MIDDELBURGSGHE c o i; 21 tt. W W. 74. Dingsdag 20 Juoij. BESTUREN ca ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. üDuitstftlanb. Jrankrijfc. Ülcberlattbcn. GRATIS-VA C VI WE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen naar aanleiding eener missive van de Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzigtter kennis der belanghebbenden dat van heden af bij vernieuwing voor Minvermogende Ingezetenen de gelegenheid zal worden opengesteld om hunne Kinderen gratis te doen Vaccineren en zulks des Dingsdags en Vrijdags van iedere week des middags ten twee ure, in eene der localen van het Gasthuis, en willen bij deze de Ouders bij herhaling opmerkzaam heb ben gemaakt op hunne verpligting om van deze voor hen opengestelde gelegenheid gebruik te maken, ten einde bij de erkende nuttigheid der Koepok-inenting te voorkomen dat bij eene onverhoedsche uitbarsting der Kinderziektehunne Kinderen daarmede worden aangetast en deze kwaadaardige ziekte zich verspreide. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den i<5Junij 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare, A. M. BECIUS. JAARMARKT. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van WESTKA- PELLE maken bekend dat de KERMIS aldaar zal aanvan gen den 2 en eindigen den 9 Julij eerstkomende zullende op Vrijdag den 7 naar de Gaai geschoten en op Zaturdag den 8 naar den Ring gereden worden. Westkapelle 17 Junij 1848. P. J. BERTEL. Ter ordonnantie van dezelve P. DE VOS. NEDERL. HANDEL-MAATSCJIAJPPIJ. De DIRECTIE maakt, ingevolge het 94ste der Artikelen van Overeenkomstbekenddat door den Raadin deszelfs zitting van hedenin overeenstemming met de bepalingen van het 92ste en 9de der ovengenoemde Artikelen is beslo ten tot de uitkeering van een Dividend over het boekjaar 1847 ten bedrage van Dertig Gulden over elk Aandeel groot/" 1000, staande op naam en verwittigt dientengevolge de Houders van Aandeelen op naamdat, overeenkomstig den inhoud der bij die Aandeelen afgegeven nieuwe Dividend-Bewijzen tot de betaling, tegen intrekking van het dertiende derzelve zai worden gevaceerd bij de Nederlandsche Bank te Amster dam en wel te beginnen met den eersten Augustus 1848. Amsterdam, den 16 Junij 1848. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD Direct, fung. Secretaris. MAATSCHAPPIJ TOT NUT TAN 'T ALGEMEEN. VERGADERING op Woensdag den 21 Junij 1848, des middags ten ijure: Over de Punten van Beschrijving voor de Algemeene Vergadering. Namens Bestuurders, P. de MARET TAK Secretaris. oprigting van stads-wachters en op het vervangen der gens- darrnes door constabels, even als in Engeland. Volgens berigten door onderscheidene dagbladen mede gedeeld, is den 12 dezer een hevige opstand te Praag uitge barsten, alwaar het nationale Slavonische congres sedert een ige dagen vergaderd was. De heerschende gisting had den be velhebber der stad, den vorst bVindischgratzgenoopt om maatregelen van veiligheid te nemenwaardoor de opgewon denheid der gemoederen slechts nog meer aangroeidevooral toen het gerucht zich verspreidde, dat de hoogten, die de stad bestrijken, met geschut bezet waren. Omstreeks iö ure in den avond had het krijgsvolk de overhand maar eensklaps zag men seinvuren op de omlig gende hoogten branden waarmede het volk de boeren uit den omtrek te hulp riepdie dan ook door een der poorten binnendrongen. Volgens de laatste berigten van den 13 in den vroegen morgen duurde het schieten steeds voorten was de uitslag van den strijd nog geenszins beslist. Men schrijft uit Posen van den 11 dezer Gisteren is het stellig berigt ontvangendat er in het koningrijk Polen, vlak aan onze grenzen, nabij de stad Ka- lischmet allen spoed een Russisch kamp voor 100,000 man in gereedheid wordt gebragt. De troepen komen met geforceerde marschen uit LitthauenPodolie en Wolhynie aanrukken. Men zegt dat de generaal von Pfuel nog heden naar Berlijn vertrekt. Men is hier in volle vrees voor een Russischen inval." Men meldt uit Rome van den 3 dezer, dat de kamers aldaar dien dag geopend zijn met het voorlezen in naam van den pauseener troonrede die in de gewone vormen is op gesteld en zich door geene belangrijke verklaringen onder scheidt. BERLIJN den 15 junij. De hoop, dat de orde hier niet weder zou worden gestoord is niet vervuld. Giste ren zijn weder pogingen aangewend, om de menigte in be weging te brengenen deze zijn al te zeer gelukt. Het aan brengen van hekken 0111 de doorgangen onder het paleis des nachts te kunnen sluiten heeft het voorwendsel opgeleverd. Men heeft beweerddat het volk daardoor in zijn regt werd gekrenkt De menigte is te hoop geloopen en heeft de hekken verbroken waarvan de overblijfselen door tusschenkomst van studenten naar het universiteitsgebouw zijn