MIDDELBURBSCHE C O U R A IV/^j W. 73. Zaturd.ig 1848. 17 Junij. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. SDuitschUub. <S 01 -13 tr i t J cui j e ülebevlattbett. BESTUUR DER 1) O MEINES. Op Donderdag den 22 Junij 1848, des voormiddags om tien ure, zal, door den Ontvanger der Domeinen te SAS- VAN-GENT, als daartoe gemagtigd ten overstaan van den Notaris I. C. O. Benteyn, residerende te IJzendijke, worden overgegaan tot de verkooping van 1. Circa 50,000 Ponden welgewonnen HOOI, afkomstig van de Forten te Breskensen 2. Het GRASGEWAS, staande op de Forten Frederik Hendrik Willem de Eerste en Havenfort aldaar. De voorwaarden van verkoop zullen te lezen liggen ten Raadhuize en in de Logementen Cano)i d^Or en Bellevue te Breskens; in de Herberg bij J. Overtveldte Schoon- dijkein het Logement de Eenhoorn te Oostburgen te IJzendijke ten Kantore van voormelden Notaris zoo. mede ten Kantore van den Ontvanger der Domeinen te Sas- van-Gent, bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. NB. Te vergaderen in het Canon d^Or, te Breskens. De Ontvanger voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. ZEEBADEN TE DOMBURG. De BURGEMEESTER van DOMBURG maakt bij deze bekend, dat, ingevolge overleg met de Commissie der Bad- Inrigting alhier, de opening der ZEEBADEN zal plaats hebben op Maandag den 26' Junij aanstaande; terwijl tot het nemen van BINNEN-BADEN in het Bad-Paviljoen reeds dagelijks gelegenheid is. Nadere informatienook wegens nog te huur zijnde Localen te bekomen bij den Heer G. van der Meulen Domburg, den 14 Junij 1848. De waarnemende Burgemeester, P. CORRÊ. AANBESTEDING. REGENTEN over de Godshuizen zullen, op Vrijdag den 23 Junij aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, in een der Localen van het Gesticht No. 1. Gasthuishouden de Openbare Aanbesteding der LEVENS-MIDDELEN ZEEP .en STIJFSEL voor het 2de halfjaar 1848, en zulks op de gewone conditiën welke van heden af in gemeld Gesticht ter lezing liggen. FRANKFORT den 12 junij. Berigten uit Weenen tot den 9 dezer melden dat de organen van de bewegingspar tij in die ^tad zeiven verzekerendat de proclamatie des keizers, waarbij Z. M.in eenen toestand verkeerendein welken aan geen dwang hoegenaamd kan worden gedacht den sedert den 15 mei gevestigden voorloopigen regerings vorm verklaart in stand te zullen houden tot dat de con stituerende vergadering daarin zal hebben voorzien allezins geschikt is om de gemoederen te bevredigen. De berigten die men in Weenen uit Italië had ontvangen vermelden dat de generaal v. Weldenwelke het tweede reserve-leger aanvoertmet veel omzigtigheidmaar tevens met welberadenheidte werk gaat. Na de Piave zonder tegenstand te zijn overgetrokkenheeft hij eenige troepen in de nabijheid van Trevïso gelaten en schijnt hij met zijne hoofdmagt naar de zijde van Venetie en wel op den weg naar Mestie, te zijn voortgerukten daarmede zoo verre te zijn gevorderddat alleen de gemeenschap van die stad met het vasteland, aan de zuidzijde, langs Gioggia was open gebleven, waaruit geene geringe belemmering was ontstaan. Verdere bijzonderheden dienaangaande en opgave van dagtee- kening zijn niet bekend. Het komt vreemd voor, dat de Sardinische vloot inmiddels werkeloos op de kust van Istrie blijft liggen, en den 5 nog in de nabijheid was van Triest, terwijl de officieren ongehinderd aan wal kwamen. Den 11 junij is te Mainz de eerste nationale Duit» sche boekdrukkers-vergadering geopend. Uit 47 steden wa ren daarbij afgevaardigden tegenwoordig. Te Hochheim is in den namiddag van den 11 dezer eene groote volksvergadering gehoudenwelke door 10,000 personen is bijgewoond. Dr. Zitz en meer andere