MIDDËLBURGSCHË m C O II Af'SSt. M°. 85. Zaturdag 1848. 15 Jttlij. ZEETIJDINGEN. 13 itutc u l a«bebc Ci;bi«0cu. I3uitcul«iub0c!tc £ijbiu0cu. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. MEB2SEUSUK® den 14 Julij. Bij koninklijk besluit is benoemd tot secretaris der ge meente Kattendijne de heer .7. Risseeuw, en zulks in plaats van den heer L. Lankhorstvroeger eervol ontslagen. Dezer dagen isvan wege Z. M.door het departement van binnenlandsche zaken de aandacht der overige departe menten van algemeen bestuur gevestigd op de dqelmatigheid dat voor alle schrifturen, ten behoeve van 's Rijks aangele genheden vereischt, en die veel gehanteerd en lang be waard moeten worden voortaan uitsluitend van geschept papier uit de inlandsche fabrieken worde gebruik gemaakt. Tevens zijn, bij de kennisgeving hiervan, de gouverneurs der onderscheidene provinciën uitgenoodigd geworden aan de fabriekanten van geschept papier, die in hunne provin ciën bestaan, of zich aldaar later vestigen, te doen opmer ken, dat hun eigenbelang blijft vorderen, om zoo veel mogelijk goede kwaliteiten van papier te leveren, doorvoor de zamenstelling van dat papier geene andere grondstoffen of scheikundige middelen te bezigen dan die berekend zijn aan hun papier, behalve de geschiktheid om daarop goed te kunnen schrijven, ook den meest mogelijken graad van duur zaamheid te geven. De Staats-courant van 11 de'zer bevat de aankondiging van Zijne Exc. den tijdelijken minister van binnenlandsche zaken, dat er aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, te gen den aanstaanden winter-cursusdie met i october begint eenige plaatsen'open zijn voor jongelingen, die aldaar voor eigen rekening de lessen mogten willen bijwonen, bij welke tevens de vereischten zijn opgegeven om tot dat onderwijs te worden toegelaten. Door Z. M. den Koning is aan de stad 's Hertogenbosch toegestaan tot dekking van het te kort in de stadskas ver- 'Oorzaakt door den achteruitgang der overige stadsmiddelen en door buitengewone subsidien aan de armen-administratien eene belasting te leggen van 5 pet. op de huurwaarde van alle gebouwde en ongebouwde eigendommen, binnen de stad gelegen. Van den Helder schrijft men dat de zeildag der ter reede liggende oorlogschepen den 15 dezer zijn zou. Op Zr. Ms. fregat de Prins van Oranje was ais eersten officier be noemd den kapitein-luitenant G. C. Zoutman. De berigten omtrent de haringvisscherij luiden niet zeer gunstig. Een sinds eenige dagen te Maastricht aangekomen en ge woonlijk goed onderrigt persoon, verzekert, dat de afge zant der Fransche republiek bij het hof te 's Gravenhage heeft verklaard, dat Frankrijk er nimmer mede genoegen zal nemen dat het hertogdom Limburg met Duitschland worde vereenigden dat daarentegen deze gewesten zullen moeten worden gehandhaafd op den staatkundigen voet waarop zij zich thans bevinden. Een berigt in de Weser- Zeitungwaarvan echter de oor sprong verdacht voorkomt, behelst dat het verdrag van wa penstilstand tusschen Denemarken en Duitschland reeds den 8 julij te Berlijn geratificeerd is. Het voegt er bijdat de wapenstilstand wel voor drie maanden is gesloten doch dat de partijen het regt hebben dien na verloop van eene maand op te zeggen. Algemeen is men in Duitschland van oor deel dat de wapenstilstand spoedig door een vredes-traktaat gevolgd zal worden. Duitscliland. De aartshertog Johanndoor Z. M. den keizer benoemd tot scheidsman tusschen Hongarije en de daartoe behoorende Croatisch-Slavonische landenheeft den banus Iellachich uitgenoodigd om naar Weenen te ko men. Even zoo is het Hongaarsche