MIDDELRURfiSCIIE N°. 88. Zaturda f848. 22 Julij. XÖ ZEETIJDINGEN. I r Bimtcuïauböchc ^ijbittgcu. ISuitenlaubdchc &ijbiugctt. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. pr o i n a MIDDELBVRCi den 21 Julij. Door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie isbij publicatie van 28 junij 11.ter kennis gebragt van allen die zulks zoude kunnen aangaan, dat de Staten van dit gewest, bij derzelver resolutie van den 5 julij 1845, heb ben gearresteerd eene door Z. M. bij hoogstdeszelfs besluit van den 10 dezer, no. 105, goedgekeurde Ampliatie en wijziging van het bij koninklijk besluit van den 13 augus tus 1835, no. 87, goedgekeurd Reglement op de Springstie- ren in de provincie Zeeland. Nog is door Hun Ed. Achtb. gedaan eene publicatie waarbij wordt ter kennis gebragt dat de Staten dezer provincie, bij resolutie van den 3 julij 1845, hebben gearresteerden dat door Z. M. bij hoogstdeszelfs besluit van den 12 dezer, no. 88 onder intrekking van het koninklijk besluit van den 22 december 1816, no. 54, is goedgekeurd een Reglement tot instandhouding en bevorde ring der Paardenfokkerij in de provincie Zeelandmet eene daarbij gevoegde tabelinhoudende eene model deklijst. Wij kunnen door plaatsgebrek ons alleen bij de vermelding dezer ons toegezondene stukken bepalen maar hebben dezelve voor ieder belangstellende op het bureau van ons dagblad ter inzage gedeponeerd. Wijders zijn deze publicatien af gekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. De Staats-courant beheist onder anderen de navolgende benoemingen door Z. M. den Koning, als: bij het departe ment van binnenlandsche zaken tot referendaris de heer mr. II. Vollenhoven tot hoofd-commiesen de heeren IV. Cool H. A. JVierx en ,7. C. Pabsten tot commies mr. M. M. von Baumhauer. Bij de dienstdoende schutterij te Middel burg, tot eden luitenant, de heer S. M. Serléthans schut ter; overgeplaatst van de dienstdoende schutterij te Middel burg bij die van Zierikzee, de 2de luitenant jhr. mrJ. H. P. van Doorn. Wij vernemen dat de leden van het schuttershof de Edele Handboogof Confrérie van St. Sebastiaanaan wie het gebleken is dat de aangewende pogingen tot instandhou ding der algemeene vereenigingen gedurende de kermis, in den hove met goed gevolg bekroond zijnwederom beslo ten hebben eene commissie uit hun midden te benoemen, om met den kastelein die maatregelen vast te stellen welke moeten dienen tot genoegen en veraangenaming der bezoekers. Men leest wegens het bezoek der Sociétè Odéontique in het Journal du Commerce d'AnversHet heerlijkste we der heeft het watertogtje naar Vlissingen begunstigd; een groot getal passagiers bevond zich aan boord der stoom boot de Stad Vlissingenen de ontvangst in die stad door de inwoners was uiterst gulhartig; al wat het programma beloofde is getrouw uitgevoerdhet concert was belang rijk, cn het bal, waarop zich een aantal jonge Zeeuwsche schoonen bevonden was zeer geanimeerd." Uit Axel wordt ons als zeer opmerkenswaardig gemeld dat tusschen den 27 mei en 18 julij jl.en dus in ruim anderhalve maand, geene sterfgevallen, en van den 15 juni] tot den 16 julij geene geboorten binnen die stad en gemeente (hebbende eene bevolking van 2372 zielen) hebben plaats gehad. Te Oostburg had gisteren morgen een droevig ouge- luk plaatseen der werklieden was in den stoommolen al daar bezig met de machine te smerentoen hij door een der raderen werd gegrepen en op zoodanige verschrikkelijke wijze werd verwond en verminktdat hij kort daarna is overleden. LI. woensdag had te Rotterdam de algemeene vergade ring