MIDDELBURGSCHE 0 LI R/firf! 'lüstó frisêgfs. I l&SfiiC. 29 Jui%jg|/ QiÏAÏ W°. 78. Donderdag H BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. pi flcbevlaubcu. BEKENDMAKING. TWEEDE «OPROEPING. De COMMISSIE uit den RAAD der STAD VEERE Belast met de werkzaamheden voortvloeiende uit eene ver nieuwde -verificatie der loopende Schulden roept bij deze voor de tweedemaal, krachtens hoogere magtiging, vóór of op den 1 Julij 1849, op, hetzij in Persoon of met vrachtvrije Brieven, de zich nog niet aangemeld heb bende Schuldeischers, welke op het ter Stedelijke Se cretarie aldaar berustende Register van evengemelde Schul den zijn ingeschreven, of, bij ontstentenis van deze, derzelver Erfgenamen of Regtverkrijgendentot nadere Over legging der bewijsstukkenop grond van welke zij op eenige betaling van Stadswege, ter zake van achterstallige loopende Schulden vermeenen aanspraak te hebben ten einde bij goedkeuring dier bewijsstukken door bovengemelde Commis sie op het daartoe nader te bepalen tijdstip, voor iedere f 10 (Tien Gulden) eene rentelooze Bonte ontvangen, aflos baar bij jaarlijksche uitloting tot zoodanig bedrag en op zoodanigen tijdals waarvan jaarlijks behoorlijke bekend making zal worden gedaan. Dezelve Commissie houdt hare zittingen ten Raadhuize aldaar in het Lokaal der voormalige Weeskamerden eer sten Dingsdag v.an iedere maand (bij Feestdagen den eerstvol- genden Dingsdag) van des morgens ten elf ure tot des na middags ten twee ure. Veere, den 22 Junij 1848. De Commissie voornoemd W. M. SNIJDER. Vt. Ter ordonnantie van dezelve J. P. van den HEUVEL, Secretaris. MIDDELBURG den 28 junijBij koninklijk besluit van den 13 dezer is als losplaats voor steenkolen en kolengruis, bij invoer langs de Schelde en het kanaal van Neuzen nog aangewezen de gemeente Zevenbergen in Noord-Braband. Men schrijft ons uit Oostlwrg van den 26 dezer Heden viert de lieer J. Risseeuwkantonregterlid van den stedelijken raad, van de provinciale staten, enz. enz., deszelfs vijf-en-vijftigjarige dienst, in verschillende open bare betrekkingen zijnde zijn-edele den 26 junij 1793 schepen van de stad Oostburg geworden en hebbende sedert sreeds in openbare bedieningen onder welke zeer gewigtige, werkzaam geweest. Zijn-edele werd heden morgen door de voornaamsten uit deze plaats en ook van elders gefeliciteerd met de toewensching, dat God hem nog lang moge sparen en moed en krachten geven tot vervulling der veelvuldige betrekkingen in welke hij reeds zoo veel dienst aan de stad cn het land heeft bewezen en waarin hij nog altijd zoo ijve rig werkzaam is-" Den 24 dezer is te Utrecht bevorderd tot doctor in de regten de heer IV. C. Borsiusmet theses. Het door eenige couranten medegedeelde en ook door ons overgenomen berigt, wegens eene voortedragene belas ting op de inkomsten, wordt thans, als van allen grond ontbloot, tegengesproken. Het aantal petitiëntot heden door de Staats-courant medegedeeld, bedraagt 253 van vrijzinnigen aard en 229 die beperking van godsdienst-vrijheid met den aankleve van dien verlangen de laatste zijn meestal van klassikale besturen kerkeraden predikanten en schoolonderwijzers. Men schrijft uit 's Gravenhage den 26 junij s De beraadslagingen over de voorgedragen Grondwets herzieningwelke eergisteren in de afdeelingen der Tweede 'Kamer aanvingenworden heden voortgezet. Ofschoon er jiog niets definitiefs omtrent den loop dezer zoo hoogst ge wigtige aangelegenheid te zeggen zij zoo verneemt men echter dat de voorzitters dier afdeeliugen waren overeen gekomen om de artikels-gewijze behandeling der voordrag- teil door eenige punten van algemeene strekking of van bij zonder groot aanbelang te