MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 68. Dingsdag 1848. 6 Junij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Jfraïilmjfc. i \yz JAARMAli K T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den dat de KERMIS of JAARMARKT dezer Stad dit jaar eenen aanvang zal nemen op Maandag den 24 Julij en ein digen op Zaturdag den 5 Augustus; dat de Kooplieden of Vertooners van openbare Vermakelijkhedenwelke eene Standplaats verlangen zich daartoemet opgaaf der grootte hunner Kramen of Tenten in Persoon of bij vrachtvrije Brievenzullen moeten aanmelden bij den Marktmeester vóór Maandag den 17 Julij en dat des voormiddags van dien dag, ten 10 ure, voor zoo veel eerstgemelden betreft, op het Bureau van Policie ten overstaan van den Heer Com missaris van Policie, de loting tot het bekomen van Stand plaatsen, overeenkomstig de daarvoor bepaalde wijze, zal plaats hebben. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 2 Junij 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BEC1US. SC HO OL WEZEN. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in Zeeland zal hare gewone ZOMER-VERGADERING houden bin nen Middelburg, in de Abdij, op Donderdag den 29 Junij 1848, des voormiddags te tien uren; zullende op Vrijdag den 30 dier maand, des morgens te achtwxzn, worden over gegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen rang als Onderwijzer, welke, met overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene authentieke acte hunner geboorte zich ten minste acht dagen te voren bij den Schoolopziener van hun District zullen hebben aan gemeld. Middelburg, den 5 Junij 1848. ADR. P. van DEINSE. Sécretaris. GENEESK VN BE. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in ZEELAND, residerende te Middelburg, verwittigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Donderdag den 6 Julij 1848, en verzoekt tevens allen welke dan verlangen toegelaten te wor den tot het Heel-Verlos- of Artsenijmengkundig Examenof tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend requestonder overlegging van de noodige bewij zen vóór den 20 dezer maand, te doen toekomen aan Pro fessor B. de Jonge, Voorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den 5 Junij 1848. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland, Namens dezelve, Js de MAN Jz.Secretaris. AANBESTEDING. KERKVOOGDEN der Hervormde Gemeente te GROEDE zijn voornemens, om op Woensdag den 14 Junij 1848, des voormiddags ten tien urein de Herberg de Witte Leeuw aldaar in het openbaar in een Perceel aan te besteden Het leveren en stellen van elf stuks nieuwe IJzeren KERK RAMEN, het opruimen der Oude en maken eener nieuwe CONSISTORIE-KAMER alsmede het Verwen en Witten der KERK van dezelve Gemeente. De Voorwaarden van Aanbesteding alsmede de Teekening, zullente rekenen van hedenter lezing liggen in de Her berg de Witte Leeuw voornoemdterwijl nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Timmerman J. Kareis, te Groede «door wien daags vóór de aanbesteding, des morgens ten tien ure, de noodige aanwijs in loco zal worden gedaan. Groede, den 31 Mei 1848. Kerkvoogden voornoemd JOH. RISSEEUW. Ter ordonnantie van dezelve J. MAZURE. 23uii0cltUnb. WEENEN den 30 mei. De stad wordt van lieverlede be gaanbaar men wandelt reeds zonder hinder door de straten, in welke nog gisteren huishooge barricaden te zien waren. Intusschen kan men veilig beweren dat in Weenen geene regering meer bestaat. De ministers hebben alle verantwoor delijkheid, de uitvoerende en besluitende magtaan eene ge mengde commissie van burgers gardes en studenten opge dragen die, alleen door den luim van het toeval zamenge- steld niet eens in staat is zich te constitueren. Het wan trouwen des volks in de regering is zoo groot, dat het de kanonnen in het tuighuis aan de studenten wil toevertrouwd hebben. Ieder aristocraat is verdacht. De graven Hoyos en Diedriclistein zijn weder vrij; daarentegen geldt het thans de hoogleeraren ITyn, Endlicherbaron Nerera, als de ver moedelijke oorzaken der laatste gebeurtenissen. Graaf Mon~ tecuculi is het gelukkig ontkomen doch men ziet hem overaleven als graaf Bombellesin effigie aan de galg hangen. BERLIJN den 1 junijHet ministerie in Oostenrijk heeft eene proclamatie aan de inwoners der hoofdstad gerigtwelke de dagteekening voert van 29 mei. I11 dat stuk leggen de ministers de door hen sedert de aanvaarding hunner betrek king verrigte handelingen blootverklaren zij dat zij steeds bezield zijn geweest met de ware begeerte, om het heil van het vaderland te bevorderen en dat al hunne verrigtingen dat doel beoogden. Voorts verzekeren zij, dat aan alle regt- matige vorderingen der burgers zal worden voldaan; dat, evenzeer als zij zullen zorg dragen dat de aan het volk verzekerde vrijheden