MIDDELBURGSCHE C O D B A IV Tl i ifiic N°. 77. Dingsdag 27 Junij. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. Malie. ülebetTanbsu. ?-V .V - "J 1 NEBERL. HJ1SREL-MA..4TSGHAPI'JJ. De DIRECTIE brengt ter kennis van de Stemgeregtigde Deelhebbers, dat, ingevolge het 91ste der Artikelen van Overeenkomst, de in de Vergadering van Commissarissen goedgekeurde BALANS over het Drie-en-twintigste Boek jaar geëindigd met ultimo December 1847, voor hen ter visie liggen van den 26 Junij tot en met den 8 Julij 1848 ter Secretarie van de Directie te Amsterdam bij de Agenten der Maatschappij te Rotterdam Middelburg en Dordrecht aan het Lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leyden en op het Raadhuis der Stad 's Gravenhage. Amsterdam, den 22 Junij 1848. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD Direct, ftttig. Secretaris. VAN DE GRENZEN den iS junij. Berigten van 13 Junij uit Venetie houden in dat de door de regering dezer stad ingeroepene russchenkomst der Fransche republiek niet moet worden beschouwd als een gevolg der laatstelijk door de Oostenrijkers behaalde voordeelen, aangezien die hulp is aangevraagd zoodra het gebleken was dat van het Dttitsche parlement geene minnelijke schikking te verwachten was. In Venetie maakte men toebereidselen voor eene hardnekkige verdediging. De forten naar de landzijde werden van wape nen en krijgsbehoeften voorzien in de stad zelve werden de magazijnen met levensmiddelen opgevuld en elk oogenblik trokken nieuwe troepen in de stad binnen. Men verwacht daarom ook, dat die stad niet spoedig in de handen der Oos tenrijkers zal valien en men herinnert, hoe dezelve in het jaar 1814, van october tot april eene blokkade zoo te land als ter zee, heeft doorgestaan. Een officieel legerberigt van den generaal vonWelden van 15 junij uit Treviso meldt de overgave dier stad op den 14 dezer, nadat zij gedurende bijna ia uren beschoten was. Bij de kapitulatie is bepaald dat de 4000 man der bezetting zouden afmarcheren ouder voorwaarde van gedu rende de drie eerste maanden de wapenen tegen Oostenrijk niet weder te zullen opnemen. Voorts hadden de inwoners zich verbonden, om al hunne wapenen over te geven, en waren door den generaal von Heelden 36 «tukken zwaar ge schutbenevens eene groote menigte levensbehoeften, buit gemaakt. De berigten van 16 junij uit Verona, houden de bevesti ging in van de vrijwillige overgaaf van Padua en het be zetten dier vesting door de brigade Lichtenstein. Ten ge volge van deze gebeurtenis waren thans ai de belangrijke steden van het Venetiaanschemet uitzondering alleen van de hoofdstadin de magt van den opperbevelhebber Ra- detzkyen uit hoofde van de aangegane verbindtenis der be zettingen van Vicenza en Treviso, om binnen drie maanden de wapenen tegen Oostenrijk niet te zullen opnemen, is die geheele landstreek nu te beschouwen als gezuiverd van vij andelijke troepen, en meent men, dat zij niet ligtelijk we der in de handen des vijands zal geraken. Bovendien wordt thans met zekerheid uit Rome gemeld dat de Napelsche troepen, welke zich nog te Bologtia bevonden, den terug- marsch naar Napels hebben aangenomen. De generaal Radetzky heeft bevel ontvangen om eenen 'wapenstilstand te sluiten met koning liarel Albert. De Sicilianen zijn in Calabrie geland. Zes provinciën zijn in vollen opstand, namelijk: de drie Calabrischehet Basilicaat en Bari en Lecce. Ook de Abruzzen zijn in opstand gekomen. De bekende Romeo en anderen van zijne partij bevinden zich daar. Zoodra de koning deze gebeurtenissen 'vernomen had heeft hij doen aanbieden: de constitutie van 1820; de teruggave van de forten