MIDDELBIIMSCHE COURANT W f%$g% v' C. N°. 69. Donderdag 8 Juuij. 1848. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. iicbcvlaiifceti. \v/ COLLECTE YOOR HET FONDS VAN DE GEWAPEN DE DIENST. Be DISTRICTS-COMMISSIE van liet Fonds ter aanmoediging en •ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden alhier gevestigd brengen bij deze ter bennis van de Ingezetenen der Ge meenten in bet lste District dezer Provincie, dat de opbrengst van de jaarlijksche Collecte ten behoeve van het Fonds welke met overleg der Plaatselijke Besturen onlangs heeft plaats gehad heeft bedragen als volgt te Middelburg 328,52 transport 417,83® b Vlissingen - 41,14 te Melis en Mariekcrke - 7,39 n Yeere - 5,50 N.en St. Joosland - 5,23* Aagtekerke - 5,63® Oostkapelle - 12,45® Arnemuiden c. a. - 3,84® i> 0. en \Y. Souburg - 4,77® Biggenkerke c. a. - 6,44 Ritthem- 1,55 Domburg- 4,03 8 Serooskerke - 8, Gapinge- 3,45 St. Laurens c. a. - 6,37 Grijpskerke c. a. - 4,105 s Vrouwepolder c. a. - 6,24 Kleverskerke - 1,40 Westkapelle c. a. - 3,905 Koudekerke - 13,77 Zoutelande c. a. - 4,595 transportere 417,83® te zamen 478,35 Onder mededeeling hiervan betuigt de Commissie voor de bijdra gen ter verbetering van het lot onzer verminkte Krijgslieden en der nao-ebleverieu van Gesneuvelden haren welmeenenden dank met aanbeveling ter verdere behartiging dier weldadige Yaderlandsche In stelling. Middelburg den 6 Junij 1848. DE STOPPELAAR, President. J. D. M. DE STOPPELAAR Secr. en Thes. BE STUUD DER DOMEINEN. Op Maandag den 19 Junij 1848, des voormiddags ora 10 ure, in het Logement het Wapen van Zeeland, te SAS- VAN-GENT, bewoond bij de Weduwe de Rechterzal door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gentten overstaan van den Notaris Vermandeiresiderende aldaar, worden overgegaan tot de Openbare Verpachting, voor den tijd van twee jaren, van: 1. Drie Perceelen GRAS-GEWASSEN van de Uitwate- rings-Kanalen ten Oosten en Westen van het Kanaal van Neuzen en 2. Drie Perceelen VISSCIIERIJ in voormelde Uitwate- rings-Kanalen. De voorwaarden van Verpachting zullen ter lezing liggen ten Raadhuize en in het vorengemeld Logement te Sas-van- Gent op de Raadhuizen te AxelNeuzen en Westdorpe in het Logement bij .7. C. Steenkamp te Neuzen ten Kantore van den Notaris Vermandeizoo mede van den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gentbij wie nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Ontvanger der Domeinen T. W. van ZUYLÊN van NIEVELT. MIDDELBURG den 7 junij. CBiitliullïng van liet Standbeeld van Prins WILLEM I. Laatstl. maandag den 5 junij, het cweede eeuwfeest van de afkondiging hier te lande van den Munsterschen vrede heeft te 's Gravenhage de plegtige onthulling plaats gehad van het uit vrijwillige bijdragen der natie opgerigte standbeeld van Prins Willem van Oranjeden grondlegger van Neêr- lands volksbestaan. Ten elf ure werd het plein bezet door het korps dienst doende stedelijke schutterij alsmede door detachementen van de alhier in garnizoen liggende korpsen. Ten half twaalf -.ure vereenigden zich aldaar Zijne Exc. de tijdelijke minis ter van binnenlandscbe zaken vergezeld van den heer se cretaris-generaal bij dat departementen den heer burge meester der residentiebenevens eene commissie vj.it den stedelijken raad. Ten 12 ure verscheen Z. M. de Koning te paard, verge zeld van HII. KK. I-IH. de Prinsen Frederik en Hendrik Atv Nederlanden en gevolgd van een luisterrijken staf. Onmid dellijk nadat Z. M. in de doelmatig daartoe ingerigte tribune plaats had genomenwerd het standbeeld van deszelfs