doen voorafgaan. Hieronder be- boorenhet inkomen der kroon; de raad van state; de regt- streeksche verkiezingen het regt van placet en zoodanige andere onderwerpenals men er in de onderscheidene afdee lingen zal bijgevoegd hebben. Men is natuurlijk nog nier in staat het resultaat dier over wegingen mede te deeleu maar men meent uit verschillen de omstandigheden de gevolgtrekking te mogen maken dat er meerdere toenadering bestaat tusschen de voorstanders van uiteenloopende beginselendan men bij den grooten strijd van meeningen buiten de Kamer konde verwachten." Tweede Kamer «Ier Statcis-Generaal. Zitting van den 27 junij. I11 de heden ten 2 ure geopende zitting der Kamer zijn wederom een aantal verzoekschriften ingekomen, meestallen betrekking hebbende op de herziening der Grondwet. Ver zending aan de commissie. Eenige ingekomen boekwerken en vlugschriften zullen in de boekerij worden geplaatst. Tot rapporteurs wegens het onderzoek nopens de Grond- wets-ontwerpenzijn door de afdeelingen benoemd, de hee- ren Duymaer van TwistCorver Hooftvan Panhuisvan Goltstein en Ferwey Mejan. De commissie in wier handen gesteld ishet bij de Ka mer van regeringswege ingekomen verslag betrekkelijk den staat van het armwezen, over de jaren 1845 en 1846, brengt bij monde van den heer Cost Jordensverslag daar over uit. Dit verslag zal worden gedrukt en rondgedeeld en de commissie voor de vervulling harer taak bedankt. De commissie voor de petitiën brengt vervolgens rapport uit op onderscheidene bij de Kamer ingekomen adressenbij monde van den heer Botz. Vervolgens hebben nog de heeren Storm van ,s Grave- zande van Heemstra en van Tlaersolte rapporten op peti tiën uitgebragt. Meest allen hadden betrekking op de her ziening der Grondwet. De rapporteurs hebben den hoofd inhoud in de strekking van al die adressen doen kennen en namens de commissie geconcludeerd tot nederlegging ter grif fie waarmede de kamer zich achtervolgens heeft vereenigd. Daarna is de vergadering gescheiden. Woensdag morgen zullen de afdeelingen het onderzoek nopens de Grondwets-voordragten vervolgen. Ten half drie ure zal er wederom openbare zitting worden gehouden er zullen alsdan waarschijnlijk wederom verslagen over inge komen verzoekschriften worden uitgebragt. Men verneemt, dat er voor rekening der 's Graven- baagsche scheepsreederijop de werf van den heer Jan Smit, te Slikkerveer, in aanbouw is een barkschip, groot 500 lasten hetwelk den naam van PVatergeus zal voeren bestemd voor de vaart op Oost-Indie. Den 18 april zijn de betrekkingen van kommandant van Zr. Ms. zeemagt in Oost-Indie en inspecteur der marine en van president der commissie tot verbetering der Indische zeekaarten, overgegaan op Z. Exc. den vice-admiraal J. P. Machielsen, die met 's Rijks fregat de Rijn te Batavia is aangekomen. De schout-bij-nacht E. B. van den Bosch, wiens- plaats de heer Machielsen moet vervullen is over land naar Europa teruggekeerd. Zr. Ms. transportschip Dordrecht onder bevel van den kapitein-luitenant .7. F. E. von Rijmer, is den 25 na den middag van Cura9ao te Hellevoer uis binnengekomen. Men meldt uit Leider, den 24 junij Wij vernemen dat commissarissen voor de ontworpene bijeenkomst van oud-studenten alhier, op den 18 augustus aanstaande, zoo ter herinnering aan den academie-tijd van de jaren 17901820 als aan het oud-studenten-feest in het jaar 1838 alhier gehouden, uit hoofde van eenen zamenloop van verschillende omstandigheden het raadzaam hebben ge acht deze bijeenkomst vooreerst onbepaald uit te stellen." Kultenlandsche Tijdingen. Uuitscïiland. Het Pruissische regeringsblad maakt een koninklijk besluit van den 23 junij openbaarwaarbij