MIDDELBlfMSCHE W. 70. Zaturdag 184, 10 Junij. BESTUREN en AÜMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. iSXcfeetrlattkcu. ;m,\ BETALING van TRACTEMENTEN enz. over het Tweede Kwartaal 1848, gedurende de maand Junij, zoo ten Kantore van den Betaalmeester als bij Heeren Ontvangers onder het Arrondissement Middelburg ressorterende. DOMBURG SC HE JAARMARKT. BURGEMEESTER, en ASSESSOREN van DOMBURG brengen ter kennisdat de KERMIS of JAARMARKT aldaar zal aanvangen op Donderdag den 22 Junij eerstkomende; zullende op Vrijdag naar de Gaai geschoten en op Zaturdag naar den Ring worden gereden. Domburg, den 8 Junij 1848. P. CORRÉ, waarn.Vt. Op last van dezelve de Secretaris WOUTEIISE. AANBESTEDING. KERKVOOGDEN der Hervormde Gemeente te GROEDE zijn voornemens, om op Woensdag den 14 Junij 1848, des voormiddags ten 'tien nrein de Herberg de Witte Leeuw aldaar, in het openbaar in een Perceel aan te besteden Het leveren en stellen van elf stuks nieuwe IJzeren KERK RAMEN het opruimen der Oude en maken eener nieuwe CONSISTORIE-KAMER alsmede het Verwen en Witten der KERK van dezelve Gemeente. De Voorwaarden van Aanbesteding alsmede de Teekening zullen, te rekenen van heden, ter lezing liggen in de Her berg de Witte Leeuw voornoemd terwijl nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Timmerman J. Kareiste Groede door wien daags vóór de aanbesteding, des morgens ten tien ure, de noodige aanwijs in loco zal worden gedaan. Groede, den 31 Mei 1848. Kerkvoogden voornoemd JOH. RISSEEUW. Ter ordonnantie van dezelve J. MAZURE. SUlic. VAN DE GRENZEN den 1 junij. Volgens berigten. uit Veronavan den 31 mei, is de officiële mededeeling ontvan gen van eene schitterende overwinning, den 29 door het vexeenigde Oostenrijksche leger onder de bevelen van den veldmaarschalk RadetzkyteCurtatone, ten westen van Man tua, over de Napolitaansche en Toskaansche troepen behaald. Elf stukken geschut2000 gevangenen en een ontzaggelijke buit, zijn de vruchten van deze overwinning, zonder te ge wagen van de voordeelen die daaruit nog ontstaan moeten voor de Oostenrijksche wapens, door ontmoediging des vij- ands en door den invloedwelken deze voordeelen op de stemming der gemoederen moeten uitoefenen. Het geta! der gesneuvelden en gekwetsten is nog niet bekenddit weet men echterdat op de zijde des vijands het verlies zeer groot is; van de zijde der Oostenrijkers bedraagt hetzelve 300 man, waaronder 40 officieren. Aan beide zijden is met groote dapperheid gestreden geworden. Men verneemt, dat Radetzkypartij trekkende van zijne behaalde voordeelen den vijand op den voet volgt, ten einde denzelven een nog meer beslissenden slag te leveren. Het Oostenrijksche leger staat thans in de rigting van MassimoCroce-Bianca en Santa Lucia; terwijl dat des vijands tegenover hetzelve eene positie heeft genomen bij Sona en Somma Campagna. De overgave van Peschiera heeft zich niet bevestigd; het is den Oostenrijkers gelukt nieuwe versterkingen en proviand in deze vesting te werpen en de bezetting gaat voort de zelve met den uitersten moed en volharding te verdedigen. De luitenant-veldmaarschalk Welden, heeft den 31, uit het hoofdkwartier van Conegliano een manifest aan de Ve- netiaansche provinciën gerigt, en aan dezelve, in naam des keizersvrede en verzoening aangeboden. Hij vermaant der- zelver bewoners gehoor te geven aan de stem der rede en van hunnen pligten belooft hun in dat geval volkomene constitutionele vrijheid en de handhaving van hunne nationa liteit en regten. De wraak zoude niet hen maar de vreemde gewapende benden treffen, die strijdig met de bestaande trak taten tegen de Oostenrijkers te velde