ministerie uitgenoodigd eene deputatie naar Weenen te zenden. Z. K. H. acht zulks het beste middel om de verschillende wenschen van partijen te vernemen en eene spoedige schikking tot stand te brengen. Dat Iellachich komen zal verwacht men te meer, daar op zijn voorstelde landdag van Croatisch-Slavonie bereids den aartshertog als middelaar heeft aangenomen. Aartshertog Johann heeft voor zijn vertrek naar Frankfort den minister Pillersdorf zijne demissie gegeven en den heer Dohblhof met de zamenstelling van een ministerie belast. Te Weenen zijn de verkiezingen voor de constituerende vergadering afgeloopen. Ten gevolge van de aftreding van het ministerie Pillers dorf was de beurs van den "8 de/.er in eene groote span ning en had er in de fondsen eene belangrijke daling plaats. Hef dagblad van Weenen van 4 Julij spreekt bepaaldelijk het berigt tegen zoowel van het inrukken van Russische troe pen in Moldavië op 26 Jnnij als van de door den Turk- schen commissaris aan zijne Regering gedane vordering om Turksche troepen naar de vorstendommen te doen optrekken. Men is echter niet zonder vrees, dat dit binnenrukken van Russische troepen desniettemin nog plaats zal hebben althans in een' bijzonderen brief uit Bucliarest wordt medegedeeld, dat de Russische consul in die stad den 24 Junij verklaard had dat binnen weinige dagen 20,000 Russen op marsch naar Wallachije zouden zijn. Naar luidt der berigten uit Bucharest omtrent het daar voorgevallene, zouden de aanslag op Prins Bibesco zoowel als de daarop gevolgde oproerigheden zijn uitgelokt door .de maatregelen van den Russischen commissarisop welks vordering verscheidene personen, bekend als voorvechters der volksregten in hechtenis genomen waren. De menigte was daarop in opstand geraakt, en Bibesco is alstoen door het leger, hetwelk de partij van het volk gekozen had, genoodzaakt, aan al de eischen toetegeven. Engeland. Londen 1 o julij. Een onzer dagbladen verzekert heden, op hooger gezag, dat II. M. dit jaar Ier land niet zal bezoeken. Van elders wordt gemeld dat H. M. den 25 dezer een zeetogt zal ondernemen en bij die gelegenheid de eilanden in het kanaal zal aandoen. In Ierland zijn in de laatste dagen weder eenige hoofden der oproerige partij gearresteerd. Op de revolutionnaire clubs houdt het gouvernement een scherper toezigt. Italië. Volgens brieven uit Turin heeft de Engel- sche ambassadeur aldaarop last van lord Palmerstonin de laatste dagen nieuwe pogingen aangewend, om den vrede met Oostenrijk tot stand te brengen. Karei Albert is zelfs te dien aanzien met den maarschalk Radetzky in onderhandeling ge treden en heeft zich derhalve van Peschiera naar Valeggio be geven. De krijgsoperatiën aan den Mincio staan in dezen oogenblik.geheel stilen het gerucht, dat Karei Albert de Etsch zou zijn overgetrokkenblijkt even ongegrond te zijn als soortgelijke vroegere berigten. Er schijnt Engeland alles aan gelegen te zijndat de vrede tot stand komt, zonder dat Frankrijk er de hand in hebbe; daarom legt de Engelsche diplomatie aller wege een grooten ijver aan den dag. Of zij van goed gevolg zijn zal is ondertusschen nog zeer te be twijfelen dewijl de Italianen aanspraak maken op al het land, waar de Italiaansche taal gesproken wordt. Volgens de jongste berigten uit Venetië heeft deze stad, ten gevolge van de bezetting van het fort Cavanilla door de Oostenrijksche troepen, gebrek aan goed drinkwater, daar hierdoor alle gemeenschap met het vaste land is afgesneden vanwaar hetzelve tot dusverre moest gehaald worden. Ook de levensmiddelen begonnen er schaar te worden, daar de toe