BIJBLAD VAN PB lllltDI IJtl IK.SI IIi; COURANT 1848. van halurdag 29 Juli/. ^TO 91*. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS. MID0ËLBVB6 den 29 Julij. Wij deelen hierbij mede het vervolg der in ons vorig no. vermelde berigten uit Oost-Indienmet den overlandpost. Batavia 26 Mei 1848. De hoogst belangrijke berigten per jongste mail alhier aan- gebragtnopens de politieke gebeurtenissen in Frankrijk en verscheidene andere Staten van Europa, en de onzekerheid waarin men hier verkeert omtrent de gevolgen die daaruit kunnen geboren worden hebben eenen algemeenen stilstand in onzen handel te weeg gebragtzoodat alleen voor directe behoefte eenige transactiën werden gedaan. Verscheidene hou ders van goederen schijnen zelfs ongenegen, onder de be staande omstandigheden te verkoopenen willen liever den afloop der gebeurtenissen afwachten. Voor vele invoer-arti- kelen eischt men hoogeren prijs, doch blijven koopers gere tireerd, terwijl uitvoer-artikelen doorliet intrekken van vele orders uit Europa alleen tot lagere prijzen zijn te plaat sen zoodat in het geheel onze markt als nominaal moet beschouwd worden. Da gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie heeft goed gevonden en verstaan te wijzigen het tarief no. 6 van uit gaande regten op Java en Madura, gearresteerd bij art. 2 der publicatie van 10 november 1837 Staatsblad no. 57), met dien verstande, dat de koffij voortaan, bij den uitvoer van Java en Madura zal zijn onderworpen aan een uitgaand regt van twaalf ten honderd van de waarde, en van de helft van dien, of zes ten honderd van de waarde, indien de uit voer geschiedt in Nederlandsche schepen naar Nederland met borgstelling voor het verschil. Nog heeft de gouverneur-generaal goedgevonden te wij zigen a. Het tarief 110. 6 van uitgaande regten op Java en Ma dura gearresteerd bij art. 2 der publicatie van 10 novem ber 1837 Staatsblad no. 57), zoodanig, dat Java-thee voortaan, onder Nederlandsche vlag, naar Nederland zal kunnen worden uitgevoerd vrij van uitgaande regten blij vende het regt onder vreemde vlag bepaald op 4 per f 100 waarde. b. Het tarief no. 3 van inkomende regten op Java en Ma dura, op diverse goederen, zijnde voortbrengselen van Eu ropa America en de Kaap de Goede Hoopgearresteerd bij publicatie van 25 september 1837 Staatsblad no. 47), en het tarief 110. 5 van inkomende regten op Java en Ma dura op diverse goederen zijnde voortbrengselen van landen beoosten de Kaap de Goede Hoop en niet begrepen in de voorgaande tarieven, gearresteerd bij art. 1 der publicatie van 10 november 1837 Staatsblad no. 57), met dien ver stande dat het theelood of het lood geplet voor de inpak king van thee, bij den invoer op Java, onder Nederlandsche vlag, zal zijn vrijgesteld van inkomende regten mits voor zien van een certificaat van Nederlandsche bewerking ter wijl hetzelve, onder andere omstandigheden ingevoerd, zal zijn onderworpen aan een inkomend regt van 6 pet. Bij gelegenheid van het vertrek van den hoog-edel gestr. heer E. B. van den Bosch, scbout-bij-nacht en afgetreden kommandant van Zr. Ms. zeemagt in Oost-Indie, hebben scheepsreeders assuradeurs en kooplieden van Batavia een brief van erkentenis aan dien vlag-officier gerigt. Nog laten wij hier volgen hetgeen plaatsgebrek ons tot heden verhinderde geheel mede te deelen. De heeren mrs. J. van Hall en C. /I. den Texwelke in der tijd nevens anderen verklaard hebben zich hun oordeel over het ontwerp van Grondwets-herzieniiigzoolang het niet als wets-ontwerp zou zijn voorgedragente moeten voorbehouden, hebben thans bij adres aan de Tweede Ka mer (zoo als wij reeds