MIDDELBURGSCHE 0 U B A IV T. W°. 89. Diogsdag BESTUREN en ADMINISTRATIEF 1848. 25 Julij. idiuncnlaubschc ïEij&utgeti, &juitcul<tnb0c!tc tEijbitigcti. e SPAAR BANK. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburg maakt bekend ca: door hetzelve gedurende den loop de/.er maand en de maand Augustus aanstaande, des Woensdags van iedere week, op de gewone plaats, van i tot 2 ure des namiddags tegen aanteekening op de Inlegboekjeszal worden gevaceerd tot uitbetaling der Interessen over de eerste helft van het jaar 1848. Zullende de niet afgehaalde Renten eerst na ver loop der maand Augustus als Kapitaal worden bijgeboekt. Middelburg, den 5 Julij 1848. Namens het Bestuur voornoemd HUBERTUS REKKER, Secretaris. De KERMIS der Gemeente JIOEK zal een aanvang nemen op Maandag den 7 Augustus 1 S48 en eindigen den 11 derzelve maand. NIDOEliBGtte den 24 Julij. Gisteren morgen is uit het Molenwater alhier opgehaald het lijk van een achtjarig knaapje, dat 11. zaturdag bij de Seisbrug in het water was gevallen vermoedelijk bezig zijn de met krabben te vangen is dit kind zonder dat zulks door iemand is gehoord of gezien geworden, verdronken. Wij vernemen dat de wel-eerw. heer ds. L. G. Th. Creutz- bergpredikant te Cliaamzich gedrongen heeft gevoeld om voor het op hem uitgehragte beroep naar Vere te be danken. Bij koninklijk besluit van den 20 dezer zijn benoemd tot dijkgraven in de provincie Zeeland, als: van den Mo lenpolder, de heer J. IValravenvaii den Nieuwekerke- polder, de heer F. Ferdinandussevan den Susanna-polder de heer M. de Jongevan den Hoofdplaat-polder, de heer C. F. Serrarensvan den polder Bewesten-Eede en Benoor den St. Pierersdijk de heer .7. H. Hennequinvan de Robbe- moreel-, Gouverneurs- en Craaijenspolderde heer P. de Bruyne. En tot gezworenen van den Johanna-polderde heer d. de Krakervan den Adriaans-polderde heer J. C. de Maagd; van de Anna-Friso-polderde heer T. de Lange; van de vereenigde polders van Ossenisse de heer J. Burm. Wijders is bij koninklijk besluit van den 19 dezer, de heer .7. van der Hof, ontvanger der belastingen te Biervliet en Hoofdplaat, overgeplaatst naar Kloetinge; de ontvangst van Biervliet en Hoofdplaat vereenigd tot één kantoor, hoofd plaats Biervlieten tot ontvanger aldaar benoemdde heer H. Moolenbeek, thans ontvanger te YersekeSchore en Vla- keen in diens plaats benoemdde heer K. Falkenburg van de Kreke surnumerair der belastingen te Middelburg. Uit 's Ilertogenbosch wordt gemeld, dat in het arrondisse ment Eindhoven, en bijzonder in de gemeenten Leende, Heeze en Mierlo, geweigerd is om tienden van de tiend - pligtige landerijen te laten volgen; onder de gemeente Mierlo zouden zelfs op hoopen verzamelde tienden van het domein- bestuur zijn in brand gestoken. De justitie heeft zich ter plaatse waar die feitelijkheden zijn bedreven, dadelijk met het onderzoek naar het voorgevallene onledig gehouden en uit Eindhoven wordt geschreven dat aldaar reeds schuldi gen door de marechaussées en de infanterie zijn binnen ge bragtvolgens de laatste berigten hadden er geene verdere ongeregeldheden meer plaats gehaden onderscheidene land lieden lieten hunne verschuldigde tienden gewillig invorderen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is zaturdag na middag vergaderd geweest. De openbare vergadering is in .comité-generaal veranderd, nadat de voorzitter kennis gege ven haddat door de afdeelingen tot hare rapporteurs voor bet wets-ontwerp tot wijziging der accijnsen op het geslacht en het gemaal en voor dat betrekkelijk eene belasting op de bezittingen en inkomsten van ambten enz. verkozen zijn de Iieeren Faber van Riemsdijk, Opperdoes diewijn, Gevers •van EndegeestBorski en van Dam van Isselt. 39ii!