op voorstel van de nationale vergadering en tot bescherming der leden van dezelve, bepaald wordt, dat geen lid dier vergadering voor de door hem aldaar geuitte gevoelens ver antwoordelijk is en dat geene inhechtenisneming van een lid zal kunnen plaats hebben, hetzij wegens misdrijf hetzij we gens schuldendan na bekomen verlof der vergaderinguit gezonderd het geval van betrapping' op heeterdaad of binnen 24 uren nadat het misdrijf gepleegd is. Te Berlijn heerschte den 23 weder groote gisting en men verwachtte aldaar de uitbarsting van nieuwe onlusten. De ministeriele crisis was nog niet ten einde. Uit Sleeswijk-IIolstein ontbreken nog steeds tijdingen van eenige beteekenis. Volgens de laatste berigten kwamen dagelijks uit het zuiden versterkingen aande Pruissen ston den in en bij Flensburg en hadden zich bij Bau verschanst. In Apenrade stond von der Tann met zijn vrijkorps dat de stad sterk gebarricadeerd had en op eiken aanval van den land- of den zeekant voorbereid was. Niet verre van Apen- rade stonden Sleeswijk-Holsteinsche troepen terwijl de De nen zich bij Iladersleben verschansten. Van verschillende zijden zijn te Hamburg berigten ont vangen omtrent een ophanden zijnden vrede. Uit Sleeswijk 23 junij, wordt gemeld, dat het vredes-tractaat reeds door den Engelschen minister was onderteekenden dat men nog slechts wachtte op de toetreding van het Pruissische hof. De wederzijdsche legers houden intusschen nog hunne vroe gere jpositien bezet. Volgens berigten uit Koppenhagen van den 15 is de stemming daar algemeen zeer gedrukt, sedert men zich in de verwachting op eene onvoorwaardelijke en krachtdadige hulp van Zweden en Rusland teleurgesteld ziet. Naar aanleiding van zich in Saksen vormende vereeni- gingen, tot daarstelling eener republiek, heeft de regering de plaatselijke overheden aangeschreven om de noodige maat regelen te nementen einde zulks met nadruk te keer te gaan. Volgens de berigten uit Praag van den 21 dezer, bleef het aldaar rustig en begon het vertrouwen terug te keeren. De winkels waren weder geopend en in de fabrieken was de arbeid hervat. De regering wasdoor de bij verscheiden gevangen genomen personen gevonden papierenten naauw keurigste met de plannen der zaamgezworenen bekend ge wordenen de inhechtenisnemingen duurden dien ten ge volge steeds voort. Aangaande de oogmerken van Rusland ten opzigte van Duitschland blijven de geruchten nog steeds even tegenstrij dig. Sommige dagbladen zeggendatvolgens berigten uit Kalischzestigduizend Russen binnen weinige dagen de Pruissische grenzen zouden overtrekken dat de Pruissen bij Thorn, en de Russen eenige mijlen verder, schipbruggen over den Weichsel geslagen hebben dat vorst Paskewitz en graaf Orlof te Krakau werden verwachten dat de keizer lijke garde te Petersburg bevel had den 15 dezer naar de Poolsche grenzen te rukken. Daarentegen drijven andere dagbladen den spot met hetgene zij de in Duitschland be smettelijk heerscbende Russenvrees noemen en tellen die volgens hen ongegronde vrees onder de voornaamste hinder palen tot herstel van orde en rust in Pruissen. ïtallc. Den 14 junij is te Napels de staat van beleg, waarin die stad sedert den laatsten opstand verkeerd had, opgeheven, en destijds heerschte aldaar eene volkomene rust- De berigten uit de provinciën waren daarentegen zeer ongun stig. Al de zuidelijke provinciën waren in volslagen op. stand en zelfs was het gerucht verspreid dat de generaal Nunziante die tegeu de te Pirzo vereenigde opstandelingen was te veld getrokkengeheel was verslagen en zelfs gevan gengenomen. In de over Frankrijk uit Italië ontvangen berigten wordt gewag gemaakt van een gevechthetwelk zou