in ons no. van 11. donderdag ver meldden) hunne beschouwingen over de ontwerpen van wet tot Grondwets-herziening bekend gemaakt. Zij stellen daarbij ten doel der Grondwet eene welgeor dende grondwettige monarchie met eene krachtige regering aan het hoofd en eene vertegenwoordiging die de belan gen en de regten van den Staat krachtig en met ernst voor staat." Aan dit beginsel toetsen zij de voorgedragen ontwerpen en hebben daarop onderscheidene bedenkingen. Zij willen gelezen hebbenniet de persoon des Konings maar de Koning is onschendbaar. Zij zien bezwaren in de regtstreeksche verkiezingen, en beschouwen de verkiezingen met één trap als het zekerst leidende tot eene volksvertegenwoordiging. Doch welklstel- sel ook het verkieslijkst zij, bij de onzekerheid daarover, ware het voorzigtig het vraagstuk aan de gewone wet over te laten. De Eerste Kamer wenschen adressanten behouden te zien doch zamengesteld uit leden die deels door den Koning, deels door provinciale Staten en andere hooge collegien en zedelijke ligchamen benoemd worden. Adressanten verklaren zich tegen eenen Raad van State zoo als die thans wordt voorgesteld. Ten aanzien van provinciale Staten en gemeentebesturen voorzien adressanten vele moeijelijkhedenomdat de gren zen tusschen uitvoerend en wetgevend gezag niet zijn in acht genomen. Met de bepalingen over onderwijs, godsdienst, regt van vereeniging en brieven-geheim kunnen adressanten zich geens zins vereenigen. In het algemeen meenen zij omtrent al de ze punten dat zij gevoegelijker door de gewone wet ge regeld konden worden en dat de_ ontworpen Grondwet daarover te veel bepaalt. Voorts maken adressanten nog eenige aanmerkingen op en kele artikelen der ontwerpen. Ten siotte zeggen zij De ondergetekenden zijn van meening, dat het hier bovenal op een kalm en onpartij dig onderzoek aankomt. De vooruitgang, naar welke ook zij streven is de vestiging van een krachtigwelgeordend Staatsbestuur, waar de vereenigde pogingen van Vorst en Volk tot het bereiken van het doel van den Staat, met het beste gevolgworden geieid en verzekerd teruggang zou het in hun oog zijn wanneer hetdoor ongepaste magts- verdeeling of het gemis der noodige waarborgen van wel ke zijde ook ons Nederlandsch Staatsgebouw aan de noo dige hechtheid en kracht mogt ontbreken. Ja, voorzeker, de Staatsgebeurtenissen in andere landen van ons werelddeel bchooren daarbij niet uit het oog te worden verloren. De geschiedenis onzer dagen is rijk in lessen en raadgevingen maar de Nederlandsche Natie is te verstandig'dan dat zij zich door de elders heerschende opgewondenheid van ge moederen zou laten vervoeren tot het verlangen of tot het goedkeuren van stellingen en beginselen waarvan de erva ring elders ons juist in deze dagen al de verwerpelijkheid en al het verderfelijke in zoo ruime fnate heeft doen kennen. Neen, omdat elders verwerpelijke beginselen heerschend zijn geworden behoeven wij nog niet aan te nemen dat andere bij ons niet zouden zijn te verwezenlijken. Neen opk nu behoort de Nederlander zich niet te laten vervoeren tot het aannemen van andere beginselen dan die hij in ge- moede en uit overtuiging als voor zijn volk en zijn Staats bestuur de meest geschikte oordeelthoezeer het daarbij aan gepaste opoffering en ter zijde stelling van eigen meening behoudens de leidende beginselen niet zal behoeven te ont breken. Op die wijze zal onder Gods zegen de Grond wets-herziening in Nederland met een gelukkig gevolg mo gen tot stand gebragt worden." UITTREKSELS uit het VERSLAG van Gedeputeerde Staten aan de Staten der Provincie Zeeland voor zoover dit eenige rubrieken