MIDDELBURRSCHE 0 I' B .4 i\l T N°. 84. Donderdag 1848. 13 Jnlij. BESTUREN en ADMINISTRATIEF 15 iun n .1 n b 3 che i h i it0É ti 15ttitcttl<tnb0c{ie Stij&iitgctt. c JAARMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den dat de KERMIS of JAARMARKT dezer Stad dit jaar eenen aanvang zal nemen op Maandag den 24 Ju lij en ein digen op Zaturdag den 5 Augustusdat de Kooplieden of Verrooners van openbare Vermakelijkhedenwelke eene Standplaats verlangen, zich daartoe, met opgaaf der grootte hunner Kramen of Tenten in Persoon of bij vrachtvrije Brieven zullen moeten aanmelden bij den Marktmeester vóór Maandag den 17 Ju lij en dat des voormiddags van dien dag, ten 10 ure, voor zoo veel eerstgemelden betreft, op het Bureau van Policie ten overstaan van den Heer Com missaris van Policie, de loting tot het bekomen van Stand plaatsen, overeenkomstig de daarvoor bepaalde wijze, zal plaats hebben. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den b Junij 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BEC1US. TIKEEBE TERMIJ* HERIJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bij deze bekend, dat de Heer Arrondis- sements-IJker andermaal zal vaceren tot den herijk der Ne derlandsen? Maten en Gewigten te Middelburg in het ge wone Lokaal, van Maandag den 17 tot en met Maandag den 31 Julij aanstaande, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 3 tot 5 ure, en dat daarbij de volgènde orde zal worden in acht genomen Des Maandags voor de IJzeren Gewigten Dingsdags de Koperen Gewigten j, Woensdags allerlei soort van Maten Donderdags de Maten en Gewigten der Landlieden en Bewoners der Landelijke Gemeenten Vrijdags het Medicinaal-Goud-en Zilvergewigt. E11 willen de belanghebbenden hebben aangemaandvan deze voor hen nog bestaande gelegenheid tot herijking hun ner Maten en Gewigten gebruik te maken zullende na den 31 Julij, overeenkomstig het Besluit van Heeren Gede puteerde Staren van den 7 April jl. No. 3p Provinciaal Blad No. 34), de herijk gesloten zijn. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 Julij 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare, A. M. BECIUS. Al) M 1*1 S1 li A T IE VAN 'S KONINGS PAIITIKULIERE DOMEINEN. VERPACHTING van TIENDEN, gelegen in het Distriet Middelburg over den Jare en Oogst van 1848 Te KLISSINGENten overstaan van den Notaris Abni. van der Swalme en getuigen op Dingsdag den 18 Julij 1848 des voormiddags ten tien ure, op het Stadhuis aldaar; en Te KEEREten overstaan van den Notaris IK. M. Snij der en getuigen, op Vrijdag den 21 Julij 1848, mede des voormiddags ten 10 ure, op den KampveCrschen Toren. MIDffiELBVUG den 12 Julij. Laatstl. maandag namiddag had alhier, even buiten de haven het ongeluk plaatsdat eene modderschuit bij de ontlading omsloegrtraafdcior twee der daarop zijnde werk lieden op eene diepte Vaii t2 vademen, zijn verdronken. Een derzelve laat eene vróuw dn kinderen na. Te 's Hagc heeft zich den ió dezer de deputatie der Staten van het groothertogdom Luxemburgwaarvan de leden in drie rijtuigen waren gezGten naar het paleis des Konings-groot- liertogs begeven en heeft Z. M. in hare tegenwoordigheid den plegtigen eed afgelegd op de nieuwe staats-regeling door die Staten voor dat hertogdom vastgesteld. De depu tatie heeft hiermede hare taak volbragt eu zal spoedig naar Luxemburg terug keererii Tweede Kamer der Staten-CJesieraal. Zitting van den 11 julij. De heer ZE. baron Macktfy heefc, na onderzoek zijnet" geloofsbrieven en doen van den