gebragt. De spanning is steeds toegenomen en heeft des nachts aan leiding gegeven tot verregaande buitensporigheden. Eene menigte heeft zich voor het arsenaal vereenigd en heeft ge vorderd dat dit gebouw alleen door burgers zoude worden bewaakt. Men verhaalde allerhande ongerijmde bijzonder heden van hetgeen in dit gesticht gebeurde. De pogingen van de militaire overheden om de menigte te dien aanzien van de waarheid te overtuigen waren vruchteloos. De op gewondenheid werd verhoogd door de aankomst van een re- gementhetwelk van Stettin naar Maagdenburg bestemd was. Een hoop volks, welke zich naar den minister van oorlog begaf, om de overgave van het arsenaal te eischen is met de burgerwacht slaags geraakt. Ondanks al de aangewende pogingen, 0111 dit te verhoeden, heeft de burgerwacht niet kunnen verhinderen dat een hoop volks in her arsenaal is gedrongen en zich vah wapenen heeft meester gemaakt. De zaak zal geregterlijk worden onderzochtmaar het kwaad is geschied. Sedert zijn er allerhande onrustbarende geruch ten in omloop maar is de orde tamelijk wel bewaard ge bleven. De minister Camphausen heeft in de constituerende ver gadering aangekondigd dat 3 bataillons landweer zullen worden opgeroepen ongewapend, om, met de burgerwacht voor de openbare orde te waken. Men is bedacht op de PARIJS den 15 junij. Terwijl men in de zitting der na tionale vergadering van hedennoch ten aanzien van het Algarijnsche vraagstuk noch ten opzigte Van de middelen om aan de maatschappelijke kwaal van het armwezen te ge- moet te komen, veel wijzer was geworden, is de aandacht der vergadering op eene andere belangrijke aangelegenheid gevestigd te weten op een brief van Lodewijk Napoleon Bonaparte aan den voorzitterwelken deze aan de vergade ring heeft medegedeeld. Die brief is van den volgenden inhoud Ik was gereed om mij naar mijn post te begeven toen ik vernam dat mijn naam ten voorwendsel verstrekte van onlusten en heillooze dwalingen. Ik werp die verdenking van mij want ik sta geenszins naar de regering. Indien het volk mij pligten oplegtzal ik die weten te betrachten. Maar ik verloochen al degenen welke zich van mijn naam bedienen om wanorde te stichten. Mijn naam is het zin nebeeld van orde, van nationaliteitvan luister, en lie ver dan oorzaak van onlusten te worden zoude ik in bal lingschap willen verblijven. Ik voeg hierbij het afschrift van den brief; welken ik aan de stemgeregtigden heb gerigt die mij hebben benoemden verzoek udezen brief aan mijne ambtgenooten te willen mededeelen." Toen men meende dat de zitting opgeheven was is er op het lezen van dien brief eene niet geringe opschudding ontstaan. De generaal Cavaignac heeft echter weder stilte erlangd en de leden doen opmerkendat er nu in de daad eene merkwaardige verandering in den staat van, zaken was gekomen, daar de man, die tot dusverre had gezwegen, gesproken had, en zijne verklaring ten aanzien van zijn te houden gedrag geen enkel woord van de republiek bevatte. Anderen beweerden dat de brief als eene oorlogs-verklaring tegen de republiek moest worden beschouwd; weder ande ren als eene regtstreeksche vermaning tot opstand ten ein de zich door oproerlingen een willekeurig gezag te laten toekennen en naderhand te bewerendat dit hem door het volk was opgedragen. Sommigen wilden onmiddellijk het besluit nemen dat Lodewijk Napoleon niet langer als volks vertegenwoordiger zoude worden aangemerkt. Terwijl de voorzitter zich beraadde, wat in dezen te doen werd hem een' brief ter hand gesteld van een voormaligen leerling van de polytechnische schoolwaarin hij werd be dreigd voor een verrader des vaderlands te worden ver klaard indien de brief van dankbetuiging niet dadelijk werd voorgelezen. Op het voorstel van den minister Duclerc, om niets in drift en met overhaasting te doen en morgen verder over deze aangelegenheid te beraadslagen is dienovereenkomstig besloten. De heer Clement Thomas heeft uitgeroepen, dat, als hij wel önderrigt was, men morgen welligt slag zoude moeten leveren en dat een ieder die de wapenen opnam voor een dwingeland, een verrader van zijn vaderland zoude wor den doch de genoemde minister begreep, dat het gevaar zoo dreigend niet was, en de vergadering is, onder het herhaald gejuich van leve de republiekuiteengegaan. De brief van Lodewijk Napoleon aan de stemgeregtigden wordt alom aangeplakt. De nieuwsblaadjes, welke ten gun ste van dien man worden geschreven en verbreid, zijn we der met eenige nieuwe vermeerderd. De lieden uit Au- vergne, die zich hier bevinden, schijnen zich almede voor hem in de bres te willen stellen, en de invaliden zijn zooda nig opgewonden, dat zij op eigen gezag het kanon hebben gelostter eere van de overwinning welke de neef van den oom bij de