter spraak gebragte bezwaren eene volkomene vrijheid van oordeel voor te behouden. Uit het verslag, nopens de vermindering van den accijns op gemaal en geslagtblijkt, dat ook te dien aan zien de vraag is geopperd of de Kamer wel geroepen kon worden geacht, om eene inbreuk te maken op het stelsel van belastingeene inbreuk waarbij de geheele financiële toe komst van het Vaderland betrokken kon zijn. De meerder heid heeft deze vraag ontkennend beantwoord, en begrepen, dat de Kamer zich behoorde te bepalen bij den arbeid der grondwets-herziening. Tevens heeft rten het ongeraden ge oordeeld om eenige verandering in het stelsel van belasting te makenzonder tevens een blijvend middel aantevvijzen om in het ontbrekende te voorzien. De Regering heefc niettemin bij hare voordragtten aan zien dezer ontlasting, volhard, op grond, dat het niet met hare waardigheid zoude strooken, eenmaal gedane beloften onvervuld te latenen daardoor aanleiding te geven tot eene teleurstelling, die, ook uit een staatkundig oogpunt, beden kelijk kon wezen. In de ontwerpen zijn geene andere wijzigingen gebragt, dan dat zij in twee afzonderlijke zijn gesplitst en dat is voorgesteldom de verminderingen met den eersten october aanstaande te doen werken. Uit het algemeen verslag der commissie van rappor teurs uit de afdeelingen der Tweede Kamer, betreffende het wets-ontwerp tot nieuwe verhooging van hoofdstuk X der be grooting van 1848 {oorlogjblijkt, dat vele en velerlei be denkingen in de afdeelingen tegen dit ontwerp zijn inge- bragt. De voornaamste is deze, dat de meerderheid der le den niet inziet, dat er thans nog, even als in maart 11., zoo dringende noodzakelijkheid bestaat van buitengewone wapening en voorziening in de verdediging des lands in die mate dat daarom de reeds zoozeer bezwaarde schatkist nog wederom met nagenoeg twee millioen belast moet worden. De Regering heeft op de gemaakte bedenkingen in het breede geantwoord. Zij beschouwt den stand van zaken uit een ander oogpunt dan de Kamerofschoon blijkbaar de meerderheid der leden die aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deelgeno men tegen het ontwerp gestemd islaat dit echter niets gissen omtrent het lotdat hetzelve wacht. Want van de 54 leden der Kamer hebben slechts 36 deelgenomen aan dit onderzoek. Blijkens het voorloopig verslag oyer het wets-ontwerp hou dende bepalingen omtrent den verderen verkoop van domei nen (aan welks onderzoek in de afdeelingen niet meer dan 37 leden der Tweede Kamer hebben deelgenomen) kan de meerderheid zich over het geheel wel vereenigen met de strek king van dit ontwerp. Eene vraag is gerezen of de Rege ring door de wet van 27 december 1840 bevoegd is geweest om sedert 1 januarij 1841 voort te gaan met domeinen te verkoopen gelijk zij gedaan heeft.' Ten gevolge van eenige bedenkingen zijn er in het ont werp enkele wijzigingen gebragt. De commissie van rap porteurs heeft gemeend het ontwerp aan een nieuw onder zoek der afdeelingen té moeten onderwerpen. De Regering heefc eene nieuwe nota van wijzigingen der ontwerpen van grondwets-herziening aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden, waarvan de voornaamste de volgende zijn: Bij art. 15 van het eerste ontwerp, het regt van vereeni- giug erkennende, wordteen nieuw lid gevoegd, luidende: De wet regelt de uitoefening van dat regt in het belang der openbare orde." In art. 39, de koloniën betreffende, wordt bepaald dat buiten dein dat artikel opgenoemde onderwerpen, ook an dere door de wet geregeld worden zoodra de behoefte daaraan blijkt te bestaan. De beide laatste leden, over de koloniale financien vallen weg. In plaats daarvan komt het volgend lid De wet regelt de wijze van beheer en verantwoording der koloniale geldmiddelen." Bij een nieuw art., 16 in het derde- ontwerp, wordt aan de Tweede Kamer het regt van onderzoek toegestaan (enquête), te regelen door de wet. Bij art. 17 wordt bepaald dat zij die door de Regering tijdens hun lidmaatschap van de Tweede Kamer tot een be zoldigd ambt worden bevorderd, of to^eg^ hbbger geroe pen, ophouden leden der Kamers te zijn'jLéiaar dat Zij' te vens dadelijk weder verkiesbaar zijn. Bij art. 13 van het 5de ontwerp wordt bepaald, dat het geven van onderwijs vrij isbehoudens het onderzoek naar bekwaamheid en zedelijkheid door de wet vast te stellen." Bij het 2de artikel van het éde ontwerp over het regt van briefwisseling der geestelijken enz. wordt gevoegd be- houdens de bescherming der maatschappij