eed, zitting genomen. Twee wets-ontwerpen (i°. aanvulling achterstand 1840 en vroe ger; 28. regeling fonds koopprijs domeinen tot 1847) zijn ingekomen en haar dé afdeelingen verzonden. Weder zijn ingekomen een aantal adressen betrekkelijk de herziening der Grondwet. Beraadslaging ovör het wets-ontwerp tot afschaffing der straffen van geesseling èn brandmerk. Tot de stemming over gegaan zijnde, is het ontwerp met 30 tegen 21 stemmen aangenomen. Het voorloopig verslag van de commissie van rappor teurs over de ontwerpen van wet, strekkende tot herziening der Grondwet, wordt thans in gereedheid gebragt. Het be vat het overziet der .overwegingen van de afdeelingen der Tweede Kamer over die ontwerpen. Zondag avond is de commissie van rapporteurs daarover nog vergaderd geweest. Bij koninklijk besluit van den 6 dezer is de kolonel bij het Oost-Indisch leger J. Penning Nieuw land benoemd tot generaal-majoor titulair, met bepaling dat-hij de func- tien van chef van den generalen staf bij dat leger zal blijven bekleeden. De Neder/. Stoompost berigt, dat er bij de Regering op nieuw aanvrage is gedaan tot het erlangen van concessie voor den aanleg van eenen ijzeren spoorweg van Harüngen over Leeuwarden en Groningen naar Bremen en Hamburg, met eenen zijtak van Groningen over Assen en Zwolle naar Utrecht. Betrekkelijk deze onderneming is er eene vrij uit voerige brochure te Brussel in het licht gekomen, getiteld: Chemin de fer de la mer du Nord d la mer Baltique par M. II. Tarteingénieur-civil. Uit Groningen den 6 dezer wordt gemeld, dat de aan voer van geschut en andere krijgsbehoeften naar die vesting nog altijd voortduurt. Uit Apeldoorn Wordt van den 6 dezer geschrevendat dien dag bij de nabuurschap Wormer overleden is Gerrit Scholtenin den ouderdom van 102 jaren, in het voorregt van tot aan de laatste levensuren zijne verstandelijke vermo gens behouden te hebben. Verscheidene dagbladen maken melding dat een groo- ter aantal vlekken dan nog immer is opgemerkt zich thans op de zonnenschijf vertoont. Men telt er meer dan dertig welke een aaneengeschakelden band vormen, die zelfs voor het bloote oog zigtbaar isen zich van den oostelijken rand tot nabij het middelpunt der zon uitstrekt. De geheele lengte is van ongeveer 200,000 kilometers, of vijf en een half maal den omtrek der aarde, de breedte, die echter zeer on gelijk isop verscheidene plaatsen van 26,004 kilometers. tftultschland. Augsburg 6 julij. Heden uit Venë- tie ontvangene berigten zijn in zoo verre met elkander in tegenspraak dat in sommige derzei ven volstrekt geene mel ding gemaakt wordt van in die stad heerschende ontevreden heid en oproer, terwijl de Weeher dagbladen tijdingen van 30 junij uit Treviso mededeelen welke bepaaldelijk inhou den dat de oproerlingen de bovenhand in Venetie hadden en de president Tomaseo hadden gevangen genomen en hem jn hechtenis hielden. In Weenen is besloten de Oostenrijksche legèrmagt in Italië op nieuw met 60,000 man te versterken. Tc Weenen vond den 6 dezer het gerucht dat Kenetie gekapituleerdzou hebben veel ingang. De fondsen waren daardoor williger. De Gazeta Polskadie het eerst het berigt heeft gegeven van het intrekken van Russische troepen in Moldavië, spreekt thans dit berigt weder tegen. Doch in onderscheidene andere dagbladen welke verschillende bronnen hebben wordt het bevestigd. Van lieverlede komen de gedeputeerden uit de verschil lende provinciën te Weenen aan en betrekken herbergen en kazernen. Twee-en-dertig