MIRDELBURGSCHE COURANT. N°. 97. Zaturdas: I84S. 12 Augustus. BESTUREN cu ADMINISTRATIE». 4ANBESTEDIN G. De CENTRALE DIRECTIE des Eilands WALCHEREN zal, onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Bin- neniandsche Zaken op Donderdag den 24 Augustus aanstaande, ïn tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland in het Lokaal der Directie in de Abdij te Middelburg, des vdormiddags ten elf ure, publiek presenteren aan te bestedende leverantie van DIJKS-MATERIALEN voor het Dienstjaar 1849 be- noodigd bestaande in Hollandsch Rijs en Haringband Walchersche Staken Brabandsch RijsHaringband en Staken, en Briksteen. Zullende de conditiën, acht dagen te voren, ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directie en nadere in lichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. Roelse te Middelburg. iStntteiiIanbdcfte &ijbittgeti. MIDDELBURG den 11 Augustus. In de tweede editie van ons vorig no. maakten wij slechts met een woord melding, over het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs uit de afdeelingen der Tweede Kamer van de Staten-Generaalen de beantwoording der Regering; thans kunnen wij daarover iets meer mededeelen. Blijkens het verslag heeft de meerderheid der Kamer ge oordeeld, dat het dezer Kamer niet meer voegde zulke ge- wigtige onderwerpen te behandelenen dat het beter ware eene dergelijke belastingwet voor te dragen zoodra de grond- wets-herziening volvoerd zou zijn. Men meende vrij algemeen, dat de som der buitengewone behoeften waarin voorzien moet wordente hoog geraamd wasde groote meerder heid achtte het daarbij niet raadzaam nu reeds over te gaan tot de gelijktijdig voorgestelde afschaffing en vermindering der accijnsen. Maar niet alleen om hare ontijdigheid keurde de meerderheid de voorgedragen wet af. Ook het voorstel op zich zelf eener belasting op de bezittingen vond geene goedkeuring. In de memorie van antwoord geeft de Regering te kennen, dat het hier de groote vraag geldt of men de lasten des oogenbliks op de toekomst zal verschuiven al of niet? De minister wil dit niet. De ondervinding heeft bewezpn hoe gevaarlijk zulks is. Ook voor het overige kan de Rege ring zich niet met de gemaakte hoofdbedenkingen vereenigen. Zij verlangt dus dat het ontwerp van wet verder behandeld worde en hoopt op eene aanneming. Evenwel neemt de Regering genoegen met eenige voorge stelde veranderingen. Zoo is de vrijstelling uitgestrekt tot degenen, die 3000 of minder bezitten, en voor de inkom sten tot beneden 800. Onder de bijlagen tot deze memorie komt voor de volgende Opgave van de koloniale Productenwelke in 1848, tot 1 augustus van dat jaarreeds, zijn verkocht. 287,821 picols koffijnetto opbrengst 3,932,200 614,218 suiker, 4,252,700 7,047 indigo, *1,635,100 102 cochenille, 25,200 4,814 tabak, 62,600 9,907,800 Blijkens eene andere bijlage is het deficitwaarin voorzien moet worden, thans te berekenen op ruim f 10 millioen in plaats van nagenoeg 11 millioen. De commissie van rapporteurs heeft geoordeelddat het ontwerp een nieuw onderzoek in de afdeelingen vereischte. De beraadslaging over de twaalf ontwerpen tot de grond- wets-herziening zullen bij de Tweede Kamer aanvangen maandag aanstaande, des morgens ten 11 ure. Zijne Exc. de minister Lightenvelt uit Maastricht is 11. dingsdag in de residentie aangekomen en dadelijk bij Z. M. den Koning ten gehoore ontvangen. Des namiddags zijn de ministers vergaderd geweest, en des avonds opnieuw bijeengekomen. De gezant der Fransche republiek de heer Delure is bij Z. M. ter maaltijd genoodigd. Bij