plaats van het Nederl. zendeling-genootschap onder liet voorzitterschap van ds. H. N. van Teutemds. Fang man deed de redevoering. De heeren L. J. Enthoven Co.te 's Hagehebben 11. zondag hunne werklieden met hunne vrouwen op het erf hunner fabriek op eene feestelijke wijze onthaald er was een aantal van 700 h 800 personen vereenigd alles is in de beste orde afgeloopen sterkendrank werd er niet toegelaten. Uit Hellevoetsluis wordt berigtdat alle schepen uit Rusland en de Noordzee zullen onderworpen zijn aan qua rantaine-visitatie. Aldaar is binnengekomen Zr. Ms. brik de Arend, kapitein-luitenant Sauvage van Suriname. De Prov. Groninger Courant meldtdat de heeren O. G. HeldringJ. C. I. Secretan.7. .7. van Toorenenbergen G. Groen van PrinstererA. Capadose Is. da Costa en A. Mackay aan alle leeraarsopzieners en leden der Hervormde kerk in Nederland eene uitnoodiging hebben ge zonden om zich op den 18 augustus eerstkomende te Am sterdam te vereenigen tot zamenkomst ter beraadslaging over belangrijke aangelegenheden zoowel den vorm als de leer dier kerk betreffende. heeft, na de gebruikelijke eeden afgelegd te hebben, als lid der vergadering zitting genomen. Er zijn ingekomen twee koninklijke boodschappen ten geleide van even zoovele wets-ontwerpen met daarbij behoorende memorien van toe lichting, het eerste strekkende tot gedeeltelijke afschaffing der accijns-wetten op het gemaal engeslagt, en het andere betrek kelijk eene belasting op de bezittingen en op de inkomsten van ambten wachtgelden en pensioenen. Het wets-ontwerp tot regeling en opheffing der fondsen voor kwade posten op het personeel en het regt van patent dat tot aanvulling der baten en lasten van den achterstand over 1840 en vroeger, en dat tot regeling van het fonds voortspruitende uit den verkoop van domeinenzijn ach tereenvolgende met algemeene stemmen aangenomen. De commissie voor de verzoekschriften heeft vervolgens weder omtrent een groot aantal verzoekschriften verslagen uitgebragtmet welker conclusien de vergadering zich ver eenigd heeft. De Eerste Kamer zal op donderdag den 27 dezer verga deren. Buitscliland. Berigten uit Weenen bevestigen het binnenrukken der Russen in Moldavië men verwacht ook een korps Turksche troepen uit YVallachije het blijkt alzoo dat Rusland, in overleg met de Porte, overeenkomstig de bestaande traktaten tusschen beide komt. De Oostenrijksche rijksdag kenschetst zich door groote verwarring, vele afge vaardigden uit Gallicie verstaan geen Duitsch, stemmen dik wijls tegen hunne eigene voorstellen en plaatsen zich zonder dit regt te weten dan eens op de banken der regeringspartij en dan eens op die der oppositie de meerderheid der ver gadering behoort tot de partij van den vooruitgang. Men meent het niet onwaarschijnlijk te zijn, dat de keizer afstand zal doen van de kroon dit wordt ook uit Stutgard van den koning van Wurtemberg geschreven. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de werkzaamheden der commissie voor de constitutie op eene gewenschte wijze voortgaan de meerderheid der commissie had zich voor het stelsel van twee kamers verklaard. Uit Hamburg luiden de vredes-onderhandelingen met Denemarken weder min gunstig. Volgens berigten uit Petersburg breidt de cholera zich steeds met snelheid uit. Brieven uit het Noorden melden de uitbarsting dezer ziekte ook in Finland. Tweede Kamer der Staten-Gencraal. Zitting van den 18 julij. De heer II. II. Geradts nieuw benoemd lid uit Limburg ter vervanging van den heer Beerenbroekis na het onder zoek zijner geloofsbrieven als lid der Kamer toegelaten en Een groot deel der schoone paarden en rijtuigen van de hertogin van Orleans en van den graaf van Parijszijn pu bliek tot spotprijzen verkocht. Thans ziet hier eene brochure van den heer Emile Girardin het licht, betrekkelijk zijne gevangenschap en de schorsing van het dagblad la Pressewelk alles hij aan den haat van het dagblad le National toeschrijft. Zoodra de wet op de cautionnementen zal zijn goedgekeurd zal de uitgave van het dagblad la Presse hervat worden. Beurs te Parijs 19 julij. 