MIDDELBUMSGHfi C 0 U B A IV T. J81. Douderda 1848. 6 Julij. 1 BESTUREN cu ADMINISTRATIEF ëinttcttianbdrftc JEtjbitigcti. er v rf f t r I JT-* NO TIF IC AT IE De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebben den dat door Zijne Exc. den Opper-Houtvestermet overleg van Hnn-Edel Groot-Achtb. de Gedeputeerde Staten is be paald dat de Jagt op GanzenEenden en Watersnippen in deze Provincie zal geopend zijn op den i Augustus aan staande met dien verstande echter, dat dezelve, wat de Publieke Jagt aanbelangtalleen op het water, langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moerassige gronden zal geopend wordenen bepaaldelijk zal gesloten blijven in en langs de Bosschenalsmede op Bouw-en Wei landen tot het gewone Jagtveld beboerende. Zullende de opening der Groote Jagt nader worden bekend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad worden ge plaatst, mitsgaders de noodige exemplaren daarvan aan de Stedelijke en Gemeente-Besturen ter affixie worden gezonden. Middelburg, den 29 Junij 1848. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VllEDENBURCH. W AAR S C HU IVIN G. De CENTRALE DIRECTIE van WALCHEREN; In aanmerking nemende, dat, ongeacht de daartegen be staande voorschriften de kanten en oevers der Wegen in dit Eiland, bij bet delven der Slooten menigmaal worden afgenomen en dezelve daardoor versmald, de gezegde del- vingen dikwerf gelijktijdig aan beide zijden van den Weg plaats hebben, en de uitkomende grond of in het geheel niet of slechts voor een gering gedeelte op de Wegen wordt ge worpen Herinnert bij deze den Ingelanden aan de gezegde bepa lingen zoo als die voorkomen in het Reglement op de Buurt wegen voor deze Provincie, van 6 Julij 1838 goedgekeurd bij Zr. Ms. besluit van den 4 Augustus 1838, en luidende als volgt: Art. 25. De Grond, uit de delving der Slooten voortkomende, moet voor aan de zijde van den Weg worden geworpen en over denzelven gespreid daar waar deze grond voor den Weg niet noodig of schadelijk wordt geachtzal het Plaatselijk Bestuur (thans het Polder-Bestuur) dezelve ge- heel of gedeeltelijk aan de Landeigenaren kunnen laten; zullende overigens bij het delven der langs de Wegen loo- pende Slootende kanten aan de wegzijde niet mogen werden geschrood of geblootV Art. 55. Bij het delven van Slooten langs de Wegen zal de uit dezelve geworpene specie zoo spoedig mogelijk op den kant der [Vegen moeten worden opgezeten ge ene delving gelijktijdig aan de beide zijden van den Weg mogen plaats hebben dan met toestemming van het Plaatselijk Bestuur." Geschiedende deze herinneringten einde geregtelijke ver volgingen te voorkomen en een ieder zich voor schade zou de kunnen wachten. Middelburg, den 29 Junij 1848. SPRENGER, Vt. Ter ordonnantie van dezelve, J. J. I. SPRENGER. Wat is er sedert uwe laatste bijeenkomst binnen een tijdsverloop van weinige dagen in ons werelddeel niet gewijzigd en veran derd Troonen zijn te niet gegaan. Eeuwen oude regeringen heb- ■ben zich hervormd. Nieuwe zijn opgerezen. Een krachtig streven naar politiscbe verbetering heeft zich onder de volken geopenbaard. Ook ons Yaderland gaat eene gewigtige verandering, in den vorm van deszelfs staats-inslellingen te gemoet. Het ligt niet in onze roeping deze belangrijke aangelegenheid in hare bijzonderheden te bespreken. Ons voegt slechts de meer nederige taakdie van de behandeling der gewestelijke huishoudelijke belangen maar ligt het al niet in onzen werkkring om over de voordragt onzer vernieuwde grondwettige bepalingen te oordeelen en te beslissenhet isi ons niettemin geoorloofd ja het is voor ons eene behoeftevoor hare daarstelling en bestendiging onze beste