Gallische boeren namelijk hebben zich vereenigd en twee vertrekken in eene kazerne genomen, volkomen tevreden met het -stroowaarop zij daar slapen moeten. Zonderlinger constituerende vergadering dan te Weenen bijeenkomt, is steliig nog nergens te zien ge weest. Voorloopig kan men de vergadering volgenderwijze verdeelen: gedeputeerden die lezen en schrijven kunnen eu die dit niet kunnen; gedeputeerden die de Duitsehe taalver- staan en die ze niet verstaan gedeputeerden die om de f 200 's maaijdsen de zoodanigen die wegens de wetge ving komen. Wat de staatkundige fractien in deze vergade ring berreftbestaat daar eene zeer groote die niets begeert dan wat de keizer wil. Toe deze kategorie behooren al de genen aan wien in naam des keizers, ten koste van hunne landheeren, de heerendiensten kwijtgescholden zijn; zij welke lezen noch schrijven kunnen en diegenen welke geen Duitsch verstaan. Graaf F. Stadionde man die eens als een vriend van vooruitgang vereerd werd zal als leider van het groote centrum der regterzijde optreden. De uiterste .regterzijde die alles omver stooten wilwat in maart en mei verkregen is bestaat alleen uit eenige Jezuiten en oude aristocraten en zal zich belagchelijk maken. Het eigenlijke centrum met Piilersdorjf aan het hoofd, kan als de Oostenrijksche partij beschouwd worden. Tegenover het regter centrum zietmen de linkerzijde met IKessenberg en de aanhangers van den aartshertog Johann. Deze partij zal na die van Sta dion de belangrijkste zijn. De uiterste linker vermoedelijk door Schwarzer geleid bestaat grootendeels uit letterkun digen doch zal in njle vraagstukken, waarbij de nationali teit niet in aanmerking komtdoor Poolsche en Boheemsche grondbezitters versterkt worden. Frankfort 8 julij. Gisteren avönd is hier in de voor stad Sachsenhausen een hevig oproer uitgebarsten bij gele genheid dat eenige daar wonende liedenwelke vroeger de rust daar verstoord hadden en op eene patrouille aangeval len waren in verzekerde bewaring zouden genomen worden. De oproerlingen hebben zich daartegen verzet, een gebouw K waarin een gearresteerde bewaard werd opengebroken"^ eti op een militairen post geschoten. De militairen hebben dit Vuur beantwoorden van weerskanten zijn dooden en ge wonden gevallen. Terwijl daarop in de stad alarm gesla gen werd hebben de Sachsenhausers barricaden opgeworpen. De voorgenomen aanval op de opstandelingen is daarop tot het aanbreken van den dag uitgesteld maar toen zijn de barricaden door de Sachsenhausers zeiven weggenomen wes halve de orde zonder verdere maatregelen van bedwang her steld is. Vele der oproermakers zijn gevangen genomen. Frankrijk. Parijs 9 julij. De plegtige ter aarde bestelling van den aartsbisschop van Parijs in onze Lieve Vrouwekerk alhier heeft gisteren plaats gegrepeneene groote menigte van allerlei rangen en standen woonde die plegtig- heid bij. Gedurende den overtogt van het aartsbisschoppe» lijk paieis naar het kerkgebouw was het stoffelijk overschot voor iedereen zigtbaar. De generaal Duvivier is il. vrijdag nacht, in het militaire hospitaal van Val-de-Graceoverleden; dit is de vijfde hoofd officier die de opstand aan Frankrijk ontroofd; de grootste veldsjagen onder de vorige republiek en het keizerrijk heb ben niet zooveel generaals doen sneuvelen dan de moordda dige dagen van junij. Gedurende de dagen van het oproer zijn in Parijs aan de nationale garde en de linietroepen 2,000,000 patroonen uit gedeeld en verbruikt, en bij de 3000 kanonschoten