van alge- Vervolg en slot.) meen belang betreft. Sjiiïsdlööisvr. De uitkomst van den oogst in het afgeloopen jaar kan bevredigend worden genoemd. liet beploegen der landerijen in bet najaar van 1846 ging met gunstige omstandigheden gepaard; de zaaitijd viel zeer voordeelig uit; ofschoon zich de vorst reeds vroegtijdig openbaarde veroorzaakte de zelve echter aan de veldgewassen weinig of geene schade. De tarwe ontwikkelde zich vooral., ten gevolge van de ingevallene warme zomerdagen, op bijna alle gronden hij uitnemendheid; de gemiddelde opbrengst kan op 30 mudden per bunder worden be rekend. De rogge, reeds vroeg van de velden genomen gaf insgelijks eeue opbrengst van 30 mudden per bunder; het beschot van dit gewas was aan de gewonnen hoeveelheid stroo niet evenredig. De zomer-gerst overtrof in product de meeste lente-vruchten de zelve komt van 40 tot 45, de winter-gerst en de haver beide mede gunstig uitgevallen op 40 mudden per bunder neder. Het koolzaad in den dorschtijd door schoon weder begunstigd en volkomen droog ingezameld, kan dooreen op 25 mudden per bunder worden geschat. De boekweitdie zeer goed stond .leverde een beschot op van ongeveer 20 mudden per bunder. De witte en bruine boouen boden een ruim en deugdzaam voort brengsel aan van 30 mudden per bunder. De erwten aangetast door een insectde luis genaamd werden zoodanig benadeeld, dat van sommige velden naauwelijks 12mudden per bunder zijn gedorschtdit voortbrengsel was overigens van min der dan middelmatige hoedanigheid. Het vlas in geringe lengte doch voldoende in hoedanigheid leverde eene opbrengst aan zaad op van 10 mudden per bunder. De meekrap heeft tijdens de uitdelving weinig voldaan. Die plant had veel van de vorst en bet menigvuidig sneeuwwater gedurende den wintel geleden. Het beschot wordt op naauwelijks 2000 ponden (bard-goed) de bunder gerekend. De aardappelen, in 1847 in ruime boeveelheid uitgeplanthebben minder dan in het vorige jaar door de bekende ziekte geleden. De oogst dezer aardvrucht komt slechts op 94 mudden per bunder neder zij heeft zich in de bewaarplaatsen vrij goed gehouden. De toestand van den landbouw is over het algemeen niet onguns tig wel zou de landbouwer voor zijne voortbrengselen hoogere prij zen begeeren dan thans bedongen kunnen worden maar bij erkent dankbaar, dat het afgeloopen jaar voor hem zeer voordeelig is geweest, en dat hetgeen in prijs wordt verloren, ligt bij eenen volgenden oogst door ruimte van beschot kan worden vergolden. Uitgezonderd de gewone ongesteldheden was de gezondheidstoestand der paarden, runderen, schapen en varkens, ten verleden jare guns tig. Een enkel geval van kwaden droes doch voor deo belangheb bende nog al van eenige beteekenis beeft zich onder de paarden van eenen stalhouder te Zierikzee voorgedaan. Ten gevolge van tijdig aangewende voorzorgs-middelen en het afmaken der aangetaste dieren, heeft zich dat kwaad niet verder verspreid. Voorts is onder de kudden van twee schaapherders te Krabbendijke en Waarde, en ook onlangs nog onder die van twee schapenbouders te IJerseke de huidziekte (schurft) ontstaan. In overleg met den president der provinciale commissie van land bouw zijn de vereischte maatregelen genomen tegen de uitbreiding van dit kwaad terwijl door de aangewende geneesmiddelen en zui vering de schapen voor het grootste gedeelte thans zijn hersteld. Hier heeft inzonderheid doelmatig gewerkt, de toepassing van het middel door indompeling in de loog van tfalz door den Veearts van Hertum medegedeeld in zijn werkje korte en bevattelijke on- derrigtingen over de schurft der schapen. Onder de