MIDDELBUB6SCHE (i 0 I B A V T. N°. 87. Donderdag "L "T Jr 20 Julij.. ff ïHnttcnlanbstfic ®i'jbhi0Cti. ^7--, MSBIDEEBUa&G den 19 Julij. Met de stoomboot de Stad Vlissingen zijn II. maandag van Antwerpen te Vüssingen aangekomen, ruim 120 passagiers, bijna allen werkende en honoraire leden der Socióté Odèontique te Antwerpen vergezeld van verscheidene dames met het doel om bij gelegenheid der Vlissingsche kermisaldaar eene soirée musicale (e geven. Na vooraf eene serenade bij den heer burgemeester te hebben gebragtbegaven zich de wer kende leden van dit gezelschap naar den Prinsentuin om al daar volgens een vroeger aangekondigd programma verschei dene muziekstukken uit te voeren. Een buitengewoon tal rijk publiek was dan ook aldaar aanwezig, waaronder zich vele ingezetenen dezer stad bevonden. Het orchest, uit meer dan 50 leden bestaande heeft door de heerlijke uitvoe ring der stukken welker keus van hunnen goeden smaak getuigde, de verwachting van velen der tegen woord igen verre overtroffen zoodat zij van alle zijden blijken van goedkeu ring en ingenomenheid hebben ontvangen. Ten 10 ure na het eindigen der muziek in den tuin hebben zich vele der aanwezigen in de zaal begeven alwaar men zich tot iaat in den nacht met dansen heeft vermaakt. Gisteren morgen gaf dit gezelschap ook een bezoek aan deze stad en voerde in de abdij en elders openlijk eenige uitmuntende mijziekstukken uit, waaronder ook onze volks liederen werden gehoord. Ook voor het hotel van den heer staatsraad, gouverneur dezer provinciededen zij zich hoo- ren. Dienzelfden dag zijn deze bezoekers weder met ge noemde stoomboot naar Antwerpen vertrokken De directie dier stoomboot had ten dien einde ook geschikte maatrege len genomen om een voordeeligen en aangenamen overtogt te verschaffen. De leden der Société Odèontique schijnen dit togtje door heerlijk zomerweder begunstigd, met genoegen te hebben genoten en hebben door de ondubbelzinnigste blij ken van tevredenheid die zij ontvingen de voldoening mogen smaken, dat zij aan vele ingezetenen van VIissingenen Mid delburg eene zeer aangename uitspanning hebben verschaft waardoor wij de hoop voeden dat ook de Middelburgsche .kermis door hen zal worden bezocht. Op den 15 dezer werd te Rotterdam wederom eene ver gadering gehouden van de leden de, Koninklijke Nederiand- sche Yachcclub, welke bijeenkomst door Z. K. PI. Hendrik Prins der Nederlanden werd gepresideerd. Bij koninklijk besluit is aan den gewezen minister van financien, jhr. mr. IV. L. E. C. ridder van Rappardeen pensioen verleend van f 1722. Benoemd tot voorzitter van het collegie van curatoren der hoogeschool te Utrecht J. II. baron van Lynden van Luwenburgen tot lid mr. J. G. van Nes. De Amsterdamsche hoogleeraar J. van Hall heeft de benoeming tot hoogleeraar aan de hoogeschool te Utrecht aangenomen Den 13 dezer heeft Z. Exc. de tijdelijke minister voor de zaken der Hervormde eeredi'enst in het hotel de Oude Doelen te 's Hage een diner gegeven aan de leden der alge- meene synode welke thans in de residentie vergaderd is. Al de ministers, ook die voor de R. K. eeredienstde bur gemeester der residentie de generaal Trip en andere hooge personen woonden het diner bij. Onder de toasten waren die op Z. M. den Koning, en op de onderlinge verdraag zaamheid. Te Leeuwarden is den 15 dezer overleden de beej- ba ron M. P. D. van Sijtzama staatsraad en gouverneur der provincie Vriesland. Dit hoogst smartelijk verlies wordt al gemeen betreurd. De Nederl. Stoompost meldtdat de Hollandsche spoor weg-maatschappij binnen zeer kort eene nieuwe locomotief in dienst zal brengen welke in hare eigene werkplaats te Haarlem vervaardigd is. Deze locomotief voert den naam van Kenau Hasselaar. Zij is de eerste, die in de werk plaatsen van de maatschappijwaarin geene andere dan Hol landsche werklieden zijn vervaardigd