3 pet. 46,25 h 46 gebl. 46,75. 5 pet. 75 h 76. gebl. 75,75. België. In plaats van den heer Frbre-Orbandie tot minister van financien is benoemd, is in deszelfs plaats tot minister van publieke werken benoemd, de heer II. Rollin advokaat en lid van den raad te Gent. Ook hier belooft de oogst veel. GRAANMARKT. Middelburg 20 Julij. Heden was er een tamelijke aanvoer van tarwe en wel voorname lijk uit Walcheren; doch daar er weinig vraag bestond, kon men gemakkelijker koopeu. Puike Walchersche tarwe 7,75 mindere soort 7,50 a ƒ7, GO; ge ringe soorten zijn niet aangeboden. Puike Zeeuwsche tarwe bragt 7,50 enkele ƒ7,GO per mud op mindere soorten waren moeijelijk voor 7,25 a f 7,40 te plaatsen blaauwe tarwe 6,50. Nieuwe blanke Kogge 5 a 5,40. Wintergerst 3,65 bij ge- ringen aanvoer, zomergerst niet geveild; een partijtje nieuwe win tergerst, goed en droog, is 3,70 verkocht. In haver, boonen en erwten mitsgaders in boekweit, is geen handel gedreven. Nieuw winter-koolzaad was vrij wat meer ter beurze; de kwaliteit was zeer uiteenloopend en de vraag bepaalde zich alleen tot de beste drooge soorten, waarvoor ƒ10,40 en ƒ10,60 is betaald, mindere kwaliteit 10,25 a 10 eene partij nieuw polderzaad ging 10,60. Gort en oliën niet in prijs veranderd. De aardappelziekte baart nog al bekommeringzij schijnt niet veel te verminderen. Middelfrijzen der Objecten van Markt binnen de Stad Middelburg, op den 20 Julij 1S48. per Ned. Mudde Tarwe7 30 Rogge- 5 10 (tot regeling der Broodzetting) Gerst3 65 Haver Boekweit- per Ned. Mudde Witteboonen Graauwe Erwten - Groene Erwten - Aardappelen per Ned. Pond Versche Boter. ,82 Stalie. Het Oostenrijksche leger ontvangt steeds ver sterking; Radetzky's hoofdkwartier was te Verona het ge rucht liep dat de Piemontezcn op Legnano waren aangeval len. Venetie versterkt zich. Algemeen is men tegen de hulp van Frankrijk. Frankrijk. Parijs 18 julij. Ofschoon er bij som mige regeringsleden en legerhoofden veel zucht bestaat om de Italiaansche zaken door de Fransche wapenen te doen beslissen zoo zal dit vooreerst nog niet geschieden en het wordt ook algemeen niet gewenscht, want eene oprukking der legerbenden kan een sein zijn voor nieuwe moordtoo- neelen te Parijs en te Lyon. De ontwapening is in die laatst genoemde stad beter gegaan dan men had durven denken. Men verwondert zich steeds dat de prefecten van den heer Ledru-Rollin die den opstand zoo toegenegen schenen, nog in bestuur blijven gehandhaafd. Een regement artillerie dat van Douai naar Parijstijdens den opstand was opontbo den kwam drie dagen te laat, alzoo men de order aan den kolonel gerigt 48 uren had achtergehouden ben ik dan omringt door verraders" riep de generaal Cavaignac uit toen hij dit van den chef vernam. De eskadrons-chef Con- stantin wordt beschuldigd van een plan van Parijsmet aan wijzing van de punten van verdediging te hebben achter ge houden, en dit aan de opstandelingen te hebben medege deeld. Men zegt dat die officier reeds de handen aan zijn leven heeft willen slaan. De heer Marie is thans benoemd tot minister van