hebben plaats gehad tusschen het leger van den maarschalk Radelsèy en de troepen van den hertog van Savoijedie de Adige bij Ronca was overgetrokken, vereenigd met die van den generaal Du- randowelke laatste gemeend had ontslagen te zijn van zijne belofteom in geen drie maanden de wapenen tegen Oostenrijk op te vattenuit hoofde Radetzhy van zijn kant het gesloten tractaat had geschonken. Dit berigt verdient echter aliezins nadere bevestiging. Nog wordt melding gemaakt van een aanval van eene Oos- tenrijksche afdeeling op de bij Della-Stelvio gelegerde Pie- montezenwelke met verlies was afgeslagen. Uit Triest was het berigt ontvangendat reeds een ge deelte der Napelsche vloot naar Napels was teruggekeerd. Uit nadere berigten uit Venetie blijkt thansdat het inroepen der hulp van Frankrijk werkelijk het gevolg is ge weest van de laatste overwinningen der Oostenrijkers, waar van de tijding te Venetie door vlugtelingen aangebragt was, op hetzelfde oogenblik dat men de overwinning van koning Karei Albert bij Goito en den val van Peschiera vierde. Het besluit der regering van Venetie, om die hulp in te roepen, verwekt in Lombardije algemeen groot misnoegen. Men meent daar dat de stad Venetie de van den kant der Oostenrijkers misschien te verwachten blokkade van de land zijde gedurende langen tijd zonder nadeel zou kunnen uit houden te meer daar de Sardinische scheepsmagtwelke thans Triest blokkeert, en welke uit 19 vaartuigen bestaat, haar ten allen tijde de vrije gemeenschap van de zeezijde zou verzekeren. Hoofdzakelijk schrijft men thans de ver overingen der Oostenrijkers in het Venetiaansche toe aan het terugtrekken der Napelsche troepen en de terugtogt dezer troepen heeft dan ook de tegen den koning van Napels be staande verbittering in het noorden van Italië zeer doen toe nemen. Triest wordt steeds naauw ingesloten gehouden door de Sardinische scheepsmagt. Engeland. LI. donderdag zeide de president van den ministerraad marquis van Lansdownein antwoord op eene vraag van lord Stanleyin het hoogerhuisdat de regering sedert het vertrek van den heer Isturitz geene mededcelingen van het Spaansche hof ontvangen heeft. Sedert zijn vertrek waren instructien van dat hof aan genoemden gezant hier ontvangen ook had het zich in de meening dat zij hem nog ter hand zouden komen, tot de Engelsche regering gewend, maar naardien alle diplomatieke betrekkingen tusschen de bei de gouvernementen hadden opgehouden konden die mede- deelingen ook niet worden ontvangen. Gisteren deelde de lord kanselier aan dat huis mededat eene Schotsche jurij eene aanklagt tegen den burggraaf Ar- buthnotwegens vervalsching, had bevestigd, en dat de vereischte toestemming gegeven was om die aanklagt aan hunne lordschappen voor te leggen. Dientengevolge ver langde hij de benoeming van een comité, zamengesteld uit al de pairs welke de tegenwoordige zitting hadden bijge woond, ten einde de zaak te onderzoeken en de noodige stappen te doen en, tevens dat toegestemd mogt vvOrden in het geven van bevel om lord Arbuthnot in bewaring te stel len. In dit een en ander werd door het huis bewilligd. £en dagblad zegt dat de ministers besloten hebben af te treden bijaldien zij bij de stemming over de wet wegens de suikerregten de nederlaag lijden hetwelk velen waar schijnlijk achten, en dat, in dit gevallord Stanley vermoe delijk bij de koningin ontboden en met de.zamenstelling van een nieuw ministerie belast zal worden. Frankrijk. De laatste berigten uit Parijs loopen tot den middag van 11. zondag, men kan er uit opmaken dat het de wil der nationale vergadering en van den met de uit-

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1