is. Tweede Hamer der Staten-deneraal. Zitting van den 17 julij. In deze zitting zijn ingekomen twee koninklijke boodschap pen ten geleide van twee wets-ontwerpen met daarbij behoo- rende memorien van toelichting,"het eene strekkende tot ver hooging van het Xde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1848; het andere strekkende tot aanvulling der middelen over 1848. Voorts zijn door onderscheiden commissien van rap porteurs de algemeene verslagen uitgebrngt over de wets ontwerpen 1. tot regelis.g en opheffing der fondsen voor kwa de posten 2. tot aanvulling der baten en lasfen van den ach terstand over 1840 en vroeger; 3. tot regeling van het fonds voortspruitende uit den verkoop van domeinen; 4. tot niet vervulling van vacaturen in de provinciale geregtshoven. De dag der beraadslagingen over de drie eerstgenoemde wets ontwerpen is vastgesteld op woensdag den 19 dezer, en van die over het vierde op donderdag den 20 dezer des voor middags ten 11 ure. Daarna is in beraadslaging gebragt bet wets-ontvverp strek kende tot het verstrekken van eene buitengewone geldelijke bijdrage aan de maatschappij van weldadigheid, en is dat wets-ontwerp 11a eene korte beraadslaging met 38 dat is met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens zijn door de commissie voor de verzoekschrif ten onderscheidene verslagen uitgebragtmet welker ver schillende conclusien de vergadering zich achtereenvolgens heeft vereenigd. ESuStseMancï. Frankfort 15 julijDoor de alge meene Duitsche nationale vergadering is besloten van den koning van Hanover de onvoorwaardelijke erkenning van het provisioneel centraal bestuur voor Duitschland te vorde ren. Voorts is door den rijksbestuurder eene proclamatie aan de Duitsche bevolkingen gerigttot verklaring van zijn vast voornemen om de verkregene Duitsche een- en vrijheid te schragen doch met opmerking dat de ware vrijheid slechts onder het in acht nemen van orde en wettelijkheid bestaan kan, en hij dus niet minder vast van voornemen is alle stoor nis der orde en alle toomlousheid ten strengste te straffen. Gisteren avond woonde de rijksbestuurder eene tooneel- voorstelling in den schouwburg alhier bij en rigtte kort voor zijne verwijdering aan Jiet publiek de volgende woorden Ik neem voorkorten tijd afscheid. Een gegeven woord dat ik als eerlijk man moet houden, voert mij naar Weenen terug. Spoedig keer ik weder, en breng dan mede wat mij het dierbaarst is, vrouw en kind." Een schrijven van nagenoeg gelijken inhoud rigtte de rijks bestuurder aan het parlement, waarbij hij nog voegde, dat hij, tot zijn leedwezen, voor zijn vertrek niet in staat was geweest een voltallig ministerie te vormen maar dat hij daar toe dadelijk na zijne terugkomst zou overgaan. Dit schrijven werd in de zitting van heden aan de vergadering medegedeeld. Heden voormiddag ten 11I ure is de rijksbestuurder van hier naar Weenen vertrokken. De Weener rijksdag heeft bereids twee voorbereidende vergaderingen tot vaststelling van het provisioneel bureau gehouden verscheidene der oudste leden hebben zich ver schoond van het provisionele voorzitterschap aan den oud sten in jaren toekomende; eindelijk heeft de heer Joseph Rad- Ier het zich la'en welgevalleneen der vice-presidenten is de Israëlitische leeraar Jos. Mannheimerdie deze waardig heid niet dan op dringend aanhouden der vergadering en vooral van onderscheidene Katholieke geestelijken heeft wil len aannemen. Engeland. Londen 15 julij. In het parlement is, in het hoogerhuis, aan lord Russell de door hem verlangde vergunning verleend om een ontwerp tot wering der om- koopingen bij de verkiezingen ter tafel te brengen. De president van het lloyds-comité heeft zich- den 12 de zer met eèn brief aan lord Palmerston gerigtmet verzoek om officieel ingelicht te worden of de wapenstilstand tus- schen Denemarken en den