MIDDELRURGSCHE m C 0 II R A Hl N°. 75. Donderdag •1848. 22 Junij. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. 3Ehiii0cbl(inb. Jranktjft. lA KEDEllL. nJLNBEL-M^JTSCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt ingevolge het 94ste der Artikelen •van Overeenkomst, bekend, dat door den Raad, in deszelfs zitting van heden in overeenstemming inet de bepalingen van het 92ste en 9de der evengenoemde Artikelen is beslo ten tot de uitkeering van een Dividend over het boekjaar 1847 ten bedrage van Dertig Gulden over elk Aandeel groot 1000, staande op naamen verwittigt dientengevolge de Houders van Aandeelen op naamdat, overeenkomstig den inhoud der bij die Aandeelen afgegeven nieuwe Dividend-Bewijzen, tot de betaling, tegen intrekking van het dertiende derzelve, zal worden gevaceerd bij de Nederlandsche Bank te Amster dam en wel te beginnen met den eersten Augustus 1848. Amsterdam, den 16 Junij 1848. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD Direct, fung. Secretaris. AJ.ISHESTEDllX G. REGENTEN over de Godshuizen zullen, op Vrijdag den 23 Junij aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, in eèn der Localen van het Gesticht No. 1. 'Gasthuishouden de Openbare Aanbesteding der LEVENS-MIDDELEN, ZEEP en STIJFSEL voor het 2de halfjaar 1848 en zulks op de gewone conditiën welke van heden af in gemeld Gesticht ter lezing liggen. BERLIJN den 17 junij. Sedert den nacht van 14 op 15 dezeris de orde hier niet verder verbroken. Het tuighuis wordt thans door een half bataillon der burgerwacht bewaakt. Een groot deel van de geroofde wapenen is weder terugge- bragt. Het overige wordt met ijver opgespoord. Men meent, dat, als er meer orde was inachtgehomen bij de overheden, de burgerwacht wel in staat en gezind zoude zijn geweest, om de opstandelingen te beteugelen. Men verneemt, dat daarin zal worden voorzien. De militairen die in het arse naal waren hebben, op de dringende vermaningen van officie ren der burgerwacht, geen tegenweer geboden. De burger wacht heeft noodweer moeten doenen daarbij vuur gege venhoe vele menschen er zijn gebleven, is nog niet be kend. Men ziet met belangstelling den uitslag te gemoet van het regterlijk onderzoek, betreffende het gebeurde. Al les duidt aan, dat de opstand op verschillende wijzen is aan gestookt. Volgens de heden uit Praag ontvangen befigten van den 14 dezer zijn de militairen daar meester gebleven, en hadden deze uit de naburige garnizoensplaatsen aanzienlijke versterking ontvangen. FRANKFORT den 17 junij. Het democratische Congres hield gisteren zijne derde en welligt zijne laatste zitting. Het telt omtrent 160 leden. Het verklaart zich stellig voor eene democratische republiek en de leden noemen zich reeds burgers onder elkander.. Het zal een manifest aan de ge- heele Duitsche natie uitvaardigenen een centraal comité benoemen om voor het bevorderen der algemeene belangen te waken, welk comité uit 3 leden zal bestaan. Berlijn zal als hoofdplaats worden aangewezen voor de partij der repu bliek, en een aantal andere steden als hoofdplaatsen van ar rondissementen. Men wil dat het manifest reeds in gereed heid is, en de organisatie van de republikeinsche vereenigin- gen schijnt in alle deelen geregeld te zijn. Men is zeer be ducht dat de partij hare aanhangers zal vermanen om de wapenen op te vatten en zal beginnen met van het parle ment te vorderen dat het Hecker zal oproepen en als afge vaardigde erkennen. Men ziet met belangstelling het be sluit te gemoethetwelk de regeringen in dezen zullen nemen. Den 16 dezer is de groot-hertog van Hessen-Darm- stadt, Lodewijk II, te Dannstadt, in den ouderdom van 72 jaren overleden. Den 5 maart II. had hij zijnen oudsten zoon, den erf-groot-hertog Lodewijk, tot mede-regent be noemd, en