ADVERTENTIE!*. KOOLZAAD EN ANDERE VRUCHTEN TE VELDE. De Notaris Mr. C. van der Lek de Clercq residerende te ZIERIKZEE zal ten verzoeke van zijnen Principaal publiek veilen en verkoopen ongeveer SPAÏ3! mogelijk in te rigtenen ieder ingezeten hadonder de welwillende medewerking van het stedelijk bestuural dat .gene in het werk gesteldwat slechts cenigzins aan de bedoelingen der maatschappij konde dienstbaar wezen. Lang zullen dan ook deze dagen, bij allen die aanwezig waren, in heugelijk aandenken blijven, en bet is bij dezen dat wij verzocht zijn, zoowel aan het bestuur als aan de bur gerij van Ilulst, die zich in zoo vele opzigten door ver leende hulp en welwillende zorg, als door opregte en gul le gastvrijheid onderscheidde, den welmeenenden dank van allen toe te brengen. Overigens zijn wij uitgenoodigd mede te deelendat op de vergadering van gezegde maatschappijwier bedoe ling het is wezenlijke verdiensten op prijs te stellen en te beloonen, na een daartoe door het hoofdbestuur gedaan voorstelmet algemeenen bijval is besloten gewordenaan den heer J. van Hertumrijks- en isten provincialen vee arts in Zeeland als een bewijs harer hoogschatting van de door denzelven in het belang van den veestapel veelvul dig bewezene en gewigtige diensten, zoowel in het aanwij zen van een eenvoudig, en door de ondervinding gestaafd zeker werkend middelter genezing der sehurftztekte on der de schapenals voornamelijkuit hoofde van den door denzelven voorgedragenen en het eerst in Nederland ten jare 1838, door de provinciale autoriteit, onder billij ke schadeloosstelling toegepasten maatregel van afma king van veeter stuiting der longziekte en ten gevolge waarvan deze vernielende ramp ofschoon op zestien onder scheidene plaatsen uitgebroken telkenmale werd gestuiten aldus de Zeeuwsche veestapel voor deszeifs vreeslijke ver woestingen gespaard daarvoor aan hem die tot zoo- danigen gezegenden maatregel de eerste aanleiding gaf, den openlijken dank der maatschappij toe te brengenen hare gouden medaille aan te bieden. Laatstleden donderdag en vrijdag werd alhier door de leerlingen aan het stedelijk gymnasiumin tegenwoordigheid van heeren curatoren het gewoon jaarlijksch examen afge legd in de GriekscheLatijnsche, Fransche, Engelsche en Hoogduitsche talen en de overige aan het onderwijs verbon den vakken; bij welke gelegenheid door voornoemde leerlin gen, wier getal thans 27 bedraagt, wederom blijken gegeven zijn van gemaakte vorderingen. Na den afloop van dit exa men dat op de meest voldoende wijze de goedkeuring van heeren curatoren heeft weggedragenzijn door H. E. Achtb. prijzen toegezegd aan de volgende leerlingen: In de iste klasse: één voor het Grieksch en Latijn aan F. L. Snouck Hurgronje en insgelijks aan K. F.Ternooy Apél die daarenboven eervol ontslag van het gymnasium zullen er langen na het houden eener oratie. In de 2detwee aan L. F. van Pankuyszijnde een huiten- gewone voor het Grieksch en Latijn een voor de bijvakken twee aan J. van der Beke Callenfelszijnde een voor het Grieksch en Latijn een voor de bijvakkentwee aan L. II. Slotemakerzijnde een voor het Grieksch en Latijn, een voor de bijvakken. In de 3de: twee aan C. P. Pons Koolhaas zijnde een voor het Grieksch en Latijn, een voor de bijvakken; twee aan IV. F. de Jonge, zijnde een voor het Grieksch eti Latijn, een voor de bijvakken; één aan P. J. Callenfels, voor het Grieksch en Latijnéén aan A. van Reigersberg Versluis voor de Meetkunst. In de 4de: één aan J. P. Berdenis van Berlekomvoor het Grieksch en Latijn twéé aan IV. F. van Deinsezijnde een voor het Grieksch en Latijneen voor het Nederduitsch Hoogduitsch en Fransch. In de 5de: twee aan PV. E. van Panhuyszijnde een voor het Grieksch en Latijn, een voor de Meetkunst, het Hoog duitsch en Fransch; één aan M. van Lissavoor de Ge schiedenis en Meetkunst. In de 6de: aan N. J. van IJsselsteynA. P. de Bruine .7. IV. M. Schorer en IV. J. Berdenis van Berlekomaan ieder één, voor het Latijn. Vrijdagavond is door de leerlingen aan het stedelijk gym nasium eene serenadeuitgevoerd door de muziekanten der schutterij, en