wenschen uit te drukken. Zij geve wat zij belooft a«n de Natie geluk en tevredenheid aan de Regering kracht en aanzien aan het gemeene Vaderland orde en welvaart. Zij verlevendige in het bijzonder hetgeen het uiten der koninklijke gedachte tot eene ruime Grondwetsherziening reeds zoo zigtbaar deed uitkomende liefde van het Volk jegens den Koning en bevestige op het duurzaamst de verhindtenis tusschen Nederland en Oranje. Onder de rust en kalmte, met welke UEd. Groot Achth. thans uwe gewone jaarlijksche hemoeijingen weder mogen aanvangen gelieven UEd. Groot Achth. te beginnen met kennis te nemen van het ver- slag van de voornaamste zaken het belang der provincie betreffende sedert uwe laatste vergadering voorgevallen hetwelk wij in over eenstemming met art 44 van het reglement van magt en gezag van den 22 junij 1817, schuldig zijn te doen." Bij koninklijk besluit is eervol ontslag verleend aan den heer J. Prumers, als burgemeester van Ellewoutsdijk aange steld als burgemeester van Kattendijke c. a., de heer/. G. .7. van den Bosch, in plaats van den heer mr. M. P. Blaau- beeneervol ontslagen. BETALING TAN PENSIOENEN over het Tweede Kwartaal 1848, en van Rente op Geldelijken Borgtogtover het eerste Halfjaar 1848, ten Kantore van den Arrondis- sements-Betaalmeester te Middelburg. JAARMARKT, Het PLAATSELIJK BESTUUR der Gemeenre ZAAM- SLAG maakt bij deze bekend dat de gewone Jaarlijksche KERMIS aldaar zal aanvangen den 18 en voortduren tot en met den 20 Julij 1848. Zullende op dezelve geene Or gelspelers, Liedjeszangers, Draaiborden of dergelijken wor den toegelaten. liet Plaatselijk Bestuur voornoemd A. DEES. Ter ordonnantie van hetzelve, P. W. STEENKAMP. 911» D EEUWIG den 5 Julij. De vergadering der Staten van de provincie Zeeland is op gisteren weder naar gewoonte geopend met de mededee- ling van het jaarlijksch verslag van Gedeputeerde Staten-, wij zijn voornemens onzen lezeren daaruit de voornaamste bij zonderheden mede te deeletimaar bepalen ons voor het tegenwoordige bij de inleiding waarmede het verslag aan vangt zij luidt aldus Edel Groot Achtbare Heeren Ts het voör (1e verschillende magte.il in den staat tol eene vrije en zelfstandige werking steeds eene behoefte om hare beraadsla gingen onder kalme en rustige omstandigheden te kunnen volbren- gen hoedanig moeten wij ons dan niet in de vreedzame gesteld heid van ons Vaderland verheugen, terwijl elders zoo veel onrust, zulk eene beduidende stoornis der maatschappelijke orde wordt op gemerkt. Het doet ons genoegen te kunnen meldendat ook in deze Stad een liedertafel is tot stand gekomen welke aan vankelijk uit 18 leden zal bestaan. Heden zal, naar wij vernemen, deze vereeniging hare eerste bijeenkomst houden. In ons vorig no. maakten wij in eene korte opgaaf van den staat der teveldstaande vruchten melding, dat zich ook in deze provincie hier en daar weder eenige verschijnselen der aardappel-ziekte hadden vertoond. Wij zijn ter dier gele genheid oplettend gemaakt op en de mededeeling aangeraden van het met vrucht beproefd middel ter voorkoming van dit kwaad van dr. .7. F. Klotzschconservator van den kruid tuin der koninklijke universiteit te Berlijn te vinden in de Staats-courant van 23 februarij 1848, en ook in no. 9 der Alg. Konst- en Letterbode van dit jaar het middel bestaat voornamelijk daarindat men in de 5de <5de en 7de week na het leggen der poters, en in de 4de en 5de week na het leggen van bewortelde kiemenof ongeveer op het tijd stip waarop de aardappel-planten zich tusschen de zes tot negen duim boven den grond verheffende toppen der tak jes met duim en vinger ter lengte van ongeveer 13 Neder!, strepen (i