afgevaar digden van het Duitsche parlement hebben bij deze gelegen heid zeer heftige toespraken tot het volk gehouden. Den 8 dezer zijn de afgevaardigden uit de akademie» steden van Duitschland te Eisenach bijeengekomen, om de voorbereidende werkzaamheden te verordenen voor het stu denten-feesthetwelk op Pinksteren op den Wartburg zou de worden gevierd. Daarbij zijn vertegenwoordigd de uni versiteiten van Bonn, Erlangen, Halle, Jena Leipzig en Wurzburg. Men heeft een aanzoek ontvangen van het hoofd bestuur der Turners van Hanau om almede op dat feest te worden toegelaten vermits het doel der Turn-vereenigingen geen ander was geweestdan dat hetwelk door de studen ten vereenigingen (burschenschaften) was beoogd geworden. Aan dit verzoek is gaarne voldaan. De studenten van Tu- bingen hebben aangekondigd dat ook zijlieden zich op het feest zouden laten vinden. KEULEN den 13 junij. Wij hebben berigten uit Berlijn omtrent de aanranding van den minister von Arnimdoor eene voor de zaal der constituerende vergadering zamenge- schoolde volksmenigte. Den 10 waren een groot aantal le den dier vergaderingwelker zitting voor korten tijd ver daagd isbijeengekomen om over het gebeurde voorloopig te beraadslagen bij welke gelegenheid velen zich hevig uit lieten over het den vorigen dag door den voorzitter gehou den gedrag. De omstandigheid dat zijn naam op eene door de linkerzijde opgemaakte lijst van nieuwe ministers voor kwam scheen een nieuwen grond tot mistrouwen jegens hem op te leveren. De Fransche gezant Arago had zich den 9 te vergeefs trachten te onttrekken aan de toejuichingen der volksmenigte welke hem bij de Linden in zijn rijtuig zit tende ontmoette. Hij had eene toespraak tot het volk gerigt en daarin te kennen gegeven, dat de Fransche republiek zich nimmer in de inwendige aangelegenheden van een ander land mengen zou. Terstond nadat de menigte hem had laten vertrekken, had hij een brief aan den minister van buiten- landsche zaken gerigt, waarin hij zijn leedwezen over het gebeurde te kennen gaf en zich over de hem opgedrongen toejuichingen verschoonde. Van de regering der stad was eene proclamatie uitgegaan aan de bevolking, in welk stuk de aanranding van den minister van buitenlandsche zaken een misdrijf genoemd wordt, waardoor niet alleen de per soonlijke vrijheid maar ook het regt van vrije uiting van meeningen en de waardigheid der vergadering van de ver tegenwoordigers des volks gekrenkt is geworden. De stede lijke raad had bovendien nog eene afzonderlijke proclamatie uitgevaardigd, waarbij, na de erkentenis van het gebrekkige der bestaande stedelijke instellingen en van de behoefte aan eene uitbreiding van het kiesregt, verklaard wordt, dat de stedelijke raad er met alle kracht toe zal medewerken om wanorde en regeringloosheid tegen te gaanomdat deze niet dan tot reactie leiden kunnen. Volgens de Elberfelder Zeitung hebben verscheidene leden der constituerende vergadering een door dat blad medege deeld adres aan den voorzitter dier vergadering gerigt, waarin op grond van de gebeurtenis van den 9, verklaard wordt, dat de nationale vergadering niet vrij en het alzoo noodig is om haren zetel naar elders te verplaatsen. Zoowel te Keulen als te Dusseldorp en in andere ste den aan den Rijn zijn de Pinksterdagen niet alleen door geene wanordelijkheden gestoord maar in kalmte en ten deele in gepaste uitspanning doorgebragt. Te Dusseldorp, waar men op die dagen republikeinsche bewegingen duchtte is niets van dien aard voorgevallen en zag men weder vele vreem delingen die zich daar kwamen verlustigen. Ook te Berlijn was het zondag rustig, maar stil, want vele gegoeden hebben de stad