zich sedert van alle deelneming aan de regering onthouden. De keizer van Oostenrijk heeft uit Innsbruck eene pro- clamatie aan de bewoners van Neder-Oostenrijk uitgevaar digd, waarin hij hun zijne tevredenheid over de wijze te kennen geeft, waarop hij op zijne reis naar Tyrol bij hen ontvangen is, en opnieuw verzekert dat hij zijne gedane be loften zal vervullen en naar Weenen zal terugkeeren ten ein de den constitueretiden rijksdag in persoon te openenzoo dra de rust en orde geheel hersteld zullen zijn. Het dagblad van Insprück bevestigtin zijn nommer van 13 junij, het reeds den vorigen dag door ditzelfde blad medegedeelde berigt omtrent het veroveren van Rivoli door de Piemontezen op 10 junij. Dientengevolge was de ge meenschap met Tyrol verbroken en was den volgenden dag zelfs de post van Roverode te Trient niet aangekomen. Men vreesdedat de oevers van de Adige weldra in handen van koning Karei Albert zouden geraken en dat hij alsdan een inval in Tyrol zou beproeven. De staf van een in Roveredo liggend regement was naar Trient teruggetrokken. Den u junij was een escorte van meer dan iood in den slag bij Curtatone gevangen genomen Italianen door Bot- zen getrokken. De meeste dezer lieden hebben naauwelijks hun 18de jaar bereikt, en vonden bij de menigte veel beklag. In berigten uit Verona mede van den 11 wordt deka- pïtulatie van Trevizo en de inneming van Vicenza door den maarschalk Radetzkyin vereeniging met het legerkorpswan den generaal vonPVeldevermeld. Laatstgenoemde stad zou niet dan na veel bloedvergieten genomen zijn. Ook Durando zou hebben gekapituleerden belooft dat de troepen gedurende drie maanden geene wapenen zouden dragen. Men zegt dat de vijand zich naar Padua zal be geven, en indien daar geene versterking komt zal ook die stad hetzelfde lot als Vicenza' ondergaan. Intusschen schijnt de vrede met rassche schreden te na deren alleen de kwestie van de schadevergoeding is nog niet geheel en al opgelost. Oostenrijk zoude, tot op de liquidatie van de schuld, jaarlijks eene som van 19 millioen lires eischen. De heer Morichine is met het behandelen der .vredes-voorwaarden belast geworden. PARIJS den 17 junij. In de zitting van gisteren is ovef de aangelegenheden der openbare drukpers gehandeld gewor den bij gelegenheid, dat eenige uitgevers van departemen tale dagbladen zich hebben beklaagd over den borgtogtwel ken zij genoodzaakt zijn te storten en verlangd ook daar van even als vroeger van het zegelregtte worden ont heven. Terwijl daarover werd beraadslaagd heeft de mi- 1 nister Bethmont verkondigd dat de wet op het zegel der dagbladen geenszins voor goed is afgeschaft, maar slechts tij delijk buitên werking is gesteld uit hoofde van de groote diensten welke dé openbare drukpers aan de zaak der re volutie had bewezen en steeds bleef bewijzen. Deze verkla ring heeft zoowel in als buiten de nationale vergadering een hoogst ongunstigen indruk gemaakt. Men verneemt, dat maandag aanstaande eene vergadering zal worden gehouden van allen die hun bestaan vinden in de openbare dagblad persvan de schrijvers en eigenaren tot de drukkers, zet ters loopjongens enz.om plegtig tegen de woorden van den minister Bethmont te protesteren, In diezelfde zitting is de beraadslaging over het ontwerp van decreet betreffende Algerie voortgezet en ten einde ge- bragt. Dat decreet, waarbij de volstrekte vereeniging van Algerie met Frankrijk werd bepaald, is niet aangenomen, maar in plaats daarvan is een voorstel van den generaal La- moriciire met bijna algemeene stemmen goedgekeurd aldus luidende De nationale vergaderinghare plegtige verklaring her halende dat Algerie voor altijd Fransch is, gaat tot de or de van den dag over." De commissie voor de constitutie is gisteren weder bijeengekomen