Rhijnl. duim) afbreekt of inkort en dit aan al de punten der takjes in de tiende en elfde week onverschillig op welk uur van den dagherhaalt. Men zou zich echter te leur gesteld zien indien men uitgaande van het begin sel veel helpt veel" meer van de toppen afnam dan hier is aangegeven ten einde het afgenomene tot voedering te doen dienen. Gaarne namen wij het geheele artikel over, waarin dr. Klotzsch op eene duidelijke en overtuigende wij ze zijne gronden en resultaten aanvoertmaar de ruimte waarover wij heden in ons dagblad te beschikken hebben laat dit niet toe; wij moeten het dus bij bovenstaande aan wijzing laten berusten en kunnen daar nog bijvoegen dat wij de verzekering hebben ontvangen dat de aanwending van dit middel hetwelk op de eenvoudigste en gemakkelijkste wijze geschiedt, door kundige en onbevooroordeelde mannen met het beste gevolg is bekroond. stad 'sGravenhagemet alle de toebereidselen^^ iij ont hoofding worden in acht genomenen voortsvftt'Baalen en van Straten tot eene tuchthuisstraf van 6 jaren en Schol- ten en BI aick tot eene tuchthuisstraf van 12 jaren; wijders allen in de kosten van het geding. Het hof heeft voorts de beschuldigden S. H. BlokG. Blok en G. Fuld niet schuldig verklaard aan het in om'loop brengen van valsche nagemaakte muntbiljettenwetende dat zij valsch warenen hen mitsdien van die beschuldiging vrij gesproken. Zij zijn dan ook ommiddellijk in vrijheid gesteld. Eene ontelbare menigte heeft in en buiten de teregtzitting den uitslag van dit geding met de grootste belangstelling bij gewoond. Uit 's Hage wordtvolgens de N. Rott. Ct.gemeld dat eenige gepensioneerde officieren van het Oost-Indisch leger aldaar, 2I pet, van hun pensioen ten behoeve der arbei dende, klasse hebben afgestaan, in de hoop, dat zulks na volging zal_ vinden. Ook schrijft men uit 'j Ilage van den 2 dezer Gisteren hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich wederom bezig gehouden met het onderzoek der ontwerpen van wetstrekkende tot herziening der Grondwet. Morgen, maandag, zal dat onderzoek wor" den voortgezet. Men verzekert, dat, wanneer het onderzoek in de af- deelingen zal zijn afgeloopen de Kamer gedurende den tijd dat de Regering in gereedheid brengen zal de beant woording der gemaakte bedenkingen en de wijziging, voor zooveel noodig, van de aangeboden wets-ontwerpen hare werkzaamheden zoolang zou schorsen. Slechts een paar ont werpen van dringenden aard zouden thans worden afgewerkt. Het aangeboden ontwerp nopens de afschaffing der lijf straffen moetnaar men verzekert, in de afdeeiingen der Kamer aanleiding tot verschillende bedenkingen en beschou wingen gegeven hebben, niet zoo zeer wat die afschaffing op zichzelve aangaat, dan wel in verband beschouwd met het nog steeds hier te lande bestaande strafstelsel, dat, naar men meent, op de voorgedragene wijze uit zijn verband zou raken zonder dat van eene andere zijde straffen worden daargesteld die in evenredigheid zouden kunnen geacht worden te staan met de zwaarte der bedrevene misdaden. Men ziet weldra het voorloopig of het algemeen verslag nopens dat wets ontwerp te gemoet." Men verneemt dat de heer Luzac zich naar Homburg be geven zalom er tot herstel zijner geschokte gezondheid de baden te gebruiken. Men verneemt, dat bij Zijne Exc. den tijdelijken minister van binnenlandsche zaken, naar aanleiding van hetgeen daar omtrent in sommige gewesten buitenlands plaats heeft het denkbeeld is ontstaan of ook niet hier te lande maatregelen genomen zouden kunnen worden om werklieden en dienstbo den, tegen betaling van eene vaste geringe rétributie het regt te geven, om, ingeval van ziekte, in de stedelijke