MIBDILBÜRGSCHE COURANT N°. 94. Zaturd.ig 1848. 5 Augustus. BESTUREN eu A9MINÏSTRATIEN. Inmtenlanbscitc ^ijbtii0eit. 33uUculau&ödïc tEijbiugeu. BELASTIJS' G op de F OU RA GE. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bij deze bekend, dat bij den Raad dezer Stad voorloopig is gearresteerd de Leggerrol van de ontvangst der Plaatselijke Belastingen op de Fouragienover 1848, en dat die Rol van heden af, tot en met den 19 dezer, ter Griffie dezer Stad ter lezing zal liggen des morgens van tien tot twaalf ureten einde een iegelijk in de gelegenheid zoude zijn om zich met zijnen aanslag bekend te maken; alsmede dat aldaar eene Bus i6 geplaatsttot de ontvangst der reclamatien, welke de belanghebbenden zouden mogen noodig achten tegen hunnen aanslag op de voormelde Rol in te brengen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 4 Augus tus 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare, A. M. BECIUS. KERMIS WAD AG. De MARKTMEESTER te Middelburg brengt mits deze ter kennis van het Publiek dat de TentenLoodsen en Kramenwelke bij gelegenheid der Jaarmarkt alhier zijn opgerigt, met toestemming van Heeren Burgemeester en Wet houders, Maandag 7 Augustus nog geopend zullen blijven. Middelburg, den 4 Augustus 1848. A. DUIK HENDRIKSE. De CORTGEEJSSCHE KERMIS zal beginnen den 15 en eindigen den 19 Augustus 1848. Aanvraag om Staanplaatsen, Brieven franco. De Burgemeester A. van DAMME. WE DE RL. HAWDEL-MAAT SCHAP PIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat de «AJAARS-KOF- FJJ-YEILINGEN der Maatschappij van 1848, zullen ge houden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAMop Maandag den 4 September 1848, 257,309 Balen Java KOFFITliggende aldaar. 8,581 Sumatra DITO, 101 Macasser DITO Te ROTTERDAMop Donderdag den 7 September 1848 180,938 Balen Java KOFF1J, liggende aldaar. 292 Macasser DITO 265952 5, Java DITO, liggende te Dordrecht. Te MIDDELBURGop Woensdag den 13 September 1848, 25,672 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar, Onder deze hoeveelheden is begrepen het nog onverkochte gedeelte van het opgehoudene in de Voorjaars-Veilingen van dit jaar. De Directie geeft de verzekeringdat zij vóór hare ge wone Voorjaars-Veilingen van 1849, geene andere Koffij dan de bovengemelde partijen aan de Markt zal brengen. De Monsters zullen op Vrijdag den 11 Augustus eerstko mende verkrijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veil- conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 1 Augustus 1848. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretaris MIDDELBURG den 4 Augustus. Het gevraagde ontslag van den tijdelijken minister van justitie en de redenen die daartoe hebben aanleiding gegeven zijn ook hier met leedwezen vernomen. Zoo ver tot heden bekend is, heeft Z. M. de koning, op het gedaan verzoek nog geene beslissing genomen, en men vleit zich dat de heer Donker Curtius van het door hem genomen besluit nog zal kunnen worden teruggebragt. Mogten toch alle staatsmag- ten vooral in het tegenwoordige stijdstipinnig doordron gen worden met het gevoel der verpligting om, met terzij destelling van bijzondere denkwijzen, door het aanwenden van gepaste middelen, rust, orde en eensgezindheid, en al- zoo het heil des Vaderlands, te bevorderen. Men schrijft uit 's Gravcnhage 2 augustus Er was heden morgen een gerucht in omloop dat de stap van den heer Donker Curtius door een of meer zijner ambtgenooten zou worden gevolgd. Met genoegen verneemt men echter, dat dit gerucht ten eenenmale