MIDDELBEMSCHE C 0 1 A Y T. 1 N°. 96. Donderdag 184S. 10 Augustus. 13imic«Ja«böcïtc ®ijbi«0cu. HUDDELinrRG den 0 Augustus. i3«itcnlA«&0c!ïC <Eijbht0cn. Laatstl. maandag zijn de afdeelingen van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal weder vergaderd geweest over de twaalf wetsontwerpen tot herziening van de Grondwet. De nadere overwegingen over die ontwerpen loopen ten einde. Reeds wordt, naar men verzekert, het algemeen verslag van de commissie van rapporteurs over die ontwerpen in gereed heid gebragt. Dat verslag zal waarschijnlijk nog in den loop dezer week worden uitgebragt; zoodat de algemeene beraad slagingen over de gemelde belangrijke wetsontwerpen eerlang kunnen worden te gemoet gezien. In Texel is binnengekomen Zr. Ms. stoomschip Cy cloop onder bevel van den kapitein-luitenant J. F. A. Coertzenuit de Noordzee, hebbende in den avond van den 4 dezer het eskader verlaten hetwelk in goeden staat op de hoogte van Doggersbank zeilende was. Zr. Ms. schoener de Adder, luitenaut-ter-zee ie. kl. J. H. Volmer Knollaertvan Hellevoetsluis naar St. Martin (Nederl. West-Indie), is den 2 dezer ter reede van Dun- geness aangekomen. Men verneemt dat de kolonel Mollingerplaats-kom- mandant te Maastricht, die, op zijn verzoek, als zoodanig eervol is ontslagendoor den Koning benoemd is tot kom- mandenr der orde van de Eikenkroon. Uit 's Gravenhage 6 augustus wordt gemeld In sommige berigten door de dagbladen medegedeeld, nopens de jongste beraadslagingen van de Eerste Kamer der Staten Generaalkomt voor, dat de minister niet voor elf ure des voormiddags kennis zoude hebben bekomen van de dien zelfden dag des namiddags te half een ure te houden vergadering. Dit is eene onwaarheid. De minister is den vorigen dag op de gewone wijzedaarvan onderrigt geworden. „Men mag voorts aannemen, dat bij deze beraadslaging niets g bleken is van een voorgenomen verzet bij de Eerste Kamer tegen elke hervorming, vooruitgang en bezuiniging; dat het voor het minst onjuist is, te beweren, dat de meerderheid zich zoude hebben aangesloten aan hen, die een stelsel van tegenstand tegen alles wat naar hervorming gelijkt, huldigen, en dat dit de reden zoude zijn, waarom de tijde lijke minister van justitie in het bijzonder tegenstand zoude hebben ontmoet. Bij de beraadslaging over de beide wetten welke de goedkeuring der meerderheid van de Kamer niet hebben weg gedragen is naar men zegttegen diewelke de bewuste lijfstraffen betrof, hoofdzakelijk aangevoerddat daardoor het verband tusschen het strafstelsel geheel werd verbroken met de verklaringdat men bereid wasom zich voor de afschaffing te verklaren indien slechts andere straffen daar voor in plaats werden gestelden dat men de voorkeur gaf aan eene wetbij welke de toepassing der bewuste straffen aan het oordeel des regters werd overgelaten. Men heeft tevens niet onopgemerkt gelaten, dat, terwijl alsnu de lig- chamelijke straffen voor gewone misdrijven zouden worden afgeschaft die voor het krijgsvolk te water en te lande zouden blijven bestaan. Ten aanzien van de wet op de aanvulling van de open vallende plaatsen in de geregtshovenschijnt de voornaamste grond van bezwaar te hebben bestaan ten aanzien van het tweede artikel. Men oordeelde het ongeradenom de be slissing in criminele zakenen alzoo over leven en dood aan slechts vier raadsheeren optedragen en wenschtedat vereenvoudiging en bezuiniging langs eenen andereu weg mogten worden verkregendan de voorgestelde." Haarlem 6 augustus. In den afgeloopen nacht is eene zware misdaad gepleegd in de naburige gemeente Velzenop Beeckesteynhet buitenverblijf van den gepensioneerden ge neraal jhr. TV. F. Boreel. Naar hetgeen wij daaromtrent vernemen, is de genoemde generaal, omstreeks één ure, in zijn slaapvertrek, hetwelk gelegen is in de beneden-verdie ping van het gebouw, op zijne legerstede gevonden