aan de nationale garde nadac die hersteld zal zijn, zoo als zij den 14 mei bestond; de herstelling van de kamer der gedeputeerden. Deze berigten zijn medegebragt met de Mongibello die Napels den 14 verlaten had zonder dat men voorde waar- heid kan instaan. Evenwel was den 13 dezer té Rome mede het gerucht verspreid dat te Salerno een gevecht had plaats gehad waarin de koninklijke troepen geslagen waren. WEENEN den 20 junij. Men heeft berigten dat de kei zer, uit hoofde van ongesteldheid, denkelijk niet in persoon herwaarts zal komen om den rijksdag te openenmaar dat hij zijnen oom, den aartshertog Juhan heeft opgedragen naar Weenen te gaan om alle staats- en regerings-aangelegenheden in zijnen naam te regelen en met de ministers alle voor bereidingen tot den rijksdag te treffen. Alhier is den 18 dezer per telegraaf berigt uit Praag ontvangendat zich die stadna een hevig bombardement en onder het stellen van 40 gijzelaars, op genade en on genade heefc overgegeven. BERLIJN den 21 junij. De commissie voor het opstel len der staats-regeling is nu geheel benoemd. Zij bestaat uit 24 leden, te huis behoorende in de onderscheidene pro vinciën des rijks met uitzondering alleen van Posen. Dit gewest is in de commissie niet vertegenwoordigd, omdat het Poolsche gedeelte van hetzelve eene eigene nationale consti- tutie zal bekomen en omdat het Duitsche gedeelte zal ge voegd worden bij de aangrenzende provinciën. Te Frankfort is door de bonds-vergadering besloten de regeringen van Beijeren Pruissen en Saksen uit te noo- digen om, daartoe aangezocht, troepen naar Bohemen te zenden 'tot handhaving van de orde aldaar. Volgens te Flensburg ontvangen berigten van het oor- logstooneelverschansten de Denen zich den 18 dezer tus- schen Hadersleben en Christiansfeldterwijl de Pruissische en Slêeswijksche troepen in de linie van Apenrade stonden. Sommigen meenden dat een beslissenden siag op handen was Te Elseneur zijn den 16 dezer 3 stoomschepen, met een 1000 Noorweegsche jagers, voorbijgevaren, die zich naar Malmö begaven. Dezelfde stoomschepen moesten nog 2000 man jagers afhalen. Een Zweedsch eskader, 9 zeilen sterk, is den 15 dezer-Kopenhagen gepasseerd, Noordwaarts koers houdende. KEULEN den 21 junij. Gisteren heeft de constitueren de Duitsche nationale vergadering te Frankfort bij accla matie besloten dat iedere vijandelijke daad tegen Triest als eene oorlogsverklaring aan Duitschland zal worden beschouwd. Vervolgens kwamen verschillende voorstellen omtrent de op- dragt van het voorloopig centraal bewind ter tafel, maar daarop was het ten één ure des namiddas nog tot geen be sluit gekomen. "s GRAVENHAGE. ITiveede Kanier der Staten-CJencraai. Zitting van den 23 junij. Zijn ingekomen twee koninklijke boodschappen ten geleide van twee wets-ontwerpen met daarbij behoorende memorien van toelichtingstrekkendehet eerste tot het verleenen van eene buitengewone geldelijke bijdrage aan de maatschap pij van weldadigheidhet tweede tot niet vervulling van eenige vacaturen in de provinciale geregtshoven. Voorts is ingekomen eene missive van den tijdelijken minister van binnenlandsche zaken ten geleide van eene rekening omtrent het bijzonder fonds voor de maatschappij van weldadigheid welke stukken naar eene commissie zijn verzondenbestaan de uit de heeren Gouverneur iVtdertneijer van Rosenthal Verwey Me jan van Naamen en van Panhuys. Vervol gens is ingekomen eene missive van den tijdelijken minister van oorlog, betreffende de intrekking van het ontwerp van wet wegens h.et niet ontslaan der miliciens van de ligting van 1843.Eindelijk zijn een aantal verzoekschriften in gekomen welke