Duitschen bond al dan niet was gesloten. Nog dienzelfden dag is hem namens den minister, het antwoord geworden dat de bepalingen van dien wapen stilstand zoo als die tusschen de gevolmagtigden van De nemarken en den bond, te Malmoë waren opgemaakt, door de Pruissische regering zijn aangenomenen dat zij den ge neraal IVrangel bevel gezonden had die te teekenen en voor- loopig ten uitvoer te brengen. Bovendien zegt het ant woord, bestaan er redenen 0111 te hopen dat deze bevelen, door de Pruissische regering uitgevaardigd als ten deze den Duitschen bond vertegenwoordigende door den bonds dag te Frankfort niet afgekeurd zullen worden. In Ierland gaat het gouvernement voort met het arres teren van uitgevers van oproerige dagbladen en andere on ruststokers. I11 Tipperary en andere streken des lands zijn in de laatste dagen weder lieden verraderlijk vermoord. Het dagblad van Liverpoo! meldtdat de handel daar levendiger is, en dat, terwijl de oogst veel belooft en het geld overvloedig is, de vooruitzigten allezins gunstig zijn. Volgens een geacht tijdschrift (the Quarterly Review") bestaan de gelden welke koning Lodewijk Philips in het buitenland geplaatst heeft, en welke thans zijne middelen van inkomst zijn, uit: eene som van 55,000 doll. in Noord- Atnerika, die in 1847 tot 72,600 doll. was aangegroeid, en thans 900 p. st. rente geeft; 10,000 p. st. in Britsche fond sen rentende omstreeks 300 p. st.en eene jaarrente van 500 p. st. in Oostenrijksche fondsen welke in der tijd 'door eene der aartshertoginnen aan zijne gemalin vermaakt is. Sprekende over het gerucht omtrent het binnenrukken van Russische troepen in Moldavië, geeft de Times heden zijne meening te kennen, dat, indien dit gerucht bevestigd mogt worden, Rusland, ofschoon steeds hakende naar uit breiding van magt in de vorstendommen aan den Donau echter voor het tegenwoordige zich zal bepalen tot het her stellen van de orde in dat gewest, en zoo wel aan den Do- nanals elders in Europa, zijne staatkunde meer zal laten 1 leiden door den loop der gebeurtenissen dan te werk gaan volgens een vooraf beraamd plan van aanval. De Britsche fondsen blijven willig. een aantal kostbaarheden der kroon ter vefz^nding naar En geland doen inschepen. Men beweert dat de Engelsclien zich een zekere invloed in Italië gaan toeëigenen. Er was sprake van de verheffing van den hertog van Genua zoon van koning Karei Albertop den troon van Sicilië; het Fransch gouvernement had aan het republikeinsch eska der order gezonden om de nationale Siciliaansche vlag te begroeten dit zou eene herkenning zijn waaraan alleen de diplomatieke vorm ontbreekt. Italië. Van de krijgsverrigtingen zijn geen belang rijke tijdingen te vermelden'; men sprak, maar slechts bij geruchtvan een gevecht bij Bardolinoechter zonder be paalden uitslag te kunnen opgeven er komt echter meerder beweging en Radetzky verzamelde zijne'strijdkrachten tot herneming van Pechiera. De koning van Napels die weder voor nieuwe onlusten scheen bevreesd te zijn heeft Frankrijk. Parijs 16 junij. De nationale vergade ring heeft zich x in de laatste dagen voornamelijk bezig ge houden met voorstellen strekkende 0111 het lot der werklie den te verbeteren. Zoo is tot aanmoediging van den arbeid besloten dat nieuwe gebouwen gedurende acht jareii vrij zullen zijn van de belasting, en is wijders een besluit ge nomen, dat vereenigingen van werklieden de voorkeur zullen hebben bij aannemingen van den staat en aan hen de borgtog- ten'gemakkelijker zullen gemaakt worden dan aan werkbazen. Het comité van finantien heeft zich eergisteren bezig ge houden met het voorstel van den heer Jules Favrebetrek kelijk de verbeurdverklaring der partikuliere goederen van Z. M. den koning Lodewijk Philips. De heer Thiers heeft den moed gehad met warmte de belangen des konings te verde digen en het onregtvaardige