koninklijk besluit is de controleur van 's Rijks belastingen F. IJ. Stubhévan de linie-controle Sas-van- Gentverplaatst naar Alphen. Den 5 dezer is te Kampen het monument, door de leerlingen van wijlen den heer .7. van IVijk Rz.op het graf van hunnen gewezen onderwijzer opgerigtmet pleg- tigheid onthuld. Het stedelijk bestuur, de plaatselijke school.commissie en vele vrienden van den overledene woon den deze plegtigheid bij. De Waalsche kerkeraad te Amsterdam overgegaan zijn de tot een nieuw beroep, na het bedanken van ds. de Dom- pierre de Chaufepié heeft de volgende nominatie geformeerd F. Chavannes candidaat tot de heilige dienst in het canton du Vaud F. C. J. van Goenspred. te Leyden V. Guye, pred. te MaastrichtD. Chantepie de la Saussayepred. te Leeuwarden. Ds. Pijzei van Dordrecht, heeft voor het beroep naar VHage bedankt. De jaarlijksche algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van V Algemeenwerd den 8 dezer te Amsterdam geopend, onder het voorzitterschap van den hoogleeraar S. Mullerdie eene redevoering hield over de vraag: IVelk belang heeft de maatschappij tot PI ut van V Algemeen bij de tegenwoordige gesteldheid in Europa in het algemeen en in Nederland in het bijzonder Na afloop dezer redevoering geschiedde de uitreiking der eereblijken. Onder de uitgebragte verslagen behoort ook dat der com missie voor de aangelegenheid der landverhuizing, waarbij mededeeling werd gedaan van de daaromtrent ingekomene berigten. Het geheele aantal der landverhuizers uit Neder land, in de jaren 1845, 1846 en 1847, wordt daarin op niet meer dan 7000 begroot, waarvan zeven-achtsten land lieden. De landverhuizing wordt door de commissie aan verschillende redenen toegeschreven alsgodsdienstige be zwaren aansporing van bijzondere personenverminderde welvaartzorg voor de toekomsthooge lasten enz. Op de vraag, of hier te lande overbevolking bestaat, heeft de commissie als haar gevoelen opgegeven dat in Nederland nog veel werk voor Nederlanders isdat de landverhuizing is af te raden; dat in plaats daarvan colonisatie wensche- lijk is. Maandag 11. werd te Amsterdam de jaarlijksche alge meene vergadering der vereeniging ter bevordering van den boekhandel gehouden, onder voorzitting van den heer G. T. N. Suringar uit Leeuwarden. Onder de behandelde punten was het voorstelomop het voorbeeld van de Leipziger Messeeene beurs voor den boekhandel op te rig- tenen zulks te Amsterdam. Eene benoemde commissie zal deswege een nader voorstel doen ten einde deze gewigtige zaak op eene volgende algemeene vergadering voor goed worde afgedaan. l3iiitcnlAub0chc Sijbiugcu. Engeland. Londen 8 augustus. Gisteren betuigde lord Palmerston in het lagerhuis, dat de regering met de Fransche regering reeds de handen in één geslagen hadom door vriendschappelijke bemiddeling een einde te maken aan den tegenwoordigen staat van zaken in het noorden van Italië. In den afgeloopen nacht hebben in deze hoofdstad twee hevige branden gewoed, de eene in de pakhuizen van den heer Hatfieldkoopman in wol in Regentpark en de andere in die van den heer Dale Paternoster-row. Verscheiden dergenen welke zich in het eerste dier gebouwen bevonden zijn omgekomen. Laatstl. zaturdag is het eindelijk gelukt den heer Smith O'Brien in handen te krijgen hij werd te Thurles aan het station van den spoorweg gearresteerd en onmiddellijk naar Dublin gevoerd. Uit de vreemde gedragingen van den heer Smith O'Brien tijdens zijne inhechtenisneming, besluiten sommigen dat zijne geestvermogens veel geleden hebben. Dultschland. Uit Weenen