badende in zijn bloed en zeer zwaar aan het hoofd gewondterwijl de huisknecht, die op het roepen zijns meester ontwaakten toegeschoten wastevens een raam van dat vertrek vond openstaan en verscheidene voorwerpen van meer of minder waarde vermiste. De wonden schenen met een bijlof der gelijk voorwerptoegebragt te zijnhoewel zij van zeer ernstigen aard moeten wezen, vleidde men zich, dat de toestand van den hoogbejaarden generaal niet hopeloos was. Er zijn onverwijld alle nasporingen gedaan om den dader of de daders te ontdekken. Te dien einde hebben ook de reg- terlijke beambten uit deze stad terstond zich naar de plaats van het misdrijf begeven. Engeland. Londen 5 augustus. In de zitting van het lagerhuis van gisteren zeide lord Palmerston'dat het Duitsch parlement de schikking, ten jare 1839 gemaakt, en waaraan Engeland had deelgenomen, ten opzigte der aan hechting van een gedeelte van Luxemburg aan Belgievan de hand heeft gewezen; maar hij kon, zoo als de zaken nu stonden niet zeggen of deEngelsche regering het al dan niet noodig zal vinden zich hiermede in te latei:. In verschillende lerschc graafschappen duren de arrestatien voort. Sommige dagbladen houden den Ierschen opstand ofschoon voor het oogenblik gestildnog op verre na niet voor ge ëindigd en dat de onder-koning de zaak insgelijks dus in ziet blijktzeggen zij uit het gedurig in staat van oproer stellen van nieuwe graafschappen en districten. Die bladen kunnen de oplettendheid niet genoeg op de ongunstige ge zindheid der te Manchester, Liverpool en elders gevestigde Ieren, zelfs in deze hoofdstad, vestigen, en brengen daar mede het rondzwerven van eene menigte Iersche priesters en monniken door de straten dier steden in verband. Dultscliland. Frankfort, 4 'augustusDe Rijks-be stuurder, aartshertog Johann, is gisteren avond, met zijne echtgenoote en zoon in deze stad aangekomenen door de bevolking weder regt feestelijk opgewacht en verwelkomd. Voorts wordt verkondigd, dat, op last van den Rijks-be stuurder zeiven de plegtigheid der huldiging, op den 6 be paald alleen zal plaats hebben bij die troepen welke kunnen geacht worden onder de onmiddelijke bevelen van dien Vorst, als het hoofd van het gemeenschappelijk Duitschland te zijn geplaatst; te weten, bij het leger in Sleeswijk, en de be zetting van de bondsvestingen Mainz en Luxemburg. Daar door kunnen voorshands moeijelijkheden worden voorgekomen; maar het is eene andere vraagof de meerderheid van het Duitsche parlement wel bijzonder zal bevredigd worden door dit betvijs van toegeeflijkheid. Bij deze merderheid toch schijnt de meenig vast geworteld te zijn, dat de vergadering van Frankfort, als vertegenwoordigende het volk van Duitsch land door alle Duitschers zonder onderscheid onvoorwaar delijk behoort te worden gehoorzaamd dat het de pligt is, van den Rijks-bestuurder en zijn bewind, om daarvoor te zorgen en dat elke poging tot afscheiding of afzondering krachtdadig moet worden onderdrukt. Bij de beraadslaging over de grondregten der Duit schers, heeft het parlement,1 nog al tegen de verwachting van sommigen, beslist, dat de adel in stand zal worden ge houden doch het heeft tevens het beginsel aangenomen dat alle voorregtenwelke aan bijzondere standen zijn ver leend of verbonden geweest, zullen vervallen. Tevens is beraadslaagd over het al of niet behouden van de doodstraf, nadat door de meerderheid was uitgemaakt, dat het noodig wasom ook betreffende dit punt voor geheel Duitschland een regel vast te stellen. Met 288 tegen 146 stemmen is daarop besloten om de doodstraf bepaaldelijk af te schaffen en dezelve alleen voor militaire misdaden te laten bestaan. Tevens zijn de andere lijfstraffen afgeschaft. De berigten uit Weenen zijn niet gunstig. Sedert het vertrek van den aartshertog Johann heerscht aldaar veel op gewondenheid en spreekt men weder van