en harer leden tegen de overtreding der strafwet." Bij het tiende ontwerp wordt bepaald. Er wordt overal in het Rijk van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs gegeven." Er is ook een geheel nieuw 12de ontwerp ingediend. Uit Rotterdam 12 augustus wordt gemeld: Heden was de dag waarop de wedstrijd door de Kon. Ned. Tacht-Club uitgeschreven gehouden werd. Het schouw spel hetwelk de rivier voor onze stadmet hare havens dan ook reeds vroeg in den morgen opleverdewas wezen lijk prachtig. De trotsche waterkasteelendie in de havens voor de huizen van reeders, kooplieden en particulieren ge rangschikt waren prijkten met de vlaggen der verschillende natiën waartoe zij behooren vlaggen die bijna alle zee bouwende volken vertegenwoordigden. De Maas was met eene vloot van stoombooten zeilende schepen en geroeid wordende booten overdektterwijl een niet minder groot aantal schepen en booten langs de oevers der rivier en voor de tribune ten anker lag, allen met vlag gen en wimpels versierden verscheidene van de toppen der masten tot aan den romp rijk met honderde vlaggen op getooid. De omtrek van de tribune had het fraaiste en eigenaar digste voorkomen. De talrijke roeibooten die aan den wed strijd deel moesten nemen waren daar bijeen verzameld booten zoo scherp, smal en ligt gebouwddat zij oogen- schijnlijk met het meeste gemak door een' enkel man uit het water kunnen geligt worden en toch dragen die booten een vier- of zestal forsche matrozen met hunnen stuurmanen vliegen door een' enkelen riemslagtot niet geringe verba, zing, soms tot huivering van den toeschouwer, pijlsnel over den vloedterwijl buitendien dat legiovan verschillend en op eene veelkleurige wijze uitgedoschte zeelieden door hunne door de zon verbrande gelaatstrekken en krachtig ge spierd voorkomen op zich zelf genomen reeds zijne be wondering gaande maakt. De aanvang van den wedstrijd was ten 9 ure bepaald. Even voor dat uur arriveerden H. K. H. Prins Hendrik en de Prins van Oranje, die in de tribune plaats namen. Kort daarna arriveerde Z. M. de Koning met zijn adju dant. Onder de levendigste bewijzen van vreugde en hoog achting en onder het uitvoeren der volksliedéren door de orchestenwerd Z. M. daar ontvangen, en nam weldra in de tribune plaats. De wedstrijd is in de beste orde aftjeloopen voorts met een diner en het afsteken van een prachtig vuurwerk besloten. Woensdag den 9 dezer werd te Amsterdam de alge- meene vergadering der maatschappij tot Nut van V Alge meen voortgezet, en naar gewoonte met een maaltijd beslo ten waarop onder anderen door den heer van Dam van Isselt een feestdronk in dichtmaat werd ingesteld en toege- bragt aan den heer A. van der Swami amanuensis van het hoofdbestuur, die thans 25 jaren die betrekking waarnam; tevens werd hem eene fraaije zilveren medaille tot blijvende herinnering overgereikt. Te Utrecht werd den 10 en 11 dezer de 5de algemeene vergadering gehouden van het Ne- derlandseh onderwijzers-genootschaponder het voorzitter schap van den hoogleeraar Hofstede de Groot. Deze verga dering, even als die der maatschappij tut Nut van Al gemeen, is bijgewoond door den bekenden Spaanschen phi- lantroop den heer Ramen de la Sagradie thans voor de vierdemaal ons land bezocht; aan denzelven werd, door de gewestelijke vereeniging te Utrecht, het honorair-lidmaat- schap van het genootschap aangeboden. Men schijnt alle hoop te voeden dat de luitenant-gene raal jhr. Boreel van de wonden herstellen zal die hem in den nacht van den 5 dezer op eene zoo moorddadige wijze zijn toegebragt. Eene premie van 30c isonder belofte van geheimhouding uitgeloofd aan hem die den dader of de daders van de gepleegde diefstal en verwonding aan de politie of justitie bekend zal maken. Uit Zierikzee den 11 dezer wordt gemeld dat op het land van den landbouwer Kapelle onder die stad is gedolven een struik aardappelenwelke bevatte 8 stengels, waaraan zich bevonden 120 stuks. Dultschland. DeFrankforter Ober-Postamts-Zeitang behelst het volgende officiële berigt uit Innsbruck van den 7 dezer omtrent de afreize des keizers Hunne Majesteiten de keizer en de keizerin alsmede de overige hier aanwezige leden der keizerlijke familie, zul len morgen dingsdag den 8 dezer maandInnsbruck verla ten en de terugreize naar Weenen aannemen. De nog steeds eenigzins geschokte gezondheids-toestand van den monarch gebiedt voorzorg en voorzigtigheid, weshalve Zijne Majesteit

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1