om hulsel ontdaan en onder het spelen der nationale liederen werd de achtbare gestalte van den onsterfelijken grondlegger van Neêrlands onafhankelijk volksbestaan door de ralrijk za- mengevloeide menigte met luid vreugdegejuich begroet. Zijne Exc. de tijdelijke minister van binnenlandscbe zaken wendde zich alstoen tot Z. M. den Koningen sprak de navolgende rede uit Sire Op den 5 junij van het jaar 1648 werd bij trompetge schal, binnen deze stad afgekondigd de bekrachtiging van het vredes-verdrag den 30 jannarij van datzelfde jaar binnen Munster geteekend. Bij dat verdrag, door den Koning van Spanje met de Staten-Getieraal der Vereenigde Nederlanden gesloten zijn de zelfstandigheid en onafhankelijkheid dezer Nederlanden regtens bevestigd die door de wapenen veroverd met de daad reeds lang en roemrijk bestonden, en is aan dezen Staat eene plaats verzekerd onder de Staten van Europa, die hij reeds had ingenomen en met luister bekleedde. Dat onschatbare geluk is het volk der Nederlanden voor het grootste deel verschuldigd aan de zorgen aan den moed aan de standvastigheid aan het beleid van den onvolprezen Vorst, wiens beeld zoo even voor het oog Uwer Majesteit werd ontbloot, en voor het verkrijgbaar stellen daarvan heeft bij zijn genoegenzijne rustziju vermogen zijn leven ten offer gebragt. De bijzonderheden daarvan behoeven in Nederland voor Nederlanders niet te worden vermeld. Na verloop van twee volle eeuwen is datzelfde volk en is diezelfde Staat nog, ik moet zeggen weder, in wezen; genieten beide dezelfde zelfstandigheid en onafhankelijkheid en bekleeden zij eene eervolle plaats onder de volken en Staten van dit wereldrond. Dat voorregt is groot. Na verloop van twee volle eeuwen is het besef van alles wat het aan dezen grondlegger zijner vrijheid verschuldigd is, bij dit volk nog volkomen levendig, en blaakt het van verlangen 0111 eene gedenkzuil zijner voortdurende dank baarheid deswege voor het oog van tijdgenoot en nakome lingschap te stichten. Dat voorregt is niet minder groot. Na verloop van twee volle eeuwen eerbiedigt datzelfde volk den grondwettigen scepter van eenen edelen telg uit het stamhuis van zijnen Eersten Willem gesproten en geniet het de weldaden zijner regering. Dat voorregt verdient boven alle te worden geroemd. Voor voorregten betuigt de Nederlandsche natie door mijnen mond, aan het weldadig Opperwezen eerbiedigendank. Op den gedenkdag der afkondiging van den Munsterschen vrede volbrengen wij Sire het werk onzer opregte hulde voor Uwen doorluchtigen Voorzaat. Uwe Majesteit bewijst met de leden van haar huis hemen ons de eer daarvan getuigen te willen zijn. Daarvoor zijn wij Uwe Majesteit en HH. KK. HH. bij zonder erkentelijk. Onder gewone omstandigheden zou die erkentelijkheid binnen gewone perken zijn begrensd. Maar nu in het tegenwoordig tijdsgewricht en na de gewigtige gebeurtenissen die in de laatstverloopene drie maanden stand grepen Uwe Majesteit met haren broeder en zoon hier te mogen ontvangen en aan onze nederige ge dachtenisviering en huldebetooning Uwer Majesteits goed keuring en deelneming te zien schenkenzelfs daaraan luis ter te zien bijzetten, heeft, naar mijn eerbiedig gevoelen, dieper beteekenis en hoogere waardeen vordert eene bui tengewone mate van erkentelijkheid. Op het oogenblik, waarop een geest, dien ik nog geen naam weet te gevenmeerdere volken van ons werelddeel 111 beroering bragtverdragen en grondwetten verscheurde troonen deed waggelen en troonen deed sloopen en de uit werking daarvan ook onze landpalen scheen te naderen heeft het