wordt gemeld dat de keizer heeft te kennen gegeven dat hij de zending uit de na tionale vergadering, te Inspruck met alle haar toekomende eer zou ontvangen en zich naar de hoofdstad zou begeven zoodra zijne gezondheid dit toeliet; inmiddels zou zijn broe der Frans-Kareide troonopvolger, met de deputatie naar Weenen terug keeren. De plegtige huldiging van den rijksbestuurder had den 6 dezer in een aantal Duitsche steden hier meerder ginds minder feestelijk, plaats. Dusseldorp onderscheidde zich door de algemeene geestdrift. Te Berlijn is niets officieels tot viering van dezen dag geschied des te meer legde een groot gedeelte der bevolking zijne ingenomenheid met Duitschlands eenheid aan den dag. Te Frankfort is de viering natuurlijk met alle officiële plegtigheid geschied de proclamatie tot instelling van het centraal gezag is er aan de in quarré geschaarde troepen voorgelezen en door deze met het Hurrah aan den Rijks' voogdJ beantwoord. Te Berlijn voedt men nog veel hoop op eene vrede lievende vereffening der geschillen met Denemarken en ducht de gevolgen die de volharding der Frankforter vergadering in hare oorlogzuchtige plannen voor geheel Duitschland zou kunnen na zich slepen. Men verneemt thans met zekerheid, dat de koning van Pruissen het feest van den dombouw te Keulen bepaald zal bijwonen. Z. M. zal in den namiddag van den 14 aldaar aankomen en den nacht in het slot van Bruhl doorbrengen. Den 16 keert de koning naar Berlijn terug. De koningin zal, wegens den staat van hare gezondheid haren gemaal niet vergezellen. Volgens de Breslauer courant heeft het gezag aldaar kennis bekomen dat twee zich thans te Breslau ophouden de Polen wier namen genoemd worden zich hebben laten omkoopen om te Petersburg eene gruwelijke euveldaad te gaan volvoeren dat nog twee andere personen wier na men onbekend zijn gebleven met hetzelfde ontwerp zwan ger gaan en dat ook uit Parijs zendelingen met hetzelfde doel zijn overgezonden. peerde buiten de poorten der staden in Milaan -wertUaMes gereedgemaakt tot eene hardnekkige verdediging^ men begreep dat er een strijd op leven en dood zou plaats heböèn. Het Piemontesche leger heeft echter in de laatste gevechten zoo veel geleden dat het slechts verdedigender wjjze hande len. De maarschalk Radetzky was met zijne voorposten op weinigen afstand van Milaan genaderd en had volgens ge ruchten onderwerping gevorderd maar in geehe onderhan deling willen tredenook in die niet welke door 'Fransche agenten zou zijn voorgesteld, op grond dat de Fransche re publiek nog niet door Oostenrijk was erkend. Men denkt echter dat Engeland en Frankrijk te zamen als onderhande laars in de Italiaansche zaken zullen tusschen beiden komen, en er een wapenstilstand wordt voorbereid. Te Rome heerscht nog altijd woeling en verdeeldheid het gezag van den paus wordt door de heethoofden niet meer geëerbiedigd.- Laatste tijdingen den 9 dezer des avonds te Parijs ontvangen melden met zekerheid dat Milaan volkomen in de magt der Oostenrijkers isde stad heeft den 6 gekapituleerdbijzonderheden zijn nog niet bekend, alleen weet men dat Radetzky aan het Pie montesche leger twee dagen heeft toegestaan om de stad te ontruimen. De overgave was vooraf gegaan door een he vig gevecht voor de poorten der stad, waarin de Pie- montezen weder geheel verslagen zijnen er aan geene tegenstand van hunne zijde meer te denken viel. De stad heeft zich overgegeven alleen op het woord van Radetzky om zich gematigd te toonen en na van den koning van Sardinië de bekrachtiging der kapitulatie te hebben ontvan