worden gehandhaafd zij ook aan den anderen kant zullen trachten alle wanorde tegen te gaan dat zij zich zullen beijveren oin in de behoeften der min dere klassen te voorzien en dat zij den keizer zuilen uit- noodigenom zoo spoedig mogelijk naar de hoofdstad van zijn rijk terug te keeren. Ten slotte verklaart het ministerie dat het in deze rekent op medewerking der burgers, en dat hetindien deze medewerking hun mogt ontbreken het van zijnen pligt rekent onverwijld af te treden. De militaire opper-bevelhebber van Triest heeft in eene proclamatie aan de inwoners dier stad zijnen dank betuigd voor de blijken van getrouwheid aan het Oostenrijksche stam huis toen de stad door eene vijandige vloot bedreigd werd en de verzekering gegeven dat hij steeds alle middelen zou aanwenden, om de stad tegen eiken vijandigen aanval te beschermen. De gouverneur der Ilsyrische-Kustlanden heeft insgelijks de consuls der vreemde mogendheden bedanktvoor het door hen bij den bevelhebber der Sardinisch-Napelsche vloot gedane protest tegen een bombardement van Triest. Op de voordragt van den afgevaardigde Otto, dat het par lement niet zoude scheiden, voor dat al de maatschappelijke vraagstukken zouden zijn opgelosthetwelk met eene per manent-verklaring zoude zijn gelijk te stellen heeft de mi nister Camphausen verklaard, dat het bijeenroepen van deze vergadering wel den weg tot verbetering heeft geopend, maar geenszins eene volledige omkeering van het bestaande ten doel heeft gehad dat dit bestaande in acht moet worden genomen tot dat het op eene wettige wijze zal zijn vexanderddat hij aan de bevoegdheid der vergadering geene grenzen wil laten dat zij hare grootste kracht moet vinden in de goedkeuring der menigte. De meerderheid heeft deze verklaring allezins toegejuicht. Gisteren hebben de ministers, naar het schijntweder blij ken van mistrouwen bespeurdeti hebben zij verlangd dat de vergadering bepaaldelijk zoude te kennen geven of zij de staatkunde der bewindslieden al of niet goedkeurdeen dat zij daartoe een adres van antwoord op 's konitigs aan spraak zou opmaken. De bewegings-partij heeft getracht dit te verhinderen, doch op de verklaring van den heer Hanse- man, dat, zoo dit adres niet onverwijld Werd opgemaakt, de bewindslieden hun ontslag zouden moeten nemen is eene commissie tot dat einde benoemd. De benoeming van den prins van Pruissen als afgevaar digde voor Wirzits is goedgekeurd. Of de prins de benoe ming zal aanvaardenis onzekerdoch de menigvuldige adressen ook van bekende vrijzinnige mannen bij welke zijn terugkeer allezins wordt goedgekeurd, zullen denkelijk niet zonder invloed blijven. CBvoot-iorittanjc. LONDEN den 31 mei. Gisteren avond -vernam men, dat de chartisten in deze hoofdstad andermaal in hunne verschil lende plaatsen van zamenkomst bijeen wilden komenen een optogt door de straten beproeven. Men nam terstond maat regelen om hen te keer te gaan en de policie ontving de noodige voorschriften. Een groote volkshoop kwam in de vlakte van Clerkenwell bijeen en verzette zich hevig te gen de policie, die derhalve verpligt was geweld te gebrui ken, waardoor verscheidene wederspannigen gewond geraak ten. Nog was men handgemeen, toen het licht van een in Whitechapel ontstane brand de lucht kleurdeen op het zien hiervan stoof het volk uiteen zoodat de vlakte weldra van zelf ontruimd was. Uit het noorden van Engeland zijn per telegraaf ver ontrustende tijdingen ontvangen. Te Oldham brak heden morgen een oproer onder de werklieden uit. Na eenige schade aan de fabrieken veroorzaakt en de overige werklie den daar uit gejaagd te hebben, dreigden zij naar Manches ter op te trekken en waren ten half een ure reeds tot op twee mijlen afstands van die stad genaderd, binnen welke de chartisten ook weder in beweging waren zonder echter de rust nog verstoord te hebben. Alle maatregelen van voorzorg werden genomenen tot half twee ure toe was al les stil. De luitenant kolonel Bristoweeen Engelschman die jaren lang in Spanje gewoond heeft, is Bulwer op hoog be vel gevolgd. Iemand die Bristowe langen tijd gekend heeft zegt, dat het Spaansche gouvernement zeer wijselijk gehan deld had met hem weg te zenden vermits hij een bekende Carüstische agent isen dat het blijken zoude dat in deze zaak, zoo wel als in die van Bulwer, Spanje volkomen geregtvaardigd was. Zoude ook Bulwer geïntrigueerd heb ben voor den graaf de Montemolin Mogelijk wel. Het comité der liberale kiezers van de city heeft het besluit genomeir, dat de heer Rothschild zich in het lager huis moet begeven en verlangen zitting te nemen en zulks uit kracht van zijne regten en privilegiën als lid der wetge vende magt. Ofschoon er nog geene officiële kennisgeving van ge schied is zegt men tochdat de Iersche verbondenen te Dublin voornemens