is ongegrond, en integendeel meent men te kunnen verzekeren dat de overige heeren tijdelijke ministers zich onderling hebben ver bonden om den last van het ministerie te blijven torschen." Aan de leden van de Tweede Kamer is medegedeeld de volgende beslissing van de commissie van rapporteurs De commissie van rapporteurs voor de twaalf wets-ont- werpen gezamenlijk bevattende een volledig ontwerp van grondwetsherziening, is, na kennis genomen te hebben van eene op heden door den tijdelijken president van den raad van ministers ingezondene memorie van beantwoording op het wegens die wets-ontwerpen vastgestelde verslag van den 13 julij jl., alsmede van de daarbij behoorende bijlage, nota van wijzigingen en het gewijzigde ontwerp van wet 110. XII, van oordeeldat te dezer zake eene nadere overweging in de afdeelingen noodig is. Ten gevolge van deze beslissingzullen de afdeelingen van de Tweede Kamer morgen het onderzoek aanvangen over de bedoelde memorie van beantwoording en de gewijzigde ontwerpen. Men verzekert dat het ontwerp van wet, nopens de af schaffing der straffen van de geeseling en brandmerk den 29 julij, door de Eerste Kamer der Staten-Generaal is verworpen met eene meerderheid van elf tegen zeven stemmenen dat onder de redenaars tegen dat ontwerp behoord heeft de heer van Rapparddie het uitvoerig moet hebben bestreden. Van de behandeling en aan de stemming van het mede verworpen ontwerp, nopens de ï.iet aanvulling van opengevallen raads heersplaatsen heeft zich de heer van Rappardnaar men verneemtonthouden. Bij besluit van 21 julij 11., heeft Z. M. eervol eme ritaat met pensioen verleend aan eenige predikanten onder anderen aan: Ds. G. Wallerpredikant bij de Hervormde gemeente te Middelburg; DsJ. Kaldenbachpredikant bij de Hervormde gemeente te Veereen Ds. .7. F. Hcnrypre dikant bij de Hervormde gemeente te Sluis. Den 27 julij werd te Amsterdam gehouden de 34ste algemeene vergadering van het Nederlandsch bijbelgenoot schap onder het voorzitterschap van den heer mr. D. J. van Ewijck van de Bildt. Door den raad dier stad is tot hoogleeraar in de regten aan het athenanim aldaar benoemd, de heer M. des Amorie van der Hoeven practiserend ad- vokaat. De algemeene vergadering der herstelde Evangelisch- Luthersche kerk is den 2 dezer, door den minister voor de Hervormde eeredienst geopend; dezelve werd gepresideerd door ds. .7. H. Helper Sesbruggente Amsterdam. Door den Waalscben kerkeraad te Delft is, door het bedanken van ds. Guije, tot predikant beroepen Ds. A. Zu- blivan Nijmegen. Ds. Dompière de Chauffepiévan 's Hageheeft voor het beroep bij de Waalsche gemeente te Amsterdam bedankt. Het dagblad van Luxemburg, van den 29 julij, deelt een besluit van Z. M. den koning-groot-hertogvan den 21 dier maand mede, waarbij, ter gelegenheid der invoering van de nieuwe constitutiealgeheele kwijtschelding wordt verleend voor alle staatkundige misdrijven en voor andere delicten van ondergeschikten aard. Ontvangen partikuliere berigcen uit Nederlandsch Oost- Indië geven grond om te gelooven dat de zucht tot hervor mingen, welke zich aldaar had geopenbaard, in de beginse len gestuitalthans niet zoo gevaarlijk is als men uit som mige publiek gemaakte berigten zou moeten opmaken. Men zal zich herinneren dat, kort na het gewigtig besluit des konings, in maart laatstleden een hoofdambtenaar bij het depar tement van koloniën, de heer van Alphen, met eene geheime zending naar Oost-Indië is vertrokken. Nu willen sommigen hier weten dat hij in