MIDMLBUMSCHE C O IJ R A IV W. 83. Dingsdag 1848. 11 juiy. BESTUREN cn ADMINISTRATIEF -ü öimicnl.tubschc hingen. KIE SKOLL E G1E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG In aanmerking nemende dat, naar aanleiding van liet be paalde bij artikel 22 van het Reglement voor het Bestuur der Steden in de Provincie Zeeland dit jaar één derde deel der Kiezers zal aftreden Gelet op het bepaalde bij de artikels 261123 van genoemd Reglementdat om het Stemregt binnen deze Stad te kun nen uitoefenen, jaarlijks in de Grondlasten en verdere be schreven middelen (buiten het Patentregt) niet beneden de dertig gulden en om tot Kiezer bevoegd te wezen in dezelf de middelen, jaarlijks ten minste honderd en tien gulden moet worden betaald Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zou de mogen aangaan 1. Dat aan de Woonhuizen der Ingezeten, die in 's Rijks Directe Belastingen (het Patentregt alleen uitgezonderd), zijn aangeslagen, van Stadswege door Heeren Wijkmeesters der respective Wijkenzal worden uitgereikt een gedrukt Biljet, hetwelk dooreen iegelijk zal behooren te worden in gevuld en geteekend en drie dagen na de uitreiking zal wor den teruggehaald. 2. Dat dien onverminderd aan al de ingezetenen, die op de Kohieren dier middelen over het vorige dienstjaar niet zijn begrepen geweest en echter vermeeuen tot het stemregt bifinen deze Stad bevoegd te zijn de gelegenheid zal wor den gegeven om zich als zoodanig bij het Stedelijk Bestuur te doen kennen. 3. Dat volgens art. 7 en 8 van meergemeld Reglement, het stemregt door Mans voor hunne Vrouwen en door meer derjarige Zoons voor hunne Moeders, Weduwen zijnde, kan worden uitgeoefend mits de Moeders zich in het laat ste geval schriftelijk aan de Regering verklaren door wel ken harer Zoons zij het Stemregt in hare plaats willen zien uitoefenen. 4. Dat volgens artikel 4 van meergemeld Reglementzoo danige Ingezetenen welke derzelver belastingbetalen in eeiie andere Gemeente ten dezen zullen willen doen gelden, verpligt zijn, om daarvan vooraf aan'het Stedelijk Bestuur ■kennis te geven en des gevorderd aan dat Bestuurde bewij zen van de betaling te vertoonen. 5. Dat tot de ontvangst van alle aangiften en verklarin gen welke naar aanleiding van voorschrevene bepalingen zouden mogen geschieden, toten met den 14 AugustuS aan staande eene bus ter Stedelijke Grilfie zal zijn geplaatst. En willen voorts Burgemeester en Wethouders de Ingeze tenen hebben herinnerd aan het belang hetwelk voor hen ge legen is, om niet, door nalatigheid in de invulling der voor schrevene biljetten, of in het doen der vereischre aangiften te worden overgeslagen, bij de opmaking van de lijst der Stemregtigde Ingezetenen en der zoodanigend. tot het Kiezerschap zijn bevoegd. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 7 Julij 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare, A. M. BECIUS. NE BEUL. II./Mi E Z- MAATS CMNP PIJ. De DIRECIIE maakt bekend, dat door haar zullen wor den geveild, te AMSTERDAMop Donderdag den 27 Julij 1848: 43,656 Kranj. en Kanassers Java SUIKER, liggende aldaar. 22,690 dito dito DITO, liggende te Rotterdam. 6,709 dito dito DITO Dordrecht. 5,799 dito DITO Middelburg. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam den 27 Junij 1848. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD Direct, fung. Secretaris. 1IIDDELBUUG den 10 Julij. Bij koninklijk besluit is jhr. II. IV. baron van Aylva van Pallandtop zijn verzoek eervol ontslagen als lid van den raad van State, en benoemd tot Staatsraad in buitenge wone dienst. Den 6 dezer is te Utrechtals lid van het hoog militair- geregtshof, geïnstalleerd de vice-admiraal J. C. Koopman. Door Z. M. is benoemd, als hoogleeraar in de regtsge- leerde fa c 1111 e i t aan de hoogeschool te Utrecht, in plaats van wijlen den heer de Bntejjs, de heer mr. J. van Hall, hoog leeraar in dezelfde faculteit aan hec athenteum te Amsterdam. AA NICO NEIGING. De COMMISSIE van Bestuur over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen, in de Provincie Zeeiand te Middelburg gevestigd brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden VooreerstDat de zoodanigendie verlangen met den eerstvolgenden Cursus, in de maand Augustus 1848, als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschreven, zich in Persoon of met vrachtvrije Brieven van henzelvenof van hunne Ouders of Voogden, zullen behooren aan te mel den bij den Heer Mr. van VisvlietVoorzitter der Commis sie, en aan denzelven zullen behooren over te leggen ofte doen toekomen een Extract uit het Register van geboorte en een Certificaat van goed gedrag, afgegeven door den Heer Burgemeester hunner