zijn er gelost. Men zegt dat een der in de forten gevangene opstande lingen verzocht heeft om in staat gesteld te worden zeer ge- wigtige ontdekkingen aan liet gouvernement te doen en tot belooning daarvan zijne vrijheid verlangt. De heer Constantineen der officieren, die belast was met het onderzoek van het voorgevallene in de maand junij, is ook in hechtenis genomenten gevolge der mededeelingen van verscheidene der gevangenen, dat hij als werkman ge kleed de oproerlingen bij de straatversperringen tot volhar ding aangezet en zich hevig tegen den generaal Cavaignac uitgelaten had. Volgens soinmiger bewering zou de heer Con stantin minister van oorlog geworden zijn, ingeval de mui telingen hadden gezegevierd. De generaal Bedeau heeft de portefeuille van buitenland- sche zaken aangenomen het interim is aan den heer Jules IÈastide vertrouwd. Men verzekerde vdat de heer Armand Marrast Zijne de missie als maire van Parijs had ingezonden doordien men in den municipaien raad mannen had benoemd die vroeger zich tegen het Instuur van den heer Arm. Marrast vijandig hadden getoond. Sedert de vreesselijke junij-dagen had men herhaalde malen te vergeefs in de steengroeve van Montmartre gezocht naar de daarin gevlugte oproerlingen, en de uitgangen steeds zorg vuldig bewaakt. In den nacht van donderdag op vrijdag hebben de oproerlingen zich eindelijk aan de uitgangen ver toond en zijn zij met de troepen slaags geraakt, waarbij ver scheidene hunner gedood of gevangen genomen werden. Beurs te Parijs 10 julij. 5 pet. 78. gebi. 78. 3 pet. 50,25. gebl. 49,50. ISclgie. Brussel 9 julij. Na het aanbieden van het adres van antwoord door de gedeputeerden is de buitenge wone zitting gesloten of liever tot september of october op geschort. Vooraf hadden nog de Vlaamsche gedeputeerden eene poging aangewend 0111 de ministers te doen gevoelen, dat hunne provinciën als uitmakende bijna de helft der be volking, ook in het bewind behoorden vertegenwoordigd te worden, doch zonder gevolg. Ook heefc men zich beklaagd, dac zeker vlugschrift, het welk aan de kamer was gezonden, om onder de leden te worden verdeeld was achtergehouden. Men heeft' dit als eene onwettige censuur willen doen voor komen doch van de ministeriele zijde is te kennen gegeven, dat dergelijke toezendingen door de schrijvers zeiven behoo ren te worden gedaan. Hec is gebleken, dat dit geschrift in zeer berispelijke bewoordingen was opgesteld en dat daar in werd beweerd dat een eenhoofdig bestuur, ofschoon dart ook constitutioneel den grootsten hinderpaal opleverde voor de ontwikkeling van de welvaart des lands. Des avonds vereenigen zich steeds werklieden in het Park. Tot dus verre hebben deze vereenigingen geene dadelijke on gelegenheid gebaard. De regering blijft op hare hoede. Het vertrouwen herstelt zich en het ultra-liberale genootschap PAlliance verliest schier dagelijks van zijne ijverigste leden. Effecten-notering te Amsterdam II Julij. Nederl. Werkelijke Schuld 2Ï- pet. 44 44L gebl. 44f' Dito 3 pet. 5t| 52 gebl. 51-§-. Dito 4 pet. 68£ 6p| gebi. 69. Handel-maatschappij 1325-l33l- gebl. 133. UITTREKSELS uit het VERSLAG van Gedepüteerdé Staten aan de Staten der Provincie Zeeland voor zoover dit eenige rubrieken van alge meen belang betreft. Prljzeii «Ier Levensmiddelen. Letterlijk overgenomen Wij verheugen onsdat de, gedurende een groot gedeelte des vo- rigen jaarstot eene bijna ongekende hoogte gestegene prijzen dtl

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1