verkiezingen had behaald. In den brief aan de stemgeregtigden gewaagt Lodewijk Na poleon wel van orde, glorie, overvloedigen arbeid voor de werklieden en van democratische instellingen maar geens zins van eene republiek. MIDDELBURG den 19 junij. Op gisteren is alhier naar gewoonte in de kerken der onderscheidene gezindheden godsdienstig herdacht de overwinning die voor drie-en-dertig jaren door onze troepen en die der bondgenooten bij Wa- terloo op het Fransche leger is behaald. Heden wordt daar aan door het uitsteken van vlaggen herinnerd, zoo jls zulks 11. zaturdag voor den gosten jaardag van H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje heeft plaats gehad. Zaturdag is door de afdeeling Middelburg van het Ne derlands-onderwijzersgenootschap een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal van hier verzondeninhoudende bedenkingen tegen art. 183 van het nieuwe ontwerp van grondwet, hetwelk door de meeste onderwijzers van dit ei land onderteekend is. Wij zijn verzocht mede te deelen dat het adres van ds. Cramer aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, vermeld in onze courant van 15 dezer, nog tot donderdag avond aanstaande zal ter teekening liggen in het gebouw der con certzaal op de Groenmarkt. LI. zondag zijn door den kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Vereuit een te voren gemaakt twaalftal van predikanten, het volgende zes- en drietal, ter vervuiling van de bestaande vacature opgemaaktte weten Zestal: de wel-eerw. heeren L. G. F. Creutzbergpred. te Chaam TV. Ernst Vetten, te Serooskerke; J. C. Ilent- zepeterte BerkelC. A. Kam te OostsouburgJ. Spren gen van Eyk te HilvarenbeekII. Q. Janssente O. L. V. Polder. De beide laatsten met het lot tegen H. van Strien, te Kleverskerke. Drietal: de wel-eerw. heeren L. G. F. Creutzbergpred. te Chaam; II. Q. Janssen, te O. L. V. Polder, en TV. Ernst Vettente Serooskerke. -— Men leest in de Ilaarlemsche courant van 15 junij 11., aan het slot der laatste pagina het volgendeAntwoord. Aan allen, die door het jaartal van 1814, in art. 160 zijn verontrust geworden geven wij den raad om eerst het ge wijzigde ontwerp zoo als het aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden af te wachten voor dat zij zich daar over adresseren dewijl wij gelooven hun de verzekering te mogen geven dat dit cijfer bereids door de Regering is weggenomen." Naar men verneemt is bij het gewijzigd ontwerp eener nieuwe grondwet, zoo als die eerstdaags zal worden voor gedragen in art. 162, het beginsel van geen placet onver anderd behouden. In Deventer heeft in den nacht van den 12 dezer tus- schen de dragonders en de burgers eene ernstige vechtpartij plaats gehad ook te Maastricht hebbentusschen de Lim- burgsche jagers en de manschappen van het 2de regement infanteriezoodanige ernstige gevechten plaats gehad dat men met de marchaussées te paard daarin heeft moeten tus- schenbeide komen. De militaire overheid heeft maatregelen genomen om verdere botsingen tegen te gaan. Men leest in de Nederl. StoompostOok hier te lande hebben dezen dagen zeer aanzienlijke volks-bewegin gen plaats gehad die tot zeer talrijke volks-verzamelingen hebben aanleiding gegeven. Gelukkig evenwel sproten én beweging én verzamelingen uit andere oorzaken voort dan men schier overal in Europa ziet plaats grijpen en waren zij die er aan deel namen door eenen geheel anderen geest bezield. Tot bewijs van het hierboven gezegde, dient eene op gave van het deeldat de Hollaudsche spoorweg tot deze volks-beweging heeft bijgedragen. Gedurende de drie eerste dagen der nu afgeloopen weekhebben zich alleen langs dien spoorweg bewogen twintig duizend drie honderd en dertien reizigers." Uit Bergen-op-Zoom wordt medegedeeld Eene athae- sie aan het ontwerp der nieuwe grondwet en aan het stelsel van mr. Donker Curtius, van hier aan de Tweede Kamer gezonden, verdient gemeld te worden door het aantal liand- teekeningen, welke men er op aantreft, en getuigt van goede verstandhouding en eendragt tusschen de verschillende gezind hedenimmers niet alleen roomsch-katholieken maar ook een aantal der aanzienlijkste protestanten namen deel aan de toetreding. Men schijnt te dezer stede beter dan op veel andere plaatsen van het vaderland te begrijpendat petitien en cou- tra-petitien niets zullen uitwerken dan onverdraagzaamheid tweespalt en godsdiensthaaten de discussien over de gewig- tigste punten der nieuwe grondwet in den weg zuilen staan." Men schrijft uit Parijs, onder 16 junij, het volgendel Het gewigtig tusschenkomend geval, waarmede de zitting der nationale vergadering van gisteren eindigde heeft de alleronverwachtste ontknooping gehad. De president heeft in

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1