woonplaats, als wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen de noodige teregtwijzingen zul len worden gegeven. Ten tweedeDat de aanvang der Lessen van den eerst volgenden Cursus zal plaats hebben op Dingsdag den 8 Au gustus 1848, na dat op Maandag den 7 Augustus, des mid dags ten één uurin het gewone Lokaal der School zal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingen bij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. En, Ten derde: Dat, onder goedkeuring der Commissie, bij onderling overleg van Heeren Professor en Lectoren en van den Heer Docent in de LatjjnsChe Taal, is vastgesteld, dat de Lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren als omschreven zijn in de Aankondiging, welke aan de Voorpoort van het Lokaal der School zal zijn aangeplakt. Middelburg, den 3 Julij 1848. Namens de Commissie voornoemd, VAN BAKELGEM, Secretaris. Verkiezing der leden voor de ïn ccde Kamer der Ütalen-Generaal. Noord-Brabandgekozen de heer mr. Storm, in plaats van den heer mr. P. Gouverneur-, herkozen jhr. L. J. B. van Sas se van Tsselt. Gelderland: herkozen mr. M, J, de Man; gekozen de heer F. S. op ten Noortin plaats van mr. R. Scheers van Iiarencarspel(verzocht niet in aanmerking te komen.) Zuid-Hollandgekozen, in plaats van den heer mr. L. C. Luzacjhr. mr. J. A. ridder van der Heimherkozen jhr. Boreel van Hoogenlandemr. C. B. Nederburgh en de heer A. van Rijckevorselover de heer P. Timmers Verhoeven en mr. J. R. Taorbecke is de stemming blijven steken de oudste zal de herkozene moeten zijn, hetgeen uit geboorte-acten zal moeten blijken; men houdt het er voorloopig voor dat dit de heer Thorbeckeis. Latere berigten vermelden dat jhr. mr. J. A. ridder van der Helmvoor de op hem uitgebragte keuze heeft bedankt, waarop in deszeifs p.aats is gekozen mr. J. van Dam van Noordeloos; ook deze bedankt hebbende, is benoemd de heer ZE. baron Mackay. Noord-Hollandherkozen de heeren mr. G. van Leeuwen jhr. D. Hooft en mr. J. Enschedé. Zeeland: herkozen mr. F. Bijleveld. Utrechtgekozen de heer J. C. C. IV. baron d* Ablaing van GtesSenbUrgin plaats van den heer II. Menso. Vriesland: gekozen de heer mr. Binse Alberdain plaats van mr. A.Telting, (verzocht niet in aanmerking te komen.) Groningengekozen de heer mr. A. Oudeman in plaats van den heer mr. C. Star Busman, (verzocht niet in aanmer king te komen.) Overijssel1 Van deze provinciën'zijn de verkiezingen Drenthe: J nog niet bekend. Hertogdom Limburg: de heer mr. II. II. Gerardts, in plaats van den heer L. F. H. Bcerenbroek(verzocht niet in aanmerking te komen.) Men schrijft ons uit Goesden 5 dezer Met veel belang stelling is hier vernomen dat de sinds een' geruime» tijd aanhangige procedures tusschen de administratie van de par- tikuliere domeinen des Konings en den Wilhelmiuapolder waarover de Ilooge Raad eerlang zou hebben gehad uitspraak te doen, door den afkoop van de tiendpligtigheid dier aan zienlijke bezitting, in der minne zijn beëindigden dit voor zeker moet eene groote zelfvoldoening zijn voor den ge- achten administrateur van den polder, den heer I. G. J. van den Bosch, die, een der eersten, krachtige vertoogen voor de tiendontheffing, onder behoorlijke schadeloosstelling heeft doen hooren. Het schijnt overigens dat die afkoopen thans zeer aanmerkelijk toenemen, bijzonder in de provinciën Gel derland en Utrechtgelijk men ook in deze provincie daar op begint bedacht te zijn. Een onzer correspondenten uit het vierde District dezer provincie, meldt ons het volgende: In dit jaar zijn er weder een aantal huisgezinnen uit dit distiict naar Noord-Amerika vertrokken waaronder een paar echtelieden, met 26 kinderen, behuwd-kinderen en kinds-kinderen van welke echter een reeds te Antwerpen is overleden. Intusschen luiden de berigten hier uit Noord- Amerika ingekomen ten aanzien van velen die vroeger zijn vertrokkenweinig gunstig. Zoo is thans een man derde knecht bij een landman te Borselenin Zuid-Beveland, die vroeger zelf landman in dit eiland was, op een bedrijf met 4 a 5 paarden, doch hetzelve verkocht hebbende, na afbe taling 2ijner schulden, ruim 1200 overig had, waarmede hij naar Noord-Amerika is vertrokken zonder echter zijn doel te kunnen bereiken daar hij van alles ontbloot in het vaderland is terug gekomen. Een voormalig winkelier te Breskensdie aldaar een goed bestaan hadèwfwlen het' daar nog beter zoude gegaan zijn indien hij zich niet van de hervormde kerk had afgescheiden, verkeert tegenwoordig, na zijne vrouw en twee kinderen in Amerika verloren te heobenaldaar in de bitterste armoedezoo dat hij een be delaar gelijk is. Van een huisgezin met name Eernissedat hier tamelijk wel