waren getrokken. Daarentegen meiden de tijdingen over Frankrijk het volgende Blijkens een legerberigt. gedagteekend Goito den 30 mei, en medegedeeld door de Gaz. Piemontesevan den 1 junij, hebben 30,000 Oostenrijkers de Piemontesche stellin gen t'e Goito aangetast; 15,000 Italianen hebben die verde digd en den vijand op het open veld geheel geslagen. De generaal Brava voerde de zegevierende troepen aan. De ko ning heeft eene wond aan het oor bekomende hertog van Savoye eene kwetsuur aan het been doch is niet van het paard gestegen. Twee regeménten kavallerie vervolgden den vijand. Op het oogenblik der overwinning vernam mendat Peschiera zich had overgegeven." De gouverneur van het kustland van Triest heeft aan den Sardinischen vlootvoogd doen weten, dat Oostenrijk evenmin als Sardinië gewild heeft dat het handelsregt onder den oorlog lijden zoude, en geen enkel schip in de haven van Triest is opgebragt. De verkiezingen te Rome en in de provinciën zijn rustig afgeloopen. De meeste mannen der beweging zijn twee of driemalen gekozen. Een dagblad van Genua maakt een brief van paus Pius IX aan den keizer van Oostenrijk openbaarwaarin Z. H. den keizer verzoekt, zijne troepen uit Lombardye terug te ontbieden, daar, al viel de oorlog gunstig uit, Oostenrijk nimmer eene eervolle of gelukkige heerschappij over de Lom- bardysche provinciën zou kunnen uitoefenen. IDuiiscManb. WEENEN den 3 junij. Het ministerie heeft door middel van de Const. Prag. Ztg. van 31 mei berigt gekregen, dat zich te Praag eene provisionele legering voor Bohemen ge vormd heeft. Zoodra dit berigt officieel bevestigd washeeft de minister van binnenlaudsche zaken in eene proclamatie, aan het hoofd van het bestuur in Bohemen de geheele han deling voor onwettig verklaard en denzelven uitgenoodigd om, op zijne verantwoording, aan deze gebeurtenis geen gevolg te geven. De inwoners van Tyrol hebben eene proclamatie aan die van Weenen doen toekomen waarin zij verklaren dat de hoofdstad van het keizerrijk een haard van wetteloos ge weld is geworden en dat zij geen deel willen hebben aan hetgeen daar geschiedt. Het landdat wij bewonenzeggen zij is Tyrolhet is geen departement van Parijs. Zij ver manen de stad Weenen daarbij ten spoedigste dien verkeer den weg te verlaten, op dat niet eenmaal de wandelaar aan zijnen medgezel verhale hier stond eens Weenen, de groote schoone keizerstad 1 Ten slotte geven zij den raad dat de inwoners van Weenen zoo spoedig doenlijk tot hunne oude getrouwheid terug keerenten einde de keizer zich aldra weder in zijn oud paleis vertoone, als een onderpand van de eenheid en het verbond zijner volken eene eenheid die het geluk der nieuwe eeuw zal verzekeren. BERLIJN den 5 junij. Heden namiddag had alhier de plegtige optogt plaats ter gedachtenis der burgers, welke in de gevechten van maart zijn omgekomen. Men schat het aantal dergenen welke een werkelijk deel aan dezen optogt namen op 80,000 en dat der toeschouwers op 200,000. Niemand der deelnemers was gewapend. Op de graven der gesneuvelden werden verscheidene redevoeringen uitgesproken. Alles liep ordelijk af. Te Weimar heeft het besluitdat de leden der bur gerwacht de hun verschafte wapenen moeten afgevenen zich voortaan zeiven van wapenen voorzien, bij velen een slechten indruk gemaakt, ofschoon anderen overtuigd zijn dat de regering de wapenen voor verschillende landgemeen ten noodig heeft. De broodeloosheid in genoemde stad stijgt hand over hand en verwekt ernstige zorg voor de toekomst. De berigten van het tooneel des oorlogs in Jutland blijven nog altijd verward. Blijkens een schrijven uit het hoofdkwartier te Höckerup