het instellen van eeu voorloopig bewindindien de keizer niet terugkomt. Eene bezending der constituerende vergadering was naar Inspruck vertrokken, om Z. M. het adres van antwoord over te brengen. Hamburg, 5 augustus. Van het naburige tooneel des oorlogs is hier geen belangrijk nieuws bekend. Volgens be- rigt uit Kopenhagen, heeft het Deensche bestuur, bij besluit van deii 1 dezer, bepaald dat de Elbe, Wezer en Jahde den 15 dezer geblokkeerd zullen zijn. weg van Volta naar Rovigo en naar Gaao^ló, iu dq?ze;ffs geheele lengte van 3 mijlen, met kleedingsttMt^i. yan-Mler- lei aaid oedekt was, zoodat minstens 20,000 man 7"met ach terlating van al hunne kleederen en bagage, in groote wan orde gevlugt moeten zijn. Den 26 hadden 4 h 5000 man hulptroepen uit Brescia het Piemontesche leger te Goito ver laten en zijn huiswaarts gekeerd. Andere groote benden ge- allieeiden zijn dit voorbeeld, bij den overgang van de Min- cio ^or de onzen op den 24 gevolgd. Hun aantal werd op 15 a ao,000 man geschat. In het geheel waren nog 25,000 man bij Karei Albertwelke een panische schrik overmees terd had. Latere berigten uit Milaan van 2 dezermelden dat het hoofdkwartier van Karei Albert te Lodivijf uren' van die stad was. De Engelsche gezant te Turin zou zich naar het hoofdkwartier van Radetzky begaven hebben om dien veldheer door de bedreiging eener Engelsch-Fransche inter ventie tot een' wapenstilstand te bewegen. Uit Milaan moeten eenige duizend man nationale gar den naar Brescia zijn gezondenten einde ter verdediging dier stad mede te werken. Om in de kosten hunner uitrusting te voorzien is op de gegoede inwoners eene buitengewone belasting gelegd. Luidens brieven uit Triestvan 31 julijzou Pechiera in handen der Oostenrijkers, en de kroonprins van Sardinië volgens anderen de hertog van Genua in handen des vijands gevallen zijn. Volgens de laatste berigten uit Napels, zou koning Ferdinand afgezien hebben van het plan eener gewapende expeditie in Sicilië nu de onafhankelijkheid van dit land door Frankrijk en Engeland erkend is. Met belangstelling ziet men de berigten uit Rome te gemoet over den indruk, dien de jongste gebeurtenissen in Lombardije daar gemaakt hebben men vreest voor nieuwe onlusten. Daar het den paus niet had mogen gelukken een ander ministerie te vormen, had hij zich op nieuw tot Ma- miani gewend wiens antwoord men echter niet weet. Italië. Volgens een rapport van den maarschalk Ra- detzky uit Gazzoldo van 29 julij, te Weenen ontvangen, heeft koning Karei Albert de hem gestelde voorwaarden voor eenen wapenstilstand niet aangenomen, en heeft Radetzky uit dien hoofde den vijand met vier legerkorpsen verder ver volgd en met denzelven de Oglio bereikt11a dat de vijand nog in den nacht van den 27 op den 28 Goito verlaten en zich achter de genoemde rivier in slagorde geschaard had. Den 29 julij kwam het eerste legerkorps te Casalromana het tweede te Canetto aan. Beide stelden hunne voorposten aan de Oglio uit. Het reservekorps staat te Aquanegra. Het vierde korps rukte van Mantua op Merearia. Nader ontvangen berigten van Goito van den 29 mel den dat Radetzkyna de inneming van die belangrijke stel ling, met versnelde marsch was opgerukt en Karei Albert, die over Cremona terugtrok op den voet volgde. Het gros van het koninklijk leger bestond nog slechts uit drie brigadesterwijl zijn leger door de doelmatige operatien van Radetzky in drie korpsen verdeeld en verstrooid was. Den 28 namiddags had de koning zijn verlangen naar een wapenstilstand te kennen gegeven, doch nu verlangde de maarschalk volle schadeloosstelling voor de gemaakte oorlogs kosten. Het vroeger voorstel wegens de linie der Adda is bereids opgegeven. De luitenant-veldmaarschalk Strassoldo is bereids tot op 10 mijlen afstands van Brecia voortgerukt. De boeren stroomen overal toe en ontvangen onze troepen als vrienden. Noch