last had de voorgenomen tweede expe ditie tegen Bali te contratnanderen of liever te doen uitstel len alsom verschillende redenenin de tegenwoordige omstandigheden niet raadzaam. Het is, zulks al aangenomen, echter niet onmogelijk dat de heer van Alphen toe het ten uitvoer leggen van dat plan te laat kan gekomen zijn welk een en ander spoedig zal móeten blijken. QRott. Ct.j Den 14 maart 11. heeft schipper A. van der Tak, uit Goesmet zijne onderhoorige manschappen C. van der Tak, Corn. LokkerGz. C. Lokker Jacz. Steven van Es Corn. Dekkers Jacob Dekker Dimmen van den HoutenCorn. den Ilartog en Flip den Hartog door middel van eene ijssloep met stormweder gered een gedeelte der equipagie van het op den Ooster gestrand en verbrijzeld Fransche fregatschip Auguste et Marie gevoerd door kapitein C. F. Demèe en veilig aan wal gebragt. De te Rotterdam gevestigde Zuid- Hollandsche Maatschappij tot redden van schipbreukelingen heeft die edele daad met welgevallen beschouwd en luisterrijk beloond en wel door aan gemelden schipper te doen uitreiken hare grootte zilveren medaille, en aan ieder der manschappen een gouden tienguldenstuk. Engeland. Londen 31 julij. Gisteren hebben de chartisten en aanhangers van den repeal verscheidene verga deringen te dezer stede gehouden. Het voorstel ter oprig- ting van eene club, werd, als onwettig zijnde, verworpen: ook waren de redevoeringen aldaar gehouden geenzins zoo heftig als zulks gewoonlijk het geval was. Verscheidene leden der Iersche confederatie en der clubs zijn gevangen genomen onder hen moet zich ook naar men zegt, de bekende piekenfabriekant Hylandbenevens de hee ren Lahor en Rally schrijvers van het dagblad de Iersche Misdadigerbevinden. De maatschappij tot den repeal heeft een adres aan het volk van Ierland uitgevaardigdwaarin zij het tot vrede eix instandhouding der orde aanmaant. De berigten uit Dublin van gisteren avond melden dat in die stad de rust bewaard bleef, en dat her ook in de oproerige zuidelijke gewesten van Ierland nog niet tot eene botsing tu schen de opstandelingen en de gewapende magc der regering gekomen was. In de bedoelde streken heersch- te echter bij voortduring eene groote gisting en spanning. De heer Smith CP Brien en ook voor zoo veel men wist de overige bekende hoofden der beweging hielden zich noch altijd daar op, en men meldt thans stellig, dat de genoemde aanvoerder zich aan het hoofd van eene gewapende bende gesteld en in het gebergte post gevat heeft. De gewapende magt in Ierland bestaat nu uit 49000 man; waarvan 9,300 in Dublin. Lord H. Ilardinge is van hier naar Ierland vertrokkenom des gevorderdhet bevel op zich te nemen van een gedeelte der krijgsmagt. Duitschland. Uit Weenen verneemt mendat de keizer niet terugkomt. Men ziet dientengevolge de toe komst met zorg te gemoet. Het ministerie dat reeds vooraf zijne aftreding heeft aangekondigdingeval de keizer niet mogt terugkeeren zal waarschijnlijk woord houden hetgeen de verlegenheid van de inwoners der residentie niet weinig vermeerdert. De woelingen der Pruissische separatisten tegen de op- permagt van den rijksbestuurder baren in deze oogeublikken groot opzien. De partij der republikeinen verwacht daarvan verwikkelingenwelke hare belangen allezins kunnen be vorderen. De ultra-liberalen hebben geprotesteerd tegen het laatste besluit van het parlementen dit protest doen aanplakken. De meer gematigden hebben daarop geantwoord en hunne tegenstanders vermaand om boven alles zich als Duitschers te gedragen. Bij de