van den 1 junij duurde dien dag het geweer- en geschutvuur tusschen de voorposten bij Gravestein onophoudelijk voortzoodat geen der beide par tijen gelijk vroeger gemeld waseenig beslissend voordeel in de laatste dagen behaald schijnt te hebben. KEULEN den 6 junij. De prins van Pruissen is eergis teren avond te Wezel aangekomen en met groote geestdrift ontvangen. In zijn antwoord aan de stedelijke overheid en de officieren, welke hem voorgesteld werden, betuigde hij zijne smart dat hij door velen miskend werdmaar een zui ver geweten had hem het gebeurde doen te boven komen en met een zuiver geweten keerde hij in zijn vaderland terug. De voorzitter van het ministerie heeft den 4 dezer een brief van den prins van Pruissen aan den koning publiek gemaaktden 30 mei uit Brussel geschreven en waarin hij op nieuw zijn voornemen aan den dag legt om de ontwik keling der vrije instellingentot wier vestiging de vertegen woordigers des volks thans zijn zamengeroepennaar ver mogen te helpen bevorderen. Ook te Koblenz worden de vestingen sterk voorzien en gewapend. Handel en verkeer zijn aldaar grootelijks ge stremd de stoombooten brengen zeer weinig vreemdelingen aan en de schoone Rijnkadedie vroeger van menschep, uit alle landen wemelde en de verzamelplaats der inwoners was, is bijna ledig van menschen 'en handelswaren. (Sn* 0 01 - ia ri 11 «ui j c LONDEN den 6 junij. In de. zitting van het lagerhuis van gisteren stelde de heer Banket voor dat het gouver nement zijn misnoegen zou te kennen geven over de na- deelige uitwerking welke door de interventie van den heer Bulwer in Spanje was te weeg gebragt en waardoor de vriend schappelijke betrekkingen tusschen het Spaansche en Engel- sche gouvernement belemmerd waren. De heer S/teil verdedigde het gedrag van den heer Bulwer en van lord Palmerston dit deed ook lord Mahon. Lord John Russell verontschuldigde lord Palmerston en zeidedat hij eeu voorbeeld genomen had aan den raad welken het Spaansche ministerie aan het hof van Napels ge geven had. Sir Robert Peel verklaarde zich tegen het voorstel alleen om Engeland de bekentenis eener ontvangen vernedering te besparen. De heer IX Israëli wildedat de ministers verklaringen moesten geven en dat men voldoening van het Spaansche gouvernement moest hebben. Ook sir Robert Inglis drong op het laatste punt aan. Lord Palmerston zeide, dat het voorstel van den heer Bankes ontijdig wasen dat deze heer had moeten wachten tot dat de communicatie tusschen de beide gouvernementen geëindigd zou zijn. Na eenige verdere discussien trok de heer Bankes zijn voorstel weder in. De discussien over de scbeepvaa'rt-wetten werden tot eene volgende zitting uitgesteld. Zaturdag jl. werd des s'middags in het hotel van het ministerie van buitenlandsche zaken een kabinetsraad gehou den die 2 uren duurde. Heden zal de ter aarde bestelling van het lijk van prin ses Sopjtia met. groote eenvoudigheid geschieden. De wol-spinnerijen in het district Manchester vervaar digen thans niet de helft van hetgeen zij gewoonlijk produ ceren en de verschillende plaatsen van het vastelandwaar zij hare producten heen zonden zijn thans voor dezelve gesloten. Alle fabrieken verkeeren in een treurigen staat van stagnatie. MIDDELBURG den 9 junij. Wij vernemen dat alhier eene vereeniging van genees- en heelkundigen is opgerigt die zich voor alsnog tot deze stad bepaalt, doch waaraan alle genees- en heelkundigen der provincie Zeeland zich als leden kunnen laten voorstellen. Het doel der vereeniging is de behartiging van al dat gene wat in het belang van de geneeskunde en hare uitoefeningnoodzakelijk en nuttig moet geacht worden. Op de