{«rhlau(L IVeencn 17 julij* De rijksbestuurder is heden uit Frankfort teruggekomen. De rijksdag zalnaar men zegtovermorgen geopend worden. Het nieuwe mini sterie hetwelk de provisionele minister Doblhofaan degoed- keuritig van den rijksbestuurder onderwierp bestaat uit man- nen van de streng liberale maar niet fanatiek democratische partij. Vermoedelijk zal de baron JVessenberg minister-pre sident worden. Frankfort 20 julij.. Veel sensatie heeft hier verwekt eene berooving der Keulsche diligence of pakwagen, welke een dertigtal tonnetjes geld voor rekening der Pruissische regering en aan het huis Rothschild geconsigneerd geladen had. In de nabijheid van Koningstein aangekomenwerd de diligence door 6 gewapende mannen aangehouden, die, na den conducteur en postillon met den dood bedreigd te hebben indien zij den minsten weerstand boden zich van drie der tonne jes bevattende te zamen 6000 Pruissische daalders, meester maakten en zich daarop met hunnen buit ver wijderden. Naar men verneemt zou de politie deze roovers reeds op het spoor zijn, en het lijdt wel geen twijfel, of derzelver arrestatie zal weldra plaats hebben. Berlijn 20 julij. Staatkundige redenen hebben den aartshertog Johann terug gehouden, om bij zijn heen en we der reizen een bezoek bij de koninklijke familie te Post dam af te leggen. De koning zou hem in bedenking hebben doen geven of het niet omzigtiger ware zulks niet te doen, ten einde aan de democratische partij geene gelegenheid tot verkeerde uitleggingen te geven. De rijksbestuurder zal dien tengevolge bij zijn terugkeer naar Weenen Postdam ook niet aangedaan hebben. Naar men verzekert, willen de regerende Duitsche vorsten tot verzekering hunner regten een staatsraad (in plaats van den bondsdag) naast het Duitsche parlement te Frankfort benoemen. Volgens berigten hebben zich te Berlijn en Koningsber gen reeds enkele gevallen van cholera vertoond. Te Riga heerschte die ziekte reeds sedert eenigen tijd; men merkt opdat zij denzelfden loop neemt als in 1832. Hamburg 19 julij. In de heden alhier ontvangene be rigten van 17 dezer uit Kopenhagen wordt thans ten stellig ste verzekerd dat de onderhandelingen over het sluiten van eenen wapenstilstand waren afgebroken, en dat de Deensche commissaris reeds uit het hoofdkwartier der Denen was te ruggekeerd. Engeland. Berigten uit Londen van den 20 dezer meldendat den vorigen dag een langdurige kabinetsraad gehouden wasna afloop waarvan met den grootsten spoed depeches aan den lord-luitenant van Ierland gezonden waren. Een der Dublinsche bladen de proclamatie van den lord- luitenant mededeelende, waarbij eenige districten in staat van oproer verklaard worden, voegt daarbij het volgende: Wij wetenen onze lezers kunnen zich verzekerd hou den dat onze berigten uit eene goede bron afkomstig zijn dat de regering volledig bekend is met de zamenzwering die eenige dolzinnigen gesmeed hebben om Ierland in een tiood- lottigen worstelstrijd te storten, en het door dezelfde midde len die in Frankrijk gebezigd zijn aan de regeringloosheid het bloedvergieten en het verderf ten prooi te doen worden waardoor in genoemd land de meest opregte republikeinen er toe gebragt zijn, om het militaire despotismus als een nationaal geluk te beschouwen. Geen verstandig mensch zal een oogenblik twijfelen of zulk een snood opzet moet schip breuk lijden, maar het is de pligt der regering om te wa ken, om de maatschappij voor de gevaren die haar bedrei gen te beveiligen en om zelfs het minste bloedvergieten te voorkomen. Daartoe strekken de gestrenge maatregelen welke te Dublin, Cork, Waterford en Drogheda genomen zijn. Wij kunnen er tot geruststelling van het publiek bijvoegen, dat de namen en de woonplaatsen van de leden der clubs, die als werktuigen der zamenzwering