gen. Dit is dan ook slechts eene formaliteit, daar Karei Al- bert in den toestand waarin hij zich, met de overblijfselen van het leger bevond, dat in alle de laatste ontmoetingen geheel geslagen isgeen vrijheid meer heeft om de voorwaarden van Radetzky aan te nemen of te verwerpen. Een schrijven uit Napels van 30 julij aan het Journal des Débat sverzekert, dat de koning van Napels niet heeft afgezien van de expeditie naar Siciliëgelijk men gezegd had. Twintig stoomvaartuigen liggen gereed, om de troe penwelke te Reggio geconcentreerd worden, naar de Si- ciliaansche kust over te voeren. Van den anderen kant heeft de navolgende gebeurtenis te Napels veel sensatie gemaakt. Volgens de bestaande tracta- tenmogen niet meer dan 3 of 4 Fransche of Engelsche oorlogsvaartuigen op de reede van Napels ten anker leggen het overige gedeelte van de eskaders dezer mogendheden ligt te Castellamare of Baja. De admiraal Baudin en voor hem de prins de Joinville hadden altijd deze overeenkomst ge ëerbiedigd. Doch den 29 julij is de Engelsche admiraal Parker op de reede van Napels verschenen met zijn gehee le eskader, bestaande uit zeven linieschepen, een fregat en twee stoomschepen, zonder het gewone saluut te doen. Men schrijft deze schending der bestaande overeenkomsten toe aan het geschil tusschen de Engelsche en de Napelsche regeriu. gen ten opzigte van de Siciliaansche kwestie. Italië. Volgens de laatste tijdingen was Milaan nog niet in handen der Oostenrijkers; het Italiaansche leger kam- Erankrijk. Parijs 8 augustus. De dagbladen welke den 25 junij jl. werden opgeheven hebben voor het eerst weder mogen verschijnen. Hun toon was kalmer dan men zou verwachten 11a zulk geweld, maar welligt hebben zij het oog op den staat van belegwelke nog voortduurt. De generaal Cavaignac heeft gemeend het huis tegen over zijn hotel te moeten doen bezetten door soldaten. Men zegt dat hij tot dit besluit is gekomen ten gevolge van zeer ver ontrustende inlichtingen. De generaal Lamoricière heeft dezelfde voorzorg genomen voor het ministerie van oorlog. De buren van den generaal Cavaignac beginnen allengs te verhuizenin de vrees van eenen aanslag. De prefect van policie heeft agenten te paard aangesteld die den geheelen nacht tot aan den morgen de stad moeten doorrijden. Het Panthéon wordt door militairen bezet en in den koepel die een ruim uitzigt heeft, zijn steeds twee schildwachten die naar alle zijden een waakzaam oog houden. Uit alle deze maatregelen bespeurt men dat er redenen be staan om voor nieuwe onlusten behoedzaam te zijn. Men wil dat zekere partijdie echter eene minderheid in de nationale vergadering uitmaaktweder trachten zou de heer Lamartine tot president der republiek te verheffen. De gouverneur-generaal van Algiers de heer Marcy-Monge verlangt naar Frankrijk terug te komen. De heer Gros gezant te la Plata is officieel terug geroepen. De generaal Cavaignac heeft als hoofd van het uitvoerend bewind, de gezanten van Holland, der beide Sicilien en Spanje bij zich ontvangen. Op de plaats du Caroussel heeft men eene electrieke ver lichting daargesteld die zeer goed voldoeten een zachten gloed gelijk aan een helder maanschijnselof noorderlicht op de omringende gebouwen werpt. Men verzekert, dat de gevangene insurgenten aanboord van het stoomschip Ulloavooreerst naar het eiland Belle- Isle bij de kust van Bretagnezullen worden vervoerd. De nationale vergadering heeft nog eenige bepalingen van wet op de jurij aangenomen en is daarna overgegaan tot de

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1