tentoonstelling van schilderijen in de groote zaal der sociëteit Harmonie, te Rotterdam, merkt men twee schilderijen van twee onzer stadgenooten op. Het eeue is een Geldersch landschap in den winter, door den heer C. Kimmel, het andere een rotsachtig landschap, door deu heer J. W. van den Bergke. Het doet ons genoegen te mogen vernemen dat beide deze stukken veel bijval genieten, en als zeer verdienstelijk worden onderscheiden. In den nacht van 11. vrijdag op zaturdag is in de ge meente Burgnabij Burgsluis (eiland Schouwen) eene schuur geheelen eene daarnevenstaande gedeeltelijk in den asch gelegd en het woonhuis beschadigd. De oorzaak is onbekend, maar men vermoedt moedwillige brandstichting; het door de justitie in het werk gestelde onderzoek heeft nog tot geene ontdekking geleid. De gebouwen waren ge zamenlijk voor brandschade geassureerd. Nog verneemt men, dat in den nacht van den 1 op den 2 dezer, de schuur van de hofstede van A. Moerland, on der Tholenis afgebrand. De oorzaak is onbekend en ook dit pand was voor brandschade verzekerd. Volgens schrijven uit de residentie heeft 11. dingsdag eene vereenigde zitting van den raad van state en het mi nisterie plaats gehad over het outwerp van herziening der Grondwet. Men is ook nog des avonds bijeengekomen. In beide heeft Z. M. de Koning voorgezeten. Woensdag morgen ten half elf ure is de raad van mi nisters vergaderd geweest. Op hetzelfde uur heeft de raad van state eene zitting gehouden die gepresideerd werd door Z. M. den Koning. De heer Luzac heeft dienzelfden dag de werkzaamheden van zijn departement hervat en de minis ter vergadering bijgewoond. 1Men leest in de Groninger courant Naar wij vernemen is thans in omloop en reeds door een groot aantal aanzienlijke ingezetenen dezer stad geteekend een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal hou dende bedenkingen tegen sommige bepalingen van het ont werp der gewijzigde Grondwet, als: tegen het overlaten aan de wet, om fondamentele veranderingen in de nog bestaan de Grondwet te maken; tegen de erkenning van het regtder ingezetenen, om zich te vereenigenzonder voorwaarden en waarborgen vaii veiligheidtegen regtstreeksche verkie zingen tegen de Eerste Kamerzoo als die volgens het ontwerp zou worden zamengesteld en verkozen tegen het onbepaald toelaten van alle godsdienstige sekten, zonder vooraf door de Regering erkend te zijn; tegen de uitoefe ning der godsdienst, anders dan binnen de muren van de daartoe bestaande gebouwen en tegen de vrijheid van on derwijs." Uit 's Hertogenbosch, 5 junij, wordt gemeld: In schier alle gemeenten dezer provincie worden thans petitien onderteekend ten behoeve van volkomene vrijheid van onderwijs en godsdienst." Te Leyden heeft eene gebeurtenis plaats gehadwaar van niemand de wenschelijkheid zal ontkennen dat zij niet mogt zijn voorgevallen. Zie hier de korte vermelding. Zaturdag zijn de regenten van het huiszitten- en diaconie- armen-gesticht alhier, door heeren burgemeester en wethou ders dezer stadmet behulp der policiena vergeefsche vermaning om zich te verwijderen uit dat gesticht verdre ven en daarop nieuwe regenten geïnstalleerd. De verdre vene personen bestonden uit 8 diakenen, 3 predikanten en 5 ouderlingen der Nederd. Hervormde gemeente. Naar men verneemt, heeft de verwijdering van sommige hunner niet dan met aantasting aan den lijve en met veel moeite kunnen geschieden. Deze hoogstbetreurenswaardige gebeurtenis baart, gelijk te bevroeden is, zeer groot opzien. Zij is het ge volg van sedert een geruimen tijd bestaande geschillen tusschen i; o r k N/m,

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1