vergezeld van fakkellicht, toegebragt aan hun nen geachten leermeester, den heer F. II. Batenburg, bij gelegenheid dat hij 25 jaren, eerst als prteceptor en later als conrector, met lof had werkzaam geweest. Door den eersten leerling van het gymnasium werd genoemde heer conrector op eene gepaste wijze aangesproken en met hartelijkheid werd die toespraak beantwoord. Eene menigte ingezetenen, door de muziek uitgelokt, woonde dezen optogt met genoe gen bij. Het adres van den heer mr. D. van Eekwaarvan wij in ons vorig no. hebben melding gemaakt is dezer dagen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal opgezonden, mede onderteekend door een aantal ingezetenen van het eiland Walcheren voornamelijk van den 1 andelijken stand. De eerw. heer .7. ToorenentR. K. pastoor alhier, verplaatst zijnde naar Gouda, en benoemd tot de waardig-- heid van landdeken van Schielandheeft op gisterenna een achtjarig verblijf ter dezer stede, op eene plegtige en doelmatige wijze afscheid genomen van zijne gemeente, en ook betuigde hij steeds in zijne gebeden gedachtig te zullen zijn aan de gewestelijke en plaatselijke besturen die zijn eerw. ging verlaten. Bij deze gelegenheid zijn 48 kinderen als ledematen aangenomen. Zijn eerw. was de stichter der alhier in het vorig jaar voltooide St. Pieterkerk. Wegens het voorgevallene in het Huiszittenhuis teLey- den tusschen den kerkeraad en de regering kan nog wor den gemelddat de kerkeraad over het voorgevallene een brief aan de gemeente heeft rondgedeeldwaarin over het gebeurde wordt verslag gedaan en de gemeente wordt aan gespoord om met bedaardheid de regterlijke uitspraak iti deze zaak af te wachten. Voorts is door een aantal notabele in gezetenen, waaronder zich twaalf professoren bevinden, aan deu raad der stad Leyden een protest ge teekend tegen de gewelddadige handelingen (zoo als het daarin wordt genoemd) gepleegd aan de commissie uit den kerkeraad der Neder- duitsche Hervormde gemeente. Daarentegen is ter boekdruk kerij van den heer mr. ,7. G. La Lau ter teekening gelegd een verzoekschrift aan de stedelijke regering en aan den ker keraad waarin den wensch wordt uitgedrukt dat de partijen middelen mogen aanwenden tot eene verzoening, opdat, noch het stedelijk bestuur., noch de kerkeraad, ten dezen aan een regterlijk vonnis worde blootgesteld. Moge deze betreurenswaardige zaak spoedig een gunstigen keer nemen Uit Dordrecht wordt gemeld dat de wedstrijd door de Nederiandsche Yaclit-club aldaar op laatstl. zaturdag ge houden zonder de minste stoornis, geregeld is afgeloopen; het feest werd met de tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik vereerd, en opgeluisterd door de heerlijke muziek, uitgevoerd door het harmonie-gezelschap Euterpe. Bij het roeijeu is er eene boot omgeslagen maar gelukkig zijn er geene menschenlevens te betreuren. Men meldt uit 's Gravenhage van 10 dezer: o Z. M. heeft, bij besluit van den 19 mei 11., goedge vonden, de programma's, aankondigingen en berigten van genootschappen van algemeen nut, ter bevordering van kunsten wetenschappen en nijverheidte begrijpen onder de vrijstellingen van het zegelbij art. 27 letter C der wet van den 3 oct. 1843 Staatsblad no. 47) vastgesteld. Bij besluit van den 6 dezer, no. 81, heeft Z. M. goedgevonden, aan den heer mr. .7. K. de PVitop zijn verzoekeervol ontslag te verleenen als leeraar voor de Fransche, Engelsche en Hoogduitsche letterkunde aan de koninklijke akademie te Delft, en in zijne plaats als zooda nig te benoemen den heer R. II. Arntzcnius. Men verneemt thans, dat, 1111 het ontwerp van gewij zigde grondwet in den raad van ministers is vastgesteld, en de raad van state daarop is gehoord, de Tweede Kamer der Staten-Generaal op dingsdag den 20 dezer zal bijeenkomen en hare werkzaamheden hervatten zullende alsdan het ge wijzigd ontwerp haar onmiddellijk worden aangeboden." I11 Parijs loopen allerlei geruchten zoo wil men dat prins Lodewijk Buonaparte zou gearresteerd, en voor de derde maal over de grenzen gebragt zijn zoo ook van de tegen woordigheid van den hertog de Nemours, den prins de