voeren van de zeezijde voor eene zoo talrijke bevolking door een garnizoen van 10,000 man vermeerderdontoe reikend zijn. Men gelooft, dat de stad het niet lang'meer zal kunnen uithouden. Het schijnt, dat zelfs de uitgestrekte groeven, waarin de Venetianen het voor hen zoo onontbeerlijk ijs be waren, in handen der Oostenrijkers zijn gevallen. Spanje. De Carlistische opstand krijgt weder een meer ernstig aanzienvan alle zijden meldt men de ver schijning van nieuwe benden. Het wordt bevestigd dat Ca- brera aan het hoofd van eenige ruiters over de grenzen is binnen getrokken. Volgens een geruchtdat algemeen geloof vindtzou de reis van H. M. naar la Granja zijn afgezegd welk besluit men toeschrijft aan de vermaningen van het dagblad el Espe- ranzawaarbij de koningin ten dringendste wordt uitge noodigd Madrid niet te verlaten. Het is bekend dat de ko ningin-Moeder den naam heeft een zeer grooten invloed op dit blad uit te oefenen. Frankrijk. Parijs n julij. De strijd tusschen de le den der afgetredene regerings commissie en het .7. d. ZU/Ws heeft zeer de algemeene aandacht getrokken. Het blijkt thans dat het battaillon zoogenaamde barricadeurs indedaad niets anders is geweest dan het corps Montagnards van den beruchten Sobrier 't welk door den heer Lamartine in stand en gewapend is gehouden, en bij het uitbreken van den opstand geheel de partij der insurgenten heeft gekozen. Men meent, dat de heer Lamartine en zijne voormalige ambtgenooten alzoo geene dadelijke onwaarheid hebben gesproken bij hunne verdediging, maar dat de schrijvers van het Journal des Débats geenzins van laster kunnen worden beschuldigd omdat zij bewereu ,dat er eene noodlottige gemeenschap heeft bestaan tusschen dat zoo befaamde corps insurgenten en eenige leden van het uitvoe rende bewind. De heer de Chateaubriand heeft een olographisch tes tament nagelaten waarbij hij voorziet in de uitgave zijner Gedenkschriften van gene zijde des grafs Mémoires (Toutre- tombe.Toen de beroemde schrijver in 1830 dit werk ver kocht, behield hij zich het regt voor, om bij testament de vrienden aan te wijzen, die na zijn dood de uitgave moesten bezorgen. De thans aangewezenen zijn de heeren Manda- roux-FertannyLouis de Chateaubriandneef van den over ledene Llyde de Neuville en de Levis. Het onderzoek in de zaak der opstandelingen brengt nog gedurig nieuwe bevelen tot gevangenneming voort. Het geheele personeel van het ministerie van oorlog is min of meer in deze zaak betrokken men gaat zelfs zoo ver van te zeggen, dat de overste Constantin niet de eenige van den oorlogsraad isdie deelgenoten waren van het complot. Toen de generaal Cavaignac aan het ministerie kwam, was hij zoodanig omringt van verwarde berigten dat hij vóór het gevecht niet heeft kunnen weten, hoe weinig voldoende het garnizoen van Parijs waszoo dat hij zelfs een oógen- blik het voorstel in beraad nam om met de geheele natio nale vergadering naar Versailles te retireren. Het waarschijnlijk getal der over te brengene opstandelin gen wordt begroot tusschen de 3 h 5 duizend. Men spreekt als plaats der verbanning, over Madagascar of de societeits- eilanden. De Marquise-eilanden zijn te onvruchtbaar. Van nu af aan begroot men de onkosten van transport op 1000 francs per hoofd. Er hebben arrestatien plaats gehad ten gevolge van ont dekte valsche bankbilletten. Men zegt dat het gouvernement kennis heeft ontvangen van een voorgenomen nieuwen opstand die door de club de regten van den menschtegen den 14 dezer, de jaardag der inneming der Bastille, zou zijn bereid. Uit St. Quentin wordt gemeld dat 2000 opstandelingen die uit Parijs gevlugt waren dóór de nationale garde en linie troepen zijn gevangen genomen. De manufacturiers van Rouaanhebben weder hunne fa brieken geopend en aan hunne werklieden een daggeld van fr. 2 tot fr. 3,50 aangeboden en de werksters fr. 1,25. Daar eenigen hier niet mede te vreden waren heeft de pre fect een besluit genomen waarbij die onwilligen van de ge- meente-werkplaatsen zullen worden afgeschrapt. Beurs te Parijs 12 julij. 