van eenen dergelijken maatregel aan te wijzen. Men zegt dat Engeland en Frankrijk zich zouden heb ben verstaan om de afgrijsselijke moordtooneelen te Haity te doen ophouden. De heer Bethmondminister van justitie, heeft zijne de missie ingezondenzoo men veronderstelt uit hoofde van zijne gezondheid. De club van het nationaal paleisbestaande meestal uit ge matigde republikeinen waaronder Arago, Dupont (de 1'Eure) MarrastGarnier Pagésenz., hebben een manifest uitge geven waarbij zij alle leden der nationale vergadering uit- noodigen tot eendragt van beginselen, ten eindeeene re publiek te vestigen die vast, gematigd en krachtig is, en waarborgen geeft voor zedelijkestoffelijke administrative en financiële order en besturing, ten einde de jjsselijke voor vallen die onlangs plaats haddenniet worden herhaald'. Men vindt onder de onderteekenaars personen voor wie zulk eene taal geheel nieuw is. Tijdingen uit Algiers van 6 julijbevestigen geenszins de berigten van een opstanddie tot het zenden van troepen naar Bougia zou hebben genoodzaakt. De kolonie was voor het oogenblik rustig. Volgens berigt uit Londen zou de heer Guizot aldaar een diefstal hebben ondergaan van bijzonderen aard. Men heeft hem zijn zilverwerk ontroofd, maar hier niet mede te vreden heeft men zijne secretaire opengebroken en zijne papieren doorsnuffeltin de hoop van daaronder eenige staatkundige documenten te vindenwaarmede men winst kon doen. Door een gelukkig toeval is een belangrijk manuscript aan het onderzoek ontsnapthet is een werk van grooten om vang, over den toestand van Europa en de omwenteling van februarijwaaraan de heer Guizot de dagen van zijn verblijf in den vreemde heeft besteed. Nog altoos hebben er gevangennemingen plaats ten gevolge van ontdekkingen en aanwijzing door personen die, óf vrij willig öl gedwongen, aan den opstand hebben deelgenomen; onder de eerste zijn nog al lieden van eenige beteekenis. Men zegt dat de Fransche akademie als prijsstof voor dicht kunde tot onderwerp zal opgeven, de dood van den aarts bisschop van Pat ijs. Men heeft allezins voldoende berigten omtrent den oogst. De belangrijke tijding van de benoeming van den her tog van Genua tot koning van Sicilië is. alhier aangekomen. Thans kan men met meerder zekerheid het getal der gesneuvelde en gewonden bij den opstand van junij bepalen men begroot bet eerste op 1400 en het'laatste op 1100. De eerste opgaven vvareu overdreven. Beurs te Parijs 17 julij. 3 pet. 48,50 gebl. 47. 5 pet. 78. gebl., 77. België. Brussel den 16 julij. Naar men verzekert, zal de heer Frère Orban vermoedelijk dezer dagen weder aan het hoofd van het departement van financien worden ge plaatst. Als een maatregel van bezuiniging heeft de rege ring besloten dat het gewone kamp te Beverloo dit iaar geen plaats zal hebben. Van tijd tot tijd worden zoo wel in deze hoofdstad als elders nog vele personen, vooral vreemdelingen, in hechte nis genomen. Onder de gevangenen treft men echter ook eenige lieden uit de arbeidende klasse aan, die beschuldigd worden van medepligtigheid aan het opruijen der menigte. Men heeft bij deze laatsten vrij belangrijke geldsommen ge vonden ten aanzien waarvan zij zich kwalijk kunnen ver antwoorden. De overheid heeft, bij gelegenheid der groote Brusselsche kermis, die dit jaar, gelijk doorgaans, een aan tal vreemdelingen herwaarts heeft gelokt, vrij krachtige mi litaire maatregelen genomen, om de rust te handhaven. Men bespeurt bier te lande over het algemeen eenige ver betering in den algemeenen toestand van handel en nijverheid. Het Belgische leger betreurt het afsterven van den luite nant-generaalde Tiecken van Terhoyeoud 71 jaren, en van den generaal-majoor Claisse, directeur van het personeel bij het ministerie van oorlog, overleden in den bloei zijner jaren.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1