zouden moeten dienen aan de regering even goed bekend zijn als de misdadige oog merken der leiders." In het huis der gemeenten hebben weder eenige leden aan merking gemaakt op de veranderingen der suikerwet. I11 de City, zeiden zij, heerschte het denkbeeld, dat er onnaauw- keurigheden in de wet plaats hadden onder anderen dat de nieuwe bepalingen de Ilollandsche ruwe suiker bevoordeel den ten nadeele van den Britschen raffinadeur. De kanselier antwoordde, dat op dit oogenblik'eene onjuistheid van tech nieken aard bestond die weggenomen zoude worden en dat, wat de bevoordeeling der Ilollandsche raffinadeurs be trof, zekere in der tijd door Holland gemaakte aanmerkin gen gegrond waren bevonden en dien ten gevolge de Hol- landsche geraffineerde suiker op zulken voordecligen voet werd toegelaten. Op last van den hertog van IVellington zullen voor den westelijken toegang- tot den Tower palissades en andere be- schuttings-werken worden opgerigt. Het oefenings-eskader bevond zich den 18 dezer te Plij- motuh. In een geheimen raad den s8 dezer door den lord- luitenant van Ierland gehouden zijn 7 proclamatien der wet ten tegen oproerige bewegingen voor verschillende distric ten uitgevaardigd. Daaronder behooren Dublin, Cork en Waterford. Uit de stad van laatstgenoemden naam en uit -onderscheiden andere plaatsen zijn verontrustende berigten ontvangen. De priester Patrick Byrne die te Carvisch om aanhitsing tot oproer gearresteerd was, Is door een volkshoop ontzeten benevens al de overige gevangen en op vrije voeten gesteld. Men zeide dat het vertrek van den onder-koning 'naar Londen eenige dagen verschoven was. De gewapende magt in Ierland besraat tegenwoordig uit 45,000 man. In sommige streken van dat land vertoont zich weder de aardappelen-ziekte, doch in geringe mate, zoodat men meentdat zij zeer weinig nadeel zal veroorzaken. Te Dundee (Schotland) is dezer dagen de orde op eene ernstige wijze verstoord, bij gelegenheid dat de dusgenaamde Oranje-partij de verjaring van den veldslag van de Boyne met een openlijken optogt wilde vieren. Eene bende Ieren heeft dit beleten daarop is eene hevige vechtpartij op de straten ontstaan waarbij verscheidene woningen zijn bescha- digd. t 'vL'-vJ De tijdingen uit Ierland hebb^^ècI|K;Qp nieuw den prijs onzer fondsen gedrukt. Italië. Men meldt uit Brescia van den 14 julij, dat den volgenden dag eene algemeene beweging gedaan zoude worden om den vijand van Stelvio te verwijderen. Men spreekt van een gevecht, dat plaats had, waarbij de Oos tenrijkers, met verlies van vele dooden en 4 stukken geschut, genoodzaakt waren, binnen Mantua terug te trekken. De belegering van die stad wordt al gestrenger langs Curtatone gehandhaafd. De twisten die te Rome den vorsthet ministerie en de volks-vertegenwoordiging verdeelenzijn nog geenzins be slist. Het antwoord dat de Paus op het adres der kamer gegeven heefczegt in krachtige bewoordingeu dat de paus bij zijn voornemen om den weg van vrede te bewandelen volhardt en dat hij niet dulden zal dat men zijne vrijheid en magt in het minst bekort. Tegenover de vereeniging van noor delijk Italiëdie op het punt is van tot stand te komen en die van zuidelijk Italië, die door de benoeming van den hertog van Genua tot koning van Sicilië algemeen verwacht wordt, begrijpt de Paus dat het tijdis, zijn wereldlijk gezag, wil hij niet dat het in die twee groote, naar vereeniging strevende magten worde opgelostop meer hechte grondslagen te vestigen. Frankrijk. Parijs 23 julij. Door den generaal Cavaignac is tot prefect var, het departement der Seine be noemd de heer Trouvé-Chauvelter vervanging van den heer Marrast; en tot prefect van politie de heer Ducoux. De vertegenwoordiger Dornès is aan zijne wonden overleden, en