dragtige merrien in het 4de district dezer provincie werd eene afwerping der vrucht waargenomende ware oorzaak van dit verschijnsel is nog niet bekend men heeft een onderzoek daar omtrent ingesteld van welks uitslag wij nog de mededeeling te ge- moet zien. Ook onder de koeijen werd hier en daar onvredSuHaarheid bespeurd. Deze omstandigheid, en het gemis êener ruime voeding, deden eene verminderde melkgeving ontstaan. De kruising met Geldersche hengsten gaat met goed gevolg voort. In Schouwen en Noord-Beveland bestaat behoefte aan zoodanige paarden. De commissie van landbouw heeft daarvoor twee sehoone en krach tige dieren bestemd. In Walcheren blijft men voor die verbetering van het paarden ras min gunstig gezind. Bij twee der in dit gewest aanwezige Engelsche korthoornige vol bloeds stieren heeft men het verschijnsel opgemerkt, van onvermo gen ter voortteling. Men ondersteltdat athmospherische en lecf- regelkundige invloeden daarvan de oorzaken kunnen \t^en. Iufusschen getuigt reeds het uit andere dergelijke streren verkre gen jonge vee, deu weldadigen invloed der veredeling, terwijl uil de stieren en koeijen van dit ras ook reeds zoo vele jonge stieren gewonnen zijndat de gemelde onmagt aan de toeneming en ver meerdering van de soort niet schijnt te zullen schaden. De veredeling van het inlandsche varkens-ras met de Chinesche Berkshire-soorthoudt met eenen gewer.schten uitslag stand. Twee heereu zijn wederom in het verleden jaar in Engeland ten dienste der provincie aangekocht. Ook is aldaar nog een volbloeds-ram ter verdere veredeling van het Zecuwsch schapen-ras aangekocht. Die veredeling beantwoordt volkomen aan de verwachting. De uitreiking van half volbloeds- rammenzonder vergoeding aan sommige schaapherders, heeft eene nuttige strekking tot de verbetering der drijfkudden. Vol gens de daaromtrent ingekoniene opgave bestond de veestapel in dit gewest op den laatsten februarij dezes jaars in 16021 paar den boven en 4212 dito beneden de 3 jaren. 29025 runderen bo ven en 15246 dito beneden de 2 jaren. 18420 schapen en 8173 lammeren. 12526 varkens. Voor het onderwijs in de beginselen der landhuishoudkunde zijn de gronden gelegd. In het 3de district zijn een drietal landhuishoud kundigen waaronder een scheikundige die zich niet alleen bereid hebben betoond maar aanvankelijk reeds hebben op zich genomen om eenige onderwijzers in de stad Goes in de daartoe noodige we tenschappen onderrigt te geven en hen op den weg te leiden tot verdere bekwaming in voege dat dezelve al dadelijk het door hen aangeleerde aan anderen kunnen mededeeleu waartoe de beste gelegeuheid bestaat bij de aanwezige oefenschool voor aankomende onderwijzers. Voor de aanschaffing der noodige boekwerken en schei kundige toestellen zijn dan ook eenige uitgaven bewilligd gelijk mede het voorstel, om tot opwekking van het besproken onderwijs voor tijd en moeite eene geringe schadeloosstelling hij wijze van gratificatiën aan gemelde onderwijzers toe te leggen mede bijval gevonden heeft. Wat betreft de proefnemingen met sommige uitheemsche aardap pelen en aardappelen-zaden alsmede met zaai-rogge en maïs in dit gewest genomen en zooveel doenlijk voortgezetdie hebben tot uiteenloopende uitkomsten geleid; dezelve zijn deels gelukt, deels tegengevallen en beantwoorden over het algemeen niet aan de ver wachting. Het Turksche weit of koren (maïs) schijnt inzonderheid om wel te tieren, eenen anderen grond dan den Zeeuwschen te behoeven. Omtrent de Zeeuwsche maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt wordt gemeld: Deze, thans meer dan 1000 leden tellende, gaat ijverig voort