wijze beleid Uwer Majesteit alle gevaar van ons voorvaderlijk erf afgeweerd in ons midden rust orde en tevredenheid verzekerd, en betuigd en betoond alle offers veil te hebben die strekken kunnen 0111 de grondslagen van ons volksgeluk te verbeterenaan de billijke vorderingen van onzen tijd regtmatige voldoening te verschaffen en de weldaden uwer Regering ruimer en zekerder te genieten te geven. Dat voornemen is nu reeds gebleken veel meer te 'zijn dan de opwelling der welwillendheid van een enkel oogenblik. De dagelijksche bemoeijingen. Uwer Majesteit bewijzen dat het doel van haar ijverig streven blijftde grondslagen der inrigting en van liet onafhankelijk bestaan van onzen Staat te verbeteren en dat Uwe Majesteit voor het Nederland van onzen tijd een tweede Willem van Oranje wil zijn. De tegenwoordigheid Uwer Majesteit in dit uur op deze plaatsen bij deze plegtigheid geeft ons daarvan de vernieuwde verzekering. Ik vinde geene woorden om geheel uit te drukken de mate der erkentelijkheiddie wij Uwe Majesteit daarvoor verschuldigd zijn. Maar ik heb ééne bede. Vergun mij dat ik baar uit- spreke. Ga, Sire! rustig voort, op den wel gekozen en geluk kig ingeslagen weg. Stagelijk deze eerste Willem on verschrokken in het midden der onstuimige golven. De on wankelbare trouw van het deugdzame volk dat Uwe Ma jesteit eertzal uw steun zijne onverflaauwde liefde uw loon zijn. En rijst er al op dezen oogenblikken nog geen standbeeld u ter eere in marmer of metaalin onze harten en iu die onzer kinderen en kinds-kinderen is U aireede verworven eene gedenkzuil der dankbaarheid, der eeuwen tand te sterk, en bij het loeijen der orkanen onwrikbaar vast." Zigtbaar getroffen door de even hartelijke als welsprekende taal des ministers, betuigde Zijne Majesteit inde meest vlei - jende bewoordingen zijne dankzoowel voor de gevoelens van verknochtheid aan zijnen persoon te dier gelegenheid aan den dag gelegdals voor het uitstekend blijk van ge hechtheid en dankbaarheid jegens het huis van Oranje dat de Natie door de oprigting van dit standbeeld had gegeven. Z. M. gaf wijders te kennen, dat hoogstdezelveovertuigd van de waarheid der Vaderlandsche spreuk dat eendragc magt geeft, en vooral in de tegenwoordige omstandigheden de moeijeüjkheid zijner roeping gevoelende, die verknochtheid van het Nederlandsche volk hoog waardeerde omdat alleen in die naauwe vereeniging tusschen Vorst en Volk een voort durende waarborg voor bet heil des Vaderlands gelegen is. Zonder die innige verknochtheid en eendragt, zeide Z. M. op het standbeeld wijzende, had ook deze man nimmer kun nen tot stand brengen, wat door hem tot vestiging der Ne derlandsche onafhankelijkheid is verrigt. Vervoigens rigtte Zijne Exc. de tijdelijke minister het woord tot het stedelijk bestuurwelke aanspraak door den heer burgemeester op eene treffende wijze werd beantwoord en met de kreet van leve het Vaderland leve Oranjege ëindigd. Hierop verliet de Koning de tribunenaderde het stand beeld en bezigtigde dit en de schoone basreliëfs die het voet stuk versieren met de meeste belangstelling; Z. M. gaf bij herhaling zijne tevredenheid te kennen aan den heer Royer aan wieii, nevens de heeren van Vlissingen en van Heelde uitvoering van dit waarlijk grootsch kunstgewrocht opgedra gen was. Hierop keerde Z. M. naar het paleis terugdoor het vreugdegejuich der verzamelde volksmenigte begroet, terwijl ten slotte de vereenigde troepen voorbij het standbeeld de fileerden. Het fraaiste weder begunstigde deze nationale feestviering, tot welker bijwoning velen ook van