Join- ville en zelfs van den hertog van Bordeaux aan deze ver tellingen wordt weinig geloof gehecht, maar men meent toch zeker te zijn dat er onder het volk ten voordeele der Buonaparte'' s gewerkt wordt, ener geld wordt uitgedeeld. Er is op een aide-de-camp van den generaal Clement Thomas geschoten door een persoon in een kiel gekleed het schot trof het paard, dat op zijn ruiter vielen hem zoodanig ver wonde dat hij het bed moet houden. Onder al die geruch ten voorvallen en spanning, is het bestuur aanhoudend in beraadslaging en bijna dag en nacht vergaderd. Men zegt dat er te Perpignan en in het arrondissement St. Gaudens onlusten zijn uitgebarsten. Zestien regementen linietroe pen uit de departementen hebben order ontvangen om naar Parijs te komen. De minister voor de publieke werken Trélat heeft aangekondigd, dat er zal gezorgd worden om voor werklieden, die zich dit door hun gedrag waardig ma ken groote werken voor algemeen nut aan te leggenen dat er ook betere maatregelen voor het werk in de nationale werkplaatsen zullen worden genomen. Onder de eerste ont werpen die door den minister van oorlog zullen worden voorgedragen noemt men dat, van meerdere gelijkheid en uitbreiding der militaire diensten de afschaffing van het remplacement; ieder fransch burger zou persoonlijk twee jaren onder de vaandels der republiek moeten dienen. De zaménscholingen gaan nog steeds voort11. vrijdag, avond hoorde men op vele plaatsen de kreet opgaan van leve Bar hés! weg met Thiers! Er zijn heden geene berigten van overwegend belang uit Italië. Men meldt alleen, dat de insurgenten in hetge- heele koningrijk Napels de betaling der belasting weigeren zij doen een beroep op de bevolking en de troepen. Ilun voornemen is geen aanval op Napels te ondernemen, voor en aleer zij op een zekeren uitslag rekenen kunnen. Naar luid van het officieel bulletin van de provisionele regering van Lombardije dd. 2 j 1111 ij zouden 1600 Croa- ten uitmakende het garnizoen van Peschiera zonder escor te deze pIats verlaten hebben en den 1 dezer te Brescia aan gekomen zijn. De Italiaansche troepen hebben in het fort een aanzienlijk oorlogsmarcrieel gevonden. De huizen bin nen in de stad schenen een hoop ruïnen. De vijand wilde het op het uiterste laten aankomen. Alle leeftogt was ver teerd. Ieder kanonnier was verpligt twee stukken te be dienen. Reeds waren de paarden tot voedsel gebruikt en men bezigde salpeter in plaats van zout. Het aantal dooden en gekwetsten is zeer groot. Volgens de Alba van Florence, van den i dezer waren 15000 Oostenrijkers Mantua binnengerukt, en bevinden zich de maarschalk Radetski en prins Sigismund in die stad. De dagbladen van Turin doen een nieuw gevecht ver moeden onder de muren van Mantua. Bij het jaarfeest van den koning van Napels heeft we het Engelschmaar niet het Fransch eskader, de gewone salutschoten gedaan. Men schrijft uit Beiieren, dat sedert eenigen tijd bijna dagelijks geldverzendingen uit Oostenrijk raar Frankfort plaats hebben. Dezelve gaan gepaard met eene zekere ge heimhouding die tot allerlei gissingen aanleiding geeft. Niet zonder reden moet men hieruit besluiten dat het in Oosten rijk geenszins aan baar geid ontbreekt, maar dat het zich in vaste handen bevindt, in welke het door het bestaande wantrouwen zoo veel mogelijk aan de circulatie onttrokken wordt. Dit is mede in Beijeren het geval. Op goede hypo theken is daar zelfs tegen 6 pet. geen geld te bekomen en tegen geen prijs kan men hetzelve erlangen voor handelson dernemingen. Papier is in overvloed te krijgen, maar nie mand is er begeerig naar, dewijl de waarde meestal nomi naal is. Een sprekend bewijs van den stilstand des handels in dit gedeelte van Duitschland, levert de tegenwoordige staat der scheepvaart op de Meinden Rijn den Donau en het Donau-Meinkanaaldie tot op het vierdedeel van het geen hij vroeger was, heeft afgenomen, en gevaar loopt gansch te gronde te gaanindien in den tegenwoordigen staat van zaken geene spoedige verandering komt. Eene der vra gen waarmede men zich te Frankfort en in eenige naburige staten onledig houdt, is