3 pet. 48,50 4 49,75. gebl. 49.50. 5 pet. 77 d 78,75. gebl. 78,50. VLISSINGEN den 14 julij. Voor Antwerpen bestemd zijn al hier ter reede gekomen Spes Nova of Stavanger B. Eriehsen van Wiborgmet plankenFenna van Groningen R. J. Brons van Petersburg, met lijnzaad; Soho J. Cullen van Londen met stuk goederen il Calmius H, Sugni van Konstantinopelmet lijnzaad Jaatstst van Falrnouïh. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild de Koning van VenemarkenEgholtnaar Koppenha gen met ballastEmma f MinnaC. G. Behrndtnaar Genua met glas; Virector Rawlington naar Londen; Catharina J. Dik' naar Petersburg en Clemence Ninteman naar Liverpoolalle drie met stukgoederen; Ellen W. Wrigt, op avontuur en Commodore Pratt naar Liverpoolbeide met ballastAntwerpen T. Jackson naar Londen met stukgoederen. GRAANMARKT. Middelburg 13 Julij. 1 Naar puike tarwe bestond heden goede vraag waardoor de beste soorten 25 tot 40 ets. per mud boven de laatstvorige beursprijzen zijn verkocht; rogge was ook meer begeerd en 10 ets. hooger, zoo mede de gerst die door meerdere vraag 25 a 30 cents duurder ging. Het aanwezige koolzaad was zeer verschillend van deu<*d en droogte voor het beste is 10,50 per mud betaald. In de prijzen der gort en oliën is geene verandering op te geven. Middelprijzen der Objecten van Harkt binnen de Stad Middelburg, op den 13 Julij 1848. per Ned. Mudde Tarwe7 55 Rogge- 5 30 (tot regeling der Broodzetting) Gerst3 65 Haver- Boekweit- per Ned. Mudde Witteboonen Graauwe Erwten - Groene Erwten - Aardappelen - per Ned. Pond Versche Boter. ,78 Zelling van liet Brood, voor het tijdvak loopende van den 17 tot den 23 Julij 1848. (per Nederlandsch Pond) Pijn Tarwenbrood 18 ets. I Roggenbrood 10' ets. Grof Tarwenbrood 16 Masteluinbrood 13* Amsterdam 21 pets. Werk. Schuld 44 a 3 dito dito 51J - 4 dito dito 684- Arnortisatie-Syndio. - 31 pet. - Ilandel-Maatschappij - Dito Leening 1835/37 - Aand. Holi. Spoorweg - Rijn Spoorweg. 73-1.- Oost-Iud. Leen. 4 pot. - Fransche 3 pet. - Napelsclie certificaten - den 441 51| 69J 12 Julij 1848. Rusland Hope Co. 94 a 94| Leening 44.44. 944- 944 Idem 444'. - Idem 1840. 741 - 754 Spanje, Ardoin 84- 9 Coupons 61 Portugal 4 pet. 16» 17* Oostenrijk Goll. C. T 4 Pc'- 534- 534 Metaliek 62| - 64' Pruissen 1832. Denemarken N. Lond. - Effecten-notering te Amsterdam 13 Julij. Nederl. Werkelijke Schuld pet. 44^445 gebl. 44J. Dito 3 pet. 51L 5if gebl. 51J. Dito 4 pet. 681 <J8| gebl. <581". Handel-maatschappij 13ri 132. UITTREKSELS uit het VERSLAG van Gedeputeerde Staten aan de Staten der Provincie Zeeland yoor zoover dit eenige rubrieken van alge meen belang betreft. Strandvomlerij. (Vervolg.) De tweede op den 19 april jl. van het Belgische schoonerschip Ociavia komende van hio-Janeiro bestemd naar Antwerpen be laden met kolfij op de hoogte van -den Zwarten Polder beoosten het Sluissche gatgemeente Cadzand. De derde op den 20 april jl, yan het Engelsche kotterschip Han- dij van Jersey kapitein Peter Drcland, Jr. beladen met staven ijzer van Cardif naar Altona bestemd op de Zeehonds-plaat in de nabijheid van Schouwen.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1