justitie; de heer Bastide voor buitenlandsche zaken en de kapitein ter-zee Verninhac St. Maur voor de marine. Men verwacht het ontwerp der constitutie in de eerste dagen der volgende maand. Het bewind heeft eene telegrafische depeche ontvangen van Bayonne berigtende dat de Montemolinisten in Navarre geheel verslagen zijn en dat 250 hunnermet 2 generaals en meer dan 50 officieren, op Fransch grondgebied gevlugt en ontwapend zijn. In de zitting der nationale vergadering van den 18 dezer, waarbij een ontwerp voor de poiytechnische-school en die van St. Cyr werd voorgedragen en aangenomen hebben er too- neelen van opschudding, geweld en overschreeuwing plaats gehad die den alleronaangenaamsten indruk hebben achter ge laten. Men heeft den kolonel Lespinasse niet willen toestaan op de tribune zijne rede uit te sprekenen hij wilde die niet verlaten. De stem van den president werd niet meer ge hoord en onder het hevigste gedruis heeft de stemming nog met moeite kunnen geschieden. Men hoopt dat dergelijke voorvallen die beneden de waardigheid eener parlementaire vergadering zijn, niet meer zullen plaats hebben. De bisschop van Digne zou den moeijelijken post van aartsbisschop van Parijs hebben op zich genomen. Zetting van het Brood, voor het tijdvak loopende van den 24 tot den 30 Julij 1848. (per Nederlandseh Pond) Fijn Tarwenbrood 17i ets. I Roggenbrood 10J ets. Grof Tarwenbrood 15£ Masteluinbrood 13 Amsterdamden a 45 - 524 2pels. Werk. Schuld 44.j 3 dito dito 514 4 dito dito G9j - 70 Amortisatie-Syndic. 34 pet. Ilandel-Maatschappij 1324 Dito Leening 1835/37 Aand. Holl. Spoorweg Rijn Spoorweg Oost-Ind. Leen. 4 pet. 68 Fransche 3 pet. Napelscke certificaten 19 Julij 1848. Rusland Hope Co. 95 a 95| Leening Idem 1340. 75 - 75| J Spanje, Ardoin 8| - 94 Coupons 54 - G| Portugal 4 pet. 17|_ I84 Oostenrijk Goll. <j- C. - 4 pet. Metaliek 64 - 64J Pruissen 1832. - Denemarken N. Lond. - ■134» - 741 - 681 Effecten notering te Amsterdam 18 Julij. Nederl. Werkelijke Schuld 2i pet. 44! 45 gebl. 44-j. Dito 3 pet. 511 52J- gebl. 5if. Dito 4 pet. 69J- 70 gebi. 69f. Handel-maatschappij 1334-134J- gebl. 134. VLISSINGEN den 21 julij. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: Thecla II. J. Eberhardtvan Alexandrie met paardeboonen BaltimoreC. Meijeryan Odessa met lijnzaad Favorita MimbeliD. Gurieh van Marianopelmet graan; Jose- phine A. Jacob van Livorno met stukgoederen UraniaM. II. Blanch van Rodesto met rogge NordpolC. B. Pettersson van Odessa met tarwe en Camilla II. Kleinvoord van de ïïavannah met suiker beide laatst van Faimouth DiligentJ. Luchies en Léonie J. de Vries, beide van Liverpoolmet zout; IiolandJ. Ratlyer, van Montevideo, met huiden. Voor Gent: Manive C. Clingt, van Havre-de-G race met katoen. UITTREKSELS uit liet VERSLAG van Gedeputeerde Staten aan de Staten der Provincie Zeeland voor zoover dit eenige rubrieken van alge meen belang betreft. Mooger cn lager onderwijs. (Vervolg.) De bij ons vorig verslag voorloopig aangekondigde uitbreiding der armenscholen te Middelburg, en oprigting eener openbare stedelijke, zoogenaamde tusscbenschool te Zierikzee zijn verwezenlijkt gewor den; terwijl het getal scholen bovendien eene aanwist heeft bekomen door eene te Yzendijke danrgestelde kostschool voor meisjes be stemd voor liet onderwijs in de Nederduitsche Frausche en Koog- duitsche talen de aard rijks- en geschiedkunde en in vrouwelijk** handwerken, aan zoodanige kweekelingen welke alvorens tamelijke vorderingen in het lezen en schrijven hebben gemaakt.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1