in Brescia noch in Cremona, waar zich reeds den 27 vreesselijke beweging tegen Karei Albert ver toonde is aan wederstand te denken. De stukken geschutwelke vroeger aan de brigade Simb- schen ontnomen werden, zijn te Goito teruggevonden. De luitenant-veldmaarschalk Liechtenstein bevindt zich behouden bij Radetzky. Deze heeft zaturdag de aan den koning Albert op het slagveld bij Goito ontuomene krijgskasbe staande uit 2 millioen lires, onder de troepen laten verdee- len. Voortvlugtige edelen uit Verona verhalen, dat Karei Albert door Cremona geijld was en Lodi trachtte te berei ken. Uit Rovigo wordt van den 28 julij gemeld dat de Frankrijk. parijs 5 augustus. Generaal Cavaignac en de minister van buitenlandsche zaken hebben verschei dene bijeenkomsten met den heer 1Riccigezant van het hof van Turin gehad. Deze conferentien moeten ten gevolge gehad hebben dat het Alpenleger zal versterkt worden en naar de uiterste grenzen op zal rukken terwijl de generaal Lamoricière het opperbevel er van zoude aanvaarden wan neer het in active dienst zoude treden. De ai beiddie de commissie tot de constitutie met de afgevaardigden der bureaux te verrigten had is volein digd zoodat het ontwerp nadat de redactie er van heden zal zijn bepaald, in de volgende week aan de nationale vergadering zal worden aangeboden. De schorsing van eenige dagbladen zal opgeheven worden; de heer Mariede minister van justitie, heeft in persoon heden middag het besluit ter teekening bij den ge. neraai Cavaignac gebragt. Men spreekt weder van nieuwe ontdekkingen omtrent eene zeer werkzame herstelling van geheime genootschappen, waarop de aandacht van het gouvernement zou zijn gevestigd geworden. De minister van justitie zon deswegens in eene drukke correspondentie zijn met de procureurs-generaals der republiek. Gisteren avond omtrent zes ureals de heer Thiers nog niet van de nationale vergadering terug was ging ie mand eenigzins op hem gelijkende in zijn hoteltoen er een kogel werd afgeschoten die uit een windroer scheen te komen. Het schot trof niet dien persoon maar kwetste een meisje dat zich aan het hek van den tuin voor het huis be vond. Men weet nog niet of hier een ongeluk of een moord dadige aanslag heeft plaats gehad. Er is reeds een transport met gevangene opstandelin gen van omstreeks 600 in getal ter verdere deportatie naar Havre vervoerd en er zullen naar mate de commissien iu hunne uitspraken vorderen, nog meer verzendingen volgen. In de zitting der nationale vergadering van den 5 de zer is voorgesteld dat er voor rekening van het gouverne ment een dagblad der republiek zal worden uitgegeven voorts is er een plan overgelegd van eene nieuwe vergaderzaal in het tegenwoordig paleis welke voorstellen naar de bureaux zijn verzonden. Gisteren is de Gazette de France die ech ter reeds voor een groot gedeelte verzonden was,'door een commissaris van policie in beslag genomen, wegens vijf daarin voorkomende artikelen. De heer Goudchaux heeft de directeuren-generaal van financien bij zich ontboden en aan hen de uitwerking van verscheidene gronden voor zijn plan van belasting op gedragen, dat drie cathegorien zal omvatten. De generaal Bedeau is zoo ver hersteld dat hij te ken nen heeft gegeven het ministerie van oorlog te zullen op zich nemen als de generaal Lamoricière het bevel over het leger der Alpen zou gaan bekleeden. De generaal Baraguay-d'Hilliers heeft aan bet comité van oorlog onderscheidene rapporten en petitien ingediend, waarvan een door deszelfs exentriciteit de aandacht beeft ge trokken het is dat waarin hij een middel opgeeft om al tij d het oproer te kunnen overmeesteren. Men spreekt van een plan om, door eene nationale in- teekeningden generaal Cavaignac een bewijs van erkente nis voor zijne in junij betoonde diensten aan te bieden.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1