en houdt heden hare laatste vergadering. Het drukken harer resolutien heeft gelijken tred gehouden met hare werkzaamheden, zoodat de heer Armand Marrast vzt- moedelijk op aanstaanden maandag rapport zal kunnen uit brengen. Gisteren heeft de commissie gehandeld over een punt van gewigtnamelijk de verkiezing van den president der republiek zij heeft beslist, dat deze benoeming niet bij algemeene stemming maar door stemming der nationale ver gadering zal geschieden uitgaande van het beginseldat deze de soevereiniteit en den volkswil vertegenwoordigt. De bevolking dezer hoofdstad blijft steeds in eene ge weldige spanning. Men vreest nog altijd voor het uitbreken van eenen opstand, tot verheffing van L. Napoleon. De toe stand der nationale werkplaatsen boezemt weder zeer veel oproer in stede van af te nemen en ten overvloede kwameti landlieden in grooten getale in de stad met verzoek om te mogen plunderenzij verklaarden niets anders te willen doen en den grootsten eerbied te zullen hebben voor perso nen. Perpignan is in staat van beleg gesteld. Te Nimes heeft eene Carlistische beweging plaats ge had waarbij bloed gestroomd heeft. Bijzonderheden ont breken. Bij onlusten te Gnéret hebben 15 of 20 personen het leven verloren en zijn velen gekwetst. De alarmklok luidde er in de stad en ten platten lande. Ook hiervan ont breken nadere berigten. MIDDELBURG den 21 junij. Bij koninklijk besluit van den 15 dezeris onder anderen aan den heer mr. P Pousadministrateur van 's Rijks schatkist in de provincie Zeeland een pensioen verleend ten bedrage van f 1000. Uit 's Gravenhage den 19 dezer wordt gemeld: De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal morgen, teil twee urehare werkzaamheden hervatten. Alsdan zal het ontwerp der gewijzigde Grondwet van regeringswege wor den aangeboden." Volgens daarvan gedane aankondiging in de Staats courant is thans ter algemeene rekenkamer overgebragt voor eene som van ƒ4,150,000 aan ingetrokken muntbilletten zoodat er nu, met inbegrip der bij vorige aankondiging ver melde som, voor een bedrag van 17,039,000 aan munt billetten is ingetrokken. Den 13 dezer had te Delft plaats de 4de algemeene vergadering van het koninklijk instituut van ingenieurs. Z. K. H. de Prins van Oranje, honorair president en bescherm heer woondeuit hoofde van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrikdeze vergadering niet bij. Zij werd gepre sideerd door den heer F. IV. Conrad. Tot honoraire leden van het instituut zijn benoemd HII. KK. HH. Prins Hendrik en Prins Frederik der Nederlanden de minister van Staat Schimmelpenninck van der Oyegou verneur van Gelderlandde vice-admiraals Rijk en Lucas en de schout-bij-nacht Arriens. Daarna zijn tot leden van het instituut der iste klasse aan genomen de heeren luitenant-kolonel ingenieur Delpratjhr. Merkes van Gendtmajoor-ingenieur, adjudant des Konings en Singels, ingenieur in Poolsche dienst. Tot leden der 2de klasse, onder anderen, de heeren Lans, raad van Westindie; Eyssell, referendaris bij het departe ment van binnenlandsche zaken Serrurierpresident; Borski en Melville commissarissen der Hollandsche ijzeren-spoor weg-maatschappij en Maxwills, bouwkundige te 's Hage. De Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde te Leyden heeft, in hare jongste algemeene vergadering, be sloten de twee volgende prijsvragen uit te schrijven uit de vakken van taal- en letterkunde: eene historisch-kritische be schrijving van den toestand en den geest der Nederlandsche letteren in de 18de eeuwen uit die van geschied- en oud heidkunde een beredeneerd overzigt der verschillende oude Nederlandsche kronijkèttmet inachtneming van derzelver onderlinge verwantschap en afstamming. Hét derde Landhuishoudkundige congres is den 14 en 