de toestand van den generaal Bedeau wordt hoogst be denkelijk. Ook de heer Bethmont is gevaarlijk ziek de ge- neesheeren zeggen dat rust alleen hem kan herstellen. Zoo men geruchten mag gelooven zou de heer Marrastde nieuw verkozen president der nationale vergadering dien post slechts een maand bekleeden en dan voor het gezantschap naar En geland bestemd zijn. Men vermeent als zeker te kunnen stel len dat de heer Lamartine zich geheel van de zoogenaamde partij der roode republikeinen zal afscheiden en dat de heer Ledru-Rollin er niet ver af is om dat voorbeeld te volgen het jacobinismus verliest alzoo meer veld. Ondanks den staat van beleg, die wel eens tot de aanneming der consti tutie, die niet voor september zijn zal, kon voortduren, krijgt Parijs van lieverlede deszelfs vroeger voorkomen. Men bespeurt echter nog zoo weinig opgewektheid tot het bij wonen van publieke vermakelijkheden dat de schouwburgen naauwe- lijks de onkosten der verlichting kunnen goedmaken ook geldgebrek en gemis van vreemdelingen dragen daartoe het hunne bij. De maatregelen die genomen worden om bij op nieuw te ontstane onlusten spoedig en met kracht te handelen, bren gen meer gerustheid in de gemoederen. Zoo zal bij het her vatten van volksbewegingen alleen de mobile nationale garde en de linie zich naar de bedreigde punten spoeden en de stedelijke nationale garde zich voornamelijk bepalen tot het voorkomen van zamenscholingen en om uit hunne woningen te vuren op ieder, zonderonderscheid, die sfraatsteenen zou de trachten uit den grond te halen. In afwachting dat de openbare erkentenis standbeelden zal oprigten voor de 900 volksvertegenwoordigersis men op het denkbeeld gekomen om hunne portretten in steendruk uittegeven en zelfs om die in de conferentie-zaal te plaat sen ieder portret omgeven met een rand rood blaauw of wit volgens een ieders staatkundige denkwijze. Van dit laat ste voornemen is men echter terug gekomen om de moeije- lijkheid der Massificatie, en mogelijk ook om de vrees dat men die kleuren te dikwijls zou moeten veranderen. De Echo de la Frontière deelt mededat men in de wapenfabrieken op de Belgische grenzen dagelijks meer ar beid krijgt. De oude wapenen worden zelfs op last van speculanten in orde gebragt. De voornaamste aanvragen voor wapenen zijn voor Duitschland en Italië. In het algemeen schijnen de zaken thans een gunstiger aanzien te verkrijgen; te Valenciennes is iets in de suikers omgezet en alles doet voorziendat daar nieuwe orders zullen inkomen. Alleen de vervaardiging van stoffenen in het algemeen alles wat van mode en pracht afhangtlijdt nogdit is vooral te bemerken in de steden Roubaix en Tourcoing en in de dor pen tusschen Valenciennes en Kamerijk gelegen waar men batisten vervaardigt. Beurs te Parijs 22 julij. 3 pet. 48 a 48,25 gebl. 48. 5 pet. 77,50 it 76,75 gebl. 77. IScIgïe. Brussel 21 julij. De viering van den jaar dag des konings is heden met de gewone plegtigheden ge vierd. Voorleden jaar hebben de prinsen alleen het Te Deum bijgewoond heden heeft de koning zelf, vergezeld van de koningin en prinsen zich naar de cathedrale begeven. De beroemde violist II. Fieuxtemps is thans te Odes- sa uit welke stad hij den a julij aan een' vriend schreef: „Wij zijn hier den 28 junij aangekomen, ik dacht er veel menschen te ontmoeten en ik vind de stad bijna verlaten de cholera is er uitgebarsten de vreemdelingen zoeken haar te ontvlugten en alle inwoners wier vermogen het toelaat verlaten de stad het is hier een algemeen sauve qui peut In afwachting van gunstiger tijdstip ga ik met de stoomboot naar Konstantinopel en zal binnen drie a vier weken naar Odessa terug keeren maar ik zal nader schrijven hoe dé

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1