de algeheele afschaffing der gilden. Men verlangt dat het aan elk ingezeten of zeifs gedomici- lieerden vreemdeling vrij zal staan al de onderscheidene beroepen en bedrijven uit te oefenen tegen het nemen van een patent. Effecten-notering te Amsterdam 10 Junij. Werk. Schuld 2I pet. 41I h 41 Cert. 3 pet. 4Sf a 48i. 4 pet. 63-jj k 63I. V001' het openbaar blijk van hartelijke liefde mijner Leer ling-en, en de menigvuldige bewijzen van opregte toegenegen heid mijne Medeburgers, gevoel ik, die voor vijf-en-twintig jaren als Vreemdeling in deze Stad kwam mij gedrongen openlijk mijnen hartgrondigen dank te betuigen. Ook in 't vervolg van tijd wil ik trachten mij deze liefde en toegenegenheid waardig te maken. Middelburg F. II. BATENBURG, den 12 Junij 1848. Heden overleed, tot onze en onzer Kinderen innige droef heid, onze hartelijk geliefde oudste Zoon SAMUEL ANDIIÈ Theol. Candidaat, in den ouderdom van bijna 25 jaren. Middelburg S. A. ROCHAT. den 11 Junij 1848. C. E. ROCHAT, geb. Roland Ciiédaneau. De Belanghebbenden in de Onderlinge BRANDWAAR BORG-MAATSCHAPPIJ voor de Provincie ZEELAND gevestigd te Middelburgworden bij deze uitgenoodigd tot eene bijeenkomst, op Donderdag den 15 Junij 1848, des middags 12 ure, inde Tuinkamer van de Sociëteit St. Joris op de Balans alhier, tot liet opnemen der Rekening over 1847. Middelburg, den 10 Mei 1848. De Directeur der voornoemde Maatschappij P. de WIJS. OPENBARE VERKOOPING VAN 150 Bunders KOOLZAAD, en ongeveer 20 Bunders ROGGE en WINTER-GERST staande in den nieuwbedijkten Anna-.lacob'a-Poldergelegen aan het Zijpe grenzende aan St. Philipslaud onder de Ge meente BruinisseProvincie Zeeland. Deze Verkooping zal plaats hebben in genoemden Polder, op Woensdag den 21 Junij 1848, des morgens ten 9 ure; zullende de Kavels 8 dagen vóór de Veiling gemaakt en aan de Gegadigden aangewezen worden; terwijl nadere inlichtin gen kunnen verkregen worden bij den Rentmeester in voor schreven Polder en ten Kantore van den Notaris voornoemd. Qp Maandag den 26 Junij 1848 en volgende dagen, tel kens des voormiddags ten 10 ure, zal, ten overstaan van den Notaris Abtn. van den Broecke Az. en getuigen binnen Middelburg, ia de lange Noordstraat, Wijk L. No. 132, worden te koop gepresenteerdeene aanzienlijke partij MEU- BELAIRE EN ANDERE ROERENDE GOEDEREN., bestaande in Mahoniehouten Kabinet, Bureau, Secretaire en Chiffonnnière Buffetten Porcelein- en Linnenkassen Eet-, Speel-, Penant- en Waschtafels, eene Canapé, Stoe len, Spiegels, Pendules, een Kamer-Orgel en Piano, Sak sisch, Japansch en ander Porcelein, Kristal, Glas en Aarde werk Koper en Tin, Kamer en Haardschermen, Ledikan ten met BehangselsBedden met toebehooren Tafel-en Bed linnen en voorts eene groote partij gemaakt Zilver waar onder eene Koffijkan drie Melkkannen twCc BekersLepels en Vorken, Messen Visch- Soep-Saus- en Ponschlepels Saladelepels en Vorken, enz. Alles des Zaturdags te voren te zien, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 6 ure. NB. Het gemaakt Zilver zal comptant worden ver kocht op Woensdag den 28 Junij des voormid dags ten 11 ure. "yERKOOPING te VEERE Vrijdag den 30 Junij 1848, des middags ten twaalf ure, in het Logement de Kampveer- sche Toren, bewoond bij G. Hendrikse aldaar, ten overstaan van den Notaris IVillern Marinus Snijder en getuigen van TWEE HUIZEN en ERTEN, met twee daarnevens staande PAKHUIZEN, staande en gelegen nevens eikanderen, in de korte Oudestraat binnen Veere, gemerkt Wijk C. Nume- ris 62, 63, 64 en 65, Sectie A. No. 97, 98 en 566, bij den Oesterput aldaaritihoudsgrootte te zamen 07 Roeden 79 Ellen. Voormelde Vaste Goederen zullen in eens wor den verkochr. Grondlasten over 1848/13,30.De con ditiën van verkoop zijn acht dagen te voren ten Kantore van gameiden Notaris te lezen. Jfen bekwame BAKKERSKNECHT benoodigd tegen den 1 Julij aanstaande, bij de Weduwe C.Nortier, te Oostburg. Terstond eene NOODHULP als WERKMEID benoodigd; adres bij den Boekverkooper E. Hendrikse. HEDEN (Dingsdag) zal te OOSTSOUBURG NAAR DEN RING WORDEN GEREDEN. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 2