elderswaren zamen gekomen. Heden is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal opgezonden het adresgeteekend door mr. A. F. Sifflé en 102 andere ingezetenen van Walcheren, waaronder 1 lid der provinciale Staten i lid der centrale directie van Wal cheren 1 lid der provinciale commissie van geneeskundig toevoorzigt3 leden der kamer van koophandel en fabrie ken 6 advocaten, 3 med. doctoren, 2 procureurs, 2 no tarissen, 3 makelaars, 3 commissionairs, 1 lid der plaat selijke schoolcommissie, de conrector, 1 docent aan het gymnasium en 1 onderwijzer30 voorname kooplieden en winkeliersen verder een aantal grondeigenaars particulie ren en handwerkersvan alle hier bestaande gezindten zich verklarende voor regtstreeksche verkiezingenvrijheid van godsdienstoefening, vereeniging, onderwijs en drukpers. Een gelijkluidend adresgeteekend door den advocaat mr. D. van Eek en eene menigte andere ingezetenen van Walcheren, zal insgelijks welhaast uit Middelburg worden opgezonden. Wij zijn onderrigt dat het adres door mr. G. A. Fok kerin ons vorig no. vermeld niet door 6 maar door 2 leden van den stedelijken raad dezer stad is geteekend. De nieuw benoemde gouverneur der provincie Zuid- Holland de graaf van B ij landtheeft den 5 dezer in handen des Konings den gevorderden eed afgelegd en zijne betrek king aanvaard, en de staatsraad jhr. L. R. Gevaerts is on der dankbetuiging voor de door hem bewezene gewigtige diensteneervol door Z. M. uit die op hem geuomene be trekking ontslagen. Door de benoeming van den heer P. P. Bosse, tot tijdelijken minister van financiën, is de heer raad-adviseur P. A. Ossewaarde van de bekleeding dier functie eervol door Z. M. ontslagen. De heer mr, D. Donker Curtius neemt tegenwoordig de betrekking waar van president van den raad van ministers. De minister Luzac neemt toe in beterschap. Den 18 19 en 20 julij zal de Nederlandsche maat schappij ter bevordering der nijverheid te Haarlem, hare ge wone jaarlijksche vergadering houden. Op 11. donderdag sloeg op het Y een pleiziervaartuig om, waarin zich een twintigtal heeren en dames bevond, die door den moed en het beleid van den schipper Doije Fockes Roukema en zijne beide zonen (volgens opgaaf uit Tholer.) allen zijn gered. De beianglooze redders wezen alle belooning, die hun ruimschoots werd aangeboden, edel moedig van de hand. Er worden reeds hier en elders nieuwp aardappelen ter markt gebragthet vooruitziet omtrent de aardappelteelt is voor dit jaar bijzonder gunstig; overal zijn er ook meer dan in het vorige jaar gepoot en van de ziekte wordt geen spoor opgemerkt. Van de te veld staande granen en andere ge wassen ontvangt men uit meest alle oorden verblijdende berigten. Buitenlaadsche 'Tijdingen. Duitschland. In de Wien. Zeit. leest men dat volgens een partikulier schrijven uit Innsbruck, de Tyrolers zelve den keizer gebeden hebben naar Weenen terug te kee- ren en men daaruit te Weenen de hoop ontleent van Z. M. spoedig te zullen terug zien. De Slees wijk-Holsteinsche staten, die den 5 dezer on bepaald guprorogeerd waren zijn door de provisionele re gering tegen den 14 junij weder bijeengeroepen. Van het oorlogs-tooneel in die hertogdommen brenger. de tijdingen mede, dat er den 30 mei te Altona een aantal vlugtende Duitsche huisgezinnen uit Hadersleben en Apenrade was aangekomen. Ten opzigte van de vredes-onderhandelingen blijven de berigten tegenstrijdig. Bohemen heeft zich van Oostenrijk met de daad afge scheurd. Den 29 mei heeft de president van het bestuur

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1