gezeten waszijnde de vader vrachtrijder en landman en een der zonendie ook gehuwd wasver huurder van paarden en rijtuigen en vrachtrijderin het af- geioopen jaar insgelijks naar het zoogenaamde land van be lofte vertrokken is nog geen enkel gunstig berigt ingeko men integendeel schijnt dat het nog aan geen hunner gelukt is zien aidaar naar behooren te vestigenterwijl het vermogen door heil medegenomen verteerd is. Zelfs schijnt het waar te zijn dat van de Luisterde rijke landman die in het af- geloopen jaar niet 70 zijner landgeuootenvan uit Zuid- Beveland, naar de nieuwe wereld is vertrokken, reeds den onderstand van den staat aldaar voor zijne togtgenooten heeft moeten inroepen." Men leest in de Naderlandsche Stoompost Men is in Belgie van voornemen het beheer der spoor wegen met dat van het postwezen te vereenigenen met dit oogmerk zal een hoofd-beambte der ijzerbanen naar Duitsch- land gezonden wordenom deze inrigting te bestuderen op die plaatsen, waar zij reeds in werking is. Nog andere ver beteringen zullen in het beheer der ijzerbanen aangebragt worden." SttjAscMassd. Ofschoon Duitschiand krachteloos wordt gemaakt door verdeeldheid en partijwoede, hebben echter de laatste voorvallen te Parijs een' meer beslissenden invloed op de gemoederen gemaakt, en men begint in te zien hoe gevaarlijk de repubiikeinsche woelingen voor het volks geluk zijn. I11 vele Duitsche steden vormen zich vereenigin- gen van mannen van de geachtste verdiensten en uit "alle standen om door aaneensluiting en door middel der druk pers het volk omtrent deszeifs ware belangen in te lichten en het repubiikeinsche radicalismus tegen te werken orde én wet te beschermen en de Duitsche Staten tegen anarchie te vrijwaren. Tijdingen uit Hamburg van 5 julij luiden aldus v .111 verschiilende kanten zijn heden hier berigten uit koppenhagen ontvangen welke alle hierin overeenkomen dat t.ians oepaaldejijk een wapenstilstand van drie maanden tusschen Denemarken en Duitschiand is gesloten gewaarborgd daor Engeland en Rusland." Het nieuwe Pruissische ministerie, ofschoon naauvve- Iijks eene week oud stort weder allengs in duigen. Na de aftreding van den minister van eeredienstRodbertuswordt nu ook die van den minister van justitie Marcker gemeld. Daarbij komtdat in de constituerende vergadering geene vastheid bestaater is geene overwegende partij die eenen bepaalden weg afbakenten in plaats van zich met de be oordeeling der aangebodene constitutie bezig te houden Iaat de vergadering zich door allerlei adressen en opgeworpen voorstellen tot uutteiooze en tijdroovende debatten verleiden. ttaïie. In de over Frankrijk ontvangene berigten wordt gemelddat verscheidene Italiaansche dagbladen ziclj ten ernstigste verklaren tegen het sluiten hetzij van eeuen vrede, hetzij van eenen wapenstilstand met Oostenrijk, op andeie voorwaarden dan de volkomene onafhankelijkheid van gehe.el Italië. In verschillende steden van Italië was het gerucht in om- loop dat de generaal Bedeau op uitnoodigiug van koning Karei Albertop weg was naar Italië. In Rome heerscht veel gisting en opgewondenheid voor de vrijmaking van Italië; de oorlogzuchtige partij voert lie vige taal zeer in strijd niet de vredelievende gezindheid van den Pausdie in eenen zeer moeijelijken toestand ge plaatst is. Frankrijk. Parijs 6 julij. Heden is er geene zitting der nationale vergadering gehouden, vermist ai de af gevaardigden de lijkplegtigheid hebben bijgewoond die ter nagedachtenis van de gedurende de laatste junij-dageu in de dienst der republiek gesneuvelden heeft plaats gehad. Reeds lieden ochtend vroegtijdig was eene talrijke menigte op de been 0111 getuige te zijn van die plegtigheid. Deze is goed afgeloopendoch minder indrukwekkend geweest, dan zij had kunnen en welligt behooren te zijn. De gevel van het paleis der nationale vergadering was met zwart behangen bezaaid met zilveren sterren en ook de kolommen van het portaal waren met zwart omhuld. Oo het frontispice prijkte eene groote zilveren ster en daaronder de woorden Fransche republiek, in zilveren letteren. Tus schen de kolommen slingerden reusachtige guirlande» van klimop en eikenloof. De Magdalena-kerk was nagenoeg op dezelfde wijze bekleed. De stoet zou tot aan d°e Bastille voorttrekken maar men zegt dat de policie de lucht had van eene zamenzwering tegen de uitvoerende magt en d» nationale vergadering, die uitgebroken zou zijn wanneer de stoet tot daartoe was voortgegaan derhalve heeft dezelve zich aileen van het plein !a Concorde naar de Magdalena- kerk begeven.. Op het Magdaiena-plein was een prachtig altaar opgerigt

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1