verlatendewijl zij de gedu rige straatbewegingen moede zijn, en de min gegoede be zitten te weinig om eenigzins kostbare uitspanningen te ne men. Terwijl de democratische partij aldaar in uitgebreidheid toeneemt, heeft de kwade bejegening van eenige afgevaardig den, welke niet in haren geest gestemd hadden, velen ge ërgerd, eu bij de burgerwacht wordt eene verklaring getee- kend, dat zij die ten sterkste afkeurt, en alle krachten aan zal wenden om de onschendbaarheid der nationale vergade ring, en van ieder lid daarvan onverschillig welke politieke gevoelens hij belijdt, naar vermogen te beschermen. .Verscheiden Duitsche dagbladen verzekeren nu, dat de oorlogzuchtige voornemens van Rusland geen geheim meer zijn naardien zijne oorlogschepen reeds in de Deensche wa teren liggen Polen met troepen als overdekt is en een leger aan de Tnrksche grenzen staat. Dat de Pruissische regering het gevaar niet miskent zou uit de verdedigings- maatregelen blijken welke aan de grenzen, te Posen, Thorn, Graudenz en eldersgenomen worden. De predikant Sydowafgevaardigde voor Berlijn bij de nationale vergadering een man die de achting van alle wei denkenden geniet, heeft zijn ontslag uit laatstgenoemde be trekking genomenten gevolge der beleedigingen en mis handelingenaan welke hij den vorigen dag, na den afloop der stemming over het voorstel van den heer Berendsbloot gesteld is geweest. LONDEN den 12 junij. De chartisten zijn, zoo als zij hadden aangekondigd heden hier in beweging; maar voor zoo veel bekend is heeft de woeling tot gêen ernstig oproer of geweldige botsing met de gewapende magt geleid. Heden in den vroegen ochtend is St. James park door ar tillerie bezet; zijn verscheidene wachtposten verdubbelden in den loop van den dag hebben sterke afdeelingen der po- licie en der troepen de haar aangewezene punten bezet. Bij Clerkenwell-green hebben zich tegen den middag eenige hon- derde menschen vereenigd doch naar het schijntslechts nieuwsgierigenzoodra de op dat veld geposteerde dragon ders zich in beweging stelden, heeft die menigte zich ver wijderd. In Deanstreet is eene bende lersche repealers door de policie uiteengedreven, op het oogenblik dat Zij zich in beweging stelde, om een optogt te houden. Voor het ove rige is tot lieden te 3 ure de orde niet verstoorden of schoon de eigenlijke demonstratie eerst tegen den namiddag en vooravond bepaald is vleit men zich dat de volksbe weging geene heillooze gevolgen zal hebben. Van den kant der bewindslieden wordt verkondigd dat een der hoofden van de chartisten, zekere Mac Doua/l, heden tusschen 1 en 2 ure, zich bij de op Bounerfields (een der bepaalde pun ten van zamenkomst) aanwezige overheden aangemeld heeft, entoen hij van hen vernam dat het gouvernement zeer zeker de voorgenomene volksvergadering zou beletten ver klaard heeft, dat hij al de onder zijne leiding staande chartis ten zou verbieden daaraan deel te nemen. Ook in ettelijke andere groote steden van Engelandals mede in Ierland en Schotlandzouden heden namiddagop hetzelfde uur als te Londengroote demoustratien der char tisten gehouden worden. Van den kant der bewindslieden wordt verzekerddat tot dus ver geene ongunstige berigten van elders hier ontvangen zijn. Te Oxford en te Bath zijn dezer dagen volks-verga- deringen gehouden onder de leiding der hoofden van het stedelijk bestuurwaarin men besluiten genomen beeft ten gunste van de bekende door den heer Hume en andere par lementsleden verlangde staatkundige hervormingen alsver mindering der staats-uitgaven uitbreiding van het kiesregt enz. De heer .7. CConnell heeft eergisteren te Dublin aan gekondigd, dat de voorgenomene vereeniging van