gasthuizen ter verpleging te worden opgenomen. Wij vernemen, dat het Z. M. behaagd heeft, den heer Schoubergeersten stempelsnijder bij Rijks munt, te be noemen telt ridder der orde van de Eikenkroonals eene vereerende hulde van zijn talent voor de vervaardiging der stempels voor de zilveren pasmunt, en de zoo fraaije me daille, vertoonende het standbeeld van Prins Willem I, on langs te 's Hage onthuld. Het provinciaal hof in Zuid-Holland, Tweede Kamer, heeft den 3 zijn arrest gewezen in de zaak der valsche munt biljetten welke in november jl. te 's HageLeyden, Delft en Rotterdam waren uitgegeven. De voorlezing van dat arrest heeft door den voorzitter den heer Philipse plaats gehad, is ten half drie ure aangevangen, en heeft geduurd tot kwartier voor 5 ure. Bij hetzelve zijn A. van Baaien, B'J. A. van Straten en A. II. J. Scholten schuldig verklaard aan het namaken van muntbiljetten, daargesteld krachtens de wet van 18 december 1845 Staatsblad no. 90), en C. C. Marck schuldig verklaard aan het misdadig in omloop bren gen dier nagemaakte muntbiljetten. Het hof heeft deze vier personen veroordeeld tot de straf van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd binnen de Op het verzoek der vergadering van het groothertog dom Luxemburg, dat het den Koning-groothertog mogt be hagen in persoon te Luxemburg den eed op de aangenomene constitutie af te leggen heeft Z. M. geantwoord dat de vereeniging der Staten-Generaal tot herziening der Grondwet hoogstdenzelve niet veroorloofde zich naar Luxemburg te begeven dat zulks hem leed deed alzoo Z. M. dit met genoegen zou hebben verrigt, om daarbij de verzekering van de erkentenis en toegenegenheid der Luxemburgers te ontvangen. Z. M. zal met genoegen de door gemelde ver gadering benoemde commissie te 's Hage ontvangen en in derzelver handen den eed afleggen. Deze commissie zou laatstleden maandag de reis naar de residentie aannemen. De beroemde II. Zschokkehekend als schrijver van de Uren aan de Godsdienst gewijd, en vroeger door het too- neelstnk Aballino de groote bandiet, is te Aarau in Zwit serland, in 78jarigen ouderdom, overleden. Door plaatsgebrek zijn wij heden genoodzaakt de voor naamste bultenlandsche tijdingen die ook van geen over wegend gewigt zijn, hier kortelijk zamen te trekken. Engeland. Er wordt gemeld dat de toestand van Ier land gunstiger is als sedert de laatste twee jaren. Lord Pal- merston heeft in het hoogerhuis de geruchten wedersproken als of de Engelsche regering in de jongste gebeurtenis te Parijs de hand zou geleend hebben. Oostenrijk. De aartshertog Johann ontvangt te Weenen voortdurend blijken van verknochtheid. De berig- ten uit Italië waren gunstig, maar de grootste verlegenheid drukt de financien. Eriilsscn. In Berlijn wapent men zich tegen mo gelijke woelingen der republikeinsche partij. Italic. De Lorabardijers verklaren liever den oorlog te willen voortzetten dan Venetie onder Oostenrijks beheer te laten. In Napels wint de opstand in de zuidelijke pro vinciën veidin de hoofdstad heerscht spanning en ver deeldheid. Frankrijk. De hoofdstad blijft rustig; het onder zoek naar de bronnen van den opstand gaat onvermoeid voort; bij een der gearresteerden, Vignat genaamd, is een krijgskundig plan gevonden dat voor den aanval ontworpen was. Een roode muts die op een vrijheidsboom bij den vijver der luilerien geplaatst was, is door de policie on der groote toejuiching daaraf geworpen. De generaal Bourgon is overleden aan zijne wonde beko men bij het gevecht bij de barricade der voorstad Poisson- nière. De commissie van financien houdt zich bezig met het be-

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1