naar de commissie ad hoe zijn verzonden. Op voorstel van den heer Napvoorzitter der commis sie voor de verzoekschriften, is, uit aanmerking van de buitengewone omstandigheden en van het groot aantal inge komen verzoekschriften betrekkelijk degrondwets-herziening, hetwelk nu reeds tot 900 geklommen is, de gewone com missie met een getal van vier buitengewone leden vermeer derd en zijn daartoe door den voorzitter benoemd de hee ren Iioffmanvan HeemstraAlewijn en van Haersolte. Vervolgens heeft de tijdelijke - minister van financien het woord opgevat en tiet vólgende gezegd Edel Mogende IIeeren Ouder de hervormingenwaaraan een groot deel der natie geenszins het minste gewigt hecht, behoort vooral eene her ziening van ons belastingstelsel bepaaldelijk met opzigt tot die belastingen, welke zwaar op de eerste levensbehoeften drukken. Bij de uitzigten die daaromtrent reeds vroeger waren ge opend zal het dus welligt hier en daar verwondering ba ren dat niet terstond op het oogenblik, waarop uwe ver gadering hare werkzaamheden hervat, een ontwerp van wet tot aanvankelijke verwezenlijking van den wensch naar die herziening aan Uwer Edel Mogendens beraadslagingen wordt onderworpen. Ik acht mij verpligt, om alle verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen een woord tot opheldering van die omstan digheid in het midden te brengen. Toen het Z. M. behaagde, 1111 even 14 dagen geleden, mij de zoo gewigtige betrekking toe te vertrouwen, welke ik thans bekleed was het natuurlijk mijne allereerste zorg onderzoek te doen naar deze aangelegenheid. Door den staats-ambtenaardie den 25 maart het beheer van het ministerie van finantien tijdelijk had aanvaard was een ontwerp van wet in gereedheid gebragtstrekkende om voorloopig eenige wijziging in de accijnsen op het gemaal en geslacht te brengen en tevens om te voorzien in het te kort, dat daardoor onmisbaar in de inkomsten van den Staat zoude ontstaan. Met het eerste gedeelte van dat ontwerpdat het voor loopig bewijs in zich sluit van het opregt verlangen der Re gering om eene verdere herziening van ons stelsel van be lasting voor te bereiden, heb ik mij gereedelijk kunnen ver- eenigen. Niet alzoo met het tweede gedeelte. Naar mijne overtuiging is het dringend noodzakelijk wan* neer de omstandigheden vorderen dat men een gedeelte van ons finantieel gebouw afbreke, met de meeste naauwgezetheid voorden weder-opbouw te zorgen, ten einde het crediet van den Staat'geen enkel oogenblik in de waagschaal te stellen Niet minder vast staat bij mij de overtuigingdat men om in het financiële duurzaam goed te stichten nimmer de toekomst aan den nood van het oogenblik moet opofferen. Afwijking van dat heilzaam beginsel heeft voor Nederland reeds te veel wrange vruchten gedragen. Naar deze beginselen en met het oog op de bestaande en nog te voorziene behoefte der schatkist, konde ik mij geens zins vereenigen met het tweede gedeelte van het ontwerp dac door graaf Schimmelpenninck was opgemaakt; een ontwerp waarvan ik de verdediging niet op mij durfde nemen. Van daar de noodzakelijkheid om een ander ontwerp te vormen omtrent welks grondslagen mijne ambtgenooten ge heel eenstemmig met mij denkenen dat dan ook zoo ik hoopbinnen zeer korten tijd aan de deliberatien van U Edel Mogenden zal kunnen onderworpen worden. Het zijn dus slechts weinige dagen uitstel, die de Rege ring vragen moet. De korte tijd die mij gegeven was sederc de aanvaarding van het departement van financien zal genoegzaam tot ver ontschuldiging van dat uitstel strekken. Tot rapporteurs voor het wets-ontwerp betreffende de af schaffing der straffen van geeseling