waren woensdag 31 mei of donderdag 1 junij in grooten getale op te komen ten einde het gedrag te beramen dat zij meenen te volgennu zij hun opperhoofd missen. Sommigen van die partij geven luide hun plan te ken nen om de voetstappen te drukken van den heer Mitchell. Men zegt dat de meerderheid der clubs besloten had jl. za turdag een opstand te beproeven van welk dolzinnig plan zij zijn afgebragt door een scherpen brief van den heer Smith 01 Brien. Op Spike Island, waar de stoomboot Shearwater jl. zon dag morgen vroeg met den veroordeelden heer Mitchell aan kwam, is aan denzelven eene vrije kamer gegeven en be sloten hem dien dag niet lastig te vallen. Den volgenden dag echter zou hij het gewaad der veroordeelden moeten aantrekken, en in' alles als een gewoon misdadiger behandeld worden. PARIJS den 31 mei. Het onderzoek betrekkelijk de aan randing van den 15 mei wordt ijverig voortgezet. Louis Blanc is reeds als getuige ondervraagd. Blanqui heeft ook reeds een verhoor ondergaanen verscheidene personen zijn nog in hechtenis genomen onder anderen Lacambre een ge neesheer en Plotteeen kok die met Blanqui zaten te eten toen men dezen laatsten overviel en gevangen nam. Dezer dagen zijn biljetten aangeplaktwaarbij werd voorgeslagen bij de aanstaande verkiezingen den prins de Join- ville tot volksvertegenwoordiger te kiezen. Veel volk verza melde zich bij deze biljetten en verscheidene daarvan werden afgescheurd. Ook de burger Richmont doet zich als kandidaat voor de nationale vergadering op. Men weet dat hij voor geeft de zoon te zijn van Lodewijk XVIen dat hij als zoo danig meermalen naar de kroon gestaan heeft. Prins Louis Napoleon Bonapartewiensden 25 mei uit Londen geschreven brief de nationale vergadering gewei gerd heeft te laten voorlezen schijnt zelf naar Parijs geko men te zijn. Het blad la Patrie zegtdat hij er twee da gen geleden wasmaar dat strenge en dringende bevelen van het bewind hem gedwongen hebben zich te verwijderen. Omtrent den heer Emile Thomas geven de Bordeauxsche dagbladen berigtendiezoo zij al niet onderling strijdig zijnten minste zeer uiteen loopen. De Mémorial zegt dat hij, bij Bordeaux genaderd, in hechtenis genomen, doch vervolgensop nadere bevelen van het uitvoerend bewind weder ontslagen is, doch onder verbindtenis om naar Parijs terug te keeren. De Indicateur behelst een ander artikel dat met hetgeen men reeds wist beter overeen stemt. De zending aan den heer Thomas opgedragen zou volgens het zelve zijn, de middelen te bestuderen 0111 de moerassen der departementen van de Gironde en de Landes droog te ma ken, en zou hem reeds, als voorschot op zijne bezoldiging hiervoorde som van 600 fr. verstrekt zijn. De opbrengst der belastingen gedurende de vier eerste maanden van dit jaar, is ruim 33 millioen minder dan die van de vier eerste maanden van 1847. Januarijfebruarij en maart hebben ió millioen minder opgeleverd; de maand april alleen 17 millioen minder. MIDDELBURG den 5 junij. Bij koninklijk besluit van den 3 dezer is de heer mr. P. P. van Bossereferendaris bij het departement van financienbenoemd tot lid van den Raad van State. Een ander koninklijk besluit benoemt den Staatsraad van Bosse tot tijdelijken minister van financien. Heden zal in de residentie de plegtige onthulling plaats hebben van het standbeeld van Willetn den Eersten, op het plein. De Raad van State heeft den 2 dezer weder eene zitting gehouden en ook de Raad van ministers is vergaderd ge weest. Naar men verneemtverschilt het door den raad van mi nisters opgemaakte ontwerp van herziening der Grondwet wat de hoofdpunten betreft, niet van het bekende ontwerp der commissie. Onder de daarin gemaakte wijzigingen be hoort, dat de tijd der zitting van de leden der Eerste Ka mer verlengd is tot 9 jaren; dat de ouderdom van 40 jaren niet meer voor de leden dier Kamer gevorderd wordt. Ook het artikel omtrent de Koloniën moet eenige verandering on dergaan hebben. Men zegt, dat het rapport van den Raad van State omtrent het ontwerp reeds gereed is. Aan de afgetredene ministersden luitenant-generaal FC. List en den baron van Zuylen van Nyeveltzijn krachtens de wet op de burgerlijke pensioenen aan ieder hunner ver leend een pensioen van 5000, De heer mr. Luzac is sedert eenige dagen ernstig onge steld geweest, naar men meent tengevolge van bovenmatigen arbeid en overspanning. Volgens de laatste berigten was Z. Exc. echter weder genoegzaam hersteld. De uit Oost-Indie teruggekeerde luitenant-generaal Cochius, is door Z. M. benoemd tot ridder-grootkruis der orde van de Eikenkroon. Aan de N. Rott. courant is gemelddat het adres aan Z. M. den Koningdoor mr. G. A. Fokker en andere gegoede ingezetenen dezer stad ingediend(medegedeeld in ons no.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1