15 dezer te Groningen vergaderd geweest. Ruim 600 per sonen hebben daaraan deelgenomen, waaronder de helft uit de stad Groningen, omstreeks 140 uit andere plaatsen van dat gewest, en de overige uit schier alle andere provinCien bekommering in. Men heeft een juisten staat der bevolking van het Rijk. Des voor- en namiddags hebben de leden van die inrigtingen willen opmakendoch is daarin niet naar wensch geslaagd. De minister Trélat geeft duidelijk te kennen, dat hij ten aanzien dier werkplaatsen ten einde raad is. Heden heeft de cjuestor Dcgoussée officieel in een der bureaux der nationale vergadering verkondigd dat 22,000 ontslagene galeiboeven die volgens de wet niet in Parijs mogen zijn, zich in de nationale werkplaatsen bevinden. Uit de wijze, waarop de minister Trélat zich nopens deze werkplaatsen uitlaat, mag men opmaken, dat de bewinds lieden overtuigd zijn, dat elke ernstige poging tot verande ring van den tegenwoordigen toestand dier werkplaatsen het sein tot een algemeenen opstand zal zijn. Dezer dagen zijn ouder het volk vele medailles met het afbeeldsel van Lodewijk Bonaparte uitgedeeld vooral aan militairen en arbeiders 5 zij zijn voorzien vaneen oogje, om ze aan het knoopsgat te hechten. Op de boulevards zijn zij in grooten getale verkocht. Zij schijnen tot teelten van vereeniging te móeten strekken. Naar men verneemtzouden de beide oudste takken der familie Bourbon zich verzoend hebbenen overeengeko men zijn om gezamenlijk al hunne pogingeu tegen de repu bliek aan te wenden. Volgens een blad uit Toulouse zijn te Perpignan ern stige onlusten uitgebroken. Eene batterij is van eerstge noemde stad naar de plaats der wanordelijkheden gezonden 5 personen die eenen feestmaaltijd gehouden hadden wilden des avonds schoten met los kruid doenhetwelk een Com missaris van politie verbood die zelfs eenige arrestatien be werkstelligdewaardoor eene groote beweging veroorzaakt werd. Het te hoop geloopen volk eischte de afzetting van den commissaris van politie en zijne verwijdering uit de stad. De autoriteiten gaven toe. Sedert vermeerderde het bijeenkomsten gehoudenin welke belangrijke mededeelin- gen de landhuishoudkunde betreffende, gedaan zijn. Er is besloten tot hét benoemen van commissien voör het indienen van een adres aan Z. M. over het afschaffen der tienden en van den accijns op den turf enop voorstel van den heer Suringar, tot de benoeming eener commissie over het doen van voorschotten aan behoeftige landbouwers. De tentoonstelling voor landbouw en veeteeltwelke door de commissie van landbouw in de provincie Groningen ge geven wordt, is mede den 14 dezer geopend en, door fraai weder begunstigddoor een overgroot aantal belangstellende vrienden van den landbouw bezocht. In den'aanstaanden zomer zal het congres te Utrecht worden gehouden. Den 19 dezef is door heeren studenten aan de Urrecbt- sche hoogeschool een plegtig feest gevierd. De afscheiding welke sedert jaren tusschen de leden dier akademie bestond is opgeheven door de iueensmelting van den Senatus Vete- ranorum en den Senatus Theologornm. Ten drie ure bega ven zich de studenten in optogt van het akademie gebouw naar de schouwburg-zaal en hebben zich aldaar aan een feestmaal vereenigd. Volgens sommige bladert zouden de Staten van Limburg hebben verklaard dat dit hertogdom geenszins tot Neder landmaar tot DuitsChlaiidbehoort, en derhalve, welke voorliefde het voor Belgie of eenigen anderen Staatmogt koesteren, de bestemming van Duitschland moet volgen. Dit berigt, ofschoon op zich zelf zeer onwaarschijnlijk, is alle- zins ongegrond vermits de genoemde Staten noch gewoon noch buitengewoon vergaderd zijn geweest. Het dagblad van Maastricht meldt thans, dat de op-

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1