en brandmerk zijn be noemd de heeren KniphorstStar BusmannTelling, van Naamen en van Leeuwen. Daarna is door de commissiebelast met het onderzoek der van Regeringswege ingezonden lijst van verschillende verleende dispensatien bij monde van de heer Schooneveld verslag uitgebragt, alsmede bij monde van de heer ds Monchy door de commissie belast met het onderzoek van het met Zweden en Noorwegen gesloten handels-verdrag. Ten slotte zijn door de commissie voor de verzoekschrif ten een aantal verslagen uitgebragtmet welker onderschei dene conclusien de vergadering zich achtereenvolgens ver- eenigd heeft. MIDDELBURG den 2S junij. De laatste Parijsche tijdin gen hebben wij heden morgen in een Bijblad op onze cou rant van 11. zaturdag aan onze geabonneerden medegedeeld. Wij zijn onderrigt dat binnen eenige dagen bij den boekhandelaar P. Engelste Leydenin het licht staat te verschijnen, een geschrift van den heer A. A. Mooijaart ontvanger der registratie te Kolijnsplaatover de afschaffing der heerlijke regtenbetrejfende voordragt of aanstelling van personen. De schrijver had zich voorgesteld zijn hand schrift aan een of ander dagblad te zenden, maar werd daar van wederhoudendoordien bij vreesde dac daaraan door plaatsgebrek niet zou kunnen voldaan worden. Hij besloot dus tot eene afzonderlijke uitgave waarop wij voorloopig de aandacht van het publiek bepalen. Uit het den 18 dezer te Veere geformeerde drietal, is laatstleden vrijdag met meerderheid van stemmen, tot pre dikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente aldaar be roepen de wel-eerw. heer L. G. F. Creutzbergpredikant te Chaam. Men verneemtdat de tijdelijke minister van binnen landsche zaken, aan alle provinciale geneeskundige com- missien van dit rijk aangeschreven heeft om hem eene op gave te zenden van de bij hun in de laatste 20 jaren res pectievelijk gedane examina. Deze maatregel staat in ver band met het planom een staats-examen voor de genees kundigen voor te bereiden. Den 22 dezer aanvaardde de hooggel. heer A. J. G. von Baimhauerte Utrecht, zijn hoogleeraars-ambt met het houden eener redevoering over de noodzakelijkheid van kli nisch onderwijs op eene ruime schaal te geven en de be hoefte daaruit voortvloeijende om ruime verzamelplaatsen voor zieken op te rigten. Het provinciaal geregtshof te 's Hage heeft 11. donder dag een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak van A. van Baaien en 6 andere personen beschuldigd deels van het namaken deels van het misdadig in omloop brengen van nagemaakte muntbiljetten. Van de 42 gedagvaarde getuigen zijn heden reeds 16 gehoord. Bij koninklijk besluit van den 20 mei jl.is bewilligd in de daarstelling eener Nederlandsche maatschappij tot ver vaardiging van vensterglas te Dordrecht. Zij zal gedurende vijf-en-twintig jaren worden voortgezet. Ilaar hoofdzecel zal gevestigd zijn te Dordrecht. Het kapitaal is bepaald op eene som van 100,000. Zij wordt bestuurd door vijf com missarissen-deelhebbers zijnde thans de heeren E. Canne- manstaatsraad in buitengewone dienst te 's Hage E. IV. van Dam van Isseltlid van de Tweede Kamer der Staten- Getieraal, te Geldermalsum J. Smits Jsn.vice-president van de kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht en aldaar wonende; A. N. Bouvy te Dordrecht, en F. van Sorgeambtenaar te 's Hage. liet hoofd-kantoor zal wor den gehouden bij den heer A. N. Bouvy, commissaris-admi nistrateur te Dordrecht. Het vierde Neder-llhijnsch-Nederlandsche zangersfeest zal op vrijdag en zaturdag, den 18 en 19 augustus aanstaan de, te Arnhem gehouden worden.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1