naar het doel harer instelling te streven en door verspreiding van licht en wetenschap, de landhuishoudkunde te verbeteren, en daar door de landelijke welvaart te bevorderen. Dat gemelde maatschap pij op den duur algemeene belangstelling inboezemt, en dat dezelve ook in andere gewesten op prijs wordt gesteld behoeft geene ver zekering. ïïeo weet het, dat daar waar de maatschappij jaarlijks bij toerbeur ten van districten ingevolge hare statuten bijeen komt de meeste belangstelling in dezelve wordt aan den dag gelegd. Het voorbeeld daarvan is nog versch uitwijzens de op den 6 en 7 junij jl.in de stad Hulst gehoudene algemeene vergaderinggepaard met eene tentoonstelling van voorwerpen van landbouw en veeteelt. Te dier gelegenheid zijn wederom de meest ondubhelzinnigste blijken van belangsteUing in de zaak en van onderlinge medewerking tot bevor dering en ontwikkeling derzelve aan den dag gelegd. Behalve de toewijzing van prijzen en premiennaar aanleiding van de statuten heeft de maatschappij aan den heer J. van Her tum Rijks veearts in dit gewestde gouden medaille uitgereikt, als een blijk van hulde en van erkentelijkheid voor de veelvuldige gewigiige diensten door denzelve steeds met ijver aan den dag ge legd tot voorkoming van de verspreiding der zoo gevreesde, in het naburig Belgie geheerscht hebbende en hier en daar nog aanwezige longziekte onder de runderen. De maatschappij heeft in de genoemde jongste algemeene verga dering twee belangrijke punten onder anderen ter sprake gebragt te weten 1. het instellen van een onderzoek naar het verband tus schen de bevordering der zedelijke verpligtingen onder de arbeiden de en dienstbare bevolking, en de verbetering van derzelver mate- rielen toes and benevens naar de middelen om dien verbeterden toestand, zedelijk en stoflelijk in de landbouwende gemeenten ver kregen te zien; en 2. het onderzoeken van het wenschelijke en het uitvoerbare van een landelijk credietstelselnaar het elders daarvan bestaande voorbeeld. Deze aangelegenheden althans de eerste staan in zoodanig ver band met de gewigtigste belangen der maatschappij dat men niet anders kan wenschen^, dan dat de uitslag van het onderzoek eene geheel bevredigende oplossing van het vraagstuk zal opleveren. In den toestand der Tisscherijen wordt geene beduidende veran dering opgemerkt. De Jagt en Visschcrijen (binnendijks) leveren niets bijzonder vermeldingswaardigs op. Provinciaal Arcliicf. Met betrekking tot het gewestelijk archief zijn thans geene andere bijzonderheden mede te deelen dan dat met de rangschikking en inventarisatie van hetzelve regelmatig wordt voortgegaan. Naar aan wijzing van het volgnummer van den inventaris blijkt dat de char terkamer no. 1, thans geheel gecatalogiseerd het aanzienlijke getal van 4039 boekdeelen (meest alle rekeningen) in zich bevat. Toevoeging van grondgebied aan gemeenten. De opvolgelijk plaats hebbende inpolderingen of bedijkingen doen eenen aanwas van grondgebied ontstaan die meer bijzonder bij eene onzekere of betwiste aanhoorigheid de toevoeging aan eene bepaalde gemeente vereischtalwaar de toekomstige bewoners hunne naaste maatschappelijke betrekkingen zullen kunnen vormen en onderhou den. Zoo zijn thans vatbaar voor zoodanige toewijzing de polders Bastiaan de Lange, tusschen Walcheren, Zuidbeveland en Wol- phaartsdijkde Anna-Jacoba-poldertusschen Duiveland eD Philips- land en de Perponcher-polder tusschen Wolphaartsdijk 's Heer- Arendskerke en 's Heer-Hendrikskinderen aangaande welke uiteen loopende aanspraken of onzekerheden zijn opgerezen.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 3