menigte in deze oorden stelt men zich steeds voordat Duitschland het magtigste volk van Europa moet worden en zich allerwegen uitbreiden. De rijksbestuurder wordt nu stellig in den loop van deze week hier teruggewacht§n zal welligt Berlijn bezoeken. De aanzienlijke vrouwen van Frankfort beraadslagen reeds over de eervolle wijze, op welke de echtgenoote van Z. K. H. zal worden ontvangen. Het Duitsche parlement heeft, met eene groote meer derheid, den heer van Gagern op nieuw als voorzitter be noemd. De rijksminister van oorlog heeft aangekondigd, dat de oorlog tegen Denemarken met alle kracht zal worden doorgezet, en dat ook Oostenrijksche troepen, en manschap van het 7de, 8ste en 9de korps (Beijeren, Saksen, Wur- tembergersHessen, Badenschen en anderen) naar Sleeswijk zullen worden gezonden. Hetgeen vreemd luid, is, dat ook Oostenrijksche troepen zullen gebruikt wordendaar Dene marken zich als met Oostenrijk in vrede beschouwd heeft, en de schepen onder Oostenrijksche vlag ongemoeid Iaat. Men verneemt nog niets van het plegen van vijandelijk heden in Sleeswijk. In Koppenhagen heerscht eene groote opgewondenheid onder de menigte omdat de strijd tegen dè Duitschers nog niet dadelijk en krachtdadig wordt vervolgd. Volgens berigten uit Zweden was ook de cholera in dat rijk uitgebroken. Italic. De berigten van het oorlogstooneeldie de Fransche bladen medebrengen, worden nog veel verwarder dan de vroegere, en dragen duidelijk de kenmerken, dat men niet regt wist wat er van den staat van zaken was. De talrijke meer of minder officiële leger-bulletinsde bij zondere elkander regtstreeks tegensprekende correspondenten de verhalen van ooggetuigen, maar vooral de verwarring der datumszijn oorzaak van de onzekerheid over den decisie ven uitslag der gevechten, waaromtrent de verschillende bla den ook verschillende gevolgtrekkingen maken. Het is vooral het verschil van datum, dat tot groote moeijelijkheden leidt. Volgens berigten uit Italië, moeten tusschen Genua en Napels een aantal Napelsche oorlogschepen kruissenom aan de Secilianen den toevoer van wapenen af te snijdenen den jongen koning van Sicilië op te vangen, wanneer deze zich naar zijn rijk begeeft. Uit Napels werd den 24 julij geschreven De expeditie tegen Sicilië is uitgesteld tot dat de koning antwoord op zijne nota zal hebben ontvangen die aan de voornaamste Euro- pesche kabinetten is verzonden. In die nota steld koning Ferdinand voor om zijn' tweeden zoon op den troon van Sicilië te plaatsen. De koning zou dan zijne regten laten varen en de geheele onafhankelijkheid van Sicilië erkennen. Zoo men dit niet wilde zou dadelijk de oorlog aan den koning van Sardinien verklaard worden. Van dit besluit ver wachtte men te Napels een gunstigen uitslag. De fondsen waren er op gerezen." Volgens berigten uit Rome van den 21 hadden de beide kamers het vroeger vermelde en aan den paus gerigte adres waarbij ter gelegenheid van het gebeurde metFerrara op eene oorlogsverklaring tegen Oostenrijk aangedrongen wordt, door deputatien uit haar midden aan Z. H. doen aanbieden. De paus had er zich bij zijn antwoord toe bepaald te kennen te gevendat hij het zich steeds ten pligt zou stellen on> de regten van zijn wereldlijk gebied te verdedigen, doch dat hij vertrouwdedat men de pauselijke regeringeven ais vroeger ten aanzien van Ferrara het geval is geweest, ook nu volkomen regt zou doen wedervaren ofschoon dan ook de omstandigheden thans anders waren.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1