de onder scheidene partijen der repealers groote zwarigheden ontmoet en dat tot dusver niets daaromtrent bepaald is. Voor het overige behelzen de berigten uit Ierland geen belangrijk nieuws. Ons gouvernement heeft de beambten bij de in- en uit gaande regten gelastden uitvoer van wapenenwelke be stemd zijn tot het voeren van vijandelijkheden tegen de De nen, te verhinderen. Graaf de Mirasol is van hier naar Madrid teruggekeerd. Het hof keert woensdag van het eiland Wight naar deze hoofdstad weder. De veldmaarschalk sir G. Nugent genoot gisteren het zeldzaam voorregt zijnen 9isten verjaardag, op zijn land goedbij Marlow, met het houden van een grooten maaltijd te vieren, aan welken zijne zonen, dochters en behuwd-kinde- ren deel namen. Zijne gezondheid isvoor dien hoogen leef tijd nog zeer goed. MIDDELBURG den 16 junij. Heden werd alhier ter aarde besteld het lijk van den heer Y. A. Rochattheol. candidaat bij de Walsche gemeente; algemeene deelneming heeft het overlijden van dezen zoo geachten als veelbelovenden jongeling hier verwekt. Het lijk werd op eene vereerende wijze door de vrienden van den overledene ten grave ge dragen en door den wel-eerw. zeer-gel. heer A. Slotema- ker Cz. werd bij het graf eene zeer gepaste toespraak ge houden die op alle aanwezenden een diepen indruk heeft achtergelaten. Naar men verneemt, heeft Z. M. den heer Royer den vervaardiger van het fraaije standbeeld van Willem I tot kommandeur der orde van de Eikenkroonbenoemd. Als een bewijs van het buitengewoon drukke bezoek dat de residentie gedurende de beide Pinksterdagen heeft mb- gen ten deele vallen kan worden bijgebragtdat omstreeks 600 personen 's Rijks kabinetten hebben bezocht. Volgens het Journal du Limbourg is in de vergadering der Staten van die provincieovereenkomstig het rapport der commissie, beslist, dat Limburg aan Duitschland en niet aan Nederland behoorten mitsdien welke voorliefde het ook voor Belgie of eenigen anderen Staat zou mogen ge voelen, de bestemming van Duitschland moet volgen; wes halve de Limburger afgevaardigden dan ook verpligt zijn deel aan de beraadslagingen der Duitsche nationale vergade ring te nemen. Zr. Ms. schoeners de adder en schorpioen zijn den 13 dezer uit de Noordzee te Helievoetsluis binnengekomen. Uit Brussel wordt gemeld Over het algemeen is de aandacht meer gevestigd op het geen in Parijs gebeurtdan op hetgeen hier te lande voor valt. Het vertrouwen op de deugdelijkheid der geldmiddelen is nog niet hersteld. Gelukkig, dat, bij matige prijzen van levensmiddelen over het algemeen nog al arbeid te vinden is, terwijl de uitzigten op den oogst allergunstigst blijven. De opbrengst van de gedwongene geldleening is gunsti ger dan men verwachtte. Er wordt ernstig gedacht aan het invoeren van bezuinigingen in de zamenstelling der reg- terlijke magt, en vooral &an het vereenvoudigen van de regts- vordering bij de regtbanken van eersten aanleg. Men is hier niet gerust omtrent de wending, welke Me zaken in Frankrijk kunnen nemen, sedert een Napoleon Bonaparte weder als partij-hoofd bijval bij een deel des volks schijnt te vinden." Volgens tijdingen uit Parijs van den 14 junij, was de nacht vrij rustig geweest; er hadden onderscheidene gevan gennemingen plaats gehad ook verzekert men dat de heer Thomassinpresident der commissie voor den broederlijken maaltijd, zou zijn gevangengenomen, en bevelen tot gevan genneming tegen andere leden der commissie zouden zijn uit gevaardigd. Deze broederlijke